2021 Bulgaristan Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Merkezi

Bulgaristan turistik vize, Bulgaristan’a kısa süreli seyahat edecek Türk vatandaşlarının başvuru yapması gereken bir vize türüdür. Bulgaristan turist vizesi C tipi kısa süreli vizeler içerisinde yer almaktadır.

Tek girişli Bulgaristan turist vizesi ülkeye bir defa giriş hakkı tanırken çok girişli multi Bulgaristan vizesi ülkeye birden fazla giriş çıkış yapma hakkı tanımaktadır. Bu sebeple birden fazla ülkeye giriş çıkış yapılması gereken kısa süreli seyahatlerde kişiler multi vize başvurusunda bulunmalıdır.

Türkiye’de oturum sahibi olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ülkelerinin vatandaşlarına Bulgaristan ziyaretleri için turistik vize şartı bulunmamaktadır. Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 yılı itibari ile bir Avrupa Birliği ülkesi olmuştur. Bu sebeple Bulgaristan pasaportu sahipleri Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir.

Ancak Bulgaristan birçok kişinin yanlış bildiği gibi bir Schengen üyesi ülkesi değildir. Dolayısıyla bir Bulgaristan turist vizesi ile Schengen ülkelerini ziyaret etmek mümkün değildir. Bulgaristan turistik vizesi ile Türk vatandaşları Bulgaristan’ı ziyaret edebilir. Vize çift giriş ya da multi özellikli ise aynı vize ile sadece Romanya veya Hırvatistan’a giriş yapılabilir.

Bulgaristan Turist Vizesi Nasıl Alınır

Bulgaristan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan’a gezi, seyahat, eğlence gibi çeşitli kısa süreli etkinlikler için gidecek olan bireyler bir Bulgaristan turist vizesi (C tipi ziyaret vizesi) başvurusunda bulunmalıdır.

Bireylerin Bulgaristan turist vizesi için öncelikle Bulgaristan vize başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Kişiler vize başvuru formunda başvuru sahibi kimliği ve seyahat planı hakkındaki bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise başvuru formu başvuru sahibi adına ebeveynleri tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Bulgaristan turist vizesi için onay işlemleri yalnızca Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri verebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında Bulgaristan turist vizesinin nasıl alınacağı aşağıda verilmiştir:

 1. Turist vizesi için gerekli evraklar vizem.net İstanbul merkez ofisine gönderilir yada elden bırakılır.
 2. İlgili danışman evrakları kontrol ederek varsa eksikleri tamamlar.
 3. Gerekli form, dilekçe ve otel konfirmasyonları (eğer gerekiyorsa) başvuru sahibi adına hazırlanır.
  Bu aşamadan sonra evraklar saha ekibine iletilerek süreç devam eder. Vizem.net Bulgaristan konsolosluğu ile akreditasyonu bulunan Türkiye’deki 17 acenteden birisi olduğu için aracı kurumdan randevu alınmasına gerek kalmaksızın doğrudan ilgili konsolosluğa başvuruda bulunabilmektedir.
  81 ilden vize başvurusu yapılabilmekte ve vizem.net şubesinin bulunmadığı illerde ikamet eden T.C vatandaşları evrakları ücretsiz olarak merkez ofise göndererek başvuru sürecini başlatabilir.
 4. Saha personeli ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine evrakları beyan ederek başvuruyu tamamlar.
 5. Vizenin onaylanmasının ardından pasaport tekrardan konsolosluktan alınarak başvuru sahibine posta yolu ile gönderilir.

Bu sayede başvuru sahibinin herhangi bir merkeze gelmesine gerek kalmaksızın Bulgaristan turistik vize başvurusu tamamlanmış olur. Vizem.net 2018 ve 2020 yıllarında en yüksek Bulgaristan turistik vize başvurusu gerçekleştirmiş akredite acentedir.

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları

Bulgaristan turistik vize evrakları bireylerin seyahat amacı ve seyahat planına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Aşağıda Bulgaristan turist vize evrakları açıklanmıştır.

 1. Pasaport: Bulgaristan turist vizesi başvurusu için en az 2 adet boş sayfası bulunan ve planlanan Bulgaristan seyahatinin bitiminden sonra 6 ay geçerliliği bulunan bir T.C pasaportuna sahip olmak gerekmektedir.
 2. Biyometrik Fotoğraf: Beyaz arka fona sahip, 35x45 mm ölçülü 2 adet biyometrik fotoğraf Bulgaristan turist vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E-devlet üzerinden alınmış başvuru sahibinin aile ve adres bilgilerini içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği de vize başvuru belgeleri arasında yer almaktadır.
 4. Banka Hesap Dökümü: Kişilerin Bulgaristan’a gerçekleştirecekleri seyahat süresince her türlü yaşam masrafını karşılayabilecekleri kadar banka hesaplarında para bulundurmaları gerekmektedir. Bu para için belli bir miktar bulunmasa da kısa süreli bir seyahat planı için 2021 yılı itibariyle en az 7.000 TL değerinde paranın hesapta bulundurulması vize uzmanlarınca önerilmektedir.
  Banka hesap dökümündeki son hesap hareketi tarihi vize başvurusundan en az 10 gün önce gerçekleştirilmiş olmalıdır.
 5. İkametgah Belgesi: Vize başvuru dosyası içerisinde kişilerin ikamet adreslerini gösteren ikametgah belgesi yer almalıdır.
 6. Otel Rezervasyon Konfirmasyonu: Otel rezervasyon konfirmasyonu, otelin antetli kağıdına, seyahat tarihlerinizi ve seyahat edecek her kişinin ismini ve soy ismini içeren, kaşeli ve imzalı bir bilgi formudur.
 7. Başvuru Sahibinin Mesleki Durumunu Gösteren Belgeler: Kişiler emekli ise emeklilik belgeleri, şirket sahibi ise şirket belgeleri, öğrenci ise okuldan alınmış güncel bir öğrenci belgesi başvuru dosyasında yer almalıdır.
  Ayrıca 18 yaş altındaki bireyler anne ve babalarıyla seyahat edecek dahi olsalar muvafakatname belgesi mutlaka dosyada bulunmalıdır.
 8. Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası: Bulgaristan turist vizesi ile ülkeye seyahat edecek bireyler, seyahat sürelerinden uzun bir süreyi kapsayacak şekilde bir Bulgaristan seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.
 9. Bulgaristan Vize Talep Dilekçesi: Kişilerin Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben yazdıkları, seyahat amaçlarını ve planlarını anlattıkları bir vize talep dilekçesi başvuru dosyasında yer almalıdır.

Bulgaristan turist vizesi başvurusunda bulunacak bireylerin gerekli belgeler ve evrakları Vizem.net ofisine göndermeleri ile vize başvuruları gerçekleştirilmektedir.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücretleri D tipi vize ücretleri ve C tipi vize ücretleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bulgaristan turistik vizesi C tipi vize kapsamına girmektedir. Öncelikle vize harcı olan 60 Euro ödenmektedir. Bulgaristan turistik vize ücreti yalnızca vize harcından ibaret olmayıp alınacak hizmet detaylarına buradan ulaşılabilir.

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Formu

Bulgaristan turistik vize başvuru formu, vize başvurusunun ilk ve en önemli adımıdır. Bulgaristan turistik vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde, karalama yapılmadan dikkatlice doldurulmalıdır. İsteğe bağlı olarak Vizem.net bünyesinde yalnızca vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi hazırlama hizmetleri de yer almaktadır. 2021 yılı güncel Bulgaristan C tipi vize başvuru formuna buradan erişim sağlanabilir.

Bulgaristan Turistik Vize Dilekçe Örneği

Bulgaristan turistik vize talep dilekçesi, kısa ve net cümlelerle yazılmış açıklayıcı bir dilekçe olmalıdır. Seyahat tarihleri ve planı bu dilekçede açıkça ifade edilmelidir. Başvuru sahibinin ülkeden ayrılacağı tarih mutlaka vize talep dilekçesi içerisinde bulundurmalıdır.

Ayrıca seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağı da dilekçede yer alması gereken önemli hususlardan biridir. Bulgaristan vize başvurularında vize talep dilekçesinde yer alan bilgiler ile başvuru dosyasındaki belgeler birbiri ile uyuşmalıdır. Aşağıda bir Bulgaristan turistik vize dilekçe örneği verilmiştir:

BULGARİSTAN BAŞKONSOLOSLUĞU İSTANBUL

                     08.06.2020

Vize Bölümü Şefi Sn: ……

123323144532 kimlik numarasına sahip 01.01.1985 doğum tarihli T.C vatandaşı Ahmet Akın olarak, 01.05.2015 yılından bu yana, İstanbul Şişli ilçesinde yerleşik, e-ticaret www.fitbull.com da pazarlama uzmanı olarak 4 yıldır çalışmaktayım.

Ülkenizde Varna’da bulunan ‘‘К’омплекс Максим’‘e 03.07.2020 - 03.08.2020 tarihleri arasında turistik olarak seyahat etmeyi planlamaktayım ve Eylül ayında ikinci bir seyahatim daha olacak. Her iki konaklamanın otel rezervasyonlarını EK-1’de sunuyorum.

Daha önce alınmış birçok Bulgaristan ve Schengen vizesi bulunmaktadır. Belirtmiş olduğum bu bilgiler ışığında sizler de verilerinizi kontrol ettiğinizde her seferinde sorunsuz bir şekilde vize aldığımı, her vizemi de doğru bir şekilde kullandığımı görebilirsiniz.

Art arda gerçekleştireceğim seyahatlerimden dolayı başvurduğum vizenin uzun süreli ve multi özellikli olarak onaylanmasını talep etmekteyim. Bu talebimin amacı hem arşivlerinizde yoğunluk oluşturmamak, hem her seferinde konsolosluk ve başvuru merkezi görevlilerini meşgul etmemektir. Bu tür uğraşlarda bulunmak siz de takdir edersiniz ki uzun zaman almakta ve meşakkatli bir sürece neden olmaktadır.

EK-2’te göreceğiniz üzere uzun süredir aynı işyerinde hizmet vermekte ve SGK primlerim eksiksiz yatmaktadır. EK-3 te göreceğiniz üzere seyahatlerimi karşılayacak yeterli bakiyeye sahip bir hesap bakiyem de bulunmaktadır. Kariyer hedeflerim doğrultusunda çalıştığım firmada daha uzun yıllar çalışmayı planladığım, Türkiye’de hem iş hem aile hem de gayrimenkul anlamında bağlarım olduğu için uzun zamanlı vize almamın herhangi bir vize ihlali gibi olumsuz sonucu olmayacağını garanti ederim. Gayrimenkul tapu fotokopilerini EK-5’te görebilirsiniz.

AVRUPA PARLAMENTOSU VE KONSEYİ Vizeler Birliği Kanunu’nun madde 2421 kısım 3’te yer alan ‘“Daha önce alınmış olan iki vizeyi yasal olarak kullanan VIS tescilli düzenli yolcular, en az üç yıl geçerli birden çok girişli vize alırlar.” İbaresi gereğince uzun süreli vize verilmesini arz ederim. Konuyla ilgili dosyamı incelemenizi ve uzun süreli vize konusunda desteğinizi rica ederim.

Saygılarımla ……..

EKLER: EK1: Otel Rezervasyonları
EK2: Şirket evrakları 7 belge
EK3: 3 aylık banka hareketleri
EK4: Önceki Schengen ve Bulgaristan vize fotokopileri
EK5: Gayrimenkul Tapular
EK6: Geçerli seyahat sigortası

Vizem.net Bulgaristan Turistik Vize İşlemleri

Vizem.net bünyesinde Bulgaristan turist vizesinin nasıl alınacağının aşamaları aşağıda verilmiştir.

 1. Evrakların Hazırlanması
  Vizem.net merkezimizi arayarak seyahat amacınıza yönelik gerekli evrakları merkez ofisimize kargo yolu ile ya da elden teslim edin.
 2. Form ve Dilekçe Hazırlığı
  Evraklar merkez ofisimize ulaşır ulaşmaz aynı iş günü içerisinde ilgili danışman evrakların kontrolünü sağlar ve eksik bir evrak varsa tamamlar. Başvuru sahibi adına başvuru formu, vize talep dilekçesi ve otel rezervasyon konfirmasyonu danışman tarafından doldurulur. Vize başvuru dosyasının tamamlanmasının ardından ilgili saha ekibine evraklar iletilir.
 3. Konsolosluk Başvurusu
  Bulgaristan vize başvurularında parmak izi alınma zorunluluğu bulunmadığından başvuru sahiplerinin bizzat Konsoloslukta bulunmaları şartı yoktur. Saha ekibimizden bir personel başvuru dosyasını ilgili konsolosluğa ileterek başvuruyu gerçekleştirir.
 4. Vize Onayı
  Vizenin sonuçlanmasının ardındaki ilk iş günü içerisinde yine Vizem.net personeli tarafından gün içerisinde Konsolosluktan alınan pasaport başvuru sahiplerinin adresine ücretsiz kargo ile gönderilir. İstenilen durumlarda da Ankara, İzmir, İstanbul ya da Bursa’daki vizem.net saha personelinden elden teslim alınabilir.

Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turist vizesi ortalama 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yapılan dış temsilciliğin yoğunluğuna bağlı olarak vizenin sonuçlanma süresi 15 gün’e kadar uzayabilmektedir. Aşağıda vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için Türkiye’de bulunan Bulgaristan dış temsilciliklerinin ortalama vize sonuçlandırma süreleri verilmiştir:

Başvurulan BirimOrtalama Süre
Ankara Büyükelçiliği7-9 iş günü
İstanbul Başkonsolosluğu5-7 iş günü
Bursa Başkonsolosluğu4-6 iş günü
Edirne Konsolosluğu4-5 iş günü

Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günlük Düzenlenir?

Bulgaristan turist vizesi ilk başvurular için genellikle seyahat süresince ve tek giriş olarak düzenlenmektedir.

İhtiyaca göre ilk başvurularda multi özellikli ve uzun süreli vizeler de alınabilmektedir. Deneyimli danışmanlar eşliğinde başvuruyu tamamlamak vize onay oranını arttırırken ilk başvuruda multi özellikli vize alınmasına da yardımcı olacaktır.

Bilgi ve Başvuru İçin: 0850 241 1868

Paylaş: