Eski Göçmenlere Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Eski Göçmenlere Bulgaristan Vatandaşlığı Başvurusu

Tarihin eski zamanlarından beri Bulgaristan-Türkiye arasında yoğun bir göç trafiği mevcut olmuştur. İlk göçler 1878 Bulgaristan göçmenleri ile başlamıştır. Bulgaristan’dan ilk büyük Türk göçü 1877-1878 yıllarında Osmanlı-Rus savaşı ile gerçekleşmiştir. 1989 yılına kadar Bulgaristan’dan Türkiye’ye yaklaşık 1.000.000 kişi göç etmiştir. Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından eski göçmenlere ve alt soylarına Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru hakkı tanınmış ve yasalarca desteklenmiştir.

1938 Bulgaristan Göçmenleri Çifte Vatandaşlık Başvurusu

1938 yılında bulunan mübadele sebebi ile Türkiye’ye göç eden binlerce göçmenden birçoğunun Bulgaristan vatandaşlık haklarının korunmadığı bilinmektedir. Hayatta olan göçmenlerin yeniden bir Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yaparak vatandaşlıklarını geri alma hakları bulunmaktadır.

Ayrıca hayatta bulunan 1938 göçmenlerinin alt soylarının da Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. Öncelikle göçmen vatandaşın Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanması ile sırasıyla çocukları, torunları gibi alt soyları da başvuru yapabilmektedir.

1930 Bulgaristan göçmenleri öncelikle Bulgaristan doğum kayıtlarını ve Türkiye’den bir isim denklik belgesi çıkarttırmalıdır. Kişiler talep edilen gerekli belgeleri toplayarak Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na vatandaşlık başvurusunda bulunmalıdır.

Göçmenlerin Bulgaristan’a giriş yapabilmek için de bir D tipi Bulgaristan vizesine ihtiyaçları bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuru için öncelikle bir vatandaşlık sorgusu gerçekleştirilir. Bu araştırma kişinin Bulgaristan’daki geçmiş kayıtları incelenerek “vatandaştır” ya da “vatandaş değildir” şeklinde sonuçlanır. Vatandaşlık hakkı bulunan kişiler sonraki süreçte vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Ayrıca birçok 1938 göçmeninin doğum tarihi Türkiye kayıtlarına farklı geçirilmiştir. Bu sebeple göçmenlerin başvuru yapmadan önce Bulgaristan’daki kütüklerine erişerek elde edilen belgeler ile mahkemeye başvurup doğum tarihlerini düzelttirmeleri gerekir.

Vizem.net 1938 Bulgaristan göçmenleri çifte vatandaşlık başvurularında vize işlemlerinden başlayarak tüm süreç için hizmet vermektedir.

1950 Bulgaristan Göçmenleri Çifte Vatandaşlık Başvurusu

1950 Bulgaristan Göçmenleri Çifte Vatandaşlık Başvurusu

1951 yılında 2. Dünya Savaşı zamanında Sovyet rejiminin baskısı ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden yaklaşık 150.000 kişi bulunmaktadır. Türkiye’ye yerleşen göçmenlerin Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yaparak tekrar kabul edilmeleri mümkündür. 1950 Bulgaristan göçmenleri çifte vatandaşlık başvurusu öncelikle belirli belgelerin temin edilmesi ile başlamaktadır.

Bulgaristan doğum belgesi, Türkiye’de Nüfus Müdürlüğü’nden temin edilen bir isim denklik belgesi gibi gerekli evraklar bir araya getirilmelidir. 1950-1951-1952 Bulgaristan göçmenleri hala hayattalar ise bizzat Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirler. Başvuru işlemleri başlatılmadan önce Adalet Bakanlığı tarafından bir “vatandaşlık sorgulama” işlemi gerçekleştirilir. Bu sorgulamanın ardından “vatandaştır” yanıtını alan bireyler vatandaşlık başvurularını yapabilmektedir.

51 Bulgaristan göçmenleri Adalet Bakanlığı tarafından zorunlu göçe maruz kalmış bireyler olarak tanımlandıkları için Bulgaristan vatandaşlıklarını geri kazanmaları diğer göçmenlere oranla biraz daha kolaydır. Bu yüzden genellikle 1951 göçmenlerinin Bulgaristan vatandaşlığı korunmaktadır. Yine de kişilerin Adalet Bakanlığı’na başvuru yaparak bir vatandaşlık sorgulaması gerçekleştirmeleri gerekir.

1950 Bulgaristan göçmenleri için öncelikle çocukları ve sonra torunları olmak üzere alt soylarının da Bulgaristan vatandaşlığına başvuru hakları bulunmaktadır. Eğer asıl Bulgar göçmeni vefat etti ise ve vatandaşlığı korunuyorsa bir alt soyu olan çocuklarının da başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

1978 Bulgaristan Göçmenleri Nasıl Vatandaşlık Alır?

1978 Bulgaristan göçmenleri, Bulgaristan Adalet Bakanlığı tarafından isteğe bağlı göç etmiş bireyler olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla bu göçmenler için Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak diğer göçmenlere oranla biraz daha uzun sürmektedir.

1978 yılında göç etmiş kişiler öncelikle Türkiye içerisinde talep edilen evrakları toplamalıdır. Aşağıda 1978 Bulgaristan göçmenlerinin Türkiye’den sağlaması gereken evraklar listelenmiştir:

  • TC Pasaportu
  • Apsotilli sabıka kaydı
  • Apsotilli isim denklik belgesi
  • Apsotilli vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bu belgeleri temin eden bireyler Bulgaristan Büyükelçiliği ya da ilgili Bulgaristan Konsoloslukları üzerinden Bulgaristan D vize başvurusunda bulunmalıdır. Kişilerin ülkeye giriş yapabilmesi için mutlaka bir D tipi Bulgaristan vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapacak bireylerin Bulgaristan’dan da temin etmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar aşağıda listelenmiştir:

  • Bulgaristan doğum belgesi
  • Bulgaristan aile kütüğü
  • Bulgaristan’da ikamet edilecek adres bilgileri
  • Bulgaristan’da yaşanılan dönemde hangi anlaşmaya bağlı olarak göç edildiğini gösteren onaylı belge

Gerekli evraklarını tamamlayan kişiler Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak öncelikle Adalet Bakanlığı tarafından vatandaşlık sorgulaması gerçekleştirilir. Sorgulama sonucunda vatandaşlığını geri almaya hak kazanan bireyler vatandaşlık işlemlerini başlatabilmektedir. Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanan göçmenlerin ardından sırasıyla çocukları ve daha sonra torunları da Bulgaristan vatandaşlığı alabilir.

Bulgaristan Göçmenleri Avrupa Vatandaşlık Hakkı

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne üyeliği ile Bulgaristan göçmenleri Avrupa vatandaşlık hakkı kazanmak adına eski vatandaşlıkları için başvuruda bulunmaktadır.

Bulgar vatandaşı aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşı sayılmaktadır. Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne üye olması ile vatandaşlarına da çeşitli haklar sağlanmıştır. Bulgaristan göçmenleri Avrupa vatandaşlık hakları kapsamında alınacak haklar bu kişiye Avrupa’da serbest dolaşım dahil birçok avantaj sağlamaktadır.

1878 Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık Hakkı Devam Ediyor Mu?

1878 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye gerçekleştirilen göç iki ülke arasındaki ilk büyük göç olarak tanımlanmaktadır. Bu yıllarda göç eden bireyler en eski Bulgaristan göçmenleri olarak bilinmektedir.

Tarihte Bulgaristan Filibe göçmenleri olarak yer almışlardır. Üst soylarından birinin 1878 göçmeni olduğunu kanıtlayan bireyler Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapabilir. Ancak bu göç tarihi çok eski bir zamana dayandığı için bireylerin başvurularında arşivlerdeki belge eksikliklerinden dolayı tıkanmalar yaşanabilmektedir.

Eski Göçmenlere Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümünde eski göçmenlere Bulgaristan vatandaşlığı hakkında Vizem.net danışmanlarına iletilen sorular cevaplanmıştır.

Daha bilgi için 0850 241 1868

1938 Bulgaristan Göçmenleri İçin Vatandaşlık

1938 Bulgaristan Göçmenleri İçin Vatandaşlık Almak Zor Mudur?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden 1938 Bulgaristan göçmenleri vatandaşlık hakkı birçok birey için son bulmuştur. Göç eden kişi hayatta ise İsim denklik belgesi, doğum belgesi gibi belgelerle vatandaşlık sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Vatandaşlık sorgulama işleminin ardından “vatandaştır” yanıtı elde edildiği taktirde kişi başvuru hakkı yapabilmektedir. Bulgaristan vatandaşı olan göçmenin vefat etmiş olması durumunda bir alt soyu olan çocukları göçmen birey adına vatandaşlık tespiti yaptırabilmektedir. Olumlu sonuç elde edildiği taktirde kişinin vatandaşlığı korunuyor ise alt soyu olan çocukları da başvuru hakkına sahip olmaktadır. Ancak vatandaşlık tespiti sırasında “vatandaş değildir” sonucu elde edilirse herhangi bir vatandaşlık başvurusu hakkı söz konusu olmamaktadır.

1938 Bulgaristan göçmenleri için vatandaşlık başvurusu yapacak bireyler vatandaşlık alma ve vize prosedürleri için Vizem.net ile iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilirler.

Bulgaristan Göçmenleri Vatandaşlık Hakkı Ne Kadar Sürede Alınır?

Göç yılına bağlı olarak göç eden kişi hayatta ise yapılan vatandaşlık başvurusu ile 3 ay içerisinde bir Bulgaristan kimliği olan Liçna Kart ve pasaport elde edilebilmektedir. 1977- 1978 yıllarında göç eden bireyler için vatandaşlık süreci biraz daha uzun sürebilmekte ve bu süre 6-8 aya kadar uzayabilmektedir.

Bulgaristan Adalet Bakanlığı bu yıllarda göç eden bireylerin isteğe bağlı göç ettiklerini kabul etmektedir. Bu kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunmaları için D vizesi ile giriş yaptıktan sonra oturum izni alarak Bulgaristan’da 5 yıllık ikamet süresini doldurmalıdırlar.

Turist Vizesi İle Gelen Bulgaristan Göçmenlerin Borçlanması

Turist Vizesi İle Gelen Bulgaristan Göçmenleri İçin Yurtdışı Borçlanması Hakkı Tanınıyor Mu?

Hayır tanınmamaktadır. Yurtdışı borçlanması hakkı Türkiye’de göçe tabi olarak gelen Bulgaristan vatandaşları için sağlanmaktadır. Turist vizesi ile gelen Bulgaristan göçmenleri yurtdışı borçlanması hakkı bulunmamaktadır.

Bulgaristan Göçmenleri Ve Alt Soyları Vatandaşlık Alabilir Mi?

Bulgaristan göçmenleri ve alt soyları için vatandaşlık almak mümkündür. Bulgaristan göçmeni hayatta ise Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na kendi adına bir vatandaşlık sorgulama başvurusunda bulunmalıdır.

Bu sorgulamada “vatandaştır” sonucu elde edildiği taktirde göçmenin yeniden Bulgaristan vatandaşı olma hakkı doğmaktadır. Bu bireylerin çocukları ve torunları da vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Eğer göçmen vefat etti ise, çocukları birey adına vatandaşlık sorgulaması başlatabilir.

Bu sorgulamada “vatandaştır” yanıtı elde edilir ise göçmenin çocuklarına başvuru hakkı doğmaktadır. Ancak “vatandaş değildir” cevabı ile karşılaşıldığı taktirde herhangi bir vatandaşlık başvurusu yapılamamaktadır.

1912 ve 1935 Bulgaristan Göçmenleri Çifte Vatandaşlık Alabilir Mi?

1912 ve 1935 Bulgaristan göçmenlerinin de çifte vatandaşlık hakkından faydalanması mümkündür. Ancak bu tarihte göç etmiş bireylerin alt soylarının vatandaşlık haklarından faydalanabilmeleri için ya bireyin hayatta olması ya da vefat etmeden önce Bulgaristan vatandaşlığına kabul edilmiş olması gerekir.