2021 Bulgaristan Schengen Vizesi Uygulaması

2021’de Bulgaristan Schengen Vizesi Uygulaması

Schengen Anlaşması’nı imzalayarak Schengen Bölgesi içine dahil olan ülkeler aralarında sınır kontrollerini kaldırmış ve üye olmayan ülkelere karşı da ortak biçimde sınır denetimlerini güçlendirmişlerdir. Bulgaristan Schengen ülke birliğine 2021 yılı ile dahil olmadığından Bulgaristan Schengen vizesi uygulamasının dışındadır.

Schengen vizesi, seyahat edenlerin 90 güne kadar seyahat ya da iş maksadıyla Schengen bölgesi içinde seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden dönüş yapmasına izin verir. 90 gün ibaresinden de anlaşılabileceği gibi kısa süreli bir vizedir, çalışmak ve okumak,oturmak gibi uzun süreli istekler söz konusuysa ulusal vizelere başvurulması gerekmektedir. Schengen vizesi şu amaçlar için geçerlidir:

 • İş seyahati
 • Aile ve arkadaş ziyareti
 • Turizm ve tatil
 • Kültür ve spor etkinliklerine katılım
 • Havalimanı transit ve gemiyle yapılan transit geçişler
 • Resmi nitelikte ziyaretler
 • Sağlık nedenleri
 • Eğitim ve araştırma

Tek Girişli ve Çift Girişli Schengen Vizeleri

Seyahat amacının niteliğine, sıklığına ve pasaportta bulunan vize geçmişlerine göre ve olarak ilgili ülkenin konsolosluğu tarafından tek girişli, çift girişli veya çok girişli vize düzenlenir.

Tek Girişli Schengen Vizesi

Tek giriş vizesinde Schengen ülkesine belirli bir süre içinde sadece bir kez girme hakkı verilir. Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra vizede izin verilen süre bitmemiş olsa bile vizenin geçerliliği sona erer. Bu vize türü ile ilgili Schengen ülkesinden Bulgaristan’a geçiş yapılamaz. Ayrıca Bulgaristan vizesi almanız gerekir.

Çift Girişli Schengen Vizesi

Çift giriş vizesi de tek giriş vizesi gibidir, ancak iki kez Schengen bölgesine girilebilir. Yani Schengen bölgesine ikinci defa girilebilir. Ancak ikinci kez o ülkenin dışına çıkıldığında vizenin geçerliliği sona erer. Bu vize türü ile ilgili Schengen ülkesinden Bulgaristan’a giriş seyahat edebilir ve Türkiye’ye dönülebilir.

Vizenin geçerli olduğu süre boyunca Türkiye-Vizenin Alındığı Schengen Ülkesi-Türkiye-Bulgaristan- Türkiye rotası izlenebilir. Bu sayede Türkiye’den 2 kere giriş-çıkış yapılmış olur.

Çoklu Schengen Vizesi

Çoklu giriş vizesi, istenildiği şekilde Schengen Bölgesine girme ve çıkma izni verir. Ancak vize sahibi Schengen bölgesinde Schengen üyesi bir ülke ile olmayan ülke arasında sınırdan geçtiği günden itibaren altı ayda bir maksimum 90 gün geçirme hakkına sahiptir. Bu vize türü hamiline vize geçerlilik süresince Bulgaristan’a sınırsız giriş çıkış hakkı tanır.

Schengen Vize Süresi

Schengen vizesi tek girişli ise, geçerlilik süresi başvuranın başvuru formunda belirttiği gün sayısına ve vizeyi düzenleyen makamın kararına bağlıdır, çok girişli vize ise beş yıla kadar düzenlenebilmektedir ancak Schengen Bölgesi’nde 180 günlük dönemde yani altı ay içinde 90 günden fazla kalınması mümkün değildir. Bu süreye Bulgaristan’da yapılacak konaklamalar da dahildir.

Bulgaristan ve Diğer Schengen Ülkeleri

27 Avrupa Birliği ülkesinin 22’si Schengen üyesidir. Bunlar Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç’tir.

Avrupa Birliği üyesi olmayan İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre de Schengen bölgesine dahildir. Aşağıdaki başlıklarda Bulgaristan schengen üyesi mi sorusu, schengen ile Bulgaristan a giriş hakkında bilgiler bulunabilir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Bulgaristan ve Schengen vize uygulamaları konusunda merkezimize sıklıkla gelen soruların yanıtları verilmiştir.

Bulgaristan Vizesi Schengen Mi?

Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen henüz Schengen bölgesine dahil edilmemiştir. Bu sebepler Bulgaristan vizesi Schengen özelliği taşımaz.

İleride dahil edilmesi yönünde çalışmalar devam etmektedir. Ancak şu anda yapılan düzenlemeler gereği Bulgaris pasaport sahibi kişiler, yada Bulgaristan’da oturum izni almış T.C vatandaşları Schengen bölgesine 90 güne kadar, vizeye tabi olmadan girebilmektedir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girme konusunda ise bazı uygulamalar mevcuttur. Aşağıda bu uygulamalar ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Schengen Vizesi İle Bulgaristan’a Gidebilir Miyim

Schengen Vizesi İle Bulgaristan’a Gidebilir Miyim?

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş gerekli koşulların sağlanması halinde mümkündür.

Alınan vize eğer tek girişliyse Schengen ülkesine girildiğinde bu ülke için alınmış vize kullanılmış olacağından dolayı Bulgaristan’a girmek için kullanılacak vize kalmamış olur ve Bulgaristan’a giriş mümkün olmaz. Çift girişli ve multi Schengen vizeleri ile Bulgaristan’a girmek mümkün olmaktadır.

Bulgaristan Schengen İstiyor Mu?

Bulgaristan’a yapılacak seyahatlerde Schengen vizesi şartı aranmaz. Türkiye’deki Bulgaristan dış temsilciliklerinden alınmış, Schengen özelliği bulunmayan vizeler ile Bulgaristan’a giriş yapılır.

Bulgaristan Schengen Üyesi Mi?

Bulgaristan Schengen üyesi değildir ancak eğer çok girişli Schengen vizesi bulunuyorsa ve vize süresi henüz dolmamışsa Bulgaristan’a giriş yapılabilir. Ancak dikkat edilecek diğer bir önemli husus daha vardır; bu da Schengen vizesi hangi ülke için alınmışsa ilk önce o ülkeye giriş yapma gerekliliğidir.

Durumu daha somutlaştırmak için şu örnek verilebilir; Fransa’dan Schengen vizesi alınmışsa ilk önce Fransa’ya giriş yapıp daha sonra bu vize ile Bulgaristan’a giriş yapılmalıdır ve bu vize çok girişli olmalıdır. Ayrıca vize üzerinde belirtilmiş süre sınırları aşılmamış olmalıdır.

Giriş prosedüründe kural budur. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde alınan tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmaya çalışmak sınır polisinin inisiyatifine bağlı olmakla beraber çok büyük ihtimal giriş yapılamayacaktır.

Ayrıca Schengen ülkeleri alınan vize ile kendi ülkelerine seyahat edilip edilmediğini kontrol etmektedir, bu yüzden giriş yapılmadığı takdirde sonraki vize başvurularında bu durum da göz önünde bulundurulduğundan, ilk önce Schengen vizesi alınan ülkeye giriş yapılması kuvvetle tavsiye edilir.

Bulgaristan Vize Muafiyeti

Schengen bölgesi üyesi ve Schengen müktesebatını uygulayan ülkelerde ikamet eden ve uzun süreli ikamet için hak kazanmış T.C vatandaşları da son 180 gün içinde 90 gün süreyle Bulgaristan’da vizesiz konaklayabilir. Ayrıca ABD,İngiltere, Kanada ve İsveç’te ikamet iznine sahip Türk vatandaşları da Bulgaristan’a vizesiz giriş yapma hakkına sahiptirler.

Eğer Schengen vizeniz yoksa Bulgaristan’ın kendine özel vize prosedürünü izleyerek başka şekilde vize almanız gerekecektir. Bulgaristan geçiş yapıldığı sırada vize alınabilecek bir ülke değildir. Türk vatandaşları eğer Umuma Mahsus Pasaport hamili yani bordo pasaporta sahipsen vizeye tabii olacaktır.

Ancak Hususi pasaport hamili yani yeşil pasaporta sahibi olanlar ülkeye ilk giriş tarihinden başlayarak 180 gün içerisinde 90 gün süreyle vize almadan ülkeye girebileceklerdir. Ancak pasaportlarının geri dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmasına dikkat edilmelidir. Bulgaristan vizesi almak isteyenler için geçerli olan vize C ve D tipi vizelerdir. C tipi vize 6 aylık süre içinde 90 gün, D tipi vize 6 aylık süre içinde 180 gün için geçerlidir.

C tipi vizeden faydalanma sebepleri

 • Turizm
 • Aile ve arkadaş ziyareti
 • İş gezisi
 • Bilimsel araştırma/kültür/spor etkinlikleri
 • Kamyon sürücüsü olmak
 • Transit
 • Tıbbi tedavi
 • Bulgaristan vatandaşı eşi/aile ferdi(18 yaş altı)
 • Ortak şirketlerin şirket sahipleri

D tipi vizeden faydalanma sebepleri

 • Çalışma izni
 • Ticari amaçlı vb
 • Öğrenci
 • Uzmanlar
 • Yerleşim izni
 • Uzun süreli tedavi
 • Medya mensupları
 • Emekli vizesi
 • Uzun süreli ikamet izni almış yabancı ülke vatandaşlarının aile bireyleri
 • Bulgar vatandaşlarının aile üyeleri

Bunlar için gerekli olan evraklar pasaport, biyometrik fotoğraf, başvuru dilekçesi, şirket izin yazısı(ticari nedenlerden gidiliyorsa) , tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü, ikametgah,18 yaşından küçükler için muvafakatname ve otel rezervasyonudur. Otel rezervasyonu konsolosluğun özellikle kontrol ettiği durumlardan biridir.

Bulgaristan’da konaklayacak kişilerin konaklayacakları yerin adresini belirtmesi zorunludur ve Bulgaristan vatandaşı birinin davetiyle Bulgaristan’a gelenler de davet mektubunun bir örneğini yanında bulundurmaları kendileri için faydalı olacaktır.

Vize başvurusu başvurunun ikamet ettiği şehrin bağlı olduğu Bulgaristan konsolosluklarına yapılmaktadır. Bu konsolosluklar İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bursa Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu olmak üzere dört tanedir. Kararın verilmesinden sorumlu makam ilgili Bulgaristan dış temsilciliğidir, aracı kuruluşların görevi idari olduğundan kararı verme sürecinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Yunanistan Schengen Vizesi İle Bulgaristan’a Gidilir Mi?

Komşu olmaları sebebiyle Yunanistan’dan alınan vize ile Bulgaristan’a giriş yapılması sık rastlanan bir durumdur. Çift girişli ya da multi özellikli Yunanistan Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılması mümkündür.

Bulgaristan Vizesi İle Yunanistan’a Gitmek

Bulgaristan Vizesi İle Yunanistan’a Gitmek Mümkün Mü?

Türk vatandaşları Bulgaristan vizesiyle, Bulgaristan hariç sadece Romanya ve Hırvatistan’a girebilmektedir. Bulgaristan vizesi ile Yunanistan’a giriş yapılamaz. Yunanistan’dan alınan Schengen vizesiyle Bulgaristan’a girmek mümkün olan yoldur.

Bulgar vatandaşları için ise Bulgaristan’dan Yunanistan’a geçmek kısa süreli seyahatler için mümkündür. Bulgar vatandaşları bunu kimlik kartı, geçici pasaport veya pasaportla beraber sağlık sigortası kartıyla geçiş yapabilirler.

Bulgaristan Schengen’e Ne Zaman Geçecek?

Bulgaristan’ın Schengen’e ne zaman gireceği özellikle Bulgar vatandaşları için merak konusudur. Bulgaristan gerekli kriterleri karşılamasına rağmen henüz Schengen bölgesine dahil olmamıştır.

Bulgaristan 2007’de AB üyesi olmuş ve 2011’de Schengen bölgesine geçmesi konusunda mutabakata varılmıştı. Ancak 2011’de yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele konularında eksikleri olduğunu ileri sürerek Bulgaristan’ın Schengen üyeliğini veto edilmiştir.

Bunun yanı sıra Almanya, Belçika, Fransa, Finlandiya, Danimarka ve Avusturya da yasadışı göçmen korkusuyla Bulgaristan’ın Schengen’e katılmasına karşı çıkmaktadır. Eylül 2019’da Bulgaristan Başbakanı Boyko Bonsov Bulgaristan’ın geçici olarak Schengen’e katılma isteğinden vazgeçtiğini belirtmiş olsa da hâlâ Schengen bölgesine giriş için hazırlıklar sürmektedir.

Schengen Vize Ücreti Bulgaristan

Schengen Vize Ücreti Bulgaristan Ne Kadar?

Bulgaristan’dan Schengen vizesi almak mümkün olmadığından haliyle Bulgaristan Schengen vizesi için ödenmesi gereken miktar söz konusu değildir.

Bulgaristan vize ücreti sayfasından 2021 yılına ait tüm Bulgaristan vize ücretlerine ulaşılabilir.

Bulgaristan ve Schengen Vizesi Başvuru Forumları Aynı Mıdır?

Hayır. Bulgaristan vize başvuru formu buradan, Schengen vize başvuru formu ise buradan indirilebilir.