Bulgaristan Vize Kolaylığı

Bulgaristan Vize Kolaylığı Nedir?

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında, vatandaşlarının vize işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla vize kolaylığı anlaşmaları yapılmıştır. Vize kolaylığı anlaşmaları, üye ülke vatandaşlarının vize işlemlerinin daha hızlı, azaltılmış ya da ücretsiz vize ücreti uygulamasıyla ve daha az belge gerekliliği ile yapılmasına imkan tanımaktadır.

Yabancı Ülke Vatandaşları Türkiye’den Bulgaristan Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları, ülkeleri vize kolaylığı bulunan ülkelerden biri ise, Türkiye’den Bulgaristan vize başvurusu yapabilirler. Türkiye’den Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, Türkiye’de oturum izni alması gerekmektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları Türkiye’den Bulgaristan Vize Başvurusu Yapabilir?

Vatandaşlarının Türkiye’den Bulgaristan vize başvurusunda bulunabileceği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Arnavutluk
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bosna-Hersek
 • Yeşil Burun Adaları
 • Kuzey Makedonya
 • Gürcistan
 • Belarus
 • Moldova
 • Karadağ
 • Sırbistan
 • Rusya
 • Ukrayna
 • Afganistan
Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşları için Bulgaristan vize başvurusu, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global aracılığı ile yapılabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar için Bulgaristan vize başvuruları sürecinde danışmanlık hizmeti veren birr akredite acentedir.

Azerbaycan Vatandaşları için Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Azerbaycan vatandaşları için Bulgaristan vize başvurusu, Bulgaristan Konsolosluğu’nun vize başvuruları için yetkilendirdiği aracı kurum olan VFS Global aracılığı ile yapılabilir.

Azerbaycan vatandaşları için Bulgaristan vize başvuruları, akredite bir kuruluş olan Vizem.net danışmanlığı ile yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığı ile Azerbaycan Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, uzman danışmanlar ile 0850 241 1868 numarasını arayarak ya da destek@vizem.net mail adresine e-posta yazarak iletişim kurabilirler.

KKTC’de Yaşayanlar için Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayanlar için Bulgaristan vize başvurularının, Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu aracı kurum olan VFS Global aracılığı ile yapılması mümkündür.

Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan kişiler, vize başvurularını akredite kuruluş Vizem.net danışmanlığı ile yapabilmektedir. Vizem.net’e 0850 241 1868 numarasını arayarak ya da destek@vizem.net mail adresine e-posta yollayarak, KKTC Bulgaristan vize başvuruları danışmanlık hizmetleri için ulaşılabilir.

Bulgaristan Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Bulgaristan Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Bulgaristan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşları için Bulgaristan vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan vize başvuru formu: Bulgaristan vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doğru bilgilerle doldurulmalı ve ıslak imzalı olarak başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Vizeye başvuran kişiye ait, tüm yüzün net bir şekilde göründüğü, 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerine sahip, son 6 ay içerisinde beyaz fon ile çekilmiş ve biyometrik standartlara uygun 1 adet vesikalık fotoğraf başvuru dosyasında ibraz edilmelidir. Kadın başvuru sahiplerinin vize başvurularında yer verdiği fotoğraflarda; kişinin yüz hatlarının, boyun ve kulaklar ile birlikte görünür olması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma izni: Bulgaristan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşlarının Türkiye’den yapacakları Bulgaristan vize başvuruları için, vize başvuru dosyasında Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma izni belgesi sunmaları gerekmektedir.
 • Bulgaristan vize harcı ödeme dekontu: Bulgaristan Konsolosluğu adına Garanti Bankası’na yatırılması gereken Bulgaristan vize harcının yatırıldığını gösteren ödeme dekontu, vize başvuru sahibinin adı, soyadı ve pasaport numarasını içerir bir şekilde başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Bulgaristan seyahati boyunca başvuru sahibinin konaklayacağı otel gibi yerlere ait rezervasyonları gösteren konaklama belgelerinin; kalış tarihleri, otel bilgileri ve kalacak kişilerin bilgileri ile birlikte başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, Bulgaristan vizesi süresinin tamamını kapsayan, tüm Schengen bölgesinde geçerli olan ve en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Vize başvuru sahibinin Bulgaristan seyahatinin masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren; son 3 aya ait hesap hareketlerini içeren, son 15 gün içerisinde düzenlenmiş, konaklama ve ulaşım masraflarına ek olarak Bulgaristan’da geçirilecek her gün için 50 Euro’luk bakiyesi bulunan banka hesap dökümü ve son 3 ayın maaş bordroları gibi kişinin düzenli gelirini gösteren belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bulgaristan vizesi başvuru sahibinin tüm aile bireylerinin bilgilerini içeren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, e-devlet sistemi üzerinden alınarak başvuru dosyasında ibraz edilmelidir. Kişinin tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ikamet bilgilerini içermiyor ise, ek olarak ikamet belgesinin de sunulması gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Başvuru sahibinin Bulgaristan seyahati için aldığı uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına dair rezervasyon belgelerinin, kişinin ad ve soyadı görünür biçimde başvuru dosyasında bulunması gerekir
 • Pasaport: Bulgaristan vizesi başvuru sahibine ait, vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerliliği bulunan, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olan ve en az 2 sayfası boş olan bir pasaportun vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Banka hesabı dökümü: Bulgaristan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’nden yapacakları Bulgaristan başvuruları için; varsa başvuru sahibine ait Türkiye’deki banka hesabı dökümü, yoksa kişinin vatandaşı olduğu ülkedeki banka hesabına ait döküm belgesinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Bulgaristan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşlarının yapacağı Bulgaristan vize başvuruları için gerekli evraklar, vize başvurusunun yapıldığı ile bağlı olarak ve başvuru sahibi kişinin çalışıp çalışmama durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşları için vize harç ücreti; Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Belarus, Rusya ve Ukrayna vatandaşları için 35 Euro’dur. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları Bulgaristan vizesi için vize harcından muaftır.

Paylaş: