Avusturya'ya Yerleşmek

Avusturya'ya Yerleşmek için Gerekli Başvuru Şartları

Avusturya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Dokuz eyaletten oluşan Avusturya’nın; batıda Lihtenştayn ve İsviçre'ye, güneyde İtalya ve Slovenya’ya, doğuda Macaristan ve Slovakya’ya, kuzeyde Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ne sınırı bulunmaktadır.

Yüksek yaşam standartlarına sahip olan Avusturya, kişi başı GSYİH ile bakımından dünyanın en zengin 20 ülkesi arasına girmektedir. 2018’de İnsani Gelişme Endeksi sıralamasında Avusturya, 20. sırada yer almıştır.

Avusturya vatandaşlarına; eğitim kalitesi, iş fırsatları, yüksek yaşam standartları, çeşitli sosyal aktivite imkanları sunmaktadır ve bu nedenle Avusturya, yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Avusturya’ya yerleşmek isteyenler; çalışma, eğitim, aile birleşimi ya da yatırım yoluyla ülkeye yerleşebilmektedir.

Vizem.net, Avusturya’ya yerleşmek isteyen kişilere Avusturya vizesi ve oturum izni başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Avusturya'ya Yerleşme Yolları Nedir?

Avusturya’ya yerleşme yolları aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma yoluyla Avusturya’ya yerleşmek
 • Eğitim yoluyla Avusturya’ya yerleşmek
 • Aile birleşimi yoluyla Avusturya’ya yerleşmek
 • Evlilik yoluyla Avusturya’ya yerleşmek
 • Yatırım yoluyla Avusturya’ya yerleşmek

Çalışma Yoluyla Avusturya'ya Nasıl Yerleşilir?

Çalışma yoluyla Avusturya’ya yerleşmek isteyen kişiler, Avusturya’da bir işe başvurmalı ya da bir iş teklifi almış olmalıdır. İş sözleşmesi ve gerekli vize evrakları ile yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine gidilerek, hamiline Avusturya’da yaşama ve çalışma hakkı veren çalışma vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Uygun şartların sağlanması durumunda Avusturya çalışma izni ile Avusturya’ya giden kişiler, belli bir süre sonra kalıcı oturma izni ve vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Eğitim Yoluyla Avusturya'ya Nasıl Yerleşilir?

Eğitim yoluyla Avusturya’ya yerleşmek isteyen yabancı ülke vatandaşları; Avusturya’da lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak için bir kuruma kayıt olmak şartıyla geçici oturum iznine sahip olmaktadır. Mezuniyet sonrasında oturum izni süresinin devam etmesi ve iş bulunması durumunda; Avusturya’da ikamet etmeye ve çalışmaya devam edilmektedir.

Aile Birleşimi Yoluyla Avusturya'ya Nasıl Yerleşilir?

Aile birleşimi yoluyla Avusturya’ya gitmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, aile birleşimi vizesi alarak Avusturya’da yaşayan eşinin, medeni birliktelik yaşadığı partnerinin veya ebeveynlerinin yanına gidip oturma izni alabilmektedir.

Yatırım Yaparak Avusturya'ya Nasıl Yerleşilir?

Yatırım yaparak Avusturya’da oturum izni elde edilmemektedir.

Avusturya’da yatırım yoluyla 10 yıl ikamet etmeden ve Almanca dil yeterliliğine sahip olmadan vatandaşlık almak mümkündür. Avusturya’da yatırım yolu ile vatandaşlık almak için en az 10 milyon Euro doğrudan işletmeye yatırım yapılması veya en az 3 milyon Euro devlet fonuna yatırım yapılması gerekmektedir.

Avusturya Kalıcı Oturum İzni Şartları Nelerdir?

Avusturya kalıcı oturum izni şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Avusturya’da son beş yıl kesintisiz olarak ikamet etmiş olmak gerekmektedir.
 • İkamet eden kişinin finansal özgürlüğünün bulunduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Avusturya’da ikamet edilen son beş yıl boyunca sürdürülen sağlık sigortasına sahip olunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin kalıcı oturum izni almasının, Avusturya ile başka bir devlet arasında olumsuz ilişkilere sebebiyet vermemesi gerekmektedir.
 • Avusturya'da ikamet edilen son beş yıl içinde güvenlik ve kamu düzeni için herhangi bir tehdit oluşturulmamış olması gerekmektedir.
 • A1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olmak gerekmektedir.
 • Avusturya kalıcı oturum izni için başvuru sahibinin konaklamaya dair yasal belge sunması gerekmektedir.

Avusturya’ya Yerleşmek için Minimum Gelir Ne Kadar Olmalıdır?

Avusturya’ya yerleşmek için minimum gelirin, kişinin sosyal yardım almadan ülkede kendi yaşamını sürdürebilmesine yetecek miktarda olması gerekmektedir. 2022 Genel Sosyal Sigorta Yasası tarafından belirlenen karara göre Avusturya’da ikamet eden bekar yabancı vatandaşların 1,030.49 euro, evli vatandaşların veya partnerlerin 1,625.71 Euro ve çocuk sahibi olan yabancı vatandaşların her çocuğu için ek 159.00 Euro düzenli gelire sahip olması gerekmektedir.

Avusturya'ya Yerleşmek için Dil Yeterliliği Ne Olmalıdır?

Avusturya’ya yerleşmek için dil yeterliliği seviyesi, en basit düzeyde temel Almanca dil becerilerine bakılarak belirlenmektedir.

Avusturya’ya yerleşmek isteyen kişi A1 düzeyinde Almanca dil becerisine sahip olduğunu Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi standartlarına bağlı olarak kanıtlamalıdır. Avusturya için gerekli olan dil yeterlilik seviyesi, bir yıldan fazla olmamak şartıyla; “Almanca Avusturya Almanca Diploması, Goethe Enstitüsü Belgesi, Avusturya Entegrasyon Fonu Diploması” ile kanıtlanabilmektedir.

Avusturya Kalıcı Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya’da kalıcı oturum izni başvurusu, ikamet edilen şehrin eyalet hükümet yetkilisine şahsen yapılmaktadır. Avusturya daimi ikamet başvurusu kabul edildikten sonra beş yıl geçerliliği olan oturum iznine sahip olunmaktadır; beş yıl sonunda Avusturya daimi oturum izninin yenilenmesi gerekmektedir.

Avusturya oturum izni için pasaport, 6 aydan eski olmayan biyometrik fotoğraf, doğum belgesi, konaklama kanıtı belgesi, finansal yeterliliği kanıtlayan belge, geçerli Avusturya sağlık sigortası, bankadan kaşe ve imzalı kredi geçmişi döküm belgesi ve Entegrasyon Sözleşmesi Modülü’nün tamamlanmış halinin gerekli kurumlara ibraz edilmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya’ya yerleşmek hakkında en sık sorulan sorular aşağıda cevapları ile birlikte verilmiştir.

Evlilik Yoluyla Avusturya'ya Yerleşilir Mi?

Evlilik yoluyla Avusturya’ya yerleşmek isteyen yabancı ülke vatandaşları; bu yolla Avusturya’dan oturum izni alabilmektedir.

Evlilik yoluyla Avusturya’ya yerleşecek üçüncü dünya vatandaşları, Avusturyalı biri veya Avusturya’da oturma iznine sahip biriyle evlendikten sonra Avusturya evlilik vizesi ile oturum izni alabilmektedir.

Avusturya'da Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Avusturya’da yaşamanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Yüksek yaşam kalitesi sağlayan bir ülke olması
 • Toplu taşıma ağının sistemli olması
 • Kaliteli eğitim olanağı sağlaması
 • Sağlık sektörünün gelişmiş olması
 • Suç oranın düşük, güvenlik sisteminin kuvvetli olması
 • Kültürel açıdan gelişmiş olması
 • Çeşitli sosyal aktivite ve açık alan etkinliklerine imkan sağlaması
 • Seyahat kolaylığının bulunması
 • Çeşitli etnik yapıya sahip olması ve bünyesindeki göçmenlerin aktif olarak toplumda yer alıyor olması

Yaşamak için En İdeal Avusturya Şehirleri Hangileridir?

Yaşamak için en ideal Avusturya şehirleri; Viyana, Salzburg, Graz, Linz ve Innsbruck’dur. Avusturya, kaliteli eğitim sistemi, suç oranlarının az olması ve konumu nedeniyle pek çok yabancı ülke vatandaşının tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Viyana, Salzburg, Graz gibi Avusturya’nın en ideal şehirleri genellikle göçmenlerin ikamet ettiği yerlerdir.

Avusturya’nın en ideal şehirleri arasında yer alan Viyana, tarihi dokusu ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasının yanı sıra ulaşım kolaylığı ve birinci sınıf sağlık sistemi olanaklarıyla Avusturya’nın en yaşanılır şehri sayılmaktadır. Viyana, Avusturya şehirleri arasında her kesimden insanın bulunduğu, misafirperver ve merkezi şehir olma özelliği göstermektedir. Avusturya’nın en yaşanılır şehri Viyana, yaşam maliyetleri açısından yüksek oranlara sahip bir şehirdir.

Avusturya'da Ortalama Yaşam Masrafları Nasıldır?

Avusturya, ortalama yaşam masrafları bakımından pahalı ülkeler sınıfına girmektedir.

CEOWORLD dergisinin 2020 yılında yayımlanan raporuna göre Avusturya en pahalı dünya ülkeleri sıralamasında 21. sırada yer almaktadır.

Tek kişi için kira hariç bir aylık Avusturya’da yaşam masrafları; fatura, market ve kişisel harcamalar dahilinde ortalama 850 eurodur. Avusturya’da kira dahil aylık ortalama masraf 1900- 2000 Euro arasında değişmektedir.

Avusturya'da Ev Kiraları Nasıldır?

Avusturya’da ev kiraları, şehir merkezlerine yakın yerlerde 720- 1.330 Euro arasında, merkeze uzak yerlerde 600- 1.090 Euro arasında değişmektedir. Avusturya’da COVİD-19 pandemisinin etkisiyle ev fiyatlarında düzensiz bir artış görülmektedir.

Pandeminin etkisiyle düşüş yaşayan Avusturya ekonomisi, yerel ev fiyatları arasındaki dengesiz fiyat farklılıkları, kira gelirlerinin düşük olması ve konut izinlerinin zor çıkması veya çıkmaması gibi durumlar Avusturya’da ev kiralarının artmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Avusturya'da Market Fiyatları Nasıldır?

Avusturya’da market fiyatları Orta Avrupa’da bulunan diğer ülkelerle benzer bir oran sergilemektedir. Avusturya’da 1.5 litre su 0.59 euro, 1 kg patates 1.55 euro, 1 kg soğan 1.39 euro, 1 kg pirinç 1.98 euro, 1 kg tavuk fileto 10.50 Euro ve 1 kg dana eti 16.32 eurodur. Avusturya’da tek yaşayan bir kişinin aylık ortalama market alışverişi 150- 200 Euro arasında değişmektedir.

Avusturya'ya Yerleştikten Ne Kadar Sonra Avusturya Pasaportu Alınabilir?

Avusturya’ya yerleştikten sonra Avusturya pasaportu almak isteyen yabancı ülke vatandaşları, en az 5 yıl oturum izni ile toplam 10 yıl aralıksız olarak Avusturya’da ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahip olmaktadır.

En az 5 yılı oturum izni ile 10 yıl ikamet süresi şartını sağlayan ve gerekli kriterlere uygun kişiler Avusturya pasaportu başvurusu yapabilmektedir.

Avusturya'ya Yerleşmek için Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya’ya yerleşmek için göçmenlik başvurusu yetkili aracı kurum üzerinden; çalışma, eğitim, aile birleşimi ve evlilik gibi amaçlarla vize türü belirlendikten sonra randevu alınarak yapılmaktadır. Avusturya’ya gitmek için göçmenlik başvurusu yapan kişinin, randevu tarihinde başvuru merkezlerine şahsen gitmesi veya akredite kurumlar aracılığı ile başvuru yapması gerekmektedir.

Avusturya vize başvurusu için talep edilen evraklar hazırlanmalı ve vize randevusunda ilgili memura teslim edilmelidir. Biyometri işlemlerinin tamamlanması ve vize ücretinin ödenmesi ile Avusturya göçmenlik başvurusu tamamlanmaktadır.

Vizem.net, gerekli şartları sağlayan başvuru sahiplerinin uzun süreli Avusturya vizesi ve oturum izni başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1268

Paylaş: