Almanya Davetiyeli Vize İşlemleri

Almanya Davetiyeli Vize İşlemleri ve Misafir Vizesi

Almanya misafir vizesi, 90 günden daha kısa bir süre için, bir davetiye ile seyahat ederek Almanya’da akrabalarını ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken, kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür. Almanya aile ziyareti vizesi, hamiline 90 günden az bir süre içinde, Almanya’da ikamet eden aile akraba ve arkadaş ziyareti gerçekleştirme, aynı zamanda Schengen ülkelerine serbestçe seyahat etme hakkı vermektedir.

Almanya davetiyeli vize işlemleri, başvuru sahibi adına Almanya’da ikamet eden akraba veya arkadaş tarafından yazılmış, onaylı bir davetiyenin sunulması ile yapılabilmektedir. Almanya misafir vizesi, Almanya aile ziyareti vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Almanya Misafir Vizesi için Gerekenler Nelerdir?

Almanya misafir vizesi başvuruları için gerekli standart evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Almanya misafir vizesine başvuran kişiye ait, Almanya seyahatinin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasını kapsayan, 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 karşılıklı sayfası boş olan bir pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Almanya C tipi vize başvuru formu: Almanya C tipi misafir vizesi başvuru formu, vizeye başvuran kişi tarafından eksiksiz ve dikkatli şekilde doldurulmalı, ıslak imzalı bir biçimde başvuru dosyasına eklenmelidir. Vize başvuru formu doldurulurken, verilen tüm bilgilerin güncel ve doğru olması, gerekli tüm yerlere imza atılması ve başvuru tarihinin belirtilmesi gerekmektedir.
 • Almanya vize davetiyesi: Almanya’da ikamet eden ve vize başvuru sahibini davet eden akraba veya arkadaşın hazırladığı ve yabancılar dairesi ya da bağlı olunan belediye tarafından onaylanmış davetiyenin, geçerli aslı ve fotokopisi başvuru sırasında teslim edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında, beyaz fona sahip ve biyometrik standartlara uygun 1 adet vesikalık fotoğraf başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: Vizeye başvuran kişi adına düzenlenmiş, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminat tutarı bulunan ve Almanya seyahat süresinin tamamını kapsayan bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Almanya misafir vizesi için başvuran kişinin adına oluşturulmuş uçuş, tren veya tur organizasyonlarına dair seyahat rezervasyonlarının, gidiş ve dönüş tarihleri belirtilerek, vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklamaya dair kanıt: Misafir vizesi başvuru sahibinin Almanya seyahati boyunca konaklayacağı otel, ev ve benzeri yeri gösteren, tarihli belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Almanya misafir vizesine başvuran Türk vatandaşlarının, e-devlet üzerinden alınabilen ve tüm aile üyelerine dair bilgileri içeren, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Vize başvurusu sahibine ait banka hesabının, son 3 ayın hareketlerini içeren hesap cüzdanı veya hesap dökümünün başvuru dosyasında yer alması gerekmektedir.
 • Çalışma ve izin belgesi: Almanya seyahati süresince, seyahat eden kişinin çalıştığı işyerinden seyahat tarihleri boyunca izinli olduğunu belirten bir belgenin, ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunulması gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Vize başvurusunda bulunan kişi adına bulunan gayrimenkul tapusu, araç ruhsatı, kira geliri ve ek hesap dökümleri ek gelir belgeleri var ise vize başvurusunda beyan edilmelidir.
 • Almanya C tipi vize harcı dekontu: Danışman acenteler aracılığıyla ödemesi gerçekleştirilebilen Almanya vize harcına dair dekontun sunulması gerekmektedir.

Almanya vizesi için gerekli standart evrakların yanında, başvuru sahibinin özel durumlarına bağlı olarak gerekli olan farklı evraklar bulunmaktadır. Çalışan kişilerin Almanya davetiye vizesi için gerekli evraklar ile birlikte sunması gereken diğer evraklar arasında, SGK hizmet dökümü, SGK giriş belgesi, maaş bordrosu ve iş sözleşmesi gibi belgeler yer almaktadır.

Almanya misafir vizesine başvuran kişinin şirket sahibi olması halinde, şirket adına oluşturulmuş faaliyet belgesi ya da ticaret odası sicil kayıt sureti, ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası gibi belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Almanya misafir vizesi başvuru sahibi serbest meslek icra ediyor ise, bağlı olduğu meslek odasına dair kanıt belgesi sunması gerekmektedir.

Almanya vize başvuru sahibi çalışmıyor veya öğrenci ise, Almanya seyahatini finanse edecek birinci dereceden bir yakını tarafından yazılmış ve imzalanmış bir sponsor dilekçesinin ve güncel öğrenci belgesinin sunulması gerekmektedir. Almanya misafir vizesine başvuran kişi emekli ise emeklilik belgesinin, çiftçi ise çiftçilik belgesinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Almanya Vizesi için Davetiye Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya vizesi için davetiye örneğinin, Almanya seyahatini gerçekleştirecek kişi için, başvuru sahibini Almanya’da misafir edecek kişi tarafından yazılması gerekmektedir. Almanya vizesi için gerekli olan davetiyenin yanında, Almanya seyahati süresince konaklanacak yerlere ait konaklama rezervasyonları veya misafir olunacak adres bilgisi gibi evraklar yer almalıdır. Almanya vize davetiyesinin, yabancılar dairesi ya da davet eden kişinin bağlı olduğu belediye tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Almanya misafir vizesine başvuran kişi, seyahat masraflarının karşılanacağına dair resmi bir belge ibraz etmiyor ise, kendisini Almanya’ya davet eden kişi tarafından bir Almanca davetiye dilekçesi yazılmalı ve davet eden kişinin kimlik bilgileri, ikamet bilgileri ve oturum belgelerinin dilekçe ile birlikte gerekli kurumlara sunulması gerekmektedir. Vize davetiyesinin onaylı aslı ve fotokopisi başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.

Almanya Vizesi İstek Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya vizesi istek dilekçesi örneğinin, Almanya’ya davet edilen kişinin yeterli maddi birikimi yoksa ya da başvuru sahibi aktif olarak çalışmıyorsa yazılması gerekmektedir. Vize başvuru sahibini Almanya’ya davet eden kişi tarafından Alman Konsolosluğu’na hitaben yazılacak Almanya vizesi istek dilekçesinde, Almanya seyahatinin tüm masraflarının davet eden kişi tarafından karşılanacağı belirtilmelidir. Almanya vizesi istek dilekçesi örneği yazılırken, hitap edilen kurum olan Alman Konsolosluğuna uygun bir üslup kullanılmalı; kimlik bilgileri, seyahat tarihleri ve konaklama adresi gibi tüm gerekli bilgilere yer verilmesi gerekmektedir.

Almanya Misafir Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya misafir vizesi almak için, öncelikle Almanya’da yaşayan kişiden davetiye alınması ve istenen diğer vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Vize evraklarını tamamlayan başvuru sahiplerinin, aracı kurum olan İdata üzerinden online olarak vize randevusu alması gerekmektedir. Randevu tarihinde, ilgili İdata vize başvuru merkezine giderek evrak teslimi yapılmalı, gerekli vize ücreti ödenmeli ve biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.

Vize başvurusu tamamlandıktan sonra, Almanya aile arkadaş ziyareti vizesi işlem süreci İdata takip sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Almanya misafir vizesi değerlendirme sürecinin sonlanması ile birlikte, başvuru sahibine ait pasaport ve diğer orijinal belgeler İdata merkezlerinden veya kargo aracılığı ile teslim alınabilmektedir.

Almanya Davetiye Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya davetiye vizesi hizmet ve ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya ziyaret vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR
Randevu almaÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam210 EUR

Almanya’ya Misafir Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya misafir vizesi başvuruları, aracı kurum olan İdata’nın başvuru sahibinin ikamet iline göre uygun olan vize başvuru merkezleri üzerinden ve akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır.

Vizem.net, 2017 ve 2020 yılları arasında Schengen ülkelerini ziyaret amacıyla yapılan vize başvurularında, %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acente olmuştur.

Davetiye ile Almanya Misafir Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Davetiye ile Almanya misafir vizesi randevusu almak isteyen kişiler, aracı kurum İdata’nın internet sayfası üzerinden çevrimiçi olarak randevu alabilmektedir. İdata online randevu sistemine girilerek, kimlik bilgileri, pasaport bilgileri ve talep edilen Almanya aile akraba ziyareti vizesi türü belirtilmekte, ardından başvuru sahibine uygun olan vize başvuru merkezi ve randevu tarihi belirlenerek online vize randevusu oluşturulmaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularında, Almanya vize başvurusu randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Davet Mektubu ile Almanya Misafir Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Davet mektubu ile Almanya misafir vizesi, gerekli belgelerin eksiksiz bir biçimde ibraz edilmesi ve aracı kurum İdata aracılığı ile Almanya dış temsilciliklerinin vize bölümlerine teslim edilmesinin ardından, ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Almanya misafir vizesi işlemleri, Almanya ve Türkiye’de resmi tatil günleri öncesinde, elçilik ve konsoloslukların vize bölümlerinde oluşan yoğunluk durumuna göre uzayabilmektedir. Almanya aile ziyareti vizesi süresinin gecikmemesi için, vize randevularının mümkün olan en erken tarihte alınması tavsiye edilmektedir.

Almanya Misafir Vizesi Davetiye Olmadan Alınabilir Mi?

Almanya misafir vizesi, başvuru sahibi kişinin otelde konaklayacak olması ve otel rezervasyonunu vize başvurusunda beyan etmesi halinde, davetiye olmadan alınabilmektedir.

Almanya misafir vizesi, Almanya’da yaşayan bir akraba veya arkadaş tarafından gönderilmiş bir davetiye ile alınmaktadır. Almanya seyahat planında otel rezervasyonu bulunan başvuru sahipleri davetiyesiz Almanya vizesi alabilmektedir.

Paylaş: