Bulgaristan'da Şirket Kurmak

Bulgaristan maliyet bakımından düşük vergi rejimi (10%’luk kurumlar vergisi) ile diğer Avrupa ülkelerine göre avantaj sağlamaktadır. AB üyesi olması bu bölgedeki serbest dolaşıma olanak sağlamaktadır. Avrupa operasyonlarını yönetmek, devlet teşviklerinden ve vergi avantajlarından faydalanmak isteyen kişi ya da kuruluşlar Bulgaristan’da şirket kurarak bu avantajları kullanabilirler. Bulgaristan iş yapma kolaylığı ve fırsatları bakımından World Bank tarafından yapılan dünya sıralamasında 66. sırada yer almaktadır. Ayrıca Bulgaristan vize başvurularında başvuru sahibi Bulgaristan’daki bir firmanın şirket ortağı ya da sahibi ise uzun süreli (genelde 1 yıllık) multi özellikli vize alınabilmektedir.

Şirket Kurulum Süreci Nasıldır?

Acentemiz aracılığı ile kurulan şirketlerin kuruluş aşaması ortalama 20 iş gününde tamamlanmaktadır. Şirkt kuruluşu alanında hizmet veren Bulgaristan’da bulunan yerel bürolar ile ortak çalışarak şirket kuruluş işlemlerini tamamlanmaktadır. Bu süreçte Bulgaristan Cumhuriyeti ticaret siciline kayıt, ana sözleşmenin hazırlanması, Bulgaristan gelir idaresine kayıt işlemleri tamamlanır. Avrupa’da ticaret yapacaklar için KDV ve VIES kaydı oluşturulmaktadır. Talep doğrultusunda şirkete ait yerel telefon numarası alınır, ve şirketin adres kaydı hizmetleri de vizem.net tarafından sağlanır.

Bulgaristan’da Şirket Kurma Maliyetleri Bulgaristan’da ticari faaliyete hazır LTD şirket kurulum maliyetleri noter ücretleri hariç olarak aşağıda sunulmuştur.

HizmetlerÜcretler
Yerel Acente Hizmet150 EUR
Danışmanlık Ücreti200 EUR
Harç ve Kurum Ücretleri185 EUR
VAT / VIES Kayıtları*220 EUR
Adres ve Telefon Atanması**350 EUR
Toplam535 EUR

* VAT/VIES kaydı Avrupa’da ticaret gerçekleştirecek şirketler için geçerlidir. Alınması zorunlu değildir.
** Şirketin kayıtlı adres ve kayıtlı yerel telefon numarası için süre sınırlı ve 1 yıldır. Talep doğrultusunda uzatılabilir.

Vizem.net 2019 yılında Sofya, Filibe ve Varna şehirlerinde toplam 72 şirketin kurulumunu gerçekleştirmiştir. Şirket kurulum için tüm süreç bilgilendirme SMS’leri ve haftalık danışman aramaları ile yönetilmektedir.

Şirket Üzerine Araç Almak Mümkün Müdür?

Bulgaristan’da şahıs şirketi olan EOOD ya da birden fazla ortağı olan OOD şirketleri üzerinde araba almak mümkündür. Tüzel kişi üzerinde kayıtlı bu araçlar Türkiye’de 90 güne kadar dolaşım hakkına sahiptir.

Bulgaristan’da Şirket Kurulumu İçin Gerekli Belgeler

  1. Pasaport noter onaylı apostilli
  2. Şirket adı için 3 alternatif
  3. Şirket müdürünün kimlik bilgileri
  4. Şirket sermaye sahibinin kimlik bilgileri
  5. Şirket sermaye tutarı
  6. Şirketin faaliyet alanını belirten belge
Paylaş: