Çekya'da Ev Fiyatları

Çek Cumhuriyeti'nde Ev Kiraları ve Satılık Ev Fiyatları

Çek Cumhuriyeti’ndeki ev fiyatları Numbeo web sitesinin 2021 yılında yayınlanan Ülkelere Göre Ev Fiyatları Endeksi’nde 42. sırada yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti evleri, fiyat gelir oranı 13.71’dur.

Çek Cumhuriyeti’nde ev fiyatlarının en pahalı olduğu şehir Prag iken, en ucuz olduğu şehir Ústí nad Labem şehridir.

Çek Cumhuriyeti’nde şehirlere ve ev özelliklerine göre daire fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Şehir ve Evin ÖzellikleriOrtalama Fiyat
Prag şehir merkezinde ortalama büyüklükte bir daire117.224 CZK (Çek korunası)
Brno şehir merkezinde ortalama büyüklükte bir daire94.645 CZK
Ostrava şehir merkezinde ortalama büyüklükte bir daire43.764 CZK
Plzeň şehir merkezinde ortalama büyüklükte bir daire62.225 CZK
Ústí nad Labem şehir merkezinde ortalama büyüklükte bir daire34.803 CZK

Çek Cumhuriyeti’nde ev fiyatları, bulunduğu şehre, evin büyüklüğüne, şehir merkezinde veya şehirden uzakta olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir.

Çekya’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Çek cumhuriyetinde ev kiraları, evlerin bulunduğu konuma, büyüklüklerine göre değişiklik göstermektedir. Çekya kiralık ev fiyatları, şehir merkezine yakın bölgelerde şehir dışındaki bölgelere göre daha fazladır.

Çek Cumhuriyeti’ndeki ev kiraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Şehir ve Ev ÖzelliğiOrtalama Fiyat
Prag’da şehir merkezine yakın 1+1 daire18.169 CZK
Prag’da şehir merkezine uzak 1+1 daire13.599 CZK
Prag’da şehir merkezine yakın 3+1 daire31.325 CZK
Prag’da şehir merkezine uzak 3+1 daire22.604 CZK
Brno’da şehir merkezine yakın 1+1 daire14.601 CZK
Brno’da şehir merkezine uzak 1+1 daire11.906 CZK
Brno’da şehir merkezine yakın 3+1 daire24.571 CZK
Brno’da şehir merkezine uzak 3+1 daire18.448 CZK
Ostrava’da şehir merkezine yakın 1+1 daire9.115 CZK
Ostrava’da şehir merkezine uzak 1+1 daire6.862 CZK
Ostrava’da şehir merkezine yakın 3+1 daire16.000 CZK
Ostrava’da şehir merkezine uzak 3+1 daire11.857 CZK

Çek Cumhuriyeti Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti’nde satılık ev fiyatları evin hangi şehirde olduğuna büyüklüğüne, konumuna göre değişmektedir. Çek Cumhuriyeti’ndeki satılık evlerin fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Şehir ve Ev ÖzelliğiOrtalama Fiyat
Prag’da şehir merkezine yakın daire150.753 CZK
Prag’da şehir merkezine uzak daire101.849 CZK
Brno’da şehir merkezine yakın daire97.900 CZK
Brno’da şehir merkezine uzak daire71.617 CZK
Ostrava’da şehir merkezine yakın daire45.428 CZK
Ostrava’da şehir merkezine uzak daire29.833 CZK

Çekya’da Yazlık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti, Avrupa kıtasının iç bölgelerinde kalan bir ülkedir. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti’nde deniz bulunmamaktadır. Çok sayıda göl ve nehir bulunan Çekya’da yaz turizmi de göllerin ve nehirlerin olduğu bölgelerde çoğalmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde yer alan göllerin ve nehirlerin çevresinde yazlık evler yerine, günlük, haftalık, aylık olarak kiralanabilen evler, pansiyonlar bulunmaktadır. Çekya’da yaz turizmi için tercih edilen evlerin ve pansiyonların gecelik fiyatı, kalınan yerin özelliklerine göre 300 CZK ile 1500 CZK arasında değişmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde En Çok Ev Talebi Olan Şehirler Hangileridir?

Çek Cumhuriyeti’nde en çok ev talebi olan şehirler, yüksek nüfusu olan şehirlerdir. Çekya’nın başkenti olan Prag, Brno, Ostrava, Plzeň gibi büyük şehirler en çok ev aranan şehirler içerisinde en üst sırada yer almaktadır.

Prag’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Prag, Çekya’da en pahalı satılık evlerin bulunduğu şehirdir. Ancak Prag’dan ev almak diğer Ab ülkelerine göre daha ucuzdur. Prag, AB ülkeleri başkentleri içerisinde en uygun fiyatlı 4. başkenttir. Prag’da ev satın almak için gerekli ortalama fiyat, Statista verilerine göre 125 bin CZK’dır.

Çek Cumhuriyeti Prag’da Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti Prag’da ev kiraları, diğer AB ülkeleri başkentlerine göre daha uygundur. Prag, AB ülkeleri başkentleri arasında kiralık ev açısından en uygun 5 başkent arasında yer almaktadır. Prag’da ev kiralamak, Statista verilene göre aylık ortalama 3.500 eurodur.

Prag Evleri Nasıldır?

Prag’da evlerinin mimarisinde, eski ve yeni mimari tarzların bir arada bulunduğu görülmektedir. Prag’ın tarihi eselerini barındıran Eski Kent gibi mahallelerde eski döneme ait özelliklerde evler bulunurken, Yeni Kent gibi mahallelerde daha modern çizgilerde evler bulunmaktadır.

Eski Kent mahallesinde bulunan eski Prag evleri, iki veya üç katlı barok ve Gotik mimari tarzlarının dokunuşlarını barındıran evlerdir. Yeni tarzda yapılan Prag evlerinde ise hem müstakil hem de apartman dairesi olarak evler bulunmaktadır.

Brno’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Brno’da satılık ev fiyatları, Prag’dan son Çekya’da en yüksek ev fiyatlarına sahiptir. Brno’da satılık ev fiyatları ortalama 83 bin CZK’dır.

Çek Cumhuriyeti Brno’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Çek Cumhuriyeti Brno’da şehir merkezinde 1+1 daireler için ev kiraları ortalama, 14 Bin CZK’dır. Brno’da 3+1 evlerin kiraları ise ortalama, 20 bin ile 24 bin CZK arasındadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Ev Alarak Oturum İzni Alınabilinir Mi?

Çek Cumhuriyeti’nde ev alarak oturum izni almak mümkün değildir. Çek Cumhuriyeti’nde oturum izni almak isteyen kişilerin oturum hakkı için gerekli şartları yerine getirerek başvurması gerekmektedir.

Çekya oturum izni, süresiz oturum iznine dönüştürülebilmektedir. Çekya’da 5 yıl boyunca ikamet eden kişilerin süresiz oturum izni hakkı bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Ev Satın Alın Kişilere Vatandaşlık Hakkı Verilir Mi?

Çek Cumhuriyeti’nde ev satın alan kişiler, dolaylı yoldan vatandaşlık almak için başvurabilmektedir. Çekya’da vatandaşlık hakkına sahip olmak için aranan şartlardan biri 5 yıllık süre içerisinde Çekya’da oturum hakkına sahip olmak ve Çekya’ya temelli olarak yerleşmiş olmaktır. Çekya’da oturum izni alabilmek için ev satın almak avantaj sağlamaktadır. Böylece Çek Cumhuriyeti’nde ev satın alan kişiler 5 yıl boyunca oturum izni aldıktan sonra vatandaşlığa başvurabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun cevabı olarak Çekya’da mülk ve iş sahibi olmak ve Çekya Anayasası’na uymak gerektiği cevabı verilebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde Emlak Almak için Şartlar Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti’nde gayrimenkul satın almak için uzun dönemli bir vize alınması ve gayrimenkul almak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Çekya’da gayrimenkul sahibi olmak oturum izni ve vatandaşlık alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Satılık Emlak Siteleri Hangilerdir?

Çek Cumhuriyeti’nde ev satın almak internet üzerinden mümkündür. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan evlerin özelliklerini emlak sitelerinden görülebilmektedir.

Çekya satılık ev aramak için emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • https://www.sreality.cz/en
  • https://tranio.com/czech-republic/
  • https://realting.com/property-for-sale/czech-republic
  • https://www.expats.cz/praguerealestate

Çek Cumhuriyeti Kiralık Ev Siteleri Nelerdir?

Çek Cumhuriyeti kiralık ev siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • https://www.expats.cz/praguerealestate
  • https://www.praguerealestate.cz/
  • https://www.foreigners.cz/
  • https://www.flatio.com/
  • https://www.homesweethome.cz/en/

Çek Cumhuriyeti’nde Ev Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti’nden ev alabilmek için Çekya’da uzun süreli vizeye veya süresiz oturum izni almış olmak, bir Çekya vatandaşı ile evlenmiş olmak veya Çekya vatandaşlığına sahip olmak gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde bir ev bulduktan sonra bu evin tapu güvenliğini ve kalitesini sağlayan bir inceleme yapmak ve rapor hazırlamak gerekmektedir. Güvenlik raporunun ardından evi satın alacak taraf ile satacak tarafın pazarlık ve fiyat üzerinden bir depozito sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Çekya’da ev alma sürecindeki son adımda alıcının evin devir işlemleri tamamlamak için mül kayıt memuruna başvurması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Evleri Nasıldır?

Çek Cumhuriyeti’nde müstakil, bungalov ve apartman dairesi tarzında evler bulunmaktadır. Çekya evlerinde apartmanlarin sayısı şehir dışında 2,3 katlı iken Prag gibi büyük şehirlerde daha yüksek katlı apartmanlar görmek mümkündür. Çekya’daki müstakil ve bungalov evler ise genellikle tek katlı olup, kendine ait bahçesi bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti ev dekorasyonu, modern tarza sahiptir ve genellikle İskandinav tarzının sadelik anlayışından etkilenmiştir. Çek Cumhuriyeti’nde evler ihtiyaçlara karşılık verecek şekilde dizayn edilmiştir.

Çek Cumhuriyeti mimarisi,genellikle barok ve Gotik tarzdaki mimariden etkilenmiştir. Çekya’nın pek çok yerinde görülen Gotik ve barok tarz, bazı evlere ilham kaynağı olsa da yeni yapılan mülklerde modern tarzın hakimiyeti söz konusudur.

Çek Cumhuriyeti’nde Ev Satın Almak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Çek Cumhuriyeti’nde mülk satın almak ve ticari faaliterlerde bulunmak için uzun dönemli vize veya ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde ev almak isteyen kişilerin uzun dönemli vize veya ticari vize için gerekli evrakları bulundukları ülkedeki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine şahsen teslim etmesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti ticari vize almak için istenen belgeler arasında Çekya’da ticari faaliyet gerçekleştirmek isteyen kişinin yapmak istediği faaliyetleri açıkça belirtmesi ve belgelerle Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine sunması gerekmektedir.

Çekya’da D tipi uzun dönemli vize ve ticari vize alan kişilerin Göçmenlik Bürosuna giderek Çek Cumhuriyeti’nde oturum izni için başvurma hakkı bulunmaktadır.

Paylaş: