Bulgaristan Dil Okulu Vizesi

Bulgaristan Dil Okulu Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Bulgaristan dil okulu vizesi, ana dili dışında farklı bir dil öğrenmek için Bulgaristan’da bulunan bir dil okuluna gitmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlara verilen bir vize türüdür. Bulgaristan dil eğitimi; 90 günden kısa süreli ise C tipi (kısa süreli), 90 günden daha uzun süreli ise D tipi (uzun süreli) öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Bulgaristan’da dil okuluna gitmek isteyen kişiler Bulgarca, Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim alabilmektedir.

Bulgaristan dil okulu vizesi, vize türüne göre sahibine Bulgaristan’da geçici oturum hakkı vermektedir. Dil okulu vizesiyle seyahat eden yabancı vatandaşlar, planlanan dil eğitimine ek olarak, Bulgaristan’ın doğal, tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etme ve Bulgar yaşamını tecrübe etme şansı bulabilmektedir. Son yıllarda Bulgaristan dil okulları, ülkenin Türkiye’ye yakın konumu ve yaşam koşullarındaki gelişmeler ile dil eğitiminde tercih edilen ülkeler arasında yerini almıştır.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen Bulgaristan dil okulu vizesi başvuru onay oranı, %97,1 ile son 3 yılda elde edilen, Türkiye’deki en yüksek akredite acente onay oranıdır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Uzun Süreli Dil Kursu Vizesi Şartları Nelerdir?

Bulgaristan yönetmelikleri, 90 gün ve üzerinde süren eğitimler için vize düzenlemeleri tanımlamaktadır. Yönetmelik gereği, uzun süreli Bulgaristan dil eğitimi vizesi başvurularında, başvuru sahibinin daha önce aldığı ve vize başvuru dosyasında ilgili belgelerini beyan ettiği eğitim programıyla uyum içinde olan, ileri düzey dil kursu katılımları için onay verilmektedir. Bulgaristan’da düzenlenen yönetmeliğe göre, başlangıç seviyesindeki genel dil kursları için yapılan vize başvuruları genellikle onaylanmamaktadır.

Dil eğitimi başvuru sahibinin; almayı planladığı eğitim programını, Bulgaristan’da uzun süre kalmak için maddi yatırım yaptığını ve ikamet ettiği ülkede sürdürdüğü eğitimine ya da mesleki faaliyetlerine ara verdiğini, belgeler ile desteklemesi beklenmektedir.

Bulgaristan Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan dil okulu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Geçerli pasaport: Başvuru sahibinin; son 10 yıl içinde düzenlenmiş, talep edilen vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası olan bir pasaportu olması gerekmektedir. Başvuru dosyasında, pasaportun aslı ile fotokopisinin teslim edilmesi gerekmektedir. Eski pasaportu bulunan başvuru sahiplerinden, pasaportlarının son sayfasının fotokopisi istenmektedir.
  • Bulgaristan dil okulu vizesi başvuru formu: Dil okulu vizesi başvuru formunun, eksiksiz olarak ve doğru bilgilerle doldurulması, başvuru sahibi tarafından imzalanmış halde ibraz edilmesi gerekmektedir. 18 yaş altı başvuru sahiplerinin vize başvuru formunu, her iki velisinin de imzalaması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Bulgaristan vizesi başvuru sahibine ait biyometrik fotoğrafın; arka fonu beyaz, 35 mm x 45 mm boyutlarında ve son 6 ayda çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Bulgaristan vize harcı dekontu: Başvuru sahibinin adının, soyadının ve pasaport numarasının yazdığı, Garanti Bankası’na Bulgaristan Konsolosluğu adına yatırılmış vize harç bedeli dekontunun aslının sunulması gerekmektedir.
  • Bulgaristan dil okulu ücreti dekontu: Bulgaristan’a dil eğitimi için gidecek başvuru sahibinin, eğitimi alacağı kurumdan alınmış, eğitim ücretinin yatırıldığına dair onay mektubunu, vize başvuru dosyasında sunması gerekmektedir.
  • Maddi duruma dair kanıt: Başvuru sahibinin, Bulgaristan’da kaldığı süre boyunca yaşam masraflarını ne şekilde karşılayacağını kanıtlaması gerekmektedir. Başvuru sahibinin, uçak ve otel masrafları haricinde Bulgaristan’da kaldığı süre boyunca günlük en az 50 Euro harcayabileceğini kanıtlayan, son 15 gün içerisinde alınmış ve son 3 aylık para hareketlerini gösteren banka hesap dökümünü sunması gerekmektedir. Banka hesap dökümüne ek olarak, düzenli geliri ispatlayan son 3 aya ait maaş bordroları gibi belgelerin beyan edilmesi beklenmektedir.
  • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin ve tüm aile üyelerinin bilgilerini içeren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin, vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
  • Muvafakatname: 18 yaş altındaki başvuru sahibinin, ebeveynleri tarafından hazırlanmış noter tasdikli muvafakatname belgesini ve her 2 ebeveynin imzası olan başvuru formunu sunması gerekmektedir.
  • Ulaşım rezervasyonları: Vize başvuru sahibinin, Bulgaristan’a yapmayı planladığı seyahati için kullanacağı ulaşım araçlarına dair tarihli ve onaylı rezervasyonları ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası: Dil okulu vizesine başvuran kişi, en az 30.000 Euro teminat tutarı bulunan, tüm seyahat süresini kapsayan ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalı ve poliçe aslını vize başvuru dosyasında sunmalıdır.

Başvuru sahibinin çalışma durumuna ve meslek grubuna göre, istenen vize başvuru belgeleri değişiklik göstermektedir. Konsolosluk, Bulgaristan dil okulu vizesi için gerekli belgeler ile ilgili değişim ve ek belge isteme hakkını saklı tutmaktadır.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan’da Dil Kursu Vizesi Randevusu İçin Nereye Başvurulur?

Bulgaristan’da C tipi dil kursu vizeleri için başvurular, aracı kurum ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. VFS Global, Bulgaristan vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurumdur. Bulgaristan dış temsilcilikleri, doğrudan yapılan C tipi vize başvurularını kabul etmemektedir.

Dil kursu vizeleri için Bulgaristan vize randevu işlemleri aracı kurumun, online randevu sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Bulgaristan’da Dil Okulu Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan kısa süreli dil okulu vizesi için harç ücreti 80 Euro, uzun süreli dil okulu vizesi için harç ücreti 100 Euro olarak tahsil edilmektedir. Başvuru sahibinin alacağı biyometri işlemleri, çeviri ve danışmanlık hizmetleri için toplam ücret 110 Euro ile 160 Euro arasında değişmektedir.

Bulgaristan Dil Kursu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan dil kursu vize başvurusu yapmadan önce, kısa süreli veya uzun süreli olarak vize türüne karar verilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi almayı planladığı Bulgaristan dil okulu vize türüne göre, istenen başvuru evraklarını eksiksik olarak hazırlamalıdır. Bulgaristan kısa süreli vize başvurularında aracı kurum ve akredite acenteler danışmanlığıyla vize randevusu alınıp başvuru sahibinin başvuru evrakları ile vize başvuru merkezlerinde randevuya katılması gerekmektedir. Uzun süreli Bulgaristan vizesi başvuruları, gerekli evraklar ile doğrudan Bulgaristan dış temsilciliğine yapılmaktadır. Başvuru sahibi hafta içi belirlenen saatlerde şahsen Bulgaristan Büyükelçiliği’ne veya Konsolosluğuna başvuruda bulunabilmektedir.

Bulgaristan Dil Kursu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan dil kursu vizesinin onaylanma süresi, talep edilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan kısa süreli dil kursu vizeleri ortalama 15 günde, uzun süreli dil kursu vizeleri ise ortalama 35 günde çıkmaktadır. Planlanan eğitim tarihlerine göre, başvuru sırasında oluşabilecek olumsuzluklar da dikkate alınarak, uygun tarihte başvuru yapılması önerilmektedir.

Dil Okulu Vizesi Bulgaristan Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan dil okulu vizesi takip ve sorgulama işlemleri, vize başvurusu yapılan kuruma göre değişmektedir. Bulgaristan kısa süreli (C tipi) vizeler için takip ve sorgulama işlemleri VFS Global üzerinden yapılırken, Bulgaristan uzun süreli (D tipi) vizeler için takip ve sorgulama işlemleri mail ile konsolosluk üzerinden yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan dil okulu vize başvurularında, Bulgaristan vize takip işlemleri, ilgili vize departmanı tarafından yapılmakta ve başvuru sahipleri, 5 aşamalı SMS sistemi ile vize süreci hakkında bilgilendirilmektedir.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi İçin Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’da dil eğitimi için vize uzatma işlemleri, sadece 90 günden uzun süreli (D tipi) vizeler için yapılabilmektedir.

Uzun süreli Bulgaristan eğitim vizesi sahibi olan yabancı öğrencilerin, eğitim programının planlanan sürede tamamlanmaması durumunda, vize uzatma işlemleri için başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Bulgaristan Dil Kursu Vizesi ile Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Bulgaristan dil kursu vizesi sahibi olan kişiler, sadece yarı zamanlı işlerde çalışabilmektedir. Bulgaristan’da dil eğitimi alırken tam zamanlı bir işte çalışmak isteyen kişilerin, çalışma izni almaları gerekmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Dil Eğitimi Vizesi ile Başka Ülkelere Gidilebilir Mi?

Bulgaristan dil eğitimi vizesi ile başka ülkelere gidilememektedir. Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne üye olmakla birlikte, Schengen Birliği’ne üye değildir ve ancak Bulgaristan pasaportuna sahip olan kişiler diğer Avrupa ülkelerini ziyaret edebilmektedir; Bulgaristan vizesi ile Avrupa ülkelerine gitmek mümkün değildir. Bulgaristan dil eğitimi vizesi, 2 ya da çok girişli ise Romanya ve Hırvatistan ziyaret edilebilmektedir.

Paylaş: