Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

2022’de En Kolay Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Pandemi sürecinin uzaması ve Covid-19 sebebiyle Türkiye’deki Bulgaristan dış temsilciliklerinin dönem dönem kapanması sonucunda Bulgaristan vize işlemlerinde aksama yaşanmıştır. Bu belirsizlik ve devam eden salgın süreci neticesinde Bulgaristan vizesi nasıl alınır sorusu? Sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu makalede Bulgaristan vizesinin 2021 yılında en kolay nasıl alınabileceğine yer verilmiştir.

Bulgaristan vizesi 2021 yılında 2 farklı şekilde alınabilmektedir.

 1. Aracı kurum adreslerine gidip şahsen başvuru gerçekleştirerek
 2. Akredite aracı kurumlardan hizmet alarak

Şahsen Başvuru Yapacak Kişiler için Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru sahibi eğer bir acente kullanmadan doğrudan şahsi başvuru yapmak istiyorsa süreç oldukça karışık ve birçok evrak hazırlanması gerektiği için uzun süre alabilmektedir. Özellikle ilk defa Bulgaristan vize başvurusunda bulunan kişilerin vize reddi ile karşılaşmasının sebebi eksik ya da yanlış evrak beyanından dolayı kaynaklanmaktadır. Aracı kurum (VFS Global) aracılığı ile yapılacak başvurular için aşasıdaki adımlar izlenmelidir.

 1. Bulgaristan vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 2. Aracı kurum web sitesi üzerinden ikamet iline en yakın adreste bulunan VFS ofisinden randevu alınmalıdır.
 3. Randevu tarihine kadar başvuru amacına uygun Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar evraklar hazırlanmalıdır
 4. Randevu tarihinde öncelikle ikamet iline göre ilgili Bulgaristan dış temsilciliği hesabına ilgili bankanın bir şubesinden vize harcı EUR olarak yatırılır. (online ödemeler kabul edilmemektedir)
 5. Harç ödemesini gösteren dekontun orijinali ve hazırlanmış belgelerlerle VFS ofisine gidilir.
 6. Başvuru evrakları ve ödeme dekontu beyan edilir ve başvuru süreci tamamlanır.
  Bu süreç sonunda eğer başvuru evrakları arasında eksik ya da başvuru formunda yanlış doldurulmuş bir bilgi bulunuyorsa bu durum sürecin uzamasına hatta nadiren de olsa randevu alma işleminden başlayarak tüm işlemin tekrarlanmasına sebep olabilmektedir.
  Bu nedenle şahsen yapılacak başvurular çoğu zaman zaman kaybı ve evrak hazırlama trafiği sürecindeki strese maruz kalınarak devam edebilmektedir. Süreç aşağıdaki gibi devam eder.

 7. VFS ofislerine bırakılan başvuru evrakları pasaport ile birlikte ilgili Bulgaristan Konsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğine gönderilir.
 8. Vize başvurusu Konsolosluk vize departmanı tarafından incelenip karara bağlanır ve tekrar VFS ofisine gönderilir
 9. Başvuru sahibi başvuru durumunu aracı kurum internet sitesi üzerinden takip ederek tekrardan ilgili aracı kurum şubesine gider ve pasaportunu teslim alır.

Akredite acenteler üzerinden Bulgaristan vize başvurusu yapmak başvuru sahibine zaman ve maddi açıdan avantaj sağlamaktadır. Aşağıda vizem.net aracılığı ile gerçekleştirilen Bulgaristan vize başvurularının nasıl alındığına yer verilmiştir.

Vizem.net Üzerinden Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

 1. Ziyaret amacına ve kişisel duruma göre Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar İstanbul merkez ofisine elden bırakılır ya da postalanır.
 2. İlgili danışman evrak kontrolünü yapar, başvuru formunu ve gerekli dilekçeleri doldurur.
 3. Evrakların merkez ofise ulaşmasını takip eden iş günü vize başvurusu randevu alınmasına gerek kalmaksızın doğrudan ilgili Konsolosluğa yapılır. Vize harçları başvuru sahibi adına saha danışmanı tarafından yatırılır.
  Vizem.net Bulgaristan Konsolosluğu ile akreditasyonu bulunan Türkiye genelindeki 17 acenteden birisidir. Bu yüzden randevu alınmasına ve başvuru sahibinin bizzat gelmesine gerek yoktur.
  Gerekli evrakların arasında eksik ya da yanlış evrak bulunuyor ise ilgili danışman evrakların tamamlanmasında başvuru sahibine yardımcı olur. Eğer evraklarda eksik bulunmuyorsa evraklar saha ekibindeki personele iletilerek başvuru işlemleri tamamlanır.

 4. Vizenin onaylanmasının ardından pasaport ilgili Konsolosluktan alınıp tekrar başvuru sahibine gönderilir.

Tüm süreç boyunca Bulgaristan vize sorgulama işlemi online olarak vizem.net üzerinden yapılabilir. Ayrıca başvurunun hangi aşamada olduğu 5 aşamalı SMS bilgilendirmesi ile başvuru sahibine gönderilir.

Bulgaristan Vizesi Almak Zor Mu

Bulgaristan Vizesi Almak Zor Mu?

Bulgaristan turistik vizeler için gerekli evrak listesi diğer Schengen ülke vizelerine göre daha azdır. Ayrıca Türkiye’deki Bulgaristan dış temsilcilikleri sayıca diğer birçok ülkeye göre daha fazla olduğundan vize onaylanma süreci kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Doğru evraklar hazırlanarak, gerekli form ve dilekçelerin doğru doldurulduğu durumlar için Bulgaristan vizesi almak kolaydır.

Vize Ön Başvuru Formu

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan vizesinin nasıl alınabileceği ile ilgili sık gelen sorular ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Vizesi için Randevu Alma İşlemi Nereden Yapılır?

Aracı kurum üzerinden yapılacak başvurularda Bulgaristan vizesi için randevu alma işlemi aracı kurum web sitesi üzerinden gerçekleşir. İlk defa randevu alacak ve İngilizce bilmeyen kişiler bu süreçte zorluk çekebilmektedir.

İsteğe bağlı olarak Vizem.net üzerinden 5 EUR karışlığında sadece randevu alma hizmeti satın alınabilir. Sonraki süreçlerde başvuru sahibi vize sürecini kendisi devam ettirmelidir.

Tüm sürecin vizem.net tarafından yönetildiği başvurular için Bulgaristan Vizesi için Randevu Alma ihtiyacı yoktur. Konsolosluk ile akredite çalışan TURSAB kayıtlı vizem.net doğrudan başvuru sahibi adına başvuruyu ilgili Bulgaristan Konsolosluğuna gerçekleştirmektedir. Gerekli evrakların merkez ofisine gönderilmesi sürecin başlatılabilmesi için yeterli olmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Kolay Alınır?

Vizem.net Bulgaristan vizesi için 81 ilden gelen başvuruları cevaplayabilen ve en kolay şekilde vize alınmasını sağlayan akredite acentedir. Türkiye’deki vize onaylanma oranı en yüksek akredite acente olmanın yanında vize onaylanma süreleri bakımından 2019 ve 2020 yıllarında ilk 3 acente arasındadır.

Seyahat amacına uygun Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların İstanbul merkez ofisimize kargolanması ya da elden bırakılması ile süreç başlar. 2021 yılında da Bulgaristan vizesi en kolay bu yöntemle alınmaya devam etmektedir.

Türkiye’den Bulgaristan’a Gitmek için Ne Gerekli

Türkiye’den Bulgaristan’a Gitmek için Ne Gerekli?

Türkiye’den Bulgaristan’a gitmek için aşağıda verilen evraklar ve yükümlülüklerin yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

 1. Geçerli bir pasaport ve Bulgaristan vizesi
 2. Seyahat sağlık sigortası
 3. Bulgaristan Yeşil kart sigortası (Kara yolu üzerinden şahsi araçları ile gidecek olanlar için)
 4. Yurt dışı çıkış pulu
 5. Covid-19 Beyan Formu (Transit Geçişler İçin)

Not: 22 Mayıs 2020 itibariyle Bulgaristan’dan transit geçiş yapacak olan T.C vatandaşlarından Bulgaristan’a giriş yaptıkları sırada Covid Beyannamesi istenmektedir. Bu beyanname önceden doldurularak sınır kapılarında verilmektedir. Şubat 2021 yılı itibariyle salgın için transit geçiş beyan uygulaması hala geçerlidir. Sınırlardaki son durum için vize başvuru merkezinden bilgi alınız.

Güncel durum için: 0850 241 1868

Bulgaristan Davetiye ile Vize Almak Kolay Mı?

Bulgaristan’a Davetiye ile vize almak standart turist vizesine göre daha kolay alınabilmektedir. Davetiyeyi hazırlayan kişi akraba, arkadaş yada ziyaret edilecek bir şirket olabilir. Davetiye ıslak imzalı ve İlgili Bulgaristan Konsolosluğuna hitaben kaleme alınmalıdır.

Bulgaristan Davetiye ile vize almak isteyen kişilerin en fazla dikkat etmeleri gereken husus davetiyeyi hazırlayan kişinin yasal yollarda Bulgaristan’da bulunuyor olmasıdır. Kaçak olarak Bulgaristan’da bulunan ya da Bulgaristan’a iltica etmiş kişiler tarafından hazırlanmış davetiyeler vize reddine sebep olabilmektedir.

Vizem.net Bulgaristan Vize Fiyatına Hangi Hizmetler Dahil?

2021 yılı ile vizem.net Bulgaristan C tipi (turist) vize ücreti seyahat sağlık sigortası dahil 110 Euro’dur. Bu ücrete aşağıdaki hizmetlerin hepsi dahildir. Ayrıca Bulgaristan vize ücretlerinizi TL ya da EURO olarak ödeme imkanı bulunmaktadır.

 1. Başvuru formu ve dilekçe hazırlanması
 2. Varsa eksik evrakların giderilmesi
 3. Başvuru sahibi adına vize harcının yatırılması
 4. Ücretsiz kargo gönderim/alma
 5. Otel rezervasyonu (gerekliyse)
 6. 5 aşamalı SMS bilgilendirme mesajı
 7. Online vize takibi ve 7 gün 09:00 – 20:00 vize danışma hizmeti

Ayrıca akredite acentemiz tarafından verilen hizmet listesinin detayları karşılaştırmalı olarak aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerVizem.netAracı KurumDiğer Acenteler
Uzaktan Vize BaşvurusuVarYokYok
Form/Dilekçe DoldurmaÜcretsizYokÜcretli
Kişiye Özel Danışman7 Gün
08:00 - 20:00
Arası
Yok5 Gün
09:00 – 18:00
Arası
81 İlden Başvuru KabulüVarVarYok
Başvuru Merkezi Sayısı462
Online Vize TakibiVarVarYok
Hızlı Evrak KontrolüAynı GünAynı GünErtesi Gün
Eksik Evrak TamamlamaVarYokVar
Ücretsiz Kargo Gönderme/AlmaVarYokYok
Hızlı Vize Onayı4-6 Gün9-10 Gün11-15 Gün
Randevu Almadan Başvuru YapabilmeEvrak GöndererekYokMerkez Ofise Gelerek
5 Aşamalı SMS BilgilendirmesiVarYokYok
Ödeme BirimiTL/EUREUREUR
Aynı Gün BaşvuruVarVarYok

Bulgaristan’da Oturum Almak Kolay Mı?

Bulgaristan oturma izni başvurusu başvuru yapan kişinin durumuna göre değişir. Aile birleşimi, emekliler için oturum izni ve Bulgaristan göçmenlerine tanınan oturum izinleri kolay alınabilmektedir. Bunun için Bulgaristan yabancılar kanununda yer alan madde ve hükümleri bilen ve sürece hakim olan doğru bir danışmanlık firmasıyla çalışmak faydalı olacaktır.

Otel Rezervasyonu Olmadan Vize Almak Zor Mu?

Bulgaristan konsolosluğu turistik vize başvuruları yapan kişilerden otel rezervasyonu talep etmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için otel rezervasyonu bulunmayan kişiler için vizem.net Bulgaristan vizesi başvurunuzu tamamlayabilmek için bu hizmeti vermektedir. Sadece otel rezervasyon hizmeti verilmemektedir.

Son 1 Aya Ait Banka Hesap Dökümüm Var Yine de Vize Alabilir Miyim?

Yeterli varlık belgeleri ile (tapu, ruhsat) kişinin varlığı kanıtlanırsa vize başvurusu genelde Konsolosluk tarafından onaylanmaktadır. Burada Bulgaristan’a seyahat edecek kişinin Bulgaristan’dan geri döneceği konusunda Konsolosluğu ikna etmesi önemlidir.

Vize Reddi Aldım Ne Yapmalıyım?

İlk başvuruda vize reddi almış bir başvuruya itiraz edilebilir ancak vize onayı alma oranı daha düşüktür. Eğer vize başvuru formunda ya da eksik evrak beyanı sebebiyle vize reddi alındıysa 0850 241 1868’i arayarak ilgili danışmandan ücretsiz tavsiye alabilirsiniz.

Pasaportta daha önceden alınmış Schengen ya da Bulgaristan vize ihlalleri bulunuyorsa vize reddine itiraz genellikle %21 oranında olumlu sonuçlanmaktadır.

Bu yüzden bu tür vize ihlali bulunan pasaportlar bu ihlalin gerçekleştiği konusunda Konsolosluğa dilekçe yazmalı ve bulunuyorsa bu geçerli sebebin belgelerini vize başvuru evrakları arasına eklemelidir.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi için Davetiye Mektubu Şart Mı?

Ziyaret vizesi için davetiye mektubu eğer kişi ziyaret edeceği kişinin evinde konaklamayacaksa şart değildir. Eğer başvuru sahibi ziyaret edeceği kişinin evinde konaklayacaksa davetiye mektubunun bulunması vize onayının alınması bakımından önem arz eder.

Vize Evraklarımı Merkez Ofisinize Gönderdim ancak Başvurum Hala Gerçekleşmedi?

Vizem.net merkez ofisine gelen evraklar kontrol edildikten sonra eğer eksik evrak bulunmuyorsa evrakların ulaşmasını takip eden iş günü başvuru gerçekleşir. Ertesi gün resmi tatil ise başvuru gerçekleşmez.

Eğer vize danışmanlarınca tamamlanamayacak eksik bir evrak bulunuyorsa (örnek olarak son 3 aya ait banka hesap hareketleri) ilgili danışman başvuru sahibiyle iletişime geçerek evrakların tamamlanmasını bekleyecektir. Aynı zamanda SMS bilgilendirmesi ve online takipte vize evraklarının eksik olduğu bilgisi yer alacaktır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: