Avusturya Viyana Vize İşlemleri

Avusturya Viyana Vize Başvuru ve İşlem Merkezi

Avusturya'nın doğusunda yer alıp Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan sınırlarına yakın konumda bulunan Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilen Viyana’nın popüler turist destinasyonları arasında Hofburg İmparatorluk Sarayı, Belvedere Sarayı, Schönbrunn Sarayı, Prater Aziz Stephan Katedrali, Viyana Belediye Binası, Hundertwasser Evi, Avusturya Parlamento Binası ve Viyana Doğa Tarihi Müzesi bulunmaktadır.

Gelişmiş olanaklara sahip olması sebebiyle eğitim ve çalışma amaçlarıyla yabancı ülke vatandaşlarının dikkatini çeken Viyana’yı kısa süreli ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Viyana turist vizesi alması gerekmektedir.

Vizem.net Türkiye'den Viyana'ya gitmek isteyen kişilere vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Viyana için Vize Gerekli Mi?

Viyana’ya seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları için Viyana vizesi alınması gerekmektedir.

Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretleri için Viyana vizesinden muaf tutulmaktadır.

Viyana Transit Vize İstiyor Mu?

Viyana transit vize istememektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Viyana Havalimanı'ndan yapacakları aktarmalı uçuşlarda uluslararası transit bölgesinden ayrılmamak şartıyla transit vize almalarına gerek olmamaktadır. Aktarmalı uçular arasındaki süre en fazla 24 saat olabilir.

Viyana'ya Gitmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Viyana’ya gitmek için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Kimlik kartı
 • Avusturya vizesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Covid-19 önlemleri kapsamında 3-G kanıtı
 • Yurt dışı çıkış pulu
 • Seyahat masraflarını karşılayacak yeterlilikte finansal kaynaklar

Viyana’ya gitmek için gerekli evraklar, ortak evraklara ek olarak kişinin özel durumuna göre değişen evraklardan oluşmaktadır.

Viyana Seyahati için Covid-19 3-G Kanıtı Nedir?

Viyana seyahati için Covid-19 3-G kanıtı; aşılanmış olmak, iyileşmek ya da Viyana seyahatinden önce PCR ya da antijen testi yaptırmış olmaktır.

Viyana seyahatinden önce 2 doz aşılanmış kişilerin, 180 gün geçerli aşı sertifikasına sahip olması gerekmektedir. 3 doz aşı yaptırmış kişilerin aşı sertifikası 270 gün geçerli olmaktadır. Johnson & Johnson gibi tek doz yapılan aşıları olmuş kişilerin aşı sertifikası aşıyı takip eden 22. günden itibaren 270 gün geçerli olmakta ve Viyana seyahatinde kullanılabilmektedir; 270 günden sonrasında tazeleme aşısı yapılması gerekmektedir. Tek doz aşılar için tazeleme aşısı 180 gün geçerli sayılmaktadır.

Viyana seyahatinden önceki 180 gün içinde Covid-19’dan iyileşen kişiler, iyileşme anından itibaren 180 gün boyunca PCR ya da antijen test şartından muaf tutulmaktadır. Daha önce iyileşmiş ve bir kez aşılanmış kişiler için aşı sertifikası, aşı tarihinden itibaren 180 gün geçerli olmakta ve Viyana seyahatinde kullanılabilmektedir.

6 yaşından büyük, aşılanmamış ya da iyileşmemiş kişilerin Viyana seyahatinden önce PCR ya da antijen testi yaptırması gerekmektedir. Viyana seyahatlerinde 6 ile 12 yaş arası çocuklar için PCR testleri 72 saat, antijen testleri 48 saat geçerlidir. 12 ila 15 yaş arası çocuklar için sadece son 48 saat içerisinde yaptırılmış PCR testi kabul edilmektedir. 15 yaşından büyük kişiler için antijen veya PCR testi 48 saat geçerli olmaktadır.

Viyana Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Viyana vize başvurusu; vize türüne gerekli Viyana vize evraklarının hazırlanması, akredite acenteler veya vize başvuru merkezinden randevu alınması ve randevu tarihinde gerekli evrakların teslim edilmesi ile yapılmaktadır. Viyana vize randevusunda vize için parmak izi verilmesi ve vize ücretinin ödenmesi ile Viyana için vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Viyana Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Viyana vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde verilmiş, en az 2 adet boş sayfa içeren ve talep edilen vize süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Viyana vize başvuru formu: https://www.bmeia.gv.at adresinden indirilerek çıktısı alınmış, tamamı büyük harflerle olacak şekilde elle veya daktilo ile eksiksizce yazılmış, başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3,5 x 4,5 cm boyutlarında, beyaz ve aydınlık arka plana sahip iki adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Fotoğraflardan birinin başvuru sahibi tarafından başvuru formunun sağ üst köşesine yapıştırılması gerekmektedir.
 • Ulaşım aracı kanıtı: Uçak, tren ve otobüs seyahatlerinde gidiş dönüş rezervasyon belgelerinin, özel araçlı seyahatlerde ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergahının detaylı beyanının sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı: Tüm seyahati kapsayacak, otel, pansiyon vb. yerlerde kalınacağını belirten rezervasyon belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro kapsamlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve sigortanın tüm seyahati kapsaması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden tüm aile bireylerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekmektedir.
 • Finansal belgeler: Son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü veya hesap cüzdanlarının orijinalleri ve fotokopisi, banka imza sirküleri gibi bankadan alınan belgelerin yetkililer tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olarak sunulması gerekmektedir.

Viyana vize için gerekli belgeler; başvuru sahibinin yaşına, mesleki durumuna ve başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Avusturya Viyana Vize Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya Viyana vize başvuru ücreti, 12 yaş ve üzerindeki kişiler için 80 euro, 6- 12 yaş arasındaki çocuklar için 40 Euro ve 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz olmaktadır. Avusturya vize başvuru ücretlerinde, seyahat süresi fark etmeden sabit fiyatlar ödenmektedir ve ödemeler başvuru esnasında, nakit ve Euro cinsinden yapılmaktadır.

2022 yılında Viyana için vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Avusturya vize ücreti ortalama 205 Euro tutmaktadır.

Viyana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Viyana vizesi, kısa süreli C tipi vizelerde ortalama 15 günde; uzun süreli D tipi vizelerde ortalama 6- 12 ayda çıkmaktadır.

Viyana kısa süreli vize işlem süresi, konsolosluğun yoğunluğuna veya başvuru sahibinin işleminin emsalsizliğine bağlı olarak 30 güne kadar uzayabilmektedir.

Viyana Vize İşlemleri İçin Yetkili Kuruluş Hangisidir?

Viyana vize işlemleri için yetkili kuruluş, ikamet ilinden bağımsız olarak VFS Global’dir.

Viyana vize biyometri işlemleri, kişinin ikamet iline bağlı olarak Edirne, Gaziantep, İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara, Antalya ve Trabzon VFS merkezlerinde yapılmaktadır.

Değerlendirme ve onay sürecinde Avusturya vizesi için tek yetkili merci Avusturya dış temsilciliğidir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Viyana vize başvurularında, son 5 yıl içinde VIS sistemine parmak izi vermiş kişilerin başvuru merkezine gelmesine gerek kalmadan vize işlemleri tamamlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Viyana'ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Türkiye'den Viyana'ya seyahat edecek kişilerin bilmesi gereken pratik bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Türkiye'de Hangi Havalimanlarından Viyana'ya Uçuş Düzenlenir?

Türkiye’de Viyana’ya direkt uçuş düzenleyen havalimanları; Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’dır.

Türkiye’de Viyana’ya aktarmalı uçuş düzenleyen havalimanları; Dalaman Havalimanı, Adana Havalimanı, Kayseri Havalimanı, Bodrum Havalimanı, Samsun Havalimanı, Ordu Havalimanı, Antakya Havalimanı, Edremit Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Nevşehir Havalimanı, Diyarbakır Havalimanı, Adıyaman Havalimanı, Ağrı Havalimanı ve Batman Havalimanı’dır.

İstanbul Viyana Uçuşu Ne Kadar Sürer?

İstanbul Viyana uçuşu, direkt uçuşlarda 85 - 90 dakika sürmektedir.

Viyana Hava Durumu Nasıldır?

Viyana hava durumu, yazları sıcak ve kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Viyana’da yıl boyu sıcaklık ortalama -2 derece ile 26 derece arasında değişmekte ve nadiren -10 derecenin altına düşüp 31 derecenin üstüne çıkmaktadır.

Viyana’da sıcak havalar genellikle 29 mayısta başlayıp 9 eylüle kadar sürmektedir, soğuk havalar ise 29 kasım ile 4 mart arasındadır. Avusturya iklimi göz önüne alındığında Viyana’ya yaz tatiline gideceklerin haziran, temmuz ve ağustos aylarını; kış tatiline gideceklerin aralık, ocak ve şubat aylarını tercih etmesi beklenmektedir.

Avusturya Viyana’da Otel Fiyatları Nasıldır?

Avusturya Viyana otel fiyatları, şehir merkezinde 3 ila 5 yıldızlı oteller için gecelik 86 ile 306 Dolar arasında değişiklik göstermektedir. Viyana şehir merkezine yakın yerde uygun fiyatlı otel tercih etmek isteyenlerin Neubau bölgesini tercih etmesi önerilmektedir.

Viyana'da Ne Yenir?

Viyana yenilebilecek popüler yiyecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Mozartkugel
 • Sacher Turtası
 • Strudel
 • Kaiserschmarrn
 • Wiener Şinitzel
 • Tafelspitz
 • Avusturya Gulaşı

Sachertorte olarak bilinen Sacher turtası, Viyana'daki Prens Metternich için üretilen bir çikolatalı kek türüdür ve en ünlü Avusturya yemekleri arasında yer almaktadır.

Viyana'da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Viyana'da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?
Viyana'da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Viyana’da görülmesi gereken yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Schönbrunn Sarayı
 • Aziz Stephan Katedrali
 • Hofburg İmparatorluk Sarayı
 • Belvedere Sarayı
 • Viyana Devlet Operası
 • Viyana Sanat Tarihi Müzesi
 • Albertina Müzesi
 • Prater Parkı

1960’lardan beri Viyana’ya gelen turistlerin Avusturya gezilecek yerler listesinin başında olan Schönbrunn Sarayı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Viyana Salzburg Arası Ulaşım Nasıldır?

Viyana Salzburg arası ulaşım, iki şehrin arasında 270 kilometre olması sebebiyle kolaydır.

Viyana’nın 270 kilometre batısında yer alan Salzburg, 150,000'i aşkın nüfusuyla Avusturya'nın dördüncü büyük şehridir. Salzburg, konum olarak Alp Dağları'nın eteğinde ve Almanya sınırında yer almaktadır.

Salzburg kenti, Mozart'ın doğum yeri olarak bilinmekte ve her yıl düzenlenen Salzburg Festivali ile klasik müzik hayranlarını kendisine çekmektedir. 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen Salzburg’un başlıca gelir kaynağı turizmdir.

Salzburg’tan Viyana’ya ulaşım seçenekleri arasında; tren, taksi, araba kiralama ve araba paylaşma gibi seçenekler bulunmaktadır.

Viyana’dan Salzburg'a ulaşım için en kolay yol trendir. Viyana- Salzburg tren seferleri ortalama 2 buçuk saat sürmekte ve biletler 14 eurodan başlamaktadır.

Viyana’dan Salzburg'a ulaşım için tercih edilen diğer bir yol taksi tutmaktır. Viyana’dan Salzburg'a taksi, kişi başı ortalama 80 Euro tutmakta ve 3 saat sürmektedir.

Viyana’dan Salzburg'a ulaşımda araba paylaşımı tercih etmek isteyen kişiler, BlaBlaCar gibi sitelerde üyelik oluşturarak gidecekleri günü ve saati yazmakta ve ortak araba tutmaktadır. Viyana’dan Salzburg’a araba paylaşımı yaklaşık 3 saat sürmekte ve kişi sayısına göre ortalama 15 Euro tutmaktadır.

Viyana’dan Avustralya Salzburg'a ulaşım için özel araba tutmak, ortalama 80 Euro tutmakta ve 3 saat sürmektedir.

Paylaş: