Almanya İltica Şartları

Almanya İltica Şartları 2022

Almanya Federal Cumhuriyeti’nde sığınmacıların haklarını ve yükümlülükleri iltica yasası ile tanımlanmıştır. Bu yasaya göre, sığınma başvurularının incelenip karara bağlanmasından Federal Göçmen ve Mülteciler Bürosu (BAMF) sorumludur. Almanya iltica şartlarına uyan başvuru sahipleri Almanya’da oturum iznine sahip olabilir. Süreç aşağıdaki şekilde ilerlemektedir.

 1. Almanya Sığınmacı Kaydı
  Almanya’ya gelen her mülteci, bulunduğu yerdeki sınır güvenliği, karakol, yabancı kayıt bürosu, (Ausländerbehörde) ya da mülteci kamp merkezine (Erstaufnahmeeinrichtung) kayıt yaptırması gerekmektedir. Almanca bilmeyen kişilerin bu merkezlerde “refugee” ya da “asyl” demesi yetkililerin kişinin niyetini anlaması bakımından yeterli olacaktır.
  Kayıt işlemleri tamamlanan kişiye sığınmacı kaydının oluşturulduğunu gösteren “Anlaufbescheinigung” belgesi düzenlenir. Bu belge ile başvuru sahibi mültecilerin konaklayabileceği bir kamp merkezine götürülür. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasına “Asylgesuch” denir. “Asylgesuch”, Almanya’ya iltica başvurusunda bulunulduğunu Alman Federal Cumhuriyeti’ne bildirmek için gerekli bir kayıttır. Daha sonra BAMF’a şahsen gitmeli ve resmi olarak iltica başvurusunda bulunulmalıdır.

 2. Almanya İltica Başvurusu
  Sığınmacı kaydının oluşturulmasından sonra, iltica prosedürünün ilk adımı Almanya iltica başvurusunun sunulmasıdır. Federal Göçmenler ve Mülteciler Dairesine (BAMF) başvuru yapılarak mülakat randevusu alınmalıdır. Bu randevuya Türkçe bilen bir tercüman da katılacaktır. BAMF yetkilisi mülakatta din, meslek, nereden gelindiği, ve Almanya’ya nasıl gelindiği hakkında sorular sorar. Mülakat sırasında fotoğraf çekilerek ve parmak izi kaydedilir. BAMF çalışanı ayrıca iltica prosedürü sırasında haklar ve yükümlülükler hakkında bilgi sağlar.
  Başvuru sahibine bu mülakattan sonra, geçici oturma izni olan bir “Aufenthaltsgestattung” verilir. Bu geçici oturma izni, iltica başvurusunun devam ederken Almanya’da konaklanabileceği anlamına gelir. Başvuru sahibinin bu belgenin her zaman yanında taşınması gerekir.

 3. Dublin Prosedürü
  Duruşma yapılmadan önce Almanya Federal Cumhuriyeti ilticanın kabul edilip edilmeyeceğini belirlemek için başvuru sahibi hakkında araştırma yapar. Eğer daha önce Almanya’dan başka bir AB ülkesine iltica başvurusunda bulunulduysa, ya da Avrupa’ya ilk giriş yapılan ülke Almanya dışında farklı bir ülke ise Almanya hükümeti başvuru sahibini bu ülkeye gönderir ve işlemlere devam etmez.

 4. Duruşma
  Başvuru talebinin karara bağlanması için başvuru sahibine duruşma davetiyesi gönderilerek bilgi verilir. Davetiye gönderilmesi birkaç aydan 1 yıla kadar uzayabilir. İltica prosedürünün en önemli kısmı olan duruşmada başvuru sahibinin memleketinden neden kaçtığı, ve Almanya’ya nasıl geldiği hakkında sorular sorulur. Eğer bulunuyorsa ülkesinde gördüğü zulmün belgelendirilesi istenir. Ülkeden kaçma sebebi ne kadar detaylı ve iyi anlatılırsa iltica başvurusunun onaylanma ihtimali artar.

 5. Karar
  Duruşmadan birkaç ay sonra BAMF’tan sığınma başvurusu ile ilgili sonucun belirtildiği karar mektubu gönderilir. Başvuru onaylanmışsa başvuru sahibi Almanya’da 3 yıl oturum iznine sahip olur. Eğer başvuru reddedildiyse Almanya’yı terk etmek için 1 ay zaman tanınır.

Almanya İltica İstatistikleri

Almanya 2019 yılı itibariyle Türkiye’den 11423 mülteci başvurusu alıp bunun 6988’ini onaylamıştır. Bu konuda deneyim sahibi hukuk büroları ile çalışmak başvuru onaylanma oranını arttıran önemli etkenlerden biridir.

Ülke2019 BaşvurularıBekleyen Yeni BaşvurularReddedilen BaşvurularRet Oranı
Suriye41.09414.21057%0,2
Irak15.3485.5505.761%48,2
Türkiye11.4236.4974.435%36,9
Afganistan11.3064.1882.688%36,9
Nijerya10.5332.4665.480%85,5
İran9.4984.3925.334%71,8
Somali4.1541.618997%30,7
Eritre3.7431.421376%10
Diğer Ülkeler4.2281.975876%25,2
Toplam165.93857.01254.034%43,4

Almanya’ya Vizeli Gidip İltica Etmek Mümkün Müdür?

Almanya’ya vize ile giriş yaparak iltica başvurusu yapılabilir. Ancak vizenin Almanya konsolosluğundan alınmış olması gerekmektedir. Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg ve Munich hava limanlarında mülteci gözaltı noktaları bulunmaktadır. Bu hava limanlarında sığınmacı kaydı gerçekleştirilebilir.
Vize başvuruları için: 0216 706 5586

Almanya Mülteci Kampları ve Mülteci Maaşları Nasıldır?

Almanya’da toplam 14 eyalette 19 adet mülteci kampı bulunmaktadır. İlk başvuru süreci tamamlandıktan sonra mülteciler buradaki kamplara getirilmektedir. Bu karşılama kamplarının listesi aşağıda belirtilmiştir.

 • Berlin
 • Brandenburg: Eisenhüttenstadt
 • Bremen
 • Hamburg
 • Baden-Württemberg: Heidelberg
 • North Rhine-Westphalia: Bielefeld, Bonn, Dortmund, Mönchengladbach
 • Saxony: Chemnitz, Leipzig
 • Lower Saxony: Bad Fallingbostel, Bramsche
 • Saxony-Anhalt: Halberstadt
 • Hessen: Gießen
 • Mecklenburg-Vorpommern: Schwerin
 • Thuringia: Suhl
 • Rhineland-Palatinate: Trier, Speyer
 • Schleswig-Holstein: Neumünster

İltica başvurusu hakkında bir karar verilmeden önce, kalınan kampta sığınmacının bir dernek için hayır işlerinde çalışması mümkündür. Bu işlerdeki mülteci maaşları 1,05€/saat olarak ödenmektedir. Ayrıca başvuru süresince Almanya Federal Hükümeti sığınmacı için yiyecek yardımı yapmaktadır. Bununla birlikte temel yaşam faaliyetlerini sürdürebilmesi için Ailesi ve kendisi için ayda bir yatırılan 90 €’luk mülteci maaşı da bir Alman bankasında hesap açması halinde hesabına yatırılmaktadır.

Almanya İltica Rehberliği

İltica başvurularında bu konuda uzman bir avukattan yardım almak prosedürün doğru işlemesi için önemlidir. Vizem.net Almanya’da yerleşik, iltica konusunda deneyim sahibi 2 hukuk bürosu ile çalışmaktadır. Buradaki danışmanlar Almanya’daki başvuru ve duruşma sürecine rehberlik edip püf noktalara dikkat edilerek başvurunun tamamlanmasını sağlamaktadır.

Paylaş: