Almanya Vize İşlemleri

Almanya Vize İşlemleri

Almanya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaf olmakla birlikte umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir.

Almanya vize işlemleri için Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri tarafından iDATA yetkilendirilmiştir. Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul, İzmir ve Antalya Konsoloslukları doğrudan vize başvurusu kabul etmemekte olup Almanya vize başvurularının yetkilendirilmiş kuruluş olan iDATA aracılığı ile yapılması gerekmektedir.

Almanya vize başvurusu öncesinde yolcuların seyahat sürelerini ve seyahat amaçlarını göz önünde bulundurarak başvuru yapmaları gereken vize türünü doğru belirlemeleri gerekmektedir. Planlanan seyahat süresine göre Almanya vize türleri; 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi ve 90 günden fazla veya daimi ikamet için alınan ulusal vize olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Almanya’ya seyahat edecek kişiler, öncelikle planlanan seyahat süresine göre Almanya Schengen vizesi ya da Almanya ulusal vizesi arasında tercih yapmalı ve ardından bu vize türlerinin alt başlıkları içinden kendi seyahat amaçlarına uygun olanı seçmelidir.

Almanya Vize İşlemleri Nerede Yapılır?

Almanya vize işlemleri, Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluş iDATA’nın vize başvuru merkezlerinde ve akredite acentelerde yapılmaktadır. Almanya’nın Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri doğrudan vize başvurusu kabul etmediğinden Almanya vize başvurularının yetkilendirilmiş kuruluş olan iDATA vasıtası ile yapılması gerekmektedir.

Almanya vize başvurularında yetkili aracı kurum olan iDATA’nın ofisleri aşağıda listelenmiştir.

 • İstanbul Asya
 • İstanbul Avrupa
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Gaziantep
 • Antalya
 • Trabzon

Almanya vize başvurularında başvuru onay oranı en yüksek akredite acente olan vizem.net, alanında uzman ekibi ile Türkiye’nin her noktasında danışanlarına vize başvuru ve takip işlemleri konularında hizmet vermektedir.

Almanya Konsolosluğu İstanbul’da Vize İşlemleri Yapılabilir Mi?

Almanya Konsolosluğu İstanbul’da vize işlemlerini yürütmemekte olup başvuruların yetkilendirilmiş kuruluş olan iDATA aracılığı ile yapılması gerekmektedir. iDATA tarafından alınan başvurular başvuru sahibinin ikamet adresine göre yetkili Almanya Konsolosluğuna iletilmektedir. iDATA sadece vize başvurularını almakla yetkilendirilmiş aracı kurum olup karar yetkisi sadece Almanya Konsolosluğuna aittir. Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerinde ikamet eden kişilerin başvuruları Almanya Konsolosluğu İstanbul’da değerlendirilmektedir.

Ankara Konsolosluğu’nda Almanya Vize İşlemleri Yapılabilir Mi?

Ankara Konsolosluğunda Almanya vize işlemleri yapılamamaktadır. Vize başvurularının yetkilendirilmiş kuruluş olan iDATA aracılığı ile yapılması gerekmekte olup iDATA tarafından alınan başvurular başvuruyu değerlendirme yetkisine sahip Almanya Almanya Konsolosluğuna gönderilmektedir.

Almanya Büyükelçiliği vize işlemleri için pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri saat 09:00’dan 16:00’a kadar, cuma günü ise saat 09:00’dan 14:00 arasında “Atatürk Bulvarı, No: 114, Kavaklıdere, Çankaya/Ankara” adresinde hizmet vermektedir.

Vize İşlemleri Almanya için Neleri Kapsamaktadır?

Almanya’ya seyahat edecek yolcuların vize başvurularında hazırlık, uygulama ve değerlendirme sonrası aşamalarında yerine getirmesi gereken işlemler bulunmaktadır. Almanya vize başvuru sürecinde yapılması gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

 • Hazırlık: Almanya’ya seyahat edecek yolcuların öncelikle seyahat sürelerini ve seyahat amaçlarını göz önünde bulundurarak başvuru yapmaları gereken vize türünü belirlemeleri gerekmektedir. Seyahat süresi ve seyahat amacına göre başvuru yapılacak vize türü belirlendikten sonra ilgili vize türü için ibraz edilmesi gereken evraklar eksiksiz ve istenildiği gibi hazırlanmalıdır. Vize başvurusu için gerekli evraklarının tamamının hazırlanması ile hazırlık aşaması tamamlanarak uygulama aşamasına geçilmektedir. Günümüzde geçerli olan pandemi şartlarında; Almanya, ülkeye gelecek yabancıları belli kısıtlamalara tabi tutmakta olup yolcuların vize başvurusunda bulunmadan önce bu kısıtlamalardan muaf olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir.
 • Uygulama: Hazırlık sürecinde temin edilen gerekli evrakların ve vize başvurusunun ibrazı için yetkilendirilmiş kuruluş olan iDATA’dan randevu alınması gerekmektedir. Randevu, iDATA’nın internet sitesinden çevrimiçi oluşturulmaktadır. Dış temsilciliklerin vize başvurularını değerlendirmek için 15 gün süreye sahip olduğu göz önünde bulundurarak randevu alınması tavsiye edilmektedir. Belirlenen tarihte başvuru sahibinin şahsen bulunması gereken iDATA randevusunda pasaport, gerekli evraklar ve biyometri bilgilerinin alınması ile vize başvurusu tamamlanarak değerlendirilmek üzere yetkili dış temsilciliğe gönderilmektedir.
 • Değerlendirme Sonrası: Dış temsilciliğe gönderilen vize başvurularının değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra, başvuru sahipleri pasaport ve ibraz edilen evrakları ilgili iDATA başvuru ofisinden teslim almalıdır. Başvuru sahibinin vize başvurusu esnasında talep etmesi durumunda ekstra bir ücret karşılığında pasaport ve ibraz ettiği evraklar belirlenen adrese kargo ile gönderilmektedir.

Almanya Vize İşlemleri Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya’ya seyahat edecek yolcuların seyahat süresi ve amacına göre başvuru yapmaları gereken Almanya vize işlemleri için gerekli evraklar değişkenlik göstermek ile birlikte bir takım evraklar vize türü fark etmeksizin standart olarak talep edilmektedir.

Vize türü fark etmeksizin Almanya vize işlemleri için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli ve en az iki boş sayfaya sahip olmalıdır.
 • Almanya Vizesi Başvuru Formu: Alman vize başvuru formu eksiksiz doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş ve 35 mm genişliğe 45 mm uzunluğunda olmalıdır.
 • Almanya Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve her durumu kapsayacak sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Vize Harcı: Vize başvurusu esnasında başvuru harcının ödendiğine dair makbuz gerekmektedir.

Almanya Vize İşlemleri Ücreti Ne Kadardır?

Almanya’ya seyahat edecek yolcuların vize başvurusu esnasında ödemesi gereken vize ücreti başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahatler için başvurulan Schengen vizesi için başvuru sahiplerinin 80 Euro ödemesi gerekirken; Almanya’da 90 günden fazla veya daimi ikamet için başvurulan ulusal vize için 75 Euro ödemesi gerekmektedir.

Almanya Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Almanya vize başvuruları normal koşullarda başvurunun tamamlanarak başvuruyu değerlendirme yetkisine sahip Almanya Konsolosluğuna gönderilmesinden sonraki 5 gün içerisinde işleme alınarak sonuçlandırılmaktadır. Almanya dış temsilcilikleri Schengen Almanya vize işlemlerini her ne kadar genellikle 5 gün içerisinde sonuçlandırıyor olsa da Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize işleminin sonuçlanma süresi yaklaşık 15 gündür. iDATA İstanbul, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan başvurular için normal şartlarda vize başvurusunun işleme alınma süresi olan 5 günün üzerine 2 iş günü daha eklemek gerekmektedir.

Almanya Konsolosluğu; ulusal vize başvurularını 8 ila 10 hafta içerisinde, Schengen vizesi başvurularını ise genellikle 5 gün içerisinde işleme almasına rağmen özellikle Türk ve Alman bayram tatilleri öncesinde konsolosluğun iş yoğunlu arttığından vize başvurularının değerlendirilme süresi uzayabilmektedir. Almanya’ya seyahat edecek yolcuların vize başvurularını değerlendirme sürelerini, konsolosluğun iş yoğunluğu veya başvuru evraklarının eksik olması gibi bir sorunun çıkma ihtimalini göz önünde bulundurarak seyahat tarihinden önce erken bir tarihte yapmaları tavsiye edilmektedir. Almanya Konsolosluğu, vize başvurularını programlanan seyahat tarihinden en az 7 iş günü önce yapılması durumunda değerlendirmektedir.

Almanya’ya Gitmek için Vize İşlemleri En Hızlı Nasıl Yapılır?

Almanya’ya gitmek için vize işlemleri en hızlı, biyometri işlemleri için erkenden randevu alarak yapılmaktadır.

Vize başvuru ve takip işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti veren vizem.net, Almanya’ya seyahat edecek yolcuların başvuru evraklarını teslim aldıktan sonra ortalama 5 gün içerisinde başvuru ofislerinden biyometri randevularını almaktadır. Almanya vize başvurularında başvuru onay oranı en yüksek akredite acente olan vizem.net, Almanya vize hızlandırma için yapılabilecek tüm işlemleri değerlendirerek yerine getiren uzman danışmanları ile hızlı ve profesyonel hizmet sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya’da Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya’da vize uzatma işlemine izin verilmemektedir. Almanya’nın 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahatler için düzenlediği Schengen vizesi için istisnai durumlar haricinde uzatma işlemi yapılamamaktadır. İstisnai hallerde vize süresinin uzatılma yetkisi sadece vize sahibinin Almanya’da ikamet ettiği yeri kapsayan Alman Yabancılar Dairesine tanınmıştır.

Almanya’da kısa süreli vizelerin geçerlilik süresinin uzatılması yetkisini kullanma hakkı; sadece hava koşulları veya grev nedeniyle hava trafiğinin durması gibi mücbir sebepler ile acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulması gibi insani nedenler veya girişten önce öngörülemeyen acil kişisel nedenler gibi istisnai durumlarda vize sahibinin ikamet ettiği yeri kapsayan Almanya Yabancılar Dairesine tanımıştır. Almanya’da vize uzatma işlemleri yasal olarak mümkün olmadığı için vize süresini uzatmak isteyen yabancıların tekrar vize alması gerekmektedir.

Almanya Vize İşlemleri Yapan Firmalar Hangileridir?

Türkiye’den Almanya’ya gidecek yolcuların vize başvuru ve takip işlemleri hususunda hizmet alabileceği İstanbul’da 14, Ankara’da ise 11 akredite acente bulunmaktadır. Yolcuların, daha sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşamamak için Almanya vize işlemleri yapan firmalar arasında tercih yaparken söz konusu firmanın TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) kaydı olduğunu kontrol etmesi ve akreditasyonu bulunmayan kişi ve şirketler aracılığı ile başvuru yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri tarafından vize başvurularını almak ile yetkilendirilmiş tek resmi kuruluş iDATA’dır. iDATA, Almanya Konsolosluğu tarafından sadece vize başvurularını almak ile yetkilendirilmiş olmakla birlikte vize başvuru ve takip işlemleri için belgelerin hazırlanması ya da randevunun oluşturulması gibi konularda danışmanlık hizmeti veren akredite acenteler bulunmaktadır. Almanya vize acenteleri arasında başvuru onay oranı en yüksek akredite acentelerden olan vizem.net, 81 de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Paylaş: