Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan Transit Vizesi 2021

Bulgaristan transit vizesi, Bulgaristan aktarmalı olarak üçüncü bir ülkeye yapılan uçuşlarda veya karayolu geçişlerinde alınması gereken A tipi vize türüdür. Bulgaristan transit vizesinin alınabilmesi için, kişinin son olarak gideceği ülkenin vizesine sahip olması gerekmektedir.

Bulgaristan transit vizesi ile kişi, Bulgaristan’da maksimum 72 saate kadar kalma hakkına sahip olmaktadır. Sürenin aşılması durumunda, yetkili kurumlar tarafından idari para cezası uygulanır. Vize bitiş süresinin 1 haftadan fazla ihlal edildiği durumlarda kişi sınır dışı edilmektedir.

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

2021 yılı itibariyle Bulgaristan transit vizesi için gereken evrak listesi şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Gerçekte gidilecek ülkenin vizesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka hesap dökümü
 • Uçuş ve konaklama bilgileri
 • Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi
 • Seyahat Sağlık Sigortası (Akredite acentemizden 10 EUR karşılığı alınabilir)
 • Gelir durumunu özetleyen belgeler (Tapu, ruhsat vb.)
 • Kişinin iş durumunu gösteren belgeler

Önemli Not: Bulgaristan Konsolosluğu, gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilir. Vizem.net başvurularında başvuru sahibi gerekli evraklarını İstanbul merkez ofisine ücretsiz olarak gönderebilir.

Havaalanı transit vizesi, yabancıya transit geçiş veya transit geçiş alanında bekleme hakkı verir. Uluslararası uçuşların transit odasında kalan bir yabancı, ülkeye kabul edilmiş sayılmaz. Bulgaristan Cumhuriyeti sınırları içerisindedir ve transit odasından çıkma hakkına sahip değildir. Kara yolu ile yapılacak geçişlerde C tipi vize almak öngörülemeyen durumlar için daha faydalı olacaktır.

Kişisel durumunuza uygun evrak listesini öğrenmek için: 0850 241 1868

Bulgaristan Transit Vize Fiyatı

Bulgaristan Transit Vize Fiyatı ve Harç Ücretleri 2021

Bulgaristan transit geçiş vize ücreti (vize harcı) Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Bulgaristan transit vize fiyatı her yıl Mart ayında açıklanmaktadır. Bulgaristan transit vize ücreti 2020 yılında artışa uğramamıştır. Bu sebeple diğer Schengen ülkelerinin transit geçiş ücretlerine kıyasla daha uygundur.

Transit Vize için HizmetlerÜcretler
Başvuru Formu ve Randevu15 EUR
1 Hafta Süreli Vize Harcı60 EUR
Acente Hizmet Komisyonu25 EUR
Eskpres Vize Hizmeti25 EUR
Toplam100 EUR

*Seyahat sigortası yaptırmak zorunlu olmayıp ücreti 10 EUR’dur.
*Ekspres vize hizmeti sadece İstanbul Konsolosluğuna yapılacak olan başvurular için geçerli olup vize alma süresi 5 iş günüdür. Transit geçiş vizesi olarak tek girişli C tipi vize alınmaktadır.
*0-6 yaş arası çocuklar vize ücretinden muaftır.

Tüm Bulgaristan vize ücretlerini incelemek için tıklayınız.

Bulgaristan Transit Vize Nasıl Alınır

Şahsi (acente kullanmadan) yapılacak başvurular için Bulgaristan transit vizesinin nasıl alınacağı ile ilgili internette kötü amaçlı kullanılan birçok bilgi kirliliği bulunmaktadır.

Bulgaristan konsolosluğu şahsi vize başvurularını kabul etmediği için evrak kontrolü aracı kurum vasıtasıyla yapılmaktadır. Eğer VFS aracı kurumunun şubesi ikamet ilinde bulunmuyorsa en yakın ildeki aracı kurum şubesine gitmek gerekecektir. Devamında aşağıdaki prosedür izlenmelidir.

 1. Bulgaristan transit vize başvuru formu doldurulur.
 2. Gerekli evraklarla aracı kurumdan randevu alınır.
 3. Randevu gününde evraklar beyan edilir.
 4. Evraklar kontrol edilir ve pasaport ilgili Bugaristan Başkonsoloslğu’na gönderilir.
 5. Pasaport onaylanıp VFS aracı kurumuna tekrar gönderilir.
 6. Başvuru sahibi tekrar aracı kuruma gelerek pasaportunu alır.

Pasaportun adrese postalanması istenirse ekstra kargo ücreti ödenmesi gerekmektedir. Başvuru sahiplerine vize başvuru sonucu web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Bulgaristan Transit Vize İşlemleri

Covid – 19 sebebiyle Bulgaristan transit vize işlemleri geçici bir süre askıya alınmış ardından 1 Haziran 2020 itibariyle gümrük kapılarının tekrar geçişe açılası ile normal işleyişine dönmüştür. Bulgaristan transit vize işlemleri Bulgaristan Hava limanlarında da 7 Temmuz 2020 tarihi itibariyle normale dönmüştür. Karantina ve alınan diğer önlemler güncel olarak vizem.net sosyal medya hesaplarında paylaşılmaktadır.

Bulgaristan Transit Geçiş Belgesi Covid-19

22 Mayıs 2020 itibarı ile Bulgaristan’dan transit geçiş yapacak yolcular 24 saat içerisinde ülkeden çıkış yapmak zorundadır. Sürücü en fazla 24 saat Bulgaristan sınırları içerisinde seyahat edeceğini garanti eder. Bulgaristan Transit Geçiş Belgesi Covid-19 dilekçesini sınır kapısındaki Bulgar yetkililere vererek seyahatine devam eder. Bulgaristan transit geçiş belgesi Covid-19 buradan indirilebilir. Gümrük kapısında beklemeye sebep olamamak için gümrüğe gelmeden doldurulması tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan Transit Geçiş Formu

17.06.2020 tarihinden itibaren Uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücüler Bulgaristan’a giriş yaparken Bulgaristan’daki salgın durumuyla ilgili bilgi sahibi olunduğunu ve bütün sorumluluğun üstlenildiğine dair belgenin imzalanarak gümrük kapısında teslim edilmesi gerekmektedir. Covid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

Transit geçişlerde maske kullanımı sadece toplu taşıma araçlarında, zorunlu olup sosyal mesafenin mümkün olmadığı diğer araçlarda da kullanımı tavsiye edilmektedir. Bulgaristan Transit Geçiş Formu buradan indirilebilir. Transit geçişlerle ilgili son durum için 0850 241 1868

Schengen Vizesi İle Bulgaristan’dan Transit Geçiş

Bulgaristan 2007 Mart’ında resmi olarak Avrupa Birliği ülkeleri arasına girmiştir. Ancak Schengen üyelik süreci devam etmektedir. Bu nedenle Bulgaristan, Schengen vize birliği içerisinde değildir. Aşağıdaki koşullarda Schengen vizesi ile Bulgaristan’dan transit geçiş sağlanabilir.

Multi ya da çift giriş özellikli Schengen vizesi sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bulgaristan için ayrıca transit vize almadan üleden transit geçiş yapabilir. Bulgaristan’a giriş vizenin alındığı Schengen ülkesinden yapılmalıdır. Doğrudan Türkiye’den yapılan girişlerde gümrük kapılarında sorun yaşanabilmektedir.

Tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılamamaktadır. Bu noktada ayrıca Bulgaristan vizesine başvuru yapılması gerekmektedir. Tek girişli Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine giriş söz konusu değildir. Multi özellikli vizeler için bilgi alınız.

Avrupa Birliği’ne üye bir ülke ile T.C vatandaşlığı bulunan gurbetçiler Bulgaristan’dan transit geçiş yaparken vize almalarına gerek yoktu.
Vize başvuru ve danışma: 0850 241 1868

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu

Kişisel yapılan Bulgaristan transit vize başvurusu eksik ya da yanlış evrak beyanı dolayısı ile çeşitli mağduriyetlere sebep olabilmektedir. Başvuru sahibinin tekrar randevu alması gerektiğinden süreç uzamakta hatta süreç vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Türkiye geneli Bulgaristan vize başvuru onay oranı %84’dür. vizem.net Bulgaristan vize başvurularındaki onay oranı ise %98’in üzerindedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurular başvuru sahibine zaman ve maliyet avantajı sağlamaktadır. Bulgaristan konsolosluğu ile doğrudan Akreditasyonu olan TURSAB kayıtlı acentemizde tüm evrak kontrolleri, form doldurma işlemleri, ve evrak takibi başvuran adına gerçekleştirilir. Başvuru sahibi sadece evraklarını göndererek vizesini alabilmektedir. Vize işlemleri tamamlandıktan sonra Bulgaristan transit vizesi, pasaport ile istenilen adrese postalanmaktadır.

Acentemizin yaptığı transit vize başvuruları ortalama 6 iş gününde sonuçlanmaktadır. 2019 ve 2020 yıllarında en yüksek onaylanma oranına sahip Türkiye’de en fazla Bulgaristan vize başvurusu gerçekleştiren acentedir. Aşağıda vizem.net ile aracı kurum, ve diğer acenteler arasındaki farklara yer verilmiştir.

HizmetlerAracı
Kurum
Vizem.netDiğer
Acenteler
Evden Çıkmadan
Vize Alma
Kolaylığı
YokVarYok
Form/Dilekçe DoldurmaYokÜcretsizÜcretli
Kişiye Özel DanışmanYokHer Gün
08:00-20:00
Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00
81 İlden
Başvuru Kabulü
VarVarYok
Başvuru Merkezi642
Online Vize TakibiVarVarYok
Hızlı Evrak KontrolüAynı GünAynı GünErtesi Gün
Eksik Evrak
Tamamlama
YokVarVar
Ücretsiz Kargo
Gönderme/Alma
YokVarYok
Hızlı Vize Onayı9-10 Gün4-6 Gün11-15 Gün
Randevu Almadan
Başvuru Yapabilme
YokEvrak GöndererekMerkez Ofise Gelerek
5 Aşamalı
SMS ile
Bilgilendirme
YokVarYok
Ödeme BirimiEURTL/EUREUR

Başvuru ve Bilgi Hattı: 02167065586

Paylaş: