Almanya Ulusal Vize

Almanya Ulusal Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Almanya ulusal vizesi, hamiline öğrenim görme, çalışma ya da aile birleşimi gibi çeşitli amaçlarla Almanya’da 90 günden fazla bir süre ile kalma hakkı tanıyan uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür. Seyahat amacına bağlı olarak, Almanya ulusal vizesinin geçerlilik süresi bir yıla kadar düzenlenebilmektedir. Almanya ulusal vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra, Almanya’da kalabilmek için oturma izni başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Vizem.net, Almanya ulusal vize başvurularında son 3 yıl içerisinde başvuru onay oranı en yüksek olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Ulusal Vize Almanya için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ulusal vize Almanya için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya ulusal vize başvuru formu: Almanya D tipi vize başvuru formu, basılı ya da çevrimiçi olarak eksiksiz biçimde doldurulmalı, imzalanmalı ve 2 adet olarak başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Vize ücreti dekontu: Almanya ulusal vize harcı olan 75 Euro’nun ödendiğini gösteren dekont başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, en az iki sayfası boş olan geçerli bir pasaport bulunmalıdır ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu fotoğraflı sayfalarının 2 adet fotokopisi başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf başvuru dosyasına eklemelidir.

Yukarıda yer alan Almanya ulusal vize evrak listesi yalnızca standart evrakları kapsamaktadır. Başvuru sahibinin seyahat amacına bağlı olarak, Almanya ulusal vize için gerekli belgeler olarak bazı ek belgeler istenmektedir.

Almanya’ya eğitim görme amacıyla seyahat edecek kişilerin; motivasyon yazısı, öğrenim geçmişi, öğrenim diplomaları, güncel öğrenci belgesi, Almanya’da eğitim görülecek okuldan alınmış kabul yazısı ve Almanca dil yeterliliği belgesi gibi evrakların Almanya ulusal vize evrakları içerisinde bulunması gerekmektedir.

Almanya’ya çalışmak için gidecek kişiler; özgeçmiş, iş sözleşmesi, mesleki yeterlilik belgesi, Almanca dil yeterliliği belgesi ve SGK’dan alınacak mesleki deneyim belgeleri gibi evrakları, standart belgelerle birlikte başvuru dosyasına eklemelidir.

Almanya’ya aile birleşimi amacıyla gidecek kişiler; standart belgelerin yanında, eşlerin nüfus bilgileri, ikametgah bilgileri, Almanca dil yeterliliği belgeleri ve diğer aile bireylerine ait belgelerin başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.

Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya ulusal vize başvuru formu doldurulurken, formda istenen bilgilerin tam, doğru ve güncel olarak verilmesine dikkat edilmelidir. Almanya ulusal vize başvuru formunda istenen; başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, güncel adres ve iletişim bilgileri, aile bireylerine ait bilgiler, geçmişte yapılmış Almanya seyahatlerine dair bilgiler, seyahat planı, konaklama ve ulaşım bilgileri, Almanya seyahatinin amacı, referans bilgileri, başvuru sahibinin meslek bilgileri, sabıka kaydı ve kişinin finansal durumuna dair bilgiler başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.

Almanya ulusal vize başvuru formu, mavi ya da siyah tükenmez kalemle doldurulmalı ve belgede istenen fotoğrafı yapıştırmamaya, ataşlayarak teslim etmeye dikkat edilmelidir. Başvuru formunda yer verilen kimlik bilgilerinin, pasaportta yazılan şekilde doldurulması gerekmektedir. Almanya D tipi başvuru formunda 9. maddede yer alan çalışma, aile birleşimi, dil kursu ya da öğrenim gibi seyahat amacı seçenekleri içerisinde, başvuru sahibine uygun olan seçeneğin işaretlenmesine dikkat edilmelidir. Tüm bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulduğu başvuru formları, formun doldurulduğu yer ve tarih bilgileri yazılmış ve ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir.

Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu Doldurulmuş Örnek Nasıldır?

Almanya ulusal vize başvuru formu doldurulmuş örneği aşağıda yer almaktadır.

Almanya ulusal vize başvuru formu doldurma işlemleri, yukarıda yer alan örnekte görüldüğü gibi yapılmalıdır. Ulusal vize başvuru formu Almanya için istenildiği biçimde doldurulmazsa, bu durum vize reddi ile sonuçlanabilir.

Almanya Ulusal Vize Başvuru Formu Elle Mi Doldurulmalıdır?

Almanya ulusal vize başvuru formu, Videx sistemi üzerinden online olarak ya da çıktı alınarak elle doldurulabilir. Videx sisteminde yer alan form içerisinde; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahat belgeleri, seyahat ile ilgili bilgiler ve masrafları üstlenme beyanı yer almaktadır.

Almanya Ulusal Vize için Bloke Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Almanya ulusal vize başvurusunda bulunmak için, başvuru sahibinin banka hesabında, talep edilen vize türüne göre belirlenen miktarda para bulunması gerekmektedir.

Almanya ulusal vize için başvuru sahibi adına bulunan Almanya bloke hesap bakiyesinde bulunması gereken miktar, vize türüne göre aylık 752 Euro ve 942 Euro arasında değişmektedir.

Almanya Ulusal Vize Garantör Belgesi Nedir?

Almanya ulusal vize garantör belgesi, vizeye başvuran kişinin Almanya seyahati masraflarının bir garantör tarafından karşılanacağını gösteren yazıdır. Almanya ulusal vizesine başvuran kişinin bir akrabası, arkadaşı ya da iş bağlantısı olan bir kişi garantör olabilir.

Almanya ulusal vize garantör belgesi, başvuru sahibinin finansal durumu Almanya seyahatini karşılamaya yetmiyorsa ya da seyahatin masrafları başka biri tarafından karşılanacak ise başvuru dosyasında sunulmalıdır. Almanya sponsor dilekçesi içerisinde; sponsor olacak kişinin finansal durumu, sponsor ile başvuru sahibinin ilişkisi, sponsorun kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri yer almalıdır.

Almanya Ulusal Vize Motivasyon Yazısı Örneği Nasıldır?

Almanya ulusal vize motivasyon yazısı, başvuru sahibi tarafından yazılmalı ve Almanya seyahatinin amacını içermelidir. Ulusal vize başvuruları için gerekli olan motivasyon yazısı, Alman dış temsilciliğine hitaben, resmi bir dille ve açıklayıcı bir biçimde yazılmalıdır.

Başvuru sahibinin kişisel durumunu belirttiği ve başvurunun genel bir özeti niteliğinde olduğu için, Almanya ulusal vize motivasyon yazısı değerlendirme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır

Almanya Ulusal Vize Fotoğraf Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Almanya ulusal vize başvurusunda sunulacak fotoğraf 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde olmalıdır.

Ulusal vize başvurusunda sunulacak fotoğraf, güncel olmalı ve yüzün tamamı görünür biçimde olmalıdır. Almanya vizesi için biyometrik fotoğraf, hem başvuru formuna ataşlanmalı hem de başvuru dosyasında 2 adet olarak sunulmalıdır.

Almanya Ulusal Vize için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Almanya ulusal vize için seyahat sağlık sigortası, ilgili sigorta acenteleri üzerinden yaptırılabilmektedir. Almanya seyahat sağlık sigortası, başvuru sahibi adına düzenlenmeli, en az 30.000 Euro teminatlı olmalı ve tüm seyahat süresini kapsamalıdır.

Almanya ulusal vize için sunulacak seyahat sağlık sigortası; hastaneye yatış, acil tedavi, çeşitli sağlık sorunları ya da vefat halinde ülkeye dönüş gibi durumları kapsayıcı nitelikte olmalıdır. Almanya seyahat sağlık sigortası aslı ve fotokopisi ile birlikte vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.

İdata Almanya Ulusal Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İdata Almanya ulusal vize talep dilekçesi, Almanya seyahatinin amacını belirtmeli ve başvuru sahibi tarafından kaleme alınmalıdır. İdata ulusal vize Almanya başvurusunda yer verilmesi gereken talep dilekçesi, Alman dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille ve açıklayıcı bir üslupla yazılmalıdır.

Vize talep dilekçesi, vize başvurularının değerlendirme sürecinde önem teşkil eden bir belgedir. Almanya vize dilekçesi içerisinde verilen bilgiler, başvuru sırasında sunulan belgeler ile uyumlu olmalıdır. Vize dilekçesinde yer alan bilgilerin hatalı olduğu durumlarda, vize başvurusu red ile sonuçlanabilir.

Almanya Konsolosluğu’na Ulusal Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Almanya Konsolosluğu’na ulusal vize başvurusu yapılamamaktadır.

Almanya ulusal vizesine başvurmak isteyen kişiler, aracı kurumlar üzerinden başvuruda bulunabilir. Alman Konsolosluğu, bireysel olarak yapılan ulusal vize başvurularını değerlendirmeye almamaktadır.

Almanya Ulusal Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya ulusal vize başvuruları, yalnızca aracı kurum İdata’nın vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabilmektedir.

Alman Konsolosluğu, vize başvurularını bireysel olarak kabul etmemektedir. Almanya dış temsilciliği tarafından Almanya D tipi vize için yetkilendirilen tek aracı kurum İdata’dır.

Almanya Ulusal Vize Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya ulusal vize randevu alma işlemi, aracı kurum İdata’nın internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. İdata’nın internet sitesi üzerinden randevu işlemleri bölümü altında yer alan ulusal vize randevusu kısmında, vize randevu alma işlemleri yapılabilir. Randevu gününü ve saatini belirleyen başvuru sahipleri, bu tarihte seçtikleri İdata başvuru merkezine müracaat ederek vize başvuru dosyalarını teslim edebilir ve vize işlemlerini tamamlayabilir.

Almanya Ulusal Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya ulusal vize ücreti 75 Euro’dur. Uzun süreli vize başvurularında, vize ücretinin değişmesine neden olabilecek tek faktör uzun süreli Almanya seyahat sağlık sigortası ücretinden ötürü doğabilecek farktır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Almanya seyahat sigortası poliçeleri, Vizem.net tarafından herhangi bir komisyon alınmadan düzenlenmektedir.

Almanya Ulusal Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya ulusal vize başvurularının değerlendirme sürecinde normal vize başvuru prosedürleri geçerlidir ve başvurular, Alman Konsolosluğu’nun ilgili bölümleri tarafından incelenmektedir.

Almanya ulusal vize çıkma süresi, vize türü uzun süreli olduğu için, diğer vize türlerine göre daha uzun olabilmektedir. Almanya vize hızlandırma işlemleri yapmak isteyen başvuru sahipleri, buna yönelik olarak danışmanlar ile görüşebilir ve hızlandırma işlemleri yapılabilir.

Almanya Ulusal Vize Başvuru Takip ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya ulusal vize başvuru takip ve sorgulama işlemleri, aracı kurum İdata’nın internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. İdata’nın internet sitesindeki başvuru takip bölümü üzerinden, başvuru sahibinin pasaport numarası ve başvuru işlemleri sırasında verilen barkod numarası ile başvuru durumu sorgulama işlemleri yapılabilir.

Almanya Ulusal D Tipi Vize Red Sebepleri Nelerdir?

Almanya ulusal D tipi vize red sebepleri aşağıda listelenmektedir.

 • Başvuru dosyasında eksik ya da hatalı bilgilere yer verilmesi
 • Vize talep dilekçesinde seyahat amacının yanlış veya eksik sunulması
 • Başvuru formunda yer verilen bilgiler için destekleyici belgelerin sunulmamış olması
 • Başvuru sahibinin maddi durumunun, Almanya seyahati için yetersiz bulunması
 • Başvuru sahibinin Almanya seyahati için uygun görülmemesi
 • Hasarlı ya da geçersiz pasaport ile başvuruda bulunulması
 • Başvuru sahibinin sabıka kaydı olması
 • Kişinin vatandaşı olduğu ülkeye geri döneceğinin ispat edilmemiş olması
 • Uzun süreli vize için yetersiz seyahat sağlık sigortası sunulmuş olması

Almanya Uzun Süreli Ulusal D Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Almanya uzun süreli D tipi vize reddine, red yanıtının gelmesinden sonraki 1 ay içerisinde, vize bölümüne itiraz edilmiş olması gerekmektedir. Almanya ulusal vize reddi itiraz dilekçesi, başvuru sahibi tarafından Almanca olarak yazılmalı ve imzalanmalıdır. İtiraz dilekçesinde, vize reddinin nedenine ve kişinin itirazda bulunma nedenine yer verilmelidir. İtiraz dilekçesinde yer verilen bilgilerin, Almanca tercüme edilmiş belgeler ile desteklenmesi gerekmektedir.

Almanya ulusal vize reddine itiraz dilekçesi, ilgili bölüme ulaşmasının ardından ayrıntılı olarak incelenir ve bu süreç genellikle 3 aya kadar sürebilmektedir. Almanya vize ret durumunun değişmesi, itiraz başvurusunun değerlendirilmesinin ardından mümkün olabilmektedir.

Almanya Ulusal Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya ulusal vize uzatma işlemleri, Göçmen Bürosu’nun vize bölümüne müracaat edilerek yapılabilir. Vize uzatma işlemi yapabilmek için, geçerli bir neden sunmak gerekmektedir.

Almanya ulusal vize geçerlilik süresi geçmiş kişiler, Almanya’da kalmaya devam edemez ve Almanya’da kalmaya devam etmek için vize uzatma başvurusunda bulunmaları gerekir. Almanya D tipi vize uzatma işlemleri, Göçmen Bürosu’nun inceleme sürecini göz önüne alarak, oturma izninin bitiş tarihinden 4 ila 6 hafta öncesinden yapılmalıdır.

Paylaş: