Emekliler için Amerika Vizesi

Emekliler için Amerika Vize Başvurusunda Önemli Hususlar

Amerika vize başvurularında emeklilerin, standart vize evraklarının yanında emekli olunduğunu ve planlanan seyahat için maddi yeterliliği kanıtlayan belgeleri sunmaları gerekmektedir.

Emeklilerden İstenen Amerika Vize Evrakları Nelerdir?

Emeklilerin Amerika vizesi için diğer başvuru sahiplerinden farklı olarak aşağıda verilen belgelerle başvuru yapması gerekmektedir.

  • Resmi emeklilik belgesi
  • Emekli maaşını gösteren banka hesap dökümü
  • Ek finansal kaynaklar

Barkodlu Emeklilik Belgesi

Barkodlu emeklilik belgesini, e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, SGK işlemleri arasından “4A Emeklilik Kaydı” hizmetine girerek veya arama kısmına “emeklilik belgesi” yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Hizmet sayfasından emeklilik belgesini barkodlu olarak oluşturabilir ve çıktısını alabilirsiniz. ABD vize evrakları arasında bir adet fotokopisi ile birlikte emeklilik belgesi sunulmalısınız.

Barkodlu emeklilik belgesi görseli aşağıda verilmiştir.

Barkodlu Emeklilik Belgesi Örneği
Barkodlu Emeklilik Belgesi Örneği

Emekli Maaşı Banka Hesap Dökümü

Emekli maaşı banka hesap dökümü, Amerika vize işlemleri için emekli maaşının yatmakta olduğu banka şubesinden son 6 aya ait olmak üzere alınmalıdır. Bankanın antetli kağıdına basılan hesap dökümü, ıslak imzalı ve kaşeli olarak beyan edilmelidir.

Planlanan Amerika seyahatinin olası masraflarını karşılayabilecek bakiyenin, Amerika vizesi i̇çin banka hesap dökümü belgesinde gösterilmesi gereklidir. Emekli başvuru sahiplerinin emekli maaşı hesaplarında bu miktar görünmüyorsa, başka hesaplarına ait özetlerin de sunulması mümkündür. Sunulan banka hesaplarında yakın tarihli ve yüklü miktarda para girişlerinin bulunması önerilmemektedir.

Ek Finansal Kaynaklar

Emekli kişilerin varsa kira geliri gibi düzenli geliri gösteren veya araç ruhsatı, tapu belgesi gibi sahip oldukları varlıkları kanıtlayan ek belgeler sunmaları vize başvurusu için avantaj sağlar.

Çalışma Durumuna Göre Alınabilecek Diğer Amerika Vizeleri

Başvuru sahibinin çalışma durumuna göre ek belgelerle başvuru yapılması gereken Amerika vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: