Prag Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Prag Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Prag’a hizmet veren Václav Havel Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek ulaşım yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

  • Otobüs
  • Taksi
  • Özel transfer
  • Kiralık araç

Prag’da bulunan Václav Havel Havalimanı ya da eski adıyla Ruzyně Uluslararası Havalimanı, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük uluslararası havalimanıdır. Prag Havalimanı, 5 Nisan 1937 yılında hizmet vermeye başlamış; 1956, 1968, 1997 ve 2006 yıllarında genişletilmiştir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 12 kilometre batısında yer alan Prag Václav Havel Havalimanı, 2019 yılında yaklaşık 17 milyon yolcuya hizmet vermiştir.

Prag’da bulunan Václav Havel Havalimanı ya da eski adı ile Prag Ruzyne Havaalanı ulaşım için sınırlı seçenek sunuyor olsa da Prag’ın toplu taşıma şirketi olan DPP’nin otobüsleri şehir merkezine ulaşım için sık seferler düzenlemektedir. Çek Cumhuriyeti’nin Prag havalimanı metro bağlantısı kurmak için planı bulunmakla birlikte metronun ana inşaatının 2023’de başlayacağı ve 2028 yılında tamamlanacağı tahmin edilmektedir.

Prag’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti Vize başvurusu yapması gerekmektedir. Resmi pasaport hamili vatandaşlar, Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştirecekleri 180 günde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Çek Cumhuriyeti’nde Havalimanı Sayısı Kaçtır?

Çek Cumhuriyeti’nde en büyükleri Václav Havel Havalimanı olmak üzere 5 tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan havalimanları aşağıda listelenmiştir.

  • Václav Havel Havalimanı: Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunmaktadır. Ülkenin en büyük havalimanıdır. 2019 yılında 17 milyon yolcuya hizmet vermiştir.
  • Brno–Tuřany Havalimanı: Çek Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri olan Brno’da yer alan Brno–Tuřany Havalimanı, ülkenin en çok yolcu alan ikinci havalimanı olup 2017 yılında 470 bin yolcuya hizmet vermiştir.
  • Ostrava Havalimanı: Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü kenti Ostrava’da bulunmaktadır.
  • Karlovy Vary Havalimanı: Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya Bölgesi’nde bulunan bir şehir olan Karlovy Vary’e hizmet vermektedir.
  • Pardubice Havalimanı: Prag şehrinin 96 kilometre doğusunda bulunan Pardubice şehrine hizmet vermektedir.

Prag’da Kaç Havalimanı Vardır?

Prag’da bulunan tek havalimanı, Václav Havel Havalimanı’dır.

Prag Václav Havel Havalimanı, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük uluslararası havalimanıdır. Prag’da bulunan Václav Havel Havalimanı ya da eski adı ile Prag Ruzyně Uluslararası Havalimanı, 2012 yılında Çekoslovakya’nın son cumhurbaşkanı ve Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Václav Havel’in ismini almıştır. Prag Václav Havel Havalimanı; Ryanair, Smartwings ve Çek Havayolları’nın merkez üssüdür.

Prag’daki Havaalanlarının Adları Nelerdir?

Prag’da tek havalimanı bulunmaktadır. Prag Vaclav Havel Havaalanı ya da eski adı ile Prag Ruzyne Havaalanı, Prag’a hizmet veren tek havalimanıdır. Günümüz Vaclav Havel Havaalanı, eski adıyla Ruzyne Havalimanı Prag Çek Cumhuriyeti’nde en çok uçuş alan havalimanıdır. Prag havalimanı adı, 2012 senesinde değiştirilerek Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Václav Havel’in adını almıştır. Prag havalimani kodu, PRG olarak belirlenmiştir.

Çek Cumhuriyeti, 4 Nisan 2008 tarihi itibarıyla, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan uluslararası havaalanlarını başka ülkelere geçiş amacıyla transit seyahatlerde kullanacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına transit vize uygulaması başlatmıştır. Çekya Transit Vize,Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Prag Vaclav Havel Havaalanı ya da Çek Cumhuriyeti’nde bulunan diğer havaalanlarındaki transit bölgelere girişine izin vermektedir.

Prag Ruzyne Havalimanı Nerededir?

Prag Václav Havel Havalimanı ya da eski adı ile Prag Ruzyne Havalimanı; Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 12 kilometre batısında, Çek Cumhuriyeti’nin Orta Bohemya Bölgesi’ndeki Prag-Batı Bölgesi’nde bulunan bir belediye ve köy olan Kněževes’in yanındadır. Prag Václav Havel Havalimanı, başkent Prag’ın 25 kilometre kuzey batısında bulunan bir şehir olan Kladno’nun 12 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır.

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Arası Kaç Km’dir?

Prag Václav Havel Havalimanı, şehir merkezine 17 kilometre uzaklıktadır.

Çek Cumhuriyeti Prag Havalimanından Otobüs ile Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Çek Cumhuriyeti Prag Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımın en hızlı ve en kolay yolu “Airport Express” olarak bilinen otobüslerdir. Airport Express, özellikle çok fazla bagajla seyahat eden ve vesait değiştirmek ile uğraşmak istemeyen kişiler için en hızlı ve daha uygun fiyatlı seçenektir. Prag Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım için alınacak Airport Express biletlerinin internet ya da havalimanı bilgi merkezinden temin edilmesi mümkün olup yetişkinler için 2,35 euro, 6 ila 15 yaş arasındaki çocuklar için 1,17 Euro ve 6 yaş altı çocuklar için ücretsizdir. Prag Havaalanı ile şehir merkezi arası Airport Express ile trafiğe bağlı olarak 25 ila 40 dakika sürmektedir. Airport Express’in son durağı Prag şehir merkezindeki “Praha Hlavni Nadrazi” adlı ana istasyondur. Airport Express, her gün 5:30 - 21:00 saatleri arasında hizmet vermekte olup 30 dakikalık düzenli aralıklarda sefer düzenlenmektedir.

Prag Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayan Airport Express’e alternatif olarak halk otobüsleri de bulunmaktadır. Prag şehir merkezi ile havaalanı arasında çalışan halk otobüsleri, şehir merkezine kadar sefer düzenlememek ile birlikte yolcuları şehir merkezine giden en yakın metro durağına ulaştırmaktadırlar. Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için halk otobüsünü tercih eden yolcuların vesait değiştirmesi gerekmekte ise de halk otobüsleri Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en ucuz yoludur. 90 dakika boyunca hem otobüs hem de metrolarda geçerli olan halk otobüsü biletinin fiyatı 1,25 Euro olmakla birlikte, bagajı olan yolculardan ayrıca 1 Euro daha ücret talep edilmektedir. Prag şehir merkezi ile havaalanı arasında çalışan halk otobüsleri için biletin havalimanı içindeki kiosklardan veya direk otobüs şoförlerinden satın alınması mümkün olmakla birlikte bileti satın almak için nakit Çek kronu gerekmektedir.

Prag havaalanından şehir merkezine yolculuk için kullanılabilecek halk otobüsleri 119, 100, 191 ve 910 numaralı otobüslerdir. 119 numaralı otobüs havaalanından aldığı yolcuları “Nádraží Veleslavín” isimli “Můstek” adlı şehir merkezine ulaşım sağlanılabilinecek A metro durağına götürdüğü için, Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine giden halk otobüsleri arasında en çok tercih edilendir. Prag Havaalanı’ndan Çek Cumhuriyeti şehir merkezine yolculuk için kullanılabilecek halk otobüsleri arasından 119 numaralı otobüs ile “Nádraží Veleslavín” isimli metro istasyonuna ulaşım yaklaşık 20 dakika, “Nádraží Veleslavín” istasyonundan şehir merkezindeki “Můstek” istasyonuna ulaşım ise yaklaşık 15 dakika sürmektedir. 04:15 - 23:30 arasında çalışan 119 numaralı otobüs her 5 ila 20 dakikada bir havaalanından sefer düzenlemektedir.

Prag havaalanından şehir merkezine gitmek isteyen kişilerin 119 numaralı otobüse alternatif olarak 100 numaralı halk otobüsünü tercih etmeleri de mümkündür. Prag havaalanından her 7 ila 30 dakikada bir kalkan 100 numaralı halk otobüsü yolcularını B metro hattında bulunan “Zličín” istasyonuna yaklaşık 20 dakikada götürmektedir. 100 numaralı halk otobüsü 5:40 - 23:36 arasında hizmet vermektedir. Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine giden bir diğer halk otobüsü 05:00 - 00:30 arasında hizmet veren 191 numaralı otobüstür. 191 numaralı halk otobüsü A metro hattında “Petřiny” istasyonuna, B metro hattında ise “Anděl” istasyonuna gitmektedir. 191 numaralı halk otobüsünün “Petřiny” istasyonuna varması yaklaşık 51 dakika sürmektedir.

Prag Havaalanı’na 00:30’dan sonra gelen yolcuların gece otobüsü olan 910 numaralı halk otobüsünü kullanması gerekmektedir. 910 numaralı gece otobüsü şehir merkezindeki “I. P. Pavlova” istasyonuna gitmektedir. 23:50 - 3:54 arasında hizmet veren 910 numaralı gece otobüsünün havaalanından şehir merkezine ulaşması yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Çek Cumhuriyeti Prag Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Çek Cumhuriyeti Prag Havaalanı ile şehir merkezi arasında tercih edilebilecek ulaşım araçlarından biri taksidir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a seyahat eden turistlerin sık sık turistleri dolandıran birçok şüpheli taksi şoförü olduğu için taksi seçimi konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Prag Václav Havel Havalimanı resmi internet sitesinde taksi hizmeti almak isteyen yolculara katedilen kilometre sayısına bağlı olarak garantili fiyat ve güvenilir taksi hizmeti sunan “FIX TAXI” ya da “Taxi Praha” isimli hizmet sağlayıcılarını önermektedir. Prag Václav Havel Havalimanı tarafından önerilen Taxi Praha, hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular için özel araçlar da sunmaktadır. Prag Havaalanı taksi ücretleri gidilen mesafe ve trafik yoğunluğuna göre değişebilmek ile birlikte Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine gerçekleştirilecek taksi yolculuğu yaklaşık 35 dakika sürmekte ve 27 Euro tutmaktadır.

Prag Havaalanı ile şehir merkezi arasında taksiye alternatif olarak Uber ile ulaşım sağlamak da mümkündür. Prag Havalimanı’ndan şehir merkezine Uber, günün saatine ve trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 20 Euro tutmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Prag Havaalanından Şehir Merkezine Özel Transfer ile Nasıl Ulaşılır?

Çek Cumhuriyeti Prag Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımın en konforlu yolu özel transferdir. Prag Havaalanı’ndan özel transfer ile şehir merkezine ulaşmak için önceden rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Prag şehir merkezine gitmek için özel transfer rezervasyonu yaptıran yolcular, havaalanında iyi derecede İngilizce bilen ve Prag hakkında bilgili sürücüler tarafından terminal çıkışında karşılanmaktadırlar.

Prag Václav Havel Havalimanı’ndan şehir merkezine özel transferlerle ulaşımın maliyeti seçilen araç ve seyahat edecek yolcu sayısına göre farklılık göstermekle birlikte minimum 20 ila 25 Euro tutmakta ve yolculuk 20 ila 45 dakika sürmektedir. Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için özel transfer ile ulaşım sürücülerin şehir hakkında bilgi sahibi olması ve yol boyunca yolcularına şehirdeki gezilebilecek yerler hakkında tavsiyelerde bulunması, konforlu olması, sürücünün iyi derecede İngilizce konuşabilmesi veya sürücünün uçuşu takip edilerek rötar durumunda yolcusunu beklemesi gibi avantajlar sağlayarak turistleri toplu taşıma karmaşasından ve taksi riskinden kurtardığı için tercih edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Prag Havaalanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Nasıl Ulaşılır?

Çek Cumhuriyeti Prag Václav Havel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs, taksi ya da özel transfer haricinde bir diğer yol araç kiralamaktır. Prag Havaalanı içerisinde araç kiralanabilecek noktalar bulunmakta olup, Prag Václav Havel Havalimanı internet sitesinden detaylı bilgiye ulaşılması mümkündür. Prag Havaalanı’ndan araç kiralama maliyetleri kiralanan araç ve süreye göre değişkenlik göstermektedir.

Prag Havaalanı’ndan araç kiralama özellikle Çek Cumhuriyeti’nde Prag’ın ötesinde daha fazla yeri ziyaret etmeyi planlayan ziyaretçilere önerilmektedir. Prag şehir merkezinde kalmayı planlayan ziyaretçilerin araç kiralaması şehir içindeki yoğun trafik ve park yeri sorunu nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Prag Václav Havel Havalimanı şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta olup trafiğe ve sürücüye göre değişmekle birlikte kiralık araç ile ortalama 20 ila 30 dakika içinde ulaşılması mümkündür.

Prag’da Ulaşım Nasıldır?

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da modern toplu taşıma sistemi ile ulaşım oldukça hızlı ve kolaydır. Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine gelen ziyaretçiler; Gotik, Rönesans, barok, rokoko, neo-Rönesans, neo-Gotik, art nouveau, kübist, neo-klasik ve ultra modern dahil olmak üzere dünyanın en bozulmamış ve çeşitli mimari koleksiyonlarından biri ile karşılaşacaklardır.

Prag’daki başlıca ilgi çekici yerler arasında Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Eski Şehir Meydanı, Yahudi Mahallesi, Petřín Tepesi ve Vyšehrad bulunmaktadır. Çok sayıda tiyatro, galeri, sinema ve diğer tarihi sergilerin yanı sıra ondan fazla büyük müzeye ev sahipliği yapan Prag, zengin tarihi ile popüler bir turizm merkezidir. 2017 yılında Prag, Londra, Paris, Roma ve İstanbul’dan sonra en çok ziyaret edilen beşinci Avrupa şehri olarak listelenmiştir.

Avrupa Birliği’nin en büyük şehri 13. şehri olan Prag, tarihi Bohemya Krallığı’na başkentlik yapmış zengin bir tarihe sahip, Orta Avrupa’nın siyasi, kültürel ve ekonomik merkezidir. Çek Cumhuriyeti’nde yaşam; ülkenin kültürel zenginliği, müziği, yemekleri ve birçok Avrupa şehrine göre ucuz olması dikkate alındığında oldukça ilgi çekmektedir.

Paylaş: