Almanya Fuar Vizesi

Almanya Fuar Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya fuar vizesi, ülkeye fuar ziyareti için giriş yapacak olanların alması gereken kısa süreli (C tipi) vize türüdür. Almanya fuar vizesi, her 180 günlük periyottaen fazla 90 gün Almanya’da bulunma hakkı sağlamaktadır. Almanya fuar ziyareti için gerekli vize fuarlara katılma hakkının yanında; turistik gezilere katılma, konaklama, seminer ve kısa süreli eğitimlere katılma, kültürel etkinliklerde bulunma ve Schengen bölgesinde farklı yerleri ziyaret edebilme imkanı tanımaktadır.

Almanya fuar vizesi başvurusunda bulunurken kullanılan pasaport en az 6 ay süreye sahip olmalıdır. Almanya bir Schengen ülkesi olduğundan fuar için Almanya vizesi başvurusu yapılırken biyometrik bilgiler alınmalı ve başvuru evraklarına eklenmelidir. Almanya fuar ziyareti için alınan vize Almanya ticari vize kapsamında kalmaktadır.

Vizem.net, 2018 - 2021 yılları arasında Almanya fuar için vize başvurularında %99,4 ile başvuru onay oranı Türkiye’deki en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya Kongre ve Fuar Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya kongre ve fuar vizesi başvurusunda bulunmak için öncelikle online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Online başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısı alınarak imzalanmalı ve Almanya kongre ve fuar vizesinin diğer başvuru evrakları ile birlikte başvuru merkezlerine müracaat edilmelidir. Online başvuru formunun çıktı alınarak elle doldurulması mümkün olsa da başvuru sürecinde uzamaya neden olduğu için sık tercih edilmemektedir.

Almanya kongre ve fuar vizesi başvuru evraklarının, başvuru merkezlerinden önceden alınmış randevu gününde eksiksiz teslim edilmesi ile başvuru süreci başlamaktadır. Evraklar, başvuru merkezleri tarafından Almanya konsolosluğu vize bölümüne iletilir ve konsolosluk tarafından karara bağlanır. Eksik evrak bulunması veya başka bir sorun olmaması durumunda Almanya kongre vizesi sonuçları 15 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Almanya Fuar Vizesi Evrakları Nelerdir?

Almanya fuar vizesi evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerliliği ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Başvuru sahibinin son üç yıl içerisindeki Schengen ülkeleri, İngiltere, Kanada, ABD, Kore, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’ya alınmış vizesi bulunuyorsa vizelerinin fotokopisi evraklara eklenmelidir.
 • Almanya fuar vizesi başvuru formu: Başvuru formunda yer alan tüm alanların doldurulması ve başvuru sahibi tarafından ıslak imza atılması gerekmektedir. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibinin ıslak imzasını taşıyan vekalet formu ve vekilin kimlik bilgilerinin fotokopisi evraklara eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz fon önünde yüz hatlarının tamamen belli olduğu, 35 x 45 mm boyutunda ve 6 aydan eski olmayan 1 adet fotoğraf gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası sözleşmesinin ıslak kaşeli ve imzalı fotokopisi evraklara eklenmelidir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Yapılan ödemenin aslı veya fotokopisi eklenmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Seyahatin gerçekleştirileceği ulaşım şekline göre bilet veya ulaşım yapılacak araç bilgileri gidiş dönüş olarak belgelenmedir. Konaklama için yapılmış rezervasyon bilgilerinin açık adresleri ve konaklama tarihleri belirtilmelidir.
 • Ticari davetiye: Davet eden firmanın adı ve adres bilgileriyle, katılımcının adının, çalıştığı şirket bilgilerinin ve görevinin eksiksiksiz olarak yer aldığı, seyahatin amacını ve süresinin belirtildiği davetiyedir. Davet eden kurum tarafından karşılanacak ise konaklama ve ulaşım bilgileri de davetiyeye eklenmelidir.
 • Fuar katılım belgesi: Almanya’da gerçekleşecek olan fuarda stand kuracak olan katılımcıların Fuar Katılımcı Kartını ibraz etmesi halinde vize ücreti alınmamaktadır. Stand kurmayacak katılımcılar vize ücreti muafiyetinden faydalanamamaktadır ancak fuar giriş veya davetiyelerini ibraz etmek zorundadırlar.
 • Şirket dilekçesi: Başvuru sahibinin firmadaki görevinin, istenilen vize süresinin, seyahatin amacının ve süresine dair bilgilerle Almanya’daki masrafların şirket tarafından karşılanacağına dair teminatın yer aldığı ıslak kaşeli ve imzalı dilekçe evraklara eklenmelidir.
 • SGK işe giriş belgesi: Şirket tarafından temin edilen barkodlu işe giriş belgesinin fotokopisi evraklara eklenmelidir.
 • SGK hizmet dökümü: SGK veya e-devlet üzerinden alınmış olan QR barkodlu evrak eklenmelidir.
 • Maaş bordroları: Son üç aylık maaş bordroları kaşeli ve imzalı olarak evraklara eklenmelidir.
 • Banka dökümü: Başvuru tarihinden en fazla 15 gün önce düzenlenmiş, son 3 aya ait gönderici şirket ise banka hesap dökümü sunulmalıdır. Bireysel katılımlarda başvuru sahibi kendi banka hesaplarının başvurudan en fazla 15 gün önce düzenlenmiş 3 aylık dökümünü eklemelidir.
 • İş sözleşmesi: SGK’lı olmayan çalışanların firma ile iş akdini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmesi evraklara eklenmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri vb. ek gelirler var ise evraklarda sunulmalıdır.
 • Meslek gruplarına göre ek evraklar: Fuar katılımcısı işveren ise faaliyet belgesi/ ticaret odası sicil kayıt suretinin 6 aydan eski olmayan fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, başvuru yılına ait güncel vergi levhası fotokopisi; serbest meslek sahibi ise bağlı olunan oda kayıt belgesinin ve son yıla ait güncel vergi levhasının fotokopisi; memur ise başvuru sahibinin kurumdaki görevini, kurum bilgilerini, kurum tarafından karşılanacak giderler ile seyahatin amacını ve süresini içeren kurum dilekçesi; çiftçi ise ziraat odasından temin edilmiş güncel tarihli çiftçilik kazancını gösterir belgenin imzalı ve kaşeli aslı evraklara eklenmelidir.

Almanya Fuar Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Almanya fuar vize dilekçe örneği seyahatin amacını özetler ve Konsolosluğa sunulur. Almanya fuar vize dilekçesinde diğer evraklarla kanıtlanan seyahatin amacı, tarihleri, masrafların karşılanma biçimleri gibi bilgiler özet olarak verilir ve vize başvurusunu doğrudan etkiler. Almanya fuar vize dilekçesinde öncelikle gerçek amaç net olarak belirtilmelidir. Kişinin veya kurumun fuar ile alakası, fuar bilgileri ve seyahat planı dilekçede açıkça yer almalıdır.

Almanya fuar vize dilekçesi başvuru sahibi tarafından, hizmet alınan temsilcilikler tarafından veya diğer üçüncü kişiler tarafından hazırlanabilmektedir. Almanya konsolosluğu Türkçe yazılan vize başvuru dilekçelerini kabul etmediğinden, Almanya fuar vize başvuru dilekçesi İngilizce olarak yazılmalı ya da Türkçe yazılarak onaylı İngilizce tercümesi ile birlikte sunulmalıdır.

Almanya fuar vize dilekçesi yazımında dikkat edilmesi gereken noktalar; başvuru sahibi ağzından yazılması, başvuru sahibi tarafından imzalanması ve masrafların kim tarafından karşılanacağı belirtilmelidir. Masraflar kişinin kendisi tarafından karşılanacaksa yalnızca Almanya fuar vizesi başvuru dilekçesinde bilgilerin doğru şekilde verilmesi yeterlidir. Masraflar vize başvuru sahibi dışında bir kurum veya kişi tarafından karşılanacaksa vize dilekçesine ek olarak sponsorluk dilekçesi, şirket tarafından karşılanacaksa şirketin antetli kağıdına yazılmış, şirket sahibi tarafından kaşeli ve imzalanmış sponsorluk dilekçesi sunulmalıdır.

Almanya Fuar Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya fuar vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya ticari vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam220 EUR

Almanya fuar vizesi ücretleri sağlanması gereken şartlar ve alınan hizmetler doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir. Almanya fuar vizesi, Almanya iş vizesi kategorisinde yer almaktadır.

Almanya Fuar Vizesi ile Turistik Gezi Yapılabilinir Mi?

Almanya fuar vizesi geçerlilik süresi boyunca turistik gezi ve turistik diğer faaliyetler yapılabilmektedir.

Almanya Fuar ve Kongre Vizesi Nereden Alınır?

Almanya fuar ve kongre vizesi başvurusu aracı kurum ve akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Akredite acentelerden veya aracı kurumlardan eksiksiz evraklar ile yapılan Almanya fuar ve kongre vize başvuruları Almanya Konsolosluğu veya Büyükelçilikleri tarafından onaylanmaktadır.

Akredite acenteler veya aracı kurumlar Almanya fuar ve kongre vizesi başvurularında talep doğrultusunda evrakların hazırlanmasında ücretli danışmanlık hizmeti vermektedir. Almanya fuar ve kongre vizesi başvuruları İdata Almanya başvuru ofisleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Almanya Fuar Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya fuar vizesi onaylanma süresi evrakların eksiksiz olarak, aracı kurumdan Almanya temsilciliklerine iletilmesinden itibaren ortalama 15 gündür. Evraklarda eksiklerin bulunması, tatil günleri veya temsilciliklerin vize bürolarındaki yoğunluk nedeniyle Almanya fuar vizesi onaylanma süresinde değişiklik olabilmektedir.

Almanya’nın Schengen bölgesi ülkelerinden olması nedeniyle vize başvurularında biyometri işlemi (parmak izi kaydı) yapılması gerekmektedir. Schengen ülkeleri için verilmiş parmak izi kaydının 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Daha önce parmak izi kaydı yapılmamışsa veya parmak izi kaydının üzerinden 5 yıldan uzun bir süre geçmiş ise randevu alınarak yeni bir biyometri kaydı yapılmalıdır. Biyometri işlemleri (parmak izi kaydı) evraklara ekleneceği için Acil Almanya vizesi süreci izlenerek erken randevu alınarak vize sürecindeki aksama engellenebilmektedir.

Paylaş: