Fransa İşçi Vizesi

Fransa İşçi Vizesi Başvuru Şartları ve Gerekli İşlemler

Fransa işçi vizesi vize hamiline Fransa’da çalışma ve oturum hakkı sağlayan vize türüdür. Fransa işçi vizesi, çalışma vizesi türlerinden biridir ve işin niteliği ve süresine göre kısa süreli ya da uzun süreli olarak verilebilmektedir. Fransa işçi vizesi alabilmek için Fransa'da faaliyet gösteren bir işverenden belirli süreli ya da kalıcı bir iş teklifi alınmış ve iş sözleşmesi imzalanmış olması gerekmektedir.

Vizem.net Fransa'da bir işverenden iş teklifi alan kişilere hem uzun hem de kısa süreli işçi vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa İşçi Vizesi Türleri Nelerdir?

Fransa işçi vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa süreli Fransa işçi vizesi: Vize sahibine 180 gün içinde 90 gün süreyle Fransa’da bulunma hakkı sağlayan Fransa işçi vizesi türüdür.
 • Uzun süreli Fransa işçi vizesi: Vize sahibine 12 aya kadar Fransa’da bulunma hakkı sağlayan Fransa işçi vizesi türüdür. Fransa uzun süreli işçi vizelerinde işçi sözleşmelerinin türü “salarié” (çalışan) veya “travailleur temporaire” (geçici işçi) olarak ikiye ayrılmaktadır. Fransa uzun süreli işçi sözleşmeleri Fransa’da ilk üç ay içerisinde tasdik ettirilmelidir.

Fransa'ya İşçi Olarak Gitmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Fransa’ya işçi olarak gitmek için belirli süreli veya kalıcı işçi sözleşmesine sahip olunması gerekmektedir. Kişilerin Fransa’da; özel işveren, bir şirket ve bir kuruluş tarafından istihdam ediliyor olması gerekmektedir. Kişilerin işçi olarak Fransa’ya gidebilmeleri için başvurularının işverenleri tarafından yapılması gerekmektedir.

Fransa'daki İşverenin Hangi İşler için İzin Alması Gerekmez?

Fransa’daki işverenin izin alması gerekmeyen kısa süreli işler aşağıda listelenmiştir.

 • Spor, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklere katılınacağı durumlarda izin alınması gerekmemektedir.
 • Seminer, konferans ve ticari fuar ziyaretlerinde izin alınması gerekmemektedir.
 • Sanatçı ve teknisyenlerin sinematografik veya müzikal performans üretimi ve dağıtımı amacıyla Fransa’yı ziyaret edeceği durumlarda izin alınması gerekmemektedir.
 • Fransa’daki maaşlı eğitimcileri ziyaret ederek öğretim faaliyetlerinin sağlanacağı durumlarda izin alınması gerekmemektedir.
 • Fransa’da kalınacak süre içerisinde işverenlere hizmet sunulacağı durumlarda izin alınması gerekmemektedir.
 • Modellik yapılacağı durumlarda izin alınması gerekmemektedir.

Fransa İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa işçi vizesi alabilmek için başvuru öncesinde işverenin yetkili otoritelerden izin almış olması gerekmektedir; izin verilmesi durumda başvuru yapılabilmektedir.

Fransa işçi vizesi başvurularında https://france-visas.gouv.fr adresinden "Do you need a visa?" başlığına tıklanarak "Visa Wizard" sayfasından başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke, yaşı, pasaportunu veren ülke, pasaport türü ve süresine göre başvuracağı Fransa vizesi türünün (uzun ya da kısa) seçilmesi ve ikinci sayfaya geçilmesi gerekmektedir. İkinci sayfada Fransa çalışma vizesi türünün seçilmesi (business - recruitment or posting workers) ve daha sonra ""submit online application"" butonuna tıklayarak başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Fransa işçi vizesi online başvuru formu doldurulduktan sonra randevu oluşturulması, biyometri bilgilerinin toplanması, vize ücretinin ve VFS Global'e vize servis ücretinin ödenmesi ve vize başvurusunun değerlendirilmesinin ardından posta yoluyla belgelerin teslim alınması gerekmektedir.

Fransa İşçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa işçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az iki adet boş sayfası bulunan ve vize süresinin bitiminin ardından en az 3 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport sahibi olunması gerekmektedir.
 • Fransa işçi vizesi başvuru formu: France-Visassitesinden online olarak doldurulmuş vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Schengen standartlarına uygun 3,5 x 4,5 cm boyutlarında arkası beyaz fonlu biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Eğitim geçmişini gösteren belgeler: Kişilerin eğitim aldıkları kurumlardan alınmış diploma ve belgeler gerekmektedir.
 • Çalışma geçmişini gösteren belgeler: Kişilerin geçmiş iş deneyimlerinin belgelendiği özgeçmiş sunulmalıdır.
 • İşe alım formu: Vize belgelerine ek olarak kişilerin işverenlerine teslim edilmiş çalışma izni sunulmalıdır. İşverenlerin kurum değil birey olduğu durumlarda işe alım formunun işveren tarafından usulüne göre doldurulup imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni: İşveren tarafından alınmış çalışma izninin sunulması gerekmektedir.

Fransa İşçi Vizesi Başvurusu için İşe Alım Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Fransa işçi vizesi başvurusu için işe alım belgesi hazır bir formdur ve kişilerin pasaport ve çalışma bilgileri verilerek işçi ve işveren tarafından eksiksiz olarak doldurulup imzalanmalıdır.

Fransa işçi vizesi başvurusu için işe alım belgesi örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa İşçi Vizesi Başvurusu için İşe Alım Belgesi Nasıl Olmalıdır?
Fransa İşçi Vizesi Başvurusu için İşe Alım Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Fransa İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa işçi vizesi ücreti 2022 yılı itibari ile kısa süreli vizeler için 80 EUR, uzun süreli vizeler için 99 EUR’dur. Ayrıca her Fransa işçi vizesi başvurusu için 40 EUR servis ücreti ödenmesi gerekmektedir. Ücretin Fransa vize randevusu esnasında tam ve nakit olarak EUR cinsinden ödenmesi gerekmektedir.

Fransa İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa işçi vizesi işlemleri 15 ile 60 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Fransa Uzun Dönemli İşçi Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Fransa uzun dönemli işçi vizesi en fazla 12 aylığına verilmektedir. Fransa uzun dönemli işçi vizesi; kalıcı iş sözleşmelerinde “salarié” (çalışan) ibaresini taşımakta ve belirli süreli sözleşmelerinde “travailleur temporaire” (geçici işçi) ibaresini taşımaktadır. Fransa uzun dönem işçi vizesinin ülkeye gelişin ilk üç ayında tasdik ettirilmesi gerekmektedir.

Fransa Mevsimlik İşçi Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Fransa mevsimlik işçi vizesi turizm ve tarım gibi mevsimsel işler için bir yıl içinde en fazla 6 aylığına verilmektedir ve mevsimlik işçilerin Fransa’da bir yıl içerisinde 6 aydan uzun süre kalmasına izin verilmemektedir.

İşçi Vizesi İle Fransa'ya Giriş Yapıldıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Fransa işçi vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır ve uzun süreli işçi vizesi VLS-TS özelliklidir. VLS-TS özellikli Fransa işçi vizesi, vize sahibine oturum izni sağlamaktadır ve vize sahibini Fransa’daki ilk yılında oturum izni almaktan muaf tutmaktadır.

İşçi vizesi ile Fransa’ya giriş yapılmasının ardından VLS-TS özellikli uzun süreli vize sahiplerinin vizelerini ilk üç ay içerisinde online olarak tasdik ettirmeleri gerekmektedir. Fransa VLS-TS tasdiki için vize, Fransa’ya giriş tarihi, ikametgah adresi ve harç ödemesi için kredi kartı bilgilerinin sunulması gerekmektedir.

Fransa'da İşçiler için Çalışma Koşulları Nasıldır?

Fransa’da işçilerin hakları iş hukuku çerçevesinde korunmaktadır. Fransa’da yasalarca kişilerin haftada en fazla 35 saat çalışmasına izin verilmektedir ve çalışanlara yıllık paralı izin ve resmi tatillerde izin hakkı tanınmıştır. Fransa’da işverenler, işçilere sağlık sigortası yaptırmakla yükümlüdür ve çalışanlarını iş güvenliği sağlanmadan çalıştıramazlar.

Fransa’da asgari ücret 1.539 eurodur. Fransa’da ortalama doktor maaşı 9.710 euro, ortalama polis maaşı 2.510 euro, ortalama öğretmen maaşı 2.900 eurodur. Ortalama Fransa işçi maaşları 2.340 eurodur.

Fransa İşçi Vizesine Benzer Diğer Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Fransa işçi vizesine benzer diğer çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa yetenek vizesi
 • Fransa au pair vizesi
 • Fransa staj vizesi
 • Fransa work and travel vizesi
Paylaş: