Çekya'da Üniversite Okumak

Çekya'da Üniversite Okumak: Çekya'daki Üniversiteler için Kayıt İşlemleri

Çekya üniversitelerinin tercih edilme sebeplerinden biri Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversiteler arasında Charles Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi, Masaryk Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan üniversitelerin bulunmasıdır. Bir diğer avantaj ise Çekya üniversitelerinin öğrenim ücretleri ve yaşam maliyetlerinin diğer Batı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha uygun olmasıdır. Ayrıca Çekçe dilinde verilen devlet üniversitesi programlarında herhangi bir öğrenim ücreti ödenmemektedir. Çek Cumhuriyeti üniversiteleri her yıl yaklaşık 35.000 uluslararası öğrenci alımı yapmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çekya’da Üniversite Okumak için Gerekenler Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’nde üniversite okumak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Çek makamları tarafından tanınan diploma
 • Bir giriş sınavı veya mülakat
 • Dil yeterlilik kanıtı
 • Motivasyon mektubu
 • Portföy
 • Amaç beyanı
 • Yazı örneği
 • Güncel bir CV
 • Kayıt transkripti
 • Bazı üniversiteler için yaklaşık 20 Euro giriş sınavı ücreti

Çekya üniversite ücretleri program türüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bazı üniversiteler Avrupa Birliği ülkeleri için farklı fiyatlandırma uygulamaktadır.

Çekya’da Tıp Okumak için Gerekenler Nelerdir?

Çekya’datıp okumak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Lise diploması (Tercihen biyoloji, kimya ve fizikte iyi bir derece)
 • İngilizce yeterliliği
 • Giriş sınavı
 • Mülakat

Çek Cumhuriyeti’nde tıp okumak için çoğu Çekya üniversitesi Çekçe programların yanı sıra İngilizce olarak 6 yıllık sunulan genel tıp programları da tercih edilebilmektedir. Diğer programların süreleri veterinerlik için 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık için 5 ila 6 yıl, hemşirelik ve fizyoterapi için 3 ila 4 yıl, tıbbi uzmanlık için 3 ila 6 yıldır.

Çekya’da tıp eğitimi diplomasının denkliği üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Örnek verilecek olursa Palacký Üniversitesi tıp diploması ABD, Kanada ve Malezya tarafından, Charles Üniversitesi tıp diploması Avrupa Birliği ülkeleri tarafından akredite edilmiştir. Türkiye için YÖK tarafından tanınan denklik ise birçok Çekya üniversitesi için geçerlidir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Üniversitelerin Eğitimi Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversite eğitim sistemi günümüzde yaklaşık üçte ikisi özel olan 70’ten fazla üniversiteden oluşmaktadır. Çek Cumhuriyeti’ndeki toplam 18 üniversite, Yükselen Avrupa ve Orta Asya’daki en iyi üniversitelerin özel bir sıralaması olan QS EECA Üniversite Sıralamasının ilk 300’ünde yer almaktadır ve bunlardan beşi QS World University Rankings 2018’e dahil edilmiştir. Dünya sıralaması ilk 10’undaki Çekya üniversiteleri arasında 5. sırada Charles Üniversitesi ve 8. sırada Çek Teknik Üniversitesi bulunmaktadır. Aynı sıralamada Türk üniversitelerinden 7. sırada Boğaziçi Üniversitesi ve 9. sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde en çok tercih edilen bölümler mühendislik, ziraat, ekonomi ve dil bölümleridir.

Çekya’da Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çekya’da üniversite başvurusu için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 1. Başvurulacak üniversite ve program seçimi
 2. Diploma, dil yeterlilik belgesi gibi gerekli dokümanların üniversiteye teslim edilmesi
 3. Giriş sınavı ve mülakata katılım
 4. Talep edilmesi durumunda kayıt ücretinin ödenmesi

Çek Cumhuriyeti’nde Üniversite Öğrencilerinin Konaklama İmkanları Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’nde üniversite okuyanlar için konaklama imkanları aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenci yurtları
 • Kiralık ev
 • Ev paylaşımı

Çek Cumhuriyeti’nde Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti’nde kiralık ev fiyatları şehir merkezi ve şehir merkezi dışında bulunmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çek Cumhuriyeti’nde 1 yatak odalı bir dairenin aylık kirası şehir merkezinde ortalama 12.619 CZK, şehir merkezi dışında ortalama 10.206 CZK’dir. Çek Cumhuriyeti’nde 3 yatak odalı bir dairenin aylık kirası şehir merkezinde ortalama 21.218 CZK, şehir merkezi dışında ortalama 16.435 CZK’dir.

Çekya’da ev kiraları en yüksek başkent ve en büyük şehir olan Prag’dadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Yurt Fiyatları Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti’nde yurt fiyatları değişiklik göstermekle birlikte iki kişilik bir oda için ortalama ücret 120 Euro civarındadır. Bu fiyata kullanım maliyetleri dahildir. Çek Cumhuriyeti’ndeki çoğu üniversite öğrencilere yurtlarda konaklama imkanı sunmaktadır. Öğrenci yurtları genellikle apartman tipi olup, ortak mini mutfak, duş ve tuvalet içeren iki yataklı odalardan oluşmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Yurtlar Karışık Mıdır?

Evet, Çek Cumhuriyeti’nde karışık yurtlar bulunmaktadır ancak tercihe bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: