Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan Vize Türleri: Giriş Sayısı ve Vize Süresine Göre Bulgar Vizeleri

Bulgaristan vize türleri seyahat amacına, giriş sayısına ve vize süresine göre değişmektedir.

Bulgaristan Avrupa Birliğine üye ülkeler arasındadır ancak Bulgaristan henüz Schengen Birliğine kabul edilmediği için Bulgar vize başvurusu kabul edilen kişilerin diğer Avrupa ülkelerine seyahat edecekleri durumda ilgili ülkenin vizesini de alması gerekmektedir.

Giriş Sayısına Göre Bulgaristan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre Bulgaristan vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli Bulgaristan vizesi
  • Çift girişli Bulgaristan vizesi
  • Çok girişli (Multi) Bulgaristan vizesi

Tek Girişli Bulgaristan Vizesi Nedir?

Bulgaristan tek girişli vize hamiline Bulgaristan’da belirli bir süre içerisinde yalnızca bir kez girme hakkı tanıyan C tipi vize türüdür. Tek girişli vize ile Bulgaristan’a seyahat eden kişilerin, ülke topraklarından bir kere çıktıktan sonra vize süresi devam ediyor olsa bile ülkeye tekrar girme hakkı bulunmamaktadır.

Bulgaristan tek girişli vizeye, genellikle ilgili ülkeye ilk seyahatlerde ve bir daha girmeyi gerektirmeyen durumlarda başvurulmaktadır.

Çift Girişli Bulgaristan Vizesi Nedir?

Çift girişli Bulgaristan vizesi, ülke topraklarından ayrıldıktan sonra bir kez geri dönme hakkı tanımaktadır ancak ikinci kez Bulgaristan’dan çıktıktan sonra vize süresi tamamlanmamış olsa vize sahibinin bir daha Bulgaristan’a girme hakkı bulunmamaktadır.

Çift girişli Bulgaristan vizesi, başvuru sahibi ülkeden çıktıktan sonra yakın zaman içerisinde tekrar ülkeye girmesi gerektiğini, destekleyici belgeler ile kanıtladığı durumlarda verilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Çok Girişli (Multi) Bulgaristan Vizesi Nedir?

Bulgaristan çok girişli multi vize hamiline, 180 gün periyot içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla, ülke topraklarına sınırsız giriş çıkış hakkı tanıyan C tipi vize türüdür. Çok girişli Bulgaristan vizesine, seyahat sıklığına göre 1 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık başvuru yapılabilmektedir.

Bulgaristan çok girişli vize başvuruları, ülkeye birden fazla kez girmesi gereken ve bu durumu kanıtlayan kişilere verilmektedir ve vize geçerlilik süresinin aşılmaması gerekmektedir.

Bulgaristan Çok Girişli Vize Hangi Koşullarda Verilir?

Çok girişli Bulgaristan vizesi için gerekli koşullar aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuru sahibinin pasaportuna işlenmiş, daha önceden alınmış Bulgaristan vizesi veya Schengen vizesi bulunuyor ise çok girişli Bulgaristan vizesi verilmektedir.
  • Başvuru sahibinin Bulgaristan’a birden fazla kez girmesi gerektiğini destekleyici belgeler ile kanıtladığı ve vize talep dilekçesinde açıklayıcı bir üslupla aktardığı durumlarda çok girişli Bulgaristan vizesi verilmektedir.
  • Bulgaristan vize başvuru formunda planlanan konaklama süresi ve diğer bilgiler doğru ve eksiksiz verildiyse, Bulgaristan çok girişli vizesi verilmektedir.
  • Başvuru sahibinin pasaportunda daha önceden yapılmış bir kural ihtilali bulunmuyor ise çok girişli Bulgaristan vizesi verilmektedir.
  • Başvuru sahibi uzun süreli seyahat sağlık sigortası yaptırmış ise çok girişli vize verilmektedir.

Bulgaristan Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı itibariyle Bulgaristan multi vize ücreti, vize harçları ve seyahat sağlık sigortası dahil olarak toplam 190 Euro’dur.

Geçerlilik Süresine Göre Bulgaristan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Geçerlilik süresine göre Bulgaristan vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Kısa süreli, C tipi Bulgaristan vizeleri
  • Uzun süreli, D tipi Bulgaristan vizeleri

Gerekli evraklar, süresine göre Bulgaristan vize çeşitleri kendi arasında seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan C Tipi Vize Nedir?

Bulgaristan kısa süreli vize, 180 günlük periyot içerisinde 90 güne kadar ülke topraklarında kalma hakkı tanıyan C tipi vize türüdür. Kısa süreli Bulgaristan vizesinin; turistik, aile veya arkadaş ziyareti, kısa süreli eğitim veya kısa süreli iş seyahatlari gibi türleri bulunmaktadır.

Bulgaristan C Tipi Vize Nasıl Alınır?

Bulgaristan C tipi vize başvuruları için, ilk olarak VFS Global’in internet sitesi üzerinden hesap oluşturup online olarak başvuru formunun doldurması ve kişisel bilgiler, seyahat bilgileri ve randevu tarih seçimi yapılarak randevu işleminin tamamlanması gerekmektedir.

Randevu günü ve saati ikamet iline göre seçilmiş VFS şubesine şahsen giderek gerekli evrakların teslim edilmesi ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından Bulgaristan C tipi vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Bulgaristan kısa süreli vize, başvuruları tamamlandıktan sonra ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Vizem.net, Bulgaristan C tipi vize başvuruları için Türkiye’nin 81 ilde ikamet eden kişiler için hizmet vermektedir. Vizem.net aracılığıyla yapılan başvurularda, gerekli evrakların gönderilmesi ile başvuru sahibinin şahsen gelmesine gerek kalmadan Bulgaristan vize başvuruları tamamlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan C Vizesi En Çok Ne Kadar Talep Edilebilir?

Bulgaristan vizesi maksimum 5 yıllık, düzenlenmektedir ancak 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 gün kullanım hakkı tanımaktadır.

Minimum 3 gün süreyle verilen Bulgaristan C vizesi, 1 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık talep edebilmektedir.

İlk Bulgaristan Vize Başvurusunda Ne Kadar Süreli Vize Alınır?

Bulgaristan vize başvurusunda ilk defa bulunuyor ise ve daha önce düzenlenmiş bir Schengen vizesi mevcut değil ise seyahat edecek kişilere genellikle 30 günlük tek girişli vize verilmektedir.

Bulgaristan D Tipi Vize Nedir?

Bulgaristan D tipi vize, 90 günden fazla olan seyahatlerde düzenlenen uzun süreli bir vize türüdür. Bulgaristan D tipi vize, seyahat amacına göre 3 ay ile 12 ay arası için düzenlenebilmekte ve vize ile Bulgaristan topraklarına giriş yapıldıktan sonra gerekli şartları karşılaması durumunda, göçmenlik bürosuna oturum izni için başvuru yapılabilmektedir.

Uzun süreli seyahatlerde Bulgaristan D vizesi; iş, eğitim, aile birleşimi, Erasmus, staj ve iş arama durumlarını kapsamaktadır.

Bulgaristan Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

Bulgaristan uzun süreli vize başvuruları, başvuru sahibinin ikamet iline göre en yakın Bulgaristan Konsolosluğuna yapılmaktadır. İlgili Konsolosluktan alınan randevu günü ve saati gerekli evrakların teslimi ile başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Vizem.net, Bulgaristan D tipi vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan D Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Bulgaristan D tipi vizesi, hamiline Bulgaristan Cumhuriyeti’ne birden çok kez girmesine izin veren uzun vadeli bir vize türüdür. D tipi Bulgaristan vizeleri 6 aylık veya 12 aylık düzenlenmektedir. 6 aylık uzun süreli vizeler, ülke topraklarına girmek ve daimi ikamet etmek isteyen kişilere verilirken; 12 aylık uzun süreli vizeler, öğrenci adaylarına, araştırma yapanlara veya iş gezisinde bulunanlara verilmektedir.

Paylaş: