bulgaristan eğitim vizesi ve ücretleri

Bulgaristan Eğitim Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan eğitim vizesi, 90 günden kısa süren dil kursu, mesleki eğitimler ve kurslar için C tipi; 90 günden daha uzun süren erasmus, yüksek lisans gibi programlar için D tipi ulusal vize olarak alınması gereken vize türüdür.

90 günden kısa süren eğitim için Bulgaristan vizesi alma işlemi Bulgaristan’ın Türkiye’deki yetkili başvuru merkezi üzerinden yapılmaktadır. Bulgaristan öğrenci vizesi, 90 günden uzun süreli dönemi kapsıyorsa başvurular doğrudan Bulgaristan dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

Vizem.net, Bulgaristan’da eğitim görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşları için tüm süreçte danışmanlık veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Eğitim Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan eğitim vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Kısa süreli (C tipi) eğitim vizesi: 3 aydan kısa sürmekte ve yeşil pasaport hamilleri için vize alınmasına gerek duyulmamaktadır.
 • Uzun süreli (D tipi) eğitim vizesi: 3 aydan uzun sürmekte ve tüm pasaport hamilleri için vize gerektirmektedir.
Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Dil Eğitimi Vizesi Nedir?

Bulgaristan dil eğitimi vizesi, Bulgaristan’da yabancı dil eğitimi veren kurumlardan genelde 3 aydan kısa süren eğitim alma imkanı tanıyan ve eğitim vizesi kapsamına giren bir vize türüdür. Bulgaristan’da dil eğitimi alabilmek için öğrenci olma şartı bulunmamaktadır.

Bulgaristan’da; Rusça, Bulgarca, İngilizce gibi dillerde eğitim alabilmek için standart evraklara ek olarak eğitim ücretinin ödendiğine dair dil okulundan onay mektubu alınması gerekmektedir. Bulgaristan’da dil eğitimi alabilmek için öğrencilerin öğrenci belgesi, çalışanların işveren mektubu ibraz etmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Erasmus Eğitimi Vizesi Nedir?

Bulgaristan erasmus eğitimi vizesi, öğrenci değişimi programı ile Bulgaristan’da 3 aydan fazla süre eğitim alacak öğrencilere verilen bir D tipi vize türüdür. Bulgaristan’da erasmus eğitimi alabilmek için bir yükseköğretim programına dahil olmak ve Bulgaristan’da bulunan okul tarafından öğrenci değişim programına kabul edilmek gerekmektedir.

Bulgaristan erasmus eğitimi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine üniversite eğitimi ve staj imkanı sunmaktadır. Bulgaristan erasmus eğitimi için standart evraklara ek olarak; sabıka kaydı, öğrenci belgesi, konaklama ve geçim teminatını gösteren belgeler, üniversite kabul belgesi gerekmektedir.

Bulgaristan Yüksek Lisans Eğitim Vizesi Nedir?

Bulgaristan yüksek lisans eğitim vizesi, üniversite kabul mektubu alındıktan sonra D tipi Bulgaristan öğrenci vizesi başvurusunda bulunarak elde edilen uzun dönem vize türüdür. Bulgaristan yüksek lisans eğitimi için öğrenci vizesi, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinin vatandaşları dışında herkes için talep edilmektedir ve Bulgaristan’ın yurtdışı temsilciliklerinden elde edilmektedir.

Bulgaristan Eğitim Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan eğitim vizesi için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda verilmiştir.

 • 2 adet boş sayfası bulunan güncel bir pasaport
 • 6 aydan eski olmayan bir adet biyometrik fotoğraf
 • Eksiksiz ve doğru tamamlanmış başvuru formu
 • Konaklama belgeleri
 • Ülkede geçim sağlanabileceğini kanıtlayan maddi durum evrakları
 • Öğrenci belgesi
 • Üniversite kabul mektubu
 • Sabıka kaydı
 • 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası

Bulgaristan Eğitim Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan eğitim vizesi başvuru formu, tüm alanları okunaklı olacak şekilde doldurulmak durumundadır. Bulgaristan eğitim vizesi başvuru formunda isimlerin pasaportta yer aldığı şekliyle, Latin harfleriyle ve kalan bilgilerin Bulgarca veya İngilizce doldurulması gerekmektedir. Bulgaristan eğitim vizesi başvuru formunun başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi için Okuldan Mektup Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi için okuldan mektup, Bulgaristan’daki üniversitelere başvuru yapıldıktan sonra başvurunun kabul edilmesi ile alınmaktadır. Bulgaristan üniversite kabul mektubu öğrencinin eğitim için uygun olması halinde, yurtdışı eğitimine onay verildiğini belirtmekte ve vize için ilgili kuruma hitaben yazılmaktadır. Bulgaristan öğrenci kabul mektubu, öğrenciye ve öğrencinin eğitim görmeye hak kazandığı üniversite bölümüne ve eğitim süresine dair bilgiler içermektedir.

Bulgaristan Eğitim Vizesi Sigortası Nedir?

Bulgaristan eğitim vizesi sigortası, en az 30.000 Euro teminatlı, Covid- 19 ve tüm Avrupa ülkelerini kapsayan 1 yıllık sigorta türüdür.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda eğitim vize sigortası, Vizem.net sigorta departmanı tarafından yaptırılmaktadır.

Bulgaristan Eğitim Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan eğitim vizesi randevusu mail yolu ile alınabilmektedir.

İstanbul Başkonsolosluğu Bulgaristan randevu mail adresi consulate.istanbul@mfa.bg, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu randevu mail adresi office.bursa@mfa.bg, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu randevu mail adresi consulate.edirne@mfa.bg, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği randevu mail adresi consular@mfa.bg’dir.

Bulgaristan Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan eğitim vizesi başvuru için öncelikle Bulgaristan’daki üniversiteden kabul mektubu alınması gerekmektedir. Bulgaristan eğitim vizesi için kabul mektubu alındıktan sonra, gerekli evraklar hazırlanarak başvuru için randevu alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan eğitim vizesi için süreç, gerekli evrakların İstanbul merkez ofisine gönderilmesi ile başlamaktadır.

Bulgaristan Eğitim Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan öğrenci vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerKısa süreli eğitim vizesiUzun süreli eğitim vizesi
Bulgaristan öğrenci vize harcı: EUR80 EUR100 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR40 EUR
RandevuÜcretsizÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR60 EUR
Toplam200 EUR240 EUR

Bulgaristan Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan eğitim vizesi sonuçları C tipi vizelerde ortalama 15 iş günü içinde çıkmaktadır. Ulusal eğitim vizesi Bulgaristan başvuruları, yaklaşık 35 iş günü (2 ay) içinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Eğitim Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan eğitim vizesi takip ve sorgulama işlemi konsolosluk web sitesi üzerinden yapılmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda 5 aşamalı bilgilendirme SMS’i ve online sorgulama yapılabilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan’da Eğitim Alınabilecek En Popüler Okullar Hangileridir?

Bulgaristan’da eğitim alınabilecek en popüler okullar aşağıda verilmiştir.

 • Sofya Üniversitesi (Sofya)
 • Trakya Üniversitesi (Stara Zagora)
 • Varna Teknik Üniversitesi (Varna)
 • Varna Ekonomi Üniversitesi (Varna)
 • Varna Tıp Üniversitesi (Varna)
 • Sofya Tıp Üniversitesi (Sofya)
 • Plovdiv Üniversitesi (Plovdiv)
 • Sofya Teknik Üniversitesi (Sofya)
 • Sofya Ekonomi Üniversitesi (Sofya)
 • Yeni Bulgar Üniversitesi (Sofya)

Bulgaristan üniversiteleri özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri olarak ayrılmakta ve her üniversitenin kendine ait üniversite kabul koşulu bulunabilmektedir. Bulgaristan eğitim danışmanlığı yolu ile öğrencilerin hangi üniversitelere uygun oldukları belirlenmekte ve üniversite için başvuru aşamaları sağlanmaktadır.

Bulgaristan’da Eğitim Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Bulgaristan eğitim vizesi ile çalışmak mümkündür. Bulgaristan eğitim vizesine sahip bir öğrenci Bulgaristan’da haftada 20 saati aşmamak koşulu ile çalışabilmektedir.

Bulgaristan’da tam zamanlı çalışmak isteyen Avrupa ülkesi vatandaşı olmayan kişiler için çalışma izni koşulu bulunmaktadır. Bulgaristan çalışma izni için; Bulgaristan’daki işverenden istihdam onayı, iş sözleşmesi, eğitim belgesi ve diploma gerekmektedir.

Paylaş: