Belçika Çalışma Vizesi

Belçika Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Belçika çalışma vizesi hamiline Belçika’da çalışma izni sağlayan vize türüdür. Belçika çalışma vizesi yabancı uyruklulara Belçika’da 90 günden fazla kalma hakkı tanıyan ve uzun süreli D tipi vize türlerinden birisi olan çalışma vizesi, Belçika Çalışma İzni olarak da bilinmektedir.

Belçika Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika çalışma vizesi almak için yapılan işlemler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru Formu Doldurma: VisaOnWeb adresine e-posta yoluyla kaydolup online başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru form doldurulduktan sonra barkodlu çıktısı alınmalıdır.
 • Evrakları Hazırlama: Belçika çalışma vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 • Randevu Alma: Randevular Belçika Başkonsolosluğu’ndan veya Belçika Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden alınmalıdır. Randevu internet üzerinden veya çağrı merkezlerinden oluşturulabilmektedir.
 • Başvuru Yapma: Alınan randevu tarihinde gerekli olan evraklarla beraber vize başvuru formu, vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.
 • Sonuç Bekleme: Eksiksiz ve doğru belgelerin teslimi sonucu çalışma vizesi sonucu beklenmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika çalışma vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport ve kopyası: Başvuran kişiye ait 10 yıldan eski olmayan, müracaat tarihinden itibaren en az 12 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan geçerli bir pasaport ve kopyası gerekmektedir.
 • Kimlik kopyası: Başvuran kişiye ait kimliğin kopyası veya Türkiye’de bulunan yabancı uyruklular için oturma izni belgesinin kopyası gerekmektedir.
 • Belçika çalışma vizesi başvuru formu: Başvuran kişi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, imzalanmış ve tarihi atılmış iki adet başvuru formu gerekmektedir. Konsolosluklardan veya VisaOnWeb üzerinden ücretsiz olarak temin edilebilen bu form Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: Başvuran kişiye ait, 6 aydan eski olmayan, renkli, 35mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan 3 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Dil tercih formu: Başvuran kişi, başvurunun ele alınacağı dili Belçika’nın üç ulusal dilinden biri olarak seçebilmektedir. Fransızca, Felemenkçe veya Almanca’yı tercih etmeyip, başvurunun İngilizce olarak tamamlanmasını isteyen kişiler ‘Tercih Yok’ seçeneğini işaretlemelidir.
 • İdari harç makbuzu: Başvuru sahibinin idari harç bedelini ödediğinin ispatı olan makbuz gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Başvuran kişinin halk sağlığını tehdit eden herhangi bir hastalık taşımadığını gösteren sağlık raporu gerekmektedir. Bu sağlık raporu 6 aydan eski olmamalı ve kabul görmüş bir hastane tarafından imzalanıp tasdik edilmelidir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuruda bulunan 18 yaş üstü kişilerin, genel yasalar uyarınca herhangi bir suç veya saldırı sebebiyle mahkumiyet almadığını gösteren ve 6 aydan eski olmayan belge ile bu belgeye yapılan apostil tasdik ve çeviri gerekmektedir.
 • Çalışma izni: Belçika’da bulunan işveren veya onun temsilcisi tarafından işverenin işyerinden sorumlu bölgesel istihdam servisinden tedarik edilen orijinal çalışma izni veya kişinin çalışma izninden muaf olduğunu beyan eden resmi belge gerekmektedir.

Belçika çalışma vizesi için başvuru yapan başvuru sahiplerinin başvuru formunu Fransızca, Felemenkçe, Almanca veya İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde doldurması, Belçika Schengen vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulmalıdır.

Belçika Çalışma Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı Belçika çalışma vizesi ücretleri ve ek hizmet ücretleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

HizmetÜcret Bilgisi
Türk vatandaşlar için vize harcıÜcretsiz
Türk vatandaşı olmayanlar için vize harcı1656 ₺
Fotokopi1 ₺
Fotoğraf25 ₺
Kurye60 ₺
Başvuru sonrası kurye60 ₺
VIP servis50 €
Başvuru formu ve dilekçe doldurma7 €
Çıktı alma1 ₺
İnternet kiosk20 ₺

Belçika Çalışma Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Belçika çalışma vizesi vize başvurusu VFS Global Belçika vize başvuru merkezine ve akredite acentelerine yapılabilir.

Vizemnet 2017-2020 yılları arasında Schengen ülkeleri çalışma vize başvurularında %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Belçika Çalışma Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Belçika çalışma vizesi sonuçlanma süresi hakkında bir bilgi verilmemekte, inisiyatif tamamiyle Belçika Başkonsolosluğu’nda olmaktadır.

Vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde, Belçika Başkonsolosluğu’nun kapalı olduğu resmi tatil günleri gibi durumlarda, başvuru sahibinin mülakata davet edilmesi gereken durumlarda ya da ek evrak talep edilen durumlarda bu süre uzayabilmektedir.

Belçika Çalışma Vizesine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Belçika çalışma vizesine benzer diğer Belçika uzun süreli D tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika Aile Birleşimi Vizesi: Belçika’da oturma izni bulunan bir aile ferdi olan kişilerin Belçika’da uzun süreli kalmasına izin veren vize türüdür.
 • Belçika Öğrenci Vizesi: Belçika’da devlet koleji veya devlet üniversitesine gidecek olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: