Almanya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Almanya Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Almanya arkadaş ziyareti vizesi, Almanya’da ikamet eden arkadaşını ziyaret amacıyla seyahat eden kişilere verilen, kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. Almanya ziyaret vizesi, vizenin sahibine 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü geçmeyecek şekilde, Almanya’da bulunma ve Schengen ülkelerine serbestçe seyahat hakkı vermektedir.

Vizem.net, Türkiye’de en yüksek başvuru onay oranına sahip akredite acente olarak Almanya ziyaret vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Talep edilen vize bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerliliği olan bir pasaport sunulması gerekmektedir. Pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması ve en az 2 adet boş sayfasının olması gerekmektedir. Bulunuyorsa geçerliliği sona ermiş pasaportlar ve vizelerin fotokopisi alınarak başvuru sırasında teslim edilmelidir.
  • Almanya davetiye vizesi başvuru formu: Almanya C tipi vize başvuru formunun eksiksiz ve dikkatli bir şekilde doldurulması, 3. ve 4. sayfalarının başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere uygun, 2,5 cm x 3,5 cm boyutlarında, bütün yüzün net bir şekilde göründüğü, beyaz fonda çekilmiş ve 6 aydan daha eski olmayan 1 adet fotoğraf gerekmektedir.
  • Vize talep dilekçesi: Almanya arkadaş ziyareti başvurusunda bulunan kişi tarafından, Almanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmış ve imzalanmış, seyahat amacı ve seyahat planı detaylarını içeren talep dilekçesinin beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Almanya vize davetiyesi: Vize başvuru sahibini Almanya’ya davet eden kişinin, yabancılar dairesinden veya bağlı olduğu belediyeden aldığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisinin vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
  • Seyahat rezervasyonları: Gidiş- dönüş tarihlerini ve Almanya seyahat detaylarını içeren uçak veya tur rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
  • Banka hesap dökümü: Vize başvuru sahibine ait son 3 ayın hareketlerini gösteren şahsi banka hesap cüzdanı ya da dökümünün teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Nüfus kayıt örneği aslı: Başvuru sahibine ait barkodlu tam tekmil vukuatlı nüfus örneği gerekmektedir. Sponsorluk durumlarında sponsor olan 1. dereceden akrabanın nüfus kayıt örneği belgesinde akrabalık derecesinin görünmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Seyahat sağlık poliçesi, ıslak kaşeli aslı ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir.
  • Almanya vize harcı makbuzu: Almanya vize başvurusu için ödenmesi gereken vize ücretine dair makbuzun başvuru dosyasında beyan edilmesi gerekmektedir.

Almanya arkadaş ziyaret vizesi alacak çalışanların; çalışma izin belgesi, SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu, iş sözleşmesi belgelerini başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

Davetiye ile Almanya Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Davetiye ile Almanya arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapılırken, seyahat konaklama durumuna ilişkin belgelerin sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibi adına yapılmış konaklama rezervasyonları veya başvuru sahibini Almanya’ya davet eden kişinin, yabancılar dairesi ya da bağlı olduğu belediye kurumlarından aldığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Almanya arkadaş ziyaret vizesi sahibinin, seyahat masraflarının karşılanacağına dair resmi bir davetiye verilemediği durumda, davet eden kişinin Almanca olarak hazırladığı davetiye dilekçesinin yanında kimlik, ikametgah belgesi veya oturum belgesinin sunulması gerekmektedir.

Almanya Arkadaş Ziyaret Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya arkadaş ziyareti vizesi hizmet ve ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya ziyaret vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
Randevu almaÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmetleri25 EUR
Toplam180 EUR

Almanya’ya Arkadaş Ziyareti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya arkadaş akraba ziyareti vizesi başvuruları için vize randevusu, İdata web sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. İdata vize randevu sistemine giriş yapıldıktan sonra, başvuru sahibine ait kimlik ve pasaport bilgileri verilip, talep edilen vize türü ve ikamet iline göre uygun olan İdata vize başvuru merkezi seçilerek vize randevusu oluşturulmaktadır.

İdata üzerinden vize randevusu oluşturulduktan sonra, başvuru sahibine, randevu detayları ve Almanya misafir vizesi için gerekenler listesinin bulunduğu bir e- mail iletilmektedir.

Almanya arkadaş ziyareti vizesi için Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, vize randevuları danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Almanya Arkadaş Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya arkadaş ziyareti vizesi, başvuruların Almanya Konsolosluğu’na iletilmesinden itibaren ortalama 15 gün içinde çıkmaktadır.

Almanya vize başvuru süreci, eksik veya hatalı belge teslimi ya da dış temsilcilikte yaşanan yoğunluklar nedeniyle uzayabilmektedir. Vize sürecinin aksamaması için, başvuru sahibini Almanya’ya davet eden kişi tarafından gönderilecek davet mektubu Almanya vize başvuru dosyasında mutlaka bulundurulmalıdır.

Almanya Çok Girişli Arkadaş Ziyareti Vizesi Alınabilir Mi?

Almanya arkadaş ziyareti vizesi çok girişli olarak düzenlenebilmektedir. Almanya çok girişli vize sahipleri, 180 günlük dönem içinde 90 günü geçmemek şartıyla, Almanya’ya iki kez girme hakkına sahiptir.

Almanya arkadaş ziyareti vizesinin geçerlilik süresi 180 günlük süre içinde 90 gündür. Almanya multi vize sahibi olmayan tek girişli vize sahipleri, ülkeye 90 gün içinde sadece bir kere giriş yapabilmektedir.

Paylaş: