Avusturya Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Pasaport, Avusturya vize başvurusu için gerekli evraklar arasında sunulması gereken zorunlu bir belgedir.

Avusturya vizesine başvuracak olan kişilerin Avusturya vize şartlarını karşılayan bir pasaportu yoksa, ikamet ettikleri ülkedeki yetkili makamlara başvurarak pasaport aldıktan veya yeniledikten sonra Avusturya vizesine başvurması gerekmektedir.

Avusturya vize başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Avusturya vize başvurusu için pasaport, talep edilen Avusturya vize türüne göre gerekli olan süre kriterlerini karşılamalı ve en az arka arkaya 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Avusturya vize başvurusu için gerekli olan pasaportun 10 yıldan eski ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.

Avusturya vize başvurusunda sunulacak pasaporttaki bilgiler güncel olmalıdır. Evlilik ve boşanma durumu nedeniyle isim-soyisim değişikliği sonrasında güncel olmayan pasaportlar Avusturya vize başvurusunda kabul edilmez. Avusturya vize başvurusu yapacak 18 yaş üstü kişilerin pasaportlarında imza olması gereklidir.

Avusturya Vizesi için Pasaport Geçerlilik Süresi En Az Ne Kadar Olmalıdır?

Avusturya vizesi için pasaport geçerlilik süresi, kısa süreli vizeler için talep edilen Avusturya vizesinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay; uzun süreli D tipi vizeler için ise en az 6 ay olmalıdır.

Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Avusturya Vizesine Başvurulabilir Mi?

Türkiye’de ikamet eden ve Avusturya vizesine başvuracak olan yabancı kişiler, vatandaşı oldukları ülkeden veya bu ülkenin Türkiye’deki temsilciliğinden aldıkları geçerli pasaport ve Türkiye’de ikamet edildiğini gösteren oturum izni ile birlikte Türkiye’den Avusturya vize başvurusu yapabilmektedir.

Pasaport Avusturya Vizesi için Nereye Teslim Edilmelidir?

Avusturya vizesi için pasaport aslı, Avusturya vizesi başvuru formu ve gerekli diğer evraklar ile birlikte vize randevusu sırasında Avusturya dış temsilcilikleri tarafından yetki verilen vize başvuru merkezi olan VFS Global’e teslim edilmelidir.

Avusturya Vize Başvurusunda Eski Pasaportun Verilmesi Gerekir Mi?

Avusturya vize başvurusunda eski pasaportun verilmesi zorunlu değildir; ancak Avusturya vize başvurularında içerisinde vize bulunan geçerlilik süresi bitmiş pasaportun ibraz edilmesi, Avusturya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında avantaj sağlamaktadır.

Avusturya Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Avusturya vize başvurusu için verilen pasaport, vize başvuru kararı çıktıktan sonra geri alınmaktadır. Avusturya vize başvurusu için teslim edilen pasaport dahil tüm evraklar, vize başvuru merkezinden şahsen teslim alınabilir veya belirli bir ek ücret karşılığında kargo yolu ile başvuru sahibinin adresine gönderilebilir.

VFS Global Avusturya Pasaport Teslim Saatleri Nedir?

VFS Global Avusturya pasaport teslim saatleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize Başvuru MerkeziPasaport Teslim GünleriPasaport Teslim Saatleri
EdirnePazartesi-Cuma13:00-17:00
İzmirPazartesi-Cuma13:00-17:00
İstanbul/AltunizadePazartesi-Cuma15:00-17:00
İstanbul/BeyoğluPazartesi-Cuma15:00-17:00
BursaPazartesi-Cuma13:00-17:00
TrabzonPazartesi-Cuma13:00-17:00
GaziantepPazartesi-Cuma13:00-17:00
AntalyaPazartesi-Cuma13:00-17:00
AnkaraPazartesi-Cuma13:00-17:00

VFS Global Avusturya vize başvuru merkezi pasaport teslim saatleri, vize başvuru saatlerinden farklıdır ve başvuru yapılan ofislere göre değişebilmektedir.

Paylaş: