Çekya Vize Politikası ve Diğer Ülkelere Giriş Şartları 2023

Çekya vize politikası, vizeye başvuran kişilerin vatandaşı olduğu ülkelere bağlı olarak şekillenmekte olup, 21 Aralık 2007 tarihinde Çekya Schengen Bölgesi üye ülkelerinden biri olarak vize politikasını güncellemiş ve Çekya'ya giriş çıkışlar için Schengen yönetmeliklerini uygulamaya başlamıştır.

Çekya’ya seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin Çekya vizesi almalarının gerekip gerekmediği, vatandaşları oldukları ülkeye göre belirlenir.

Aşağıda metnin devamında Çekya vize uygulamasına dair verilen detaylı bilgiler verilmiş olup, Çekya seyahati için vizeye ihtiyaç duyup duyulmadığını belirlemek üzere bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’ne Vizesiz Gidilebilir Mi?

Çek Cumhuriyeti’ne vizesiz olarak Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Schengen ülkelerinin vatandaşları herhangi bir kısıtlama olmaksızın gidebilirken, ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Japonya, Güney Kore, Yeni Zelanda gibi Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilen ülke vatandaşları da en fazla 90 gün olmak üzere kısa süreli Çekya seyahatlerini vizesiz yapabilmektedir. Sayılanlar haricinde kalan tüm kişilerin Çekya seyahatleri öncesinde vize almaları gereklidir.

T.C. vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türüne bağlı olarak belirli süreliğine Çekya'ya vizesiz seyahat edebilmeleri mümkündür. Hizmet pasaportu ile diplomatik ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günlük Çekya seyahatleri için vizeden muaftır; ancak umuma mahsus pasaport hamilleri tüm seyahatleri için Çekya vizesine tabidir.

Çekya Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Uygulaması

Çekya transit vize uygulaması, aktarma yapmak isteyen kişilerin uyruklarına göre değişmektedir.

Çekya, Türk vatandaşlarından, havalimanlarının transit bölgesini terk etmemek şartıyla, transit vize istememektedir.

Hangi ülke vatandaşlarının Çekya transit vize uygulamasına tabi olduğuna dair bilgilere, ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

Çekya Vizesi İle Avrupa'ya Gidilir Mi?

Çekya Vizesi İle Avrupa'ya Gidilir Mi?
Çekya Vizesi İle Avrupa'ya Gidilir Mi?

Çekya vizesi ile Avrupa’ya, Çekya bir Schengen üye ülkesi olduğu için süre şartına uymak kaydıyla gidilebilir.

Çekya vizesi hamillerinin, 180 gün içerisinde 90 gün süreyi aşmamak şartıyla, Schengen vizesi ile gidilebilen ülkeler arasında bulunan Almanya, Belçika, Fransa, İtalya gibi diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmeleri mümkündür.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İle Almanya'ya Seyahat Koşulları

Çek Cumhuriyeti vizesi ile Almanya’ya, 180 günlük periyot içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edilebilir.

Çekya vizenizin, Schengen alanından çıktıktan veya Türkiye’ye döndükten sonra tekrar Almanya’ya gitmek amacıyla kullanılabilmesi için çift veya çok girişli olması gereklidir. Tek girişli Çekya vizeniz varsa, Çekya’ya girişinizden sonra Schengen sınırından çıkmaksızın Almanya’ya aynı vize ile seyahat edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İle Bulgaristan ve Romanya’ya Giriş

Çift gitişli veya multi özellikli Çekya vizesi ile Bulgaristan’a ve Romanya’ya giriş yapılabilir.

Çek Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Çek Cumhuriyeti pasaport hamilleri 187 ülkeye vizesiz giriş yapabilir. Çekya pasaportu Henley Partners pasaport indeksine göre dünya geneli 7. güçlü pasaportlar arasında yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: