Bulgaristan Asgari Ücret Tutarları ve Maaşlar

Bulgaristan Asgari Ücreti ve Bulgar Meslek Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan asgari ücreti, 2021 yılı itibariyle 332 EUR olarak belirlenmiştir. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ise aylık ortalama brüt maaş 750 EUR civarındadır ve vergi ve sosyal harçlardan sonra net maaş yaklaşık 600 EUR civarında kaydedilmiştir.

Bulgar sektörlerinin çoğunluğundaki maaş standartları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla genellikle daha düşüktür. Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki asgari maaş sıralamasında Bulgaristan asgari maaşı 21. sırada yer almaktadır.

Geçerli iş sözleşmesi ve Bulgaristan Çalışma Bakanlığı’ndan alınmış çalışma izni bulunan kişiler, Vizem.net danışmanlığında Bulgaristan çalışma vizesi başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bulgaristan’da Asgari Ücret 2022 Yılında Ne Kadardır?

Bulgaristan’da asgari ücret 2022 yılında Trading Economics verilerine göre 345 EUR (391 USD) yani 5317 TL olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan’da Asgari Ücret 2021 Yılında Kaç Leva’dır?

Bulgaristan’da asgari ücret 2021 yılında Eurostat verilerine göre 650 leva ( 332 euro) olarak 2020 asgari ücretine göre artış göstermektedir. Bulgaristan’da 2020 yılı asgari ücret ise 311 eurodur.

Bulgaristan Asgari Ücreti Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

Bulgaristan asgari ücreti yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YılAsgari Ücret
2018294 USD
2019324 USD
2020352 USD
2021376 USD
2022391 USD

Bulgaristan’da Saatlik Asgari Çalışma Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan’da saatlik asgari çalışma ücreti 2022 yılında, Wage Indicator verilerine göre 3.92 Bulgaristan levasıdır (2 EUR).

Bulgaristan’da Asgari Ücretle Çalışan Birisinin Alım Gücü Nasıldır?

Bulgaristan’da asgari ücretle çalışan birisinin alım gücü oldukça sınırlıdır. Dört kişilik bir aile için tahmini aylık maliyetler kira olmadan 1.765 USD, tek kişi için tahmini aylık maliyetler kira harici 505 USD civarındadır. Bulgaristan, tüketim malları ve hizmetlerinin karşılanabilirliği açısından genellikle Avrupa’nın en ucuz ülkesi olarak adlandırılmaktadır. Ancak Bulgaristan’da yaşam Türkiye’den ortalama %35 daha pahalıdır.

Knoema verilerine göre, 2020 yılında Bulgaristan için satın alma gücü paritesi uluslararası Dolar başına 0,7 LCU olmuştur. Bulgaristan’ın satın alma gücü paritesi, 2001 yılında uluslararası Dolar başına 0,6 LCU seviyesinden 2020 yılında uluslararası Dolar başına 0,7 LCU seviyesine yükselmiş ve yıllık ortalama %1,27 oranında büyümüştür.

Bulgaristan’da Maaşlar Ne Kadardır?

Bulgaristan’da maaşlar ortalama 600 Euro civarındadır. Bulgaristan’da en çok kazanan meslek grupları yönetim, bilgi işletmeleri, mühendislik ve teknoloji alanındakilerdir. Hemşirelik, hasta bakıcı, turizmci gibi meslekler ise az kazanmaktadır.

Avrupa ile karşılaştırıldığında Bulgaristan maaşlarının yüksek olduğu gruplar benzerlik göstermektedir.

Bulgaristan’da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan’da doktor maaşları Salary Explorer’a göre aylık ortalama 7.760 leva olup en düşük 2.850 leva, en yüksek ise 13.100 leva olarak belirtilmektedir. Bulgaristan doktor maaşları; doktorun deneyimine ve uzmanı olduğu branşa göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan’da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan’da hemşire maaşları Salary Explorer verilerine göre ayda yaklaşık 2.590 BGN’dir. Hemşire maaşları en düşük 1.270 BGN, en yüksek 4.040 BGN arasında değişmektedir. Bulgaristan hemşire maaşları kişinin tecrübelerine, becerilerine, cinsiyetine veya çalışma yerine göre büyük ölçüde değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan’da İnşaat Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Bulgaristan’da inşaat mühendisi maaşı Salary Explorer bilgilerine göre; konut, ulaşım ve diğer yardımlar dahil olmak üzere aylık ortalama 3.040 BGN olup en düşük 1.490 BGN’dan başlamakta ve 4.750 BGN’ye kadar çıkabilmektedir. Bulgaristan inşaat mühendisi maaşları; kişinin deneyimine, becerilerine, cinsiyetine veya çalışılan yere bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir.

Bulgaristan Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Salary Explorer verilerine göre, Bulgaristan’da yazılım mühendisliği maaşları ayda yaklaşık 3.330 BGN olup en düşük 1.730 BGN ile en yüksek 5.100 BGN arasında değişmektedir. Bulgaristan yazılım mühendisliği maaşları tecrübeye, becerilere, cinsiyete veya yere göre büyük ölçüde değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan’da Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan’da bilgisayar mühendisi maaşları Salary Expert’e göre; yıllık ortalama 50.207 BGN olup deneyime, becerilere, cinsiyete veya şehre göre farklılık göstermektedir.

Bulgaristan’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan’da işçi maaşları Salary Explorer verilerine bakıldığında aylık yaklaşık 2.260 BGN olmakla birlikte en düşük 840 BGN, en yüksek ise 5.650 BGN olarak belirlenmektedir. Bulgaristan işçi maaşları, farklı fabrika ve üretim kariyerleri arasında büyük ölçüde değişmektedir.

Bulgaristan’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Salary Explorer sitesine göre, Bulgaristan’da öğretmen maaşı; konut, ulaşım ve diğer yardımlar dahil olmak üzere aylık ortalama 3.500 BGN olmakta ve en düşük 1.680 BGN’den başlayıp 6.390 BGN’ye kadar çıkabilmektedir. Bulgaristan öğretmen maaşları kişinin eğitim kariyerine bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir.

Bulgaristan’da Aşçı Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan’da aşçı maaşları Salary Explorer verilerine göz atıldığında, aylık ortalama 2.120 BGN olmakla beraber en düşük 970 BGN ve en yüksek 3.370 BGN olarak belirlenmektedir. Aşçı maaşları; deneyime, becerilere, cinsiyete ve konuma bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir.

Bulgaristan’da Avukat Maaşları Ne Kadar?

Salary Explorer verilerine göre Bulgaristan’da avukat maaşları aylık ortalama 6.380 BGN olup deneyime, becerilere, cinsiyete veya yere göre farklılık göstermektedir. Bulgaristan’da belirlenen en düşük avukat maaşı 3.320 BGN ve en yüksek avukat maaşı ise 9.760 BGN’dir.

Bulgaristan’da Şoför Maaşları Ne Kadardır?

Bulgaristan’da şoför maaşı Salary Explorer sitesinin bilgilerine göre; konut, ulaşım ve diğer yardımlar dahil olmak üzere aylık ortalama 1.010 BGN olmakta ve en düşük 490 BGN, en yüksek ise 1.570 BGN olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan Şoför Vizesi ile Bulgaristan’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan şoför vizesi ile Bulgaristan’da çalışılmamaktadır.

Vize sahibi kişi, Bulgaristan şoför vizesi ile yalnızca yük ve yolcu taşıyabilmektedir.

Bulgaristan’da Emekli Maaşı Ne Kadar?

Bulgaristan’da emekli maaşı tutarı her yıl belirlenmekte olup, 2021 yılı için 300 BGN olarak belirlenmiştir. 15 yıllık sosyal sigorta teminatı ile emekli olmuş en az 66 yaş ve 8 ay yaşındaki kişiler için asgari emekli maaşı tutarı, sosyal sigorta ve yaşlılık dönemi asgari emekli maaşı tutarının %85’i olan 255 BGN’dir. Bulgaristan’da asgari emeklilik maaşı erkekler ve kadınlar için aynıdır.

Bulgaristan’da emekli maaşı ne kadar 2018 yılı için en az 200 BGN olup en fazla 910 BGN olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bulgaristan emekli maaşı sorgulama e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra “Kurumlar listesi” kısmından “Sosyal güvenlik kurumu” kısmına girilmektedir. Yüklenen sayfada bulunan hizmet listesinde “4A Almanya/Bulgaristan emekli ödemeleri” başlığı bulunmaktadır ve başlığa girerek öğrenilmek istenen bilgilere ulaşılabilmektedir.

Bulgaristan’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Bulgaristan’da işsizlik maaşı vardır ve işsizlik maaşı, kişinin sosyal sigortasının askıya alınmasından önceki 24 ay boyunca katkı payı ödediği ortalama sigortalanabilir gelirin % 60’ı kadardır.

Bulgaristan’da Dul Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan’da dul maaşı “survivors’ pension” olarak belirtilen kategoride bulunmakta ve vefat eden kişiye ödenecek kişisel emekli maaşının bir yüzdesi olarak eşine verilmektedir. Hayatta kalanların asgari emekli maaşı, sigorta ve yaşlılık dönemleri için asgari emekli maaşı tutarının % 85’inden düşük olamamaktadır.

Bulgaristan’da Engelli Maaşları Ne Kadar?

Bulgaristan’da engelli maaşları minimum 230 leva, aylık azami engelli aylığı ise 910 leva’dır. Bulgaristan’da alınan karar sonucu engellilere verilen yardımların arttırılması planlanmıştır. Verilmesi planlanan yardım 25.41 leva ile 206.91 leva arasında değişmektedir. Engellilik derecesi %50 ile %71 arasında olan bireyler yoksulluk sınırı parasının %7’sini alabilecek, %71 ile %90 arasındaki kişiler ise bu paranın %15’ini alabilecek, %90’ın üzerinde olanlara yapılacak para yardımı ise yoksulluk sınırının %25’ine karşılık gelecek şekilde düzenleme yapılmıştır. Bir kişinin engelli sayılabilmesi için en az %50 engele sahip olması gerekmektedir. Çalışmış olan engellilerin maaşları ise en düşük emekli maaşına ve sigorta ödemelerine oranlanarak hesaplanmaktadır. Çalışmış olan engelliler için maaş oranı %50-%70’e arası engeli olanlara en düşük emekli maaşının %85’i, %71-%90 arası engeli olanlara en düşük emekli maaşının %105’i, %90‘dan fazla engeli olanlar için ise en düşük emekli maaşının %115’i şeklindedir.

Bulgaristan’da Yoksulluk Sınırı Kaçtır?

Bulgaristan’da yoksulluk sınırı 2020 itibariyle aylık 185 eurodur ancak yaklaşık 1,5 milyon Bulgar vatandaşı, yani nüfusun %22’si, daha düşük bir gelir ile yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Dünya bankası verilerine göre, Bulgaristan kişi başı milli gelir 2020 yılında 23780 SAGP (satın alma gücü paritesi) dolarıdır.

Bulgaristan’da En İyi Kazandıran Meslekler Hangileridir?

Bulgaristan’da en iyi kazandıran meslekler; avukat, pilot, BT yöneticisi olarak ifade edilebilmektedir.

Bulgaristan’da iş bulmak için Bulgaristan iş ilanları sitelerine göz atılabilmektedir.

Bulgaristan’da Gelir Vergisi Oranları Kaçtır?

Bulgaristan’da gelir vergisi oranları aşağıda listelenmiştir.

  • Sabit vergi: Bulgaristan’da elde edilen tüm gelirler % 10’luk sabit bir oranda vergilendirilmektedir.
  • Çalışanın ödediği vergi: Bulgaristan’da kazanılan istihdam geliri çeşitli sosyal güvenlik sigortası primlerine tabidir. Toplamda, çalışan %12,9 vergi ödemektedir.
  • İşveren vergisi: İşveren %17,9 katkı vergisi ödemektedir.
  • Kurumlar vergisi: Kurumlar vergisi sabit %10’dur.
  • Katma değer vergisi: Katma değer vergisi, hemen hemen tüm mal ve hizmetlerde %20 oranında sabit bir oranda uygulanmaktadır. Sadece otel hizmetlerinde %9 daha düşük bir oran uygulanmaktadır.

Bulgaristan’a Turist Olarak Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

Bulgaristan’a turist olarak gidip çalışmak mümkün değildir.

Kişi, çalışma izni olmadan Bulgaristan’da çalıştığı takdirde sınır dışı edilebilmektedir, dolayısıyla Bulgaristan’da çalışmak için kişinin çalışma iznine ihtiyacı olmaktadır.

Bulgaristan hükümeti yabancı uyruklulara açık çalışma izni vermemektedir. Bulgaristan’da çalışma izni almadan önce, işçilerin Bulgaristan merkezli bir şirkette iş bulmaları şarttır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: