Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi

Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan oturma vizesi, Bulgaristan’da geçici oturum izni alma hakkı veren uzun süreli (D tipi) vize türlerinden biridir. Bulgaristan D tipi vizeleri, vize sahibine ve ailesine Bulgaristan’da oturma, yaşama, eğitim görme, çalışma, iş kurma, yatırım yapma ve aile birleşimini sağlama hakları tanımaktadır. Bulgaristan uzun süreli vizeleri 6 aylık bir süre için verilmekte iken, Bulgaristan oturma izni ise en fazla bir yıl süreli olarak verilmektedir; süre bitiminden iki hafta öncesinde, oturma izninin uzatılması için başvuruda bulunulabilir.

Bulgaristan emekli oturum vizesi, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin kendi ülkelerine emekli olmaları halinde verilen ve vize sahibi ile ailesine Bulgaristan’da oturum hakkı veren bir vizedir. Türkiye’de emekli olmuş kişilerin, Bulgaristan emekli oturum izni için D tipi uzun süreli vize başvurusu yapması mümkündür ve vizesi onaylanan kişilere Bulgaristan’da geçici oturma hakkı verilmektedir.

Vizem.net 2018-2021 yılları arasında Türkiye’den en fazla emekli vizesi başvurusu gerçekleştirmiş akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Oturum Vizesi Şartları Nelerdir?

Bulgaristan emekli oturum vizesi şartları; vizeye başvuran kişinin Avrupa Birliği vatandaşı olmaması ve kendi ülkesinde emekli olmuş olması olarak belirlenmiştir. Ancak kendi ülkesinde emeklilik işlemlerini gerçekleştirmiş olan Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilere Bulgaristan emekli oturum vizesi ve geçici oturma izni verilmektedir.

Bulgaristan Emekli Oturum Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan emekli oturum vizesi başvuruları, kişilerin yaşadığı il için yetkili olan Bulgaristan dış temsilciliklerinde yapılmaktadır.

Vizem.net, Bulgaristan oturum vizeleri başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için VFS Global’e Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan emekli oturum vizesi için VFS Global aracı kurumu üzerinden başvuru yapılamamakradır. VFS Global sadece Bulgaristan C tipi vizeler için yetkilendirilmiş aracı kurumdur; D tipi Bulgaristan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan emekli oturum vizesi başvuruları için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvuru formu: Bulgaristan D tipi vize başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak, doğru bilgileri içerecek şekilde doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekir. Vize başvuru formunda güncel ve renkli bir fotoğrafın bulunması şarttır.
  • Fotoğraf: Biyometrik özellikte olan 3,5 x 4,5 cm boyutlarında beyaz arka fonlu iki adet fotoğraf başvuruya eklenir.
  • Pasaport: Başvuru tarihinden itibaren en az 1,5 yıl süresi bulunan geçerli bir pasaport bulunmalıdır.
  • Kimlik fotokopisi: Emekli kişinin kimliğini ispatlayan bir kimlik örneği sunulmalıdır.
  • Emeklilik durumunu gösterir belge: Başvuru sahibinin kendi ülkesinde emekli olduğunu ve emeklilik işlemleri tamamlanarak emeklilik gelirini hak ettiğini gösteren, yetkili devlet kurumundan alınmış ve en az son üç aylık emekli maaşını gösteren belgenin sunulması gerekir. Emeklilik belgesinin Bulgarcaya çevrilmiş noter onaylı örneğinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Mali durumu gösterir belge: Bulgaristan’da oturum yapılacak sürenin ne şekilde finanse edileceğinin ispatlanması gereklidir. Bir Bulgaristan bankasından, kişinin banka hesabında istenen miktarın bulunduğuna dair yazının alınması ve başvuruda sunulması gerekmektedir.
  • Konaklama belgeleri: Başvuru sahibi ve ailesinin Bulgaristan’da geçireceği süre boyunca konaklayacağı yerin belirtildiği bir belge sunulmalıdır. Noter onaylı kira kontratı veya tapu senedi, konaklama belgelerine örnek olarak gösterilebilir.
  • Sağlık sigortası: Bulgaristan’da geçirilecek sürenin tamamını kapsayacak ve en az 30.000 Euro teminat tutarı olan bir sağlık sigortasının, başvuru öncesinde yetkili acentelerden yaptırılması gereklidir.
  • Adli sicil kaydı: İlgili devlet kurumlarından alınacak bir adli sicil belgesinin başvuruda sunulması istenir.

Bulgaristan Yerleşim Vizesi için Banka Hesabı Nasıl Açtırılır?

Bulgaristan yerleşim vizeleri için Bulgaristan’da bulunan bir bankadan hesap açtırılması gereklidir; bir Bulgaristan bankasından hesap açtırmak, ancak C tipi kısa süreli Bulgaristan vizesi ile ülkeye gidilerek yaptırılmaktadır. Bulgaristan oturum izni vizesi başvurularında, kişilerin Bulgaristan’daki yaşamlarını karşılayacak miktarda paranın bir Bulgaristan bankası hesabında bulunuyor olmasına bakılmaktadır; bu yüzden Bulgaristan bankasından bir hesap açtırılması zorunludur.

Bulgaristan’da bulunan bir bankadan açılacak olan hesapta, en az 6 aylık asgari Bulgaristan emekli maaşına eşit tutarın bulunması gereklidir. 2022 yılı için Bulgaristan asgari emekli maaşı 370 Bulgar Levası yani yaklaşık 185 Euro olarak belirlenmiştir; oturum vizesi başvuruları için açılacak banka hesabında en az 2.220 Bulgar Levası bulunması şarttır.

Bulgaristan Emekli Vizesi Almak Zor Mudur?

Bulgaristan emekli vizesi almak, gerekli şartların sağlanması ve başvuru için talep edilen belgelerin tam olarak temin edilmesi hallerinde kolaydır. Kendi ülkesinde emekli olmuş Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin yaptıkları eksiksiz başvurularda, Bulgaristan emekli oturum izni vizesi almaya bir engel bulunmamaktadır.

Bulgaristan Oturum İzni Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan oturum izni vize randevuları, başvuru sahibinin ikamet ettiği ile göre yetkili olan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği veya Bulgaristan Konsolosluklarından mail veya telefon yoluyla alınmaktadır.

Bulgaristan dış temsilciliklerinden D tipi vize randevusu alınabilecek araçlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Dış temsilcilikE-posta adresiTelefon numarası
Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğiembassy.ankara@mfa.bg0312 467 2071
Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğuconsulate.istanbul@mfa.bg0212 281 0114
Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğuconsulate.edirne@mfa.bg0284 214 0617
Bulgaristan Bursa Konsolosluğuoffice.bursa@mfa.bg0224 245 5500

Vizem.net danışmanlığı ile gerçekleştirilen vize başvurularında, Bulgaristan Konsolosluğu D vize randevu işlemleri, uzman Bulgaristan vize danışmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Oturma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan vize ücretleri, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir; Bulgaristan oturma vizesi harcı 100 Euro’dur. Bulgaristan oturma vizesi için başvurusu için dış temsilcilikten alınan randevu öncesinde, vize harcının ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılında Bulgaristan oturum vizesi masrafları; danışmanlık hizmeti, yeminli tercüme işlemleri, biyometri işlemleri, form ve dilekçelerin doldurulması hizmetleri de dahil edildiğinde, ortalama 240 Euro tutmaktadır.

Bulgaristan Oturum Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan oturum vizesi işlem süresi, vize randevusunda istenen belgeler teslim edilerek başvurunun yapılmasının ardından, yaklaşık 4 ile 6 haftadır. Bulgaristan dış temsilciliklerinin iş yoğunluğu olması durumunda veya başvuru sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi bazı hallerde, işlem süresinin uzaması mümkündür.

Bulgaristan Emekli Vizesi Kaç Günlük Düzenlenir?

Bulgaristan emekli vizesi, 6 aylık bir süre için verilmektedir. Bulgaristan’a giriş yapılmasının ardından D tipi vize sahibi emekli kişilerin, en geç iki hafta içerisinde Bulgaristan’daki yetkili kuruma, oturum izni için istenen evraklar da hazırlanarak, oturum izni başvurusu yapmaları gereklidir.

Bulgaristan Emekli Vizesi ile Oturum İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan D tipi emekli vizesi ile Bulgaristan’a giden kişilerin, ülkeye giriş yapıldıktan sonraki iki hafta içerisinde, gerekli evrakları yerel Göçmenlik Ofisi’ne teslim ederek oturum izni için başvuruda bulunmaları gerekir. İki hafta içerisinde sonuçlanan oturum izni başvurusunun ardından, Bulgaristan emekli vizesi sahiplerine 1 yıllık geçici oturum izni verilmektedir.

Bulgarsitan’da 1 yıllık oturum hakkının ardından, oturum durumu devam edecekse, kişilerin süre bitiminden iki hafta öncesinde oturma izninin uzatılmasına ilişkin başvuru yapmaları gerekmektedir. Uzatma başvurusu yapan kişilerin oturum izinleri, gerekli şartların hala sağlanıyor olması halinde, 1 yıllık süre için uzatılmaktadır.

Paylaş: