Avusturya Salzburg Şehri

Avusturya Salzburg Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Salzburg, Avusturya’nın orta-kuzey bölgesinde yer alan ve kuzeyinde Almanya sınırı, güneyinde ise Alp Dağları bulunan 155 bin nüfuslu bir şehirdir. Salzburg şehri aynı zamanda Avusturya’nın 9 eyaletinden biri olan Salzburg eyaletinin de başkentidir. Pek çok farklı kültürden insanı barındıran Salzburg, nüfus bakımından Avusturya’daki en büyük dördüncü şehir olma özelliği taşırken içinde bulunduğu Salzburg eyaletinin en kalabalık şehri konumundadır. Hallein, Saalfelden ve Wals-Siezenheim ise Salzburg eyaletinde yer alan diğer önemli yerleşim yerleridir.

Sahip olduğu tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve özellikle Mozart’ın doğduğu şehir olarak bilinmesi sayesinde Salzburg Avusturya sınırları içerisinde en fazla turistin ziyaret ettiği şehirlerden biri olmasıyla öne çıkmaktadır.

Salzburg Nerededir?

Salzburg Nerededir?
Salzburg Nerededir?

Salzburg şehri, Avusturya’nın Salzburg eyaletinde yer almakta ve eyaletin en büyük şehri olarak öne çıkmaktadır. Avusturya’nın orta-kuzey bölgesinde bulunan Salzburg, Almanya sınırında ve Alp Dağları’nın eteğinde yer almaktadır. Salzburg, Almanya’nın Münih şehrinin 150 kilometre doğusunda bulunmakta ve Avusturya’nın Bad Ischl şehrine 55, Gmunden şehrine 75, Wels şehrine 108 ve Kufstein şehrine 110 kilometre mesafede yer almaktadır. Salzburg’un Avusturya’nın başkenti Viyana ile olan mesafesi ise yaklaşık 300 kilometredir.

Salzburg'un Yüzölçümü Nedir?

Salzburg şehrinin yüzölçümü 65.65 kilometrekare, Salzburg’un içinde bulunduğu Salzburg eyaletinin yüzölçümü ise 7.156 km2’dir.

Salzburg'un İklimi Nasıldır?

Salzburg’un iklimi ılıman iklimdir ve şehirde ılıman iklim etkisiyle dört mevsim birden görülmektedir. Yaz aylarının sıcak, kış aylarının ise soğuk geçtiği Salzburg’da en sıcak dönem ortalama 18,9 dereceyle temmuz ayında yaşanırken en soğuk dönem ise hava sıcaklığının ortalama -1,1 derecede olduğu ocak ayında yaşanmaktadır.

Yaz aylarında nem oranının yüksek olduğu Salzburg’da kış aylarında ise kar yağışı görülmektedir.

Salzburg'un Nüfusu Ne Kadardır?

Salzburg’un nüfusu Statistik Austria verilerine göre 2021 yılı itibariyle 155.416’dır ve Salzburg şehri nüfus bakımından Viyana, Graz ve Linz’den sonra Avusturya’nın en kalabalık dördüncü şehridir.

Salzburg'un Toplum Yapısı Nasıldır?

Salzburg’un toplum yapısı çok farklı kültür ve etnik kökenden insanı barındırmaktadır. Günümüzde şehrin nüfusunun yaklaşık %30’unu farklı etnik kökenlerden insanlar oluşturmakta ve şehirde Avusturya kökenli insanlardan sonra sırasıyla en çok Alman, Boşnak, Sırp ve Romen kökenli insanlar yaşamaktadır.

Avusturya Almancası ve klasik Almanca Salzburg’da en çok konuşulan dilleri oluşturmaktadır. Katolik Hristiyanlık, Protestanlık, İslam ve Ortodoks Hristiyanlık sırasıyla Salzburg’da en yaygın görülen dini inanışlardır.

Salzburg şehrini 2018 seçimlerini %29,9 oy ile kazanan merkez sağ parti Österreichische Volkspartei yönetmektedir. 2018 seçimlerinde sosyal demokrat parti SPÖ %23,2, muhafazakar sağ parti FPÖ %15,9, çevreci Die Grünen partisi ise %15,8 oy almıştır.

Salzburg'da Yaşayan Etnik Gruplar Hangileridir?

Salzburg’da sırasıyla en çok Almanya, Bosna-Hersek, Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Türkiye, Suriye, Afganistan, Macaristan ve İtalya ülkelerinden göçmenler yaşamaktadır. Salzburg nüfusunun yaklaşık %30’unu farklı etnik gruptan insanlar oluşturmaktadır.

Salzburg'da Yaşayan Türk Nüfusu Ne Kadardır?

Salzburg’da yaşayan Türk nüfusu Statistik Austria verilerine göre 2021 yılı itibariyle 2.457’tir. Avusturya’nın Viyana ve Linz şehirleri ise Türk nüfusun fazla olduğu diğer büyük şehirler arasında yer almaktadır.

Tirol eyaletine bağlı 15 bin nüfuslu Telfs kasabası ise Türklerin en yoğun yaşadığı bölge olarak bilinmekte ve kasaba nüfusunun yaklaşık %20’sini Türkler oluşturmaktadır.

Salzburg'da Hangi Diller Konuşulur?

Salzburg’da konuşulan dil Avusturya’nın da ana dili olan Avusturya Almancasıdır. Standart Almanca ise Salzburg’da en çok konuşulan ikinci dildir ve Avusturya Almancası ile büyük benzerlikler taşıdığı için Almanca bilen birinin Salzburg’da konuşulan dili anlaması oldukça kolaydır.

Salzburg'da Hangi Dinlere İnanılır?

Salzburg’da inanılan dinler aşağıda listelenmiştir.

 • Katolik Hristiyanlık
 • Protestanlık
 • İslam
 • Ortodoks Hristiyanlık

Salzburg nüfusunun %55’ini Katolik Hristiyanlar oluştururken %7’lik oranlar ile Protestan ve Müslüman nüfus şehirdeki en yaygın diğer inançlardır. En yaygın Avusturya dini olan Katolik Hristiyanlık Salzburg’da yaklaşık 80 bin kişi tarafından kabul görmektedir. Ortodoks Hristiyanlık ise Salzburg’daki en yaygın dördüncü din konumundadır.

Avusturya Salzburg'da Hayat Şartları Nasıldır?

Salzburg, hayat şartları ve yaşam kalitesiyle pek çok Avrupa şehrinin önünde yer almaktadır. Suç oranlarının oldukça düşük olduğu Salzburg, hem gündüzleri hem de geceleri tehlikeden uzak olması sayesinde Avusturya’da yaşamak isteyenler için önemli bir noktadır.

Salzburg şehrinde uluslararası öğrenciler için çeşitli okullar bulunmakta ve şehirde iki devlet üniversitesi, üç özel üniversite ve bir uygulamalı bilimler üniversitesi olmak üzere toplamda altı üniversite yer almaktadır. Salzburg’daki en büyük üniversiteler hem Avusturyalı hem de yabancı öğrencilere eğitim sunan Salzburg Üniversitesi ve müzik üzerine eğitim veren Salzburg Mozarteum Üniversitesi’dir. Salzburg’da yer alan Alma Mater Europaea ise çeşitli Avrupa şehirlerinde kampüsü olan uluslararası bir üniversite olarak hizmet vermektedir.

Çalışma oranı yüksek bir şehir olan Salzburg, Viyana’dan sonra iş piyasası en yüksek ikinci Avusturya şehri konumundadır ve şehirdeki iş yelpazesi oldukça geniştir. Çalışma şartları ve yaşam kalitesi başta Salzburg olmak üzere tüm Avusturya’da oldukça yüksektir. IMD World Competitiveness’in 2019’da yayınladığı listeye göre Avusturya dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ikinci ülkesi seçilmiştir.

Salzburg’un Avusturya’nın büyük şehirlerinden olması nedeniyle yaşam masrafları ve özellikle kira fiyatları diğer Avusturya şehirlerine göre daha yüksek durumdadır. Avusturya’nın küçük şehirlerinde 3 odalı bir dairenin aylık kirası ortalama 1.000 euro iken Salzburg’un şehir merkezinde kira ortalamaları 1.600 euro seviyesindedir.

Salzburg'da Eğitim Şartları Nasıldır?

Salzburg eğitim şartları ile dünyanın pek çok farklı bölgesinden öğrencinin üniversite eğitimi için tercih ettiği bir şehir konumundadır. Avusturya’nın yüksek yaşam seviyesi, Salzburg şehrinin pek çok kültüre ev sahipliği yapması ve ülkedeki üniversitelerin eğitim kalitesi uluslararası öğrencilerin Salzburg’u tercih etmelerinin en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

Avusturya’da toplam 22 devlet üniversitesi, 16 özel üniversite ve 21 uygulamalı bilimler üniversitesi bulunmaktadır. Üniversite sıralamalarında dünya çapında ilk 300’e girmeyi başaran 4 Avusturya üniversitesi bulunurken sıralamada 151. sırada yer alan Viyana Üniversitesi ülkedeki en başarılı üniversite olarak öne çıkmaktadır.

Salzburg şehrinde iki devlet, üç özel ve bir uygulamalı bilimler üniversitesi olmak üzere toplam altı üniversite bulunmaktadır. Avusturya'da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerden biri olan Salzburg Üniversitesi şehirdeki en büyük üniversitedir ve 2022 itibariyle dünya üniversiteler sıralamasında 801. sırada yer almaktadır. Müzik alanında eğitim vermekte olan Salzburg Mozarteum Üniversitesi ise Salzburg şehrindeki ikinci devlet üniversitesidir. Paracelsus Tıp Üniversitesi, Alma Mater Europaea ve Seeburg Castle Üniversitesi ise Salzburg’da yer alan özel üniversitelerdir. Salzburg’da bulunan bir diğer üniversite ise Salzburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’dir.

Salzburg Üniversitesi Nerededir?

Salzburg Üniversitesi Nerededir?
Salzburg Üniversitesi Nerededir?

Salzburg Üniversitesi, Salzburg eyaletinin en büyük üniversitesidir ve merkez kampüsü bulunmamakta, fakülteleri şehrin pek çok farklı bölgesinde yer almaktadır. 1622 yılında kurulan Salzburg Üniversitesinin günümüzde 16.131 öğrencisi bulunmakta ve bu öğrencilerin yaklaşık %30’unu yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Avusturya’nın Almanya ile olan yakınlığı nedeniyle üniversitede eğitim gören yabancı öğrencilerin %66’sı Alman öğrencilerden oluşmaktadır.

Akademik başarı sıralamasına göre dünyanın en iyi 801. üniversitesi olan ve Avusturya’daki en iyi 10 üniversite arasında yer alan Salzburg Üniversitesinde Hukuk Fakültesi, Doğa Bilimleri Fakültesi, Dijital ve Analitik Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Kültürel Çalışmalar Fakültesi ve Katolik İlahiyat Fakültesi olmak üzere altı fakülte bulunmaktadır. Salzburg Üniversitesinin bir devlet üniversitesi olması nedeniyle üniversitede öğrenim görmek ücretli değildir, ancak öğrencilerin yıllık 770 euro öğrenim harcı ödemeleri gerekmektedir.

Avusturya Salzburg'da Dil Eğitimi Nasıldır?

Avusturya Salzburg’da dil eğitimlerinde uluslararası öğrenciler için en çok Almanca dili tercih edilmekte ve şehrin farklı bölgelerinde Almanca’nın yanı sıra İngilizce eğitim veren dil eğitim kursları da bulunmaktadır.

Salzburg’daki en popüler dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Inlingua Salzburg
 • inspire GmbH
 • The English Center
 • American International School
 • LernCenter Progredere

Salzburg şehrinde yaşayan farklı milletten insanların en çok öğrenmek istedikleri dilin Almanca olması nedeniyle şehirde farklı ölçeklerde pek çok dil kursu bulunmaktadır. Ülke çapındaki en iyi Avusturya dil okulları yüz yüze eğitimin yanı sıra isteyenler için çevrimiçi dil eğitimi hizmeti de sunmaktadır.

Salzburg’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Salzburg’da çalışma şartları konusunda Avrupa’nın gelişmiş şehirleri arasında yer almaktadır ve günlük 8, haftalık ise 40 saat çalışma limiti bulunmaktadır. Haftalık çalışma limitlerinin aşıldığı durumlarda çalışana ek mesai ücreti ödenmesi gerekmektedir. Salzburg’da çalışanlara yılda 25 iş günü yıllık izin hakkı tanınmakta ve pek çok iş sektöründe resmi tatiller için ek olarak izin verilmektedir.

Salzburg'da İş İmkanları Nasıldır?

Salzburg iş imkanları konusunda Viyana’dan sonra Avusturya’nın en gelişmiş ikinci şehri olarak öne çıkmaktadır. Salzburg’da makine mühendisliği, kimya ve elektrik endüstrisi başta olmak üzere pek çok farklı sektörde iş bulmak mümkündür.

Salzburg’un Almanya’ya yakın olması sayesinde otomobil sektörü ve şehrin Avrupa’daki önemli turist merkezlerinden biri olması olması sayesinde ise hizmet sektörü şehrin önemli iş kaynakları arasında yer almaktadır.

Salzburg Ulaşım Şartları Nasıldır?

Salzburg ulaşımında, metro ve tramvay ağı bulunmadığı için otobüsler şehirde en sık kullanılan toplu taşıma araçları olarak öne çıkmaktadır. Salzburg’da toplu taşımada bilet sistemi kullanılmakta ve gün içerisinde birden fazla kez toplu taşıma aracı kullanmak isteyenler için saatlik ve günlük biletler bulunmaktadır. Salzburg şehrindeki turistik noktalara giriş için alınacak Salzburg Kart ile toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanma hakkı da elde etmek mümkündür. Salzburg’un yürüyüş ve bisiklet kullanmak için Avusturya’nın en elverişli şehirlerinden biri olması ve yoğun saatlerde şehirdeki araba trafiğinin artması ve park yeri sorunları yaşanması nedeniyle şehirde bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır.

Salzburg’dan Avusturya’nın diğer şehirlerine ulaşım için en sık kullanılan yöntem şehir istasyonundan düzenli olarak seferler düzenleyen şehirler arası trenleri kullanmaktır. Avusturya’nın diğer şehirlerine otobüs aracılığıyla seyahat etmek de mümkündür ancak otobüs seferleri çoğu zaman tren yolculuklarından daha pahalı olmaktadır.

Salzburg'da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Salzburg’da yaşam masrafları, Avusturya’nın pahalı şehirleri arasında yer aldığı için ortalamanın üzerindedir. Salzburg’un şehir merkezinde üç odalı bir evin aylık kirası ortalama 1.600 euro, şehir merkezinden uzakta üç odalı bir evin kirası ise yaklaşık 1.270 eurodur. Apartman dairesi satın alımlarında ise şehir merkezindeki evlerin metrekare başına fiyatı yaklaşık 7.000 euro, şehir merkezinden uzaktaki evlerde ise metrekare başına yaklaşık 5.000 eurodur.

Salzburg’da toplu taşıma için aylık abonman bileti yaklaşık 55 euro, kişisel araç kullanımlarında ise benzinin litresi yaklaşık 1,69 eurodur. İnternet faturalarının aylık ortalama 33 euro olduğu Salzburg’da evin elektrik, ısınma ve su giderlerinin toplamı 85 metrekarelik bir daire için aylık ortalama 160 eurodur.

Salzburg’da ucuz bir restoranda tek kişilik bir öğün yaklaşık 12,50 euro tutmakta iken, ortalama bir restoranda 2 kişilik bir yemek 60 euro tutmaktadır.

Salzburg’da tek başına yaşayanlar için ev kirası hariç aylık ortalama yaşam masrafı 814 euro, dört kişilik bir aile için ise aylık ortalama yaşam masrafı kira fiyatları hariç 2.900 euro’ur.

Salzburg’da Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Salzburg şehir merkezinde üç odalı bir ev için ortalama aylık kira fiyatı 1.600 euro iken şehir merkezinden uzaklıkta benzer büyüklükte bir ev için aylık ortalama kira fiyatı 1.270 euro seviyesindedir. Salzburg ev kiralarını belirleyen en önemli faktörler evin büyüklüğü ve bulunduğu konumun şehir merkezine olan uzaklığıdır.

Salzburg’da satılık ev fiyatları ise şehir merkezinde metrekare başına ortalama 7.000 euro iken şehir merkezinden uzaklıktaki evler için ise metrekare başına yaklaşık 5.000 euro seviyesindir. Salzburg ev kiraları fiyatlarını belirleyen ev büyüklüğü ve evin bulunduğu konum gibi faktörler ev satın alım fiyatlarında da önemli farklılıklar oluşturmaktadır. Konum ve büyüklüğün yanı sıra evin yapıldığı yıl ve kullanılan malzeme de ev satış fiyatlarını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Salzburg'da Market Masrafları Nasıldır?

Salzburg’da market masrafları kapsamında, 1 litre süt ortalama 1,20 euro, 1 kilo pirinç ortalama 1,95 euro, 12’li yumurta ortalama 3,30 euro, 1 kilo kırmızı et ortalama 12,10 euro, 1 kilo domates 2,25 euro, 1.5 litre su ortalama 0,60 euro, 500 gram beyaz ekmek ise ortalama 1,70 euro fiyatlarla satılmaktadır.

Salzburg’daki gıda fiyatlarının ortalaması alındığında bir kişinin aylık temel gıda masrafı yaklaşık 250 euro seviyesindedir. Belirlenen ortalama aylık masraf satın alınacak ürünlerin sayısına, çeşidine ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilirken şehrin ve ülkenin farklı bölgelerindeki Avusturya market fiyatları arasında farklılık olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Salzburg'da Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Salzburg’da gezilmesi gereken yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Hohensalzburg Kalesi
 • Salzburg Katedrali
 • Mirabell Sarayı
 • Mozarts Geburtshaus
 • Hangar-7 Müzesi
 • Residenzplatz Meydanı
 • Eisriesenwelt Mağarası
 • Haus Der Natur Müzesi
 • Gaisberg Dağı
 • Hellbrunn Sarayı
 • Untersberg
 • Salzach Nehri
 • Residenzgalerie

Salzburg doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla dünyanın her bölgesinden çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir şehirdir. Salzburg gezisi sırasında şehrin müzeleri, meydanları, sarayları ve kalelerinin ziyaret edilmesinin yanı sıra dağlar, mağaralar, nehirler başta olmak üzere pek çok doğal güzelliğin görülmesi de tavsiye edilmektedir.

Hohensalzburg Kalesi Nerededir?

Hohensalzburg Kalesi Nerededir?
Hohensalzburg Kalesi Nerededir?

Hohensalzburg Kalesi, 1077 yılında inşa edilen ve günümüzde Salzburg’un en önemli turistik yerlerinden biri olarak bilinen 250 metre yüksekliğindeki bir kaledir. Festungsberg olarak bilinen 542 metrelik bir dağın tepesinde olan Hohensalzburg Kalesi, sahip olduğu yükseklik sayesinde şehrin pek çok farklı noktasından görülebilmektedir.

150 metre genişliğe sahip olan Hohensalzburg, Avrupa’nın en iyi korunmuş kalelerinden birisi olarak bilinmekte ve içerisinde pek çok tarihi eser barındırmaktadır. Hohensalzburg Kalesi’ne her on dakikada bir düzenlenen teleferik seferleri ile ulaşılmaktadır; ancak dileyen ziyaretçilerin yürüyüş yolunu takip ederek ortalama 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından kaleye ulaşmaları da mümkündür.

Mozart'ın Doğum Yeri Nerededir?

Mozart'ın Doğum Yeri Nerededir?
Mozart'ın Doğum Yeri Nerededir?

Mozart’ın 1756 yılında doğduğu ev Salzburg’un ünlü sokaklarından Getreidegasse Sokağı’nda yer almaktadır ve 1880 yılından beri Mozarts Geburtshaus adıyla müze olarak hizmet vermektedir. Müzede Mozart’ın çocukluk döneminde kullandığı ilk enstrümanların yanı sıra ünlü bestecinin portreleri, belgeleri, aile mektupları ve çeşitli eşyaları sergilenmektedir. Mozart’ın doğum yerine 160 ve 840 numaralı otobüsler aracılığıyla Rathaus otobüs durağında inerek ulaşmak mümkündür.

Türkiye’den Salzburg'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Salzburg’a gitmek için hava yolu kullanılması gerekmektedir. Salzburg şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta olan Salzburg Havalimanı’na İstanbul’dan yapılacak uçuşlar ortalama 2 buçuk saat sürmektedir.

Salzburg’a seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin vize almaları gerekirken yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla Avusturya’ya yapacakları ziyaretlerde vize muafiyeti bulunmaktadır. Salzburg’a yolculuk etmek isteyen ve Avusturya için vize alması gereken kişilerin Schengen vizesi ve ulusal vize başvurularında yetkili aracı kuruma şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den başvurulan Avusturya Schengen vizesi ve ulusal vizeler için gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreçlerde danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İstanbul'dan Salzburg'a Uçakla Kaç Saatte Gidilir?

İstanbul-Salzburg arası uçuş süresi ortalama 2 saat 30 dakika sürmektedir.

Salzburg Havalimanı Nerededir?

Salzburg Havalimanı Nerededir?
Salzburg Havalimanı Nerededir?

Salzburg Havalimanı, Innsbrucker Bundesstraße 95 adresinde bulunmaktadır. Avusturya’nın en büyük ikinci havalimanı olan Salzburg Havalimanı’nın kodu SZG, posta kodu ise 5020’dir.

Paylaş: