Amerika Ankara Büyükelçiliği

Amerika Büyükelçiliği Bilgileri | U.S. Embassy Ankara

Amerika Büyükelçiliği, Türkiye’nin başkenti Ankara’da hizmet vermektedir. ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD’nin ve Türkiye’deki ABD vatandaşlarının amaçlarını destekleyerek çıkarlarını korur. ABD Ankara Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de bulunan, çalışan veya Türkiye'yi ziyaret eden Amerikan vatandaşlarına ve Amerikan kuruluşlarına yardım etme amacını taşımaktadır.

Amerika Büyükelçisi Kimdir?

Amerika Büyükelçisi Jeffry L. Flake’dir. Flake, 13 Temmuz 2021'de Başkan Biden tarafından ABD'nin bir sonraki Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterilmiştir.

Türkiye ABD Büyükelçiliği Departmanları Nelerdir?

Türkiye ABD Büyükelçiliği departmanları aşağıda liste halinde verilmiştir.

 • Konsolosluk İşleri
 • İç Güvenlik Bakanlığı (DHS)
 • Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi (DEA)
 • Ekonomi Bölümü
 • Federal Soruşturma Bürosu (FBI)
 • Dış Tarım Hizmeti
 • Dış Ticaret Hizmeti
 • Genel Hizmet Ofisi (GSO) Talepleri
 • İnsan Kaynakları
 • Savunma İşbirliği Ofisi Türkiye
 • Denizaşırı Adli Takibatı Geliştirme Yardımı ve Eğitim Dairesi (OPDAT)
 • Siyasi Bölüm
 • Basın Ofisi
 • Halkla İlişkiler
 • Bölgesel Güvenlik Ofisi (RSO)
 • Suriye Geçiş Yardımı Müdahale Ekibi (START)

ABD Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi Hizmetleri

ABD Ankara Büyükelçiliği konsolosluk birimi hizmetleri, Türkiye'de ikamet eden veya ziyaretçi statüsündeki ABD vatandaşları için pasaport, doğum sertifikası ve noterlik işlemleri ve ayrıca TC vatandaşları ve oturum izni bulunan yabancılar için vize ve göçmenlik işlemlerinden oluşmaktadır.

ABD Ankara Konsolosluğu Adresi ve Çalışma Saatleri

ABD Ankara Konsolosluğu Adresi ve Çalışma Saatleri
ABD Ankara Konsolosluğu Adresi ve Çalışma Saatleri

ABD Ankara Büyükelçiliği adresi 1480 Sokak, No. 1, Çukurambar Mahallesi 06530, Çankaya’dır. Büyükelçiliğe ulaştığınızda Öğretmenler Caddesi ile 1480. Sokak köşesindeki konsolosluk girişine ilerleyiniz.

ABD Ankara Büyükelçiliği hafta içi her gün 08:30-17:30 arasında hizmet vermektedir.

Amerika Ankara Konsolosluğu İletişim Numaraları ve Saatleri

Amerika Ankara Konsolosluğu göçmenlik hizmetleri için pazartesi-perşembe günleri 16:00-17:00 arasında 0312-294-0000 telefon numarası veya 0312-468-6103 faks numarası ile iletişim sağlayabilirsiniz.

ABD Ankara Büyükelçiliği göçmenlik dışı hizmetler için pazartesi-perşembe günleri 11:00-12:00 arasında 0312-294-0000 telefon numarası veya 0312-466-1586 faks numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

ABD Ankara Büyükelçiliği ile e-mail yoluyla iletişim kurmak istiyorsanız Büyükelçilik internet sitesi tr.usembassy.gov üzerinden “Contact Us” sayfasındaki formu doldurunuz.

Ankara Amerikan Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Ankara Konsolosluğu, Türkiye'den hem göçmen olmayan vize türleri (iş, turizm, eğitim) hem de göçmenlik vizeleri (aile birleşimi, çalışma, yeşil kart) için yapılan başvuruları kabul etmektedir. Başvuru yapılacak vize alt türüne göre işlemlerde farklılıklar olmakla birlikte, ABD vize başvurusu için izlemeniz gereken ortak adımlar aşağıda açıklanmıştır.

Ankara'dan göçmen olmayan ABD vize işlemleri için öncelikle online vize formu (DS-160) doldurun, ardından vize başvuru ücretini ödeyerek Konsolosluk'tan online randevu alın. Randevu gününde ABD Konsolosluğu’na şahsen giderek vize başvuru dosyasını sunun, dijital parmak izi kaydı verin ve vize mülakatına katılın. ABD vize başvurusunda belirli başvuru sahipleri için parmak izi kaydı ve mülakat muafiyeti tanınabilmektedir, bu durum randevu alma işlemi esnasında belirlenir.

Ankara ABD Büyükelçiliği'ne göçmenlik başvurusunda bulunmak için öncelikle size sponsor olan kişi veya kurum tarafından Amerika'daki Ulusal Vize Merkezi'nde yürütülmesi gereken işlemler tamamlanır. Ardından online vize başvuru formu (DS-260) doldurulur ve Büyükelçilik'ten randevu alınır.

Amerika Büyükelçiliği'nden Nasıl Randevu Alınır?

Amerika Büyükelçiliği’nden vize başvuru randevularını online olarak alabilirsiniz. ABD göçmen olmayan vize türleri için https://ais.usvisa-info.com/en-tr/niv adresi üzerinden, göçmenlik vizesi başvuruları için https://ais.usvisa-info.com/en-tr/iv adresinden randevu almanız mümkündür.

Türkiye'deki ABD vatandaşlarının konsolosluk işlemleri için randevular Büyükelçilik web sitesindeki ACS randevu sistemi üzerinden online olarak alınabilmektedir.

ABD Türkiye Büyükelçiliği 2023 Yılı Duyuruları

ABD Türkiye Büyükelçiliği 2023 yılı duyuruları aşağıda listelenmiştir.

 • Aralık 2022 itibariyle, sadece belirli tür göçmen olmayan vize başvuruları kabul edilmektedir. Diplomatik veya resmi vize içinAnkaradiplomaticvisas@state.govadresine mail atınız. Acil tıbbi veya insani durum vize talepleri içinhttps://tr.usembassy.gov/visas/nonimmigrant-visas/adresini ziyaret ediniz.
 • COVID-19 salgınıyla ilişkili rutin vize hizmetlerinin askıya alınmasının bir sonucu olarak, her tür vize kategorisinde birikmiş iş yükü bulunmaktadır. Pandemi nedeniyle randevu bekleme süreleri de uzayacaktır.
 • 1 Ekim 2022'den önce düzenlenen göçmen olmayan vize (MRV) ücretlerinin ödenmesine ilişkin tüm makbuzlar 30 Eylül 2023'e kadar uzatılmış ve bu tarihe kadar geçerli kalmıştır. 1 Ekim 2022 tarihinde veya sonrasında yapılan tüm göçmen olmayan vize başvuru ücreti ödemeleri, MRV ücretinin ödendiğine ilişkin makbuzun düzenlendiği tarihten itibaren 365 gün geçerlidir.

Türkiye'deki Amerika Dış Temsilcilikleri

Türkiye'de bulunan diğer Amerika dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: