Fransa Vize Şartları

2023'te Fransa Vize ve Ülkeye Giriş Şartları

Fransa vizesi, vize muafiyeti kapsamında olmayan yabancı uyruklu kişilerin Fransa seyahatleri için alması gereken ülkeye giriş iznidir. Fransa vizesine başvuru yapmak isteyen kişiler için birtakım şartlar belirlenmiştir.

Kişinin Fransa vizesine sahip olması, Fransa’ya giriş yapabileceği konusunda bir garanti sağlamamaktadır; sınırda yapılan kontrollerde de Fransa’ya giriş yapabilmek için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir.

Fransa vizesi başvurusunda bulunacak kişinin başvuru sürecini Vizem.net danışmanlığında yürütmesi durumunda, başvuru sahibinin şartları ile vize için talep edilen temel şartlar vize uzmanları tarafından değerlendirilerek kişinin başvuru için uygun olması durumunda vize işlemleri başlatılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Fransa Vize Şartları Nelerdir?

Fransa vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin geçerlilik tarihi en az 6 ay kalmış geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Kişinin adli sicil kaydının temiz olması gereklidir.
 • Kişinin seyahat süresi boyunca ihtiyaçlarını karşılamak ve seyahat sonunda Fransa’dan ayrılmak için yeterli ekonomik kaynağa ya da birikime sahip olması gerekmektedir.
 • Kişinin daha önce herhangi bir vize ihlali yapmamış olması gerekmektedir.
 • Kişinin Fransa seyahatini tamamlamasının ardından ülkeden çıkış yapacağını kanıtlayan çeşitli belgeler sunması gerekmektedir.
 • Kişinin Fransa seyahatinin öncesinde biyometrik bilgi kaydını tamamlaması gerekmektedir.

Belirtilen şartlar, vizenin kısa ya da uzun süreli olmasına bakılmaksızın tüm vize türleri için aranmaktadır ve vize türüne göre ek başvuru şartları talep edilebilmektedir.

Fransa Vizesi için Geçerli Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Fransa vizesi için geçerli pasaportta, pasaport sahibinin imzasının bulunması gerekmektedir. Pasaportun en az iki sayfasının boş olması ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir.

Fransa’ya gitmek için pasaport süresinin başvuru sahibinin talep ettiği vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması zorunludur. Eğer varsa kişinin önceki pasaportu da talep edilmektedir.

Fransa Vizesi için Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Fransa vizesi için adli sicil kaydı e-devlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet’e giriş yapılmasının ardından arama motoruna adli sicil sorgulama yazılarak arama yapılmalı; ilgili sorgulama sayfasında verilen bilgilendirme metninin altında “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum” kutucuğu işaretlenerek devam et butonuna basılmalıdır.

Kurum türü ve belgenin neden verileceği kısımları doldurulduktan sonra devam et butonuna basılması gerekmektedir. Sonraki sayfada oluşturulan adli sicil kaydı, çıktısı alınarak vize başvurusunda sunulabilmektedir.

E-devlet üzerinden adli sicil kaydı sorgulama ekran görseli aşağıdadır.

Fransa Vizesi için Sicil Kaydı Nereden Alınır?
Fransa Vizesi için Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Sabıka Kaydı Olanlar Fransa Vizesi Alabilir Mi?

Sabıka kaydı olanlar, Schengen bölgesine vizesiz erişim hakkına sahip olması durumunda Fransa’ya vize almadan giriş yapabilmektedir.

Kişinin Schengen bölgesine vizesiz erişim hakkı bulunmuyorsa, vize başvuru sürecinde adli sicil kaydının sunulması gerekmektedir. Genellikle sabıka kaydı olan kişilerin mahkumiyet süresinin 3 yılı aşmaması ve insan ticareti ya da uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından yakalanmamış olması durumunda vize alması mümkündür.

Fransa Vizesi için Maddi Yeterlilik Şartı Nedir?

Fransa vizesi için maddi yeterlilik şartı, kişinin Fransa seyahati süresi boyunca yapacağı harcamaları ve seyahat süresinin sonunda Fransa’dan ayrılmak için gereken masrafları karşılayabilecek duruma sahip olduğunun ispat edilmesi için aranmaktadır.

Maddi yeterlilik şartının sağlandığının başvuru sahibi tarafındana belgelerle ispatlanması gereklidir. Başvuru sahibinin kişisel durumuna, seyahatin amacına, seyahatin sponsorla desteklenip desteklenmediğine ve başvurulan vize türüne göre finansal kaynakları belirleme yöntemleri farklılık göstermektedir. Banka hesap özetlerine ek olarak gayrimenkul tapuları, araç ruhsat belgeleri ya da maaş bordrosu gibi çeşitli belgeler sunulabilmektedir.

Fransa Vize Başvurusu için Hesapta Ne Kadar Olmalıdır?

Fransa vize başvurusu için hesapta günlük olarak bulunması gereken para miktarı, konaklama ücretinin önceden ödenip ödenmediğine göre değişmektedir.

Fransa vizesi başvurularında Fransa’da bulunulacak her bir gün için başvuru sahibinin banka hesabında, konaklama ücretlerinin önceden ödenmediği hallerde 120 euronun ve konaklamanın önceden ödenmiş olduğu durumlarda ise 65 euronun bulunması gerekmektedir. Daha ucuz bir konaklama seçeneğinin tercih edileceği ispat edilirse, Fransa vizesi için hesapta bulunması gereken para günlük olarak 32,25 euroya kadar düşebilmektedir.

Daha Önce Vize İhlali Olan Kişiler Fransa Vizesi Alabilir Mi?

Vize ihlali, kişinin almış olduğu vize süresini aşarak izin verilenden daha uzun süre ülkede kalmasını ya da vizeyi veriliş amacının dışında kullanmasını ifade etmektedir. Vize ihlali yapmış olan kişiler vize başvurusu yapabilir, ancak vizenin onaylanma durumu normal vize başvurularına kıyasla oldukça düşüktür.

Vize ihlali yapan kişilerin başvuru sürecinde güçlü bir başvuru dosyası hazırlaması ve daha önce neden vize ihlali yaptığına yönelik gerekçeli bir açıklama yapması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında daha önce Schengen vize ihlali yapmış kişiler için ilgili ülke danışmanları tarafından vize talep dilekçeleri hazırlanmaktadır.

Fransa Vizesi Almak için Ülkeye Geri Dönme Şartı Nedir?

Fransa vizesi almak için, başvuru sahibinin vize süresi sona ermeden Fransa’dan ayrılacağını kanıtlaması gerektiği için kişinin kendi ülkesi ile bağını kanıtlayan bütün destekleyici belgelerin sunulması gerekmektedir.

Kişinin kendi ülkesi ile bağını ispatlamak amacıyla; çalıştığını gösteren işyeri izin dilekçesi, SGK hizmet döküm belgesi, eğitim aldığını gösteren öğrenci belgesi, okul tarafından izin verildiğini gösteren yazı, kişinin bakımından sorumlu çocuklarının olduğunu gösteren doğum belgesi ya da nüfus kayıt örneği sunulabilmektedir.

Fransa Vizesi için Biyometrik Bilgi Kaydı Verme Şartı Nedir?

Biyometrik bilgi, kişiye özgü olan ve güvenirliği yüksek olan parmak izi, göz retinası, avuç içi ve yüz gibi bilgileri kapsamaktadır. Fransa vizesi için biyometrik bilgi kaydı, aracı kurum olan VFS Global üzerinden alınan randevu esnasında gerçekleştirilir. Vize başvuru merkezinde biyometrik fotoğraf çekimine ek olarak Fransa vize parmak izi kaydı yapılmaktadır.

Kişinin son 59 ay içerisinde Schengen vizesi alarak VIS sistemine parmak izi kaydı yaptırmış olması durumunda yapacağı yeni başvurularda Fransa vizesi için parmak izi verme şartı bulunmamaktadır.

Fransa Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Şartı Var Mıdır?

Fransa Schengen vizesi şartlarından birisi olan seyahat sağlık sigortası; turistik, ticari ya da aile ziyareti gibi amaçlarla yapılacak tüm kısa süreli seyahatler için vize başvurularında zorunludur. Fransa seyahat sağlık sigortası, kişinin seyahati boyunda beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan tıbbi masrafların karşılanması ve böylece seyahatin sağlık yönünden bir endişe oluşturmasının önüne geçmek amacıyla yapılmaktadır.

Fransa sağlık sigortasının en az 30.000 euro değerinde teminata sahip olması ve ayrıca tüm seyahat süresi ile tüm Schengen bölgesi ülkelerini kapsaması gereklidir. Kişinin sağlık nedenleri ile ülkesine geri gönderilmesi, acil sağlık yardımı, acil hastane tedavisi ya da ölümle ilişkili durumlarda ortaya çıkabilecek masrafları karşılaması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yürütülen Fransa vize başvurularında Schengen vize şartları gereğince tam kapsamlı seyahat sağlık sigortası, 2022 yılı için en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa'ya Giriş Şartları Nelerdir?

Fransa’ya giriş şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin pasaportu, son 10 yıl içinde alınmış ve en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Muafiyet halleri haricinde, geçerli bir vizeye sahip olunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi, seyahat süresince konaklama durumunu, otel rezervasyonları veya belediye onaylı davet mektubu gibi belgelerle kanıtlamalıdır.
 • Kişinin seyahat süresi ve amacına uygun olarak, seyahati boyunca masraflarını karşılayacak gelirlere sahip olduğunu kanıtlaması gereklidir.
 • Kişi seyahat sonunda Fransa’dan ayrılacağını ve ayrılmak için yeterli ekonomik yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlamalıdır.
 • Seyahati süresince karşılaşılabilecek tıbbi tedavi ya da hastane masrafları ile ölüm halinde ortaya çıkabilecek olan masrafları kapsayan, geçerli bir seyahat sağlık sigortasına sahip olunmalıdır.
 • Transit yolcuların, gideceği ülkenin giriş koşullarını karşıladığını gösteren belgeleri sunması gerekmektedir.

Fransa Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Fransa Schengen vizesi ile Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan ülkelerine gidilebilmektedir.

Fransa Vizesi İle Diğer Schengen Ülkelerine Giriş Şartları Nelerdir?

Fransa vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş şartları kapsamında, Fransa vizesi ile Schengen ülkelerine 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreyle gidilebilmektedir.

Kişinin, Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonra tekrardan giriş yapabilmek için Fransa multi vize sahibi olması gerekmektedir.

Paylaş: