Almanya Seyahat Vizesi

Almanya Seyahat Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Almanya seyahat vizesi, Almanya ve 26 Schengen üye ülkesini ziyaret etmeyi sağlayan kısa süreli (C tipi) Almanya vize çeşitlerindendir.

Schengen bölgesinde en fazla 90 gün boyunca seyahat etme ve gezme olanağı sağlayan Almanya seyahat vizesi, hamillerine sadece seyahat edebilme hakkı vermektedir, çalışmak veya okumak Almanya turist vizesi ile mümkün olmamaktadır.

Almanya’ya Vizesiz Seyahat Edilebilir Mi?

Almanya’ya vizesiz seyahat, Almanya’nın arasında bulunduğu Schengen ülkelerinin vatandaşları tarafından kısa süreli olarak yapılabilmektedir. Türkiye, Schengen üye ülkeleri arasında bulunmamaktadır ancak Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı ülke vatandaşı olan ya da diplomatik, hizmet veya hususi pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Almanya’ya vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Almanya Seyahat Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya seyahat vizesi alabilmek için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 1. Almanya seyahat vizesi başvuru formu doldurulur: Vize başvuru formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz ve doğru şekilde tükenmez kalemle doldurulmalı ve vize başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olacak şekilde imzalanmalıdır.
 2. Almanya seyahat vizesi için gerekli belgeler toplanmalıdır: Vize başvurusu için gerekli tüm evraklar Almanya seyahat vizesine başvurmadan önce toplanmalıdır ve onaylanması gereken belgeler ilgili kurumlar tarafından onaylanmalıdır. Farklı seyahat vizeleri için ek belgeler eklemek gerekebilmektedir.
 3. Almanya seyahat vizesine başvurulmalıdır: Yetkili İdata başvuru ofisinin web sayfası üzerinden çevrimiçi olarak Almanya seyahat vizesi başvuru işlemini başlatmak mümkündür. Gerekli adımlar takip edilerek çevrimiçi başvuru süreci tamamlandıktan sonra randevu ayarlanmalıdır.
 4. Randevuya katılım gerçekleştirilmelidir: Almanya seyahat vizesi için gerekli evraklar teslim edilmek ve biyometri bilgileri verilmek üzere önceden belirlenen randevuya katılım gerçekleştirilmelidir. Almanya dış temsilcilikleri adına vize başvuru ücreti ödenmeli ve dekontu alınmalıdır.
 5. Evrakların teslim alınması: Başvuru değerlendirilmek üzere Alman dış temsilciliklerine gönderilmektedir ve başvuru değerlendirilme süreci tamamlandıktan sonra başvuru sahibinin pasaportu ve sunmuş olduğu orijinal evraklar kargoyla gönderilebilmektedir ya da İdata başvuru ofislerinden teslim alınabilmektedir.

Almanya Seyahat Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya seyahat vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Almanya seyahat vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli ve on yıldan eski olmayan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. En az iki boş sayfaya sahip olması gereken pasaportun son 3 yıla ait vize işlem sayfalarının ve eski pasaportların fotokopileri de Almanya seyahat vizesi için gerekli belgeler arasına eklenmelidir.
 • Almanya seyahat vizesi başvuru formu: Başvuru formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalı ve Almanya seyahat vizesi başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz fona sahip, 6 aydan eski olmayan 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğindeki biyometrik fotoğraftan 1 adet gerekmektedir.
 • Almanya seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro değerindeki seyahat sağlık sigortası, tüm Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır.
 • Vize harcı dekontu: Almanya seyahat vizesine başvurulurken İdata üzerinden vize harcını yatırmak mümkündür ve harcın ödendiğine dair belge sunulmalıdır.
 • Seyahat aracı rezervasyonları: Uçuş veya tur ile seyahat ediliyorsa Almanya’ya gidiş dönüş tarihleriyle uyumlu ulaşım rezervasyonları gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Almanya’da kalınacak süre boyunca konaklanacak yere ait kira kontratı ya da otel rezervasyonları ile seyahat konaklama durumu ibraz edilmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: Türk vatandaşları tam tekmil vukuatlı nüfus Kayıt örneğini QR barkodlu şekilde sunmalıdır.
 • Ek gelir belgesi: Tapu, araç ruhsatı, kira geliri, hesap dökümü gibi belgelerle ek gelir kanıtlanabilmektedir.
 • Dilekçe: Almanya seyahat vizesi başvuru sahibinin, 1. derece bir yakını tarafından destekleneceğine dair ıslak imzalı dilekçe, gerekli duyulursa sunulabilmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Almanya seyahat vizesi başvuru sahibi öğrenci ise öğrenim gördüğü okuldan aldığı öğrenci belgesini sunmalıdır.
 • Vekaletname: 18 yaşını doldurmamış başvuru sahibi için başvuru sırasında yanında bulunmayan anne veya babasından ya da hem anne hem de babası tarafından imzalanmış vekaletname evrakı gerekmektedir.
 • Muvafakatname aslı ve fotokopisi: Reşit olmayan başvuru sahipleri için anne ve babadan noter onaylı, son 6 ay içerisinde temin edilmiş muvafakatname ve fotokopisi gerekmektedir.
 • Banka dökümü: Çalışanlar için veya emekliler için son 3 aya ait maaş bordrosu ve şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.
 • Emeklilik belgesi: Emekli olmuş kişiler için e-devlet üzerinden alınan emeklilik durumunu gösteren belge ibraz edilmelidir, QR barkodlu olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çiftçilik belgesi: Çiftçiler için ziraat odalarından temin edilmiş güncel tarihli çiftçilik kazancını gösteren belge ibraz edilmelidir.
 • Çalışma ve izin belgesi: Çalışan kişiler için çalıştığı şirketten temin edilmesi gereken seyahat aralığının belirtildiği, ıslak imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmesi gereken çalışma ve izin belgesidir.
 • SGK hizmet dökümü: Tüm sigorta geçmişini sunan SGK veya e-devlet üzerinden temin edilebilen belgedir, QR barkodlu olarak sunulmalıdır.
 • İş sözleşmesi: SGK’lı çalışan olmayanlar için çalışılan firma ile çalışan arasındaki iş akdini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmesi sunulmalıdır.

Almanya Seyahat Vize Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Almanya seyahat vize sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketleri tarafından yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Almanya seyahat vize başvurularında seyahat sağlık sigortaları en uygun fiyatla vizem.net tarafından yaptırılmaktadır. Seyahat sağlık sigortasının Almanya seyahat vizesi gereğince kapsayıcı olması gerekmektedir ve firmalara göre farklılık gösteren Almanya seyahat sağlık sigortası fiyatları incelenmelidir.

Almanya Seyahat Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya seyahat vize ücretleri aşağıda listelenmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya seyahat vizesi harcı80 EUR
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti50 EUR
TOPLAM210 EUR

Almanya seyahat vizesi, Almanya Schengen vizesi kapsamına girdiğinden Schengen vize ücretlerine tabidir.

Almanya Seyahat Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya seyahat vize başvuruları ortalama 8-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Almanya Konsolosluklarının yoğun olduğu Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Paskalya ve Noel öncesinde Almanya seyahat vize başvuru işlem süresi uzayabilmektedir. Başvuru evraklarında eksik belge tespit edilirse ve tekrar talep edilirse de Almanya seyahat vize başvuru süreci uzayabilmektedir.

Almanya’ya Seyahat Vizesi Almak Zor Mudur?

Almanya’ya seyahat vizesi almak, gerekli şartlar sağlandığında ve gerekli belgeler eksiksiz şekilde teslim edildiği sürece zor değildir.

Almanya Seyahat Vizesi ile İş Seyahatinde Bulunulabilir Mi?

Evet, Almanya seyahat vizesi ile iş seyahatinde bulunmak mümkündür.

Almanya’ya farklı amaçlar için birçok turist seyahat etmektedir. Almanya vizesi başvuru sahibi eğer ziyaret edilecek işyerinden alınmış davetiyeye sahipse Almanya iş vizesi de alabilmektedir.

Almanya’ya Seyahat Vizesi ile Almanya’da Ne Kadar Kalınabilir?

Almanya’da seyahat vizesi ile 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalınabilmektedir.

Almanya seyahat vizesi en fazla 5 yıllık verilebilmektedir. Almanya’da tek seferde daha uzun süre kalmak isteyen ziyaretçiler Almanya vize süresi daha uzun olan uzun süreli vize çeşitlerine başvuru yapmalıdırlar.

Almanya Seyahat Vizesi ile Gidilebilecek Almanya’nın Tatil Yerleri Nerelerdir?

Almanya seyahat vizesi ile gidilebilecek Almanya’nın tatil yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Quedlinburg
 • Münih
 • Köln
 • Berlin
 • Mittenwald
 • Hamburg
 • Heidelberg
 • Bremen
 • Stuttgart
 • Baden-Baden

Almanya şehirlerinde birçok turistik amaçlı tatil yeri bulunmaktadır. Almanya seyahat vizesi ile Almanya’da gezilecek yerler ziyaret edilebilmektedir. Almanya’yı keşfetmek için Almanya gezi vizesi İdata ofislerinden alınabilmektedir.

Paylaş: