paris havaalanından şehir merkezine ulaşım

Paris Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Fransa’da Paris Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

 • Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan şehir merkezine RER B Treni ile ulaşım
 • Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan şehir merkezine Taksi ile ulaşım
 • Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan şehir merkezine Shuttle ile ulaşım
 • Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan şehir merkezine RoissyBus ile ulaşım
 • Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan şehir merkezine Halk Otobüsleri ile ulaşım
 • Paris Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine Orlybus ile ulaşım
 • Paris Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine ORLYVAL Treni ile ulaşım
 • Paris Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine Taksi ile ulaşım

Paris Charles de Gaulle Havaalanı, Paris şehir merkezinin kuzeydoğusundaki Roissy-en-France banliyösünde yer almaktadır. Paris Charles de Gaulle Havaalanı, özellikle halk arasında Roissy Havaalanı adıyla da anılmaktadır. İnşası 1966 yılında başlayan Paris Charles de Gaulle Havaalanı ilk terminalinin 1974’te açılmasıyla yolcu ağırlamaya başlamıştır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı, Fransa’nın en büyük havaalanı olan ve aynı zamanda Avrupa’nın da en fazla yolcu trafiğine sahip olan hava alanlarından olup, yıllık 79 milyon yolcuya yakın kapasiteye sahip olan, Paris Charles de Gaulle Havaalanı’nın yıllık kapasitesini ikiye katlayacak 4. Terminal inşası ise 2021’de COVID pandemisine bağlı sebeplerle iptal edilmiştir. Fransa vizesi ile Fransa’ya gidecek kişilerin ilk durakları genelde Paris Charles de Gaulle Havaalanı olmaktadır.

Paris Orly Havaalanı, Paris şehir merkezinin güneyinde yer alan Essonne ilinde bulunmaktadır. Paris Charles de Gaulle Havaalanının açılışından önce Paris ve etrafındaki bölgenin ana hava trafiği Orly havaalanından sağlanmaktaydı. Orly Havaalanı 1932’de açıldı ve ilk etapta Zeplin hangarlarından oluşmaktaydı. Orly Havaalanının kapasitesi yıllık 40 milyon yolcuya yakındır. Paris ulaşım imkanları bakımından birçok alternatifi içinde barındırır.

Paris’te Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Paris’te iki adet havalimanı bulunmaktadır.

Paris’teki havalimanları aşağıda verilmiştir.

 • Paris Charles de Gaulle Havalimanı
 • Paris Orly Havalimanı

Paris Charles de Gaulle Havalimanı, Paris Havaalanı işletmelerinden sorumlu olan Groupe ADP’nin 2016 verilerine göre, yılda 66 milyon yolcu ağırlamaktadır. Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda yılda 2.1 milyon ton kargo ve posta akışı gerçekleşmektedir. Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nın nakliye kapasitesi 3.5 milyon tondur. Paris Charles de Gaulle Havalimanı COVID pandemisi sürecini değerlendirme dışı tutulduğunda 1990’lardan bu yana Londra Heathrow Havalimanının ardından Avrupa’nın en çok yolcu trafiğine sahip 2. havalimanı olmuştur.

Paris Orly Havalimanı, Paris Havaalanı işletmelerinden sorumlu olan Groupe ADP’nin 2013 verilerine göre, yılda 28 milyon yolcu ağırlamaktadır. COVID pandemisi döneminin göz ardı edilmesi durumunda, Paris Orly Havalimanı yolcu trafiği bakımından Fransa’daki 2. ve Avrupa’daki 11. en büyük havalimanıdır. Uluslararası yolculuklar için Fransa'da ulaşım büyük oranda bu havalimanından karşılanmaktadır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Paris Charles de Gaulle Havaalanı, şehir merkezine yaklaşık 24 kilometre uzaklıktadır.

Paris Orly Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Paris Orly Havaalanı, şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıktadır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanından RER B Treni ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Paris RER B tren hattı, son duraklarından birisi Paris Charles de Gaulle Havaalanı olan toplam 80 km uzunluğundaki banliyö treni sistemidir. Paris Charles de Gaulle Havaalanında Terminal 2’ye hizmet veren Aéroport Charles de Gaulle 2 istasyonu ve Terminal 1’e ve Terminal 3’e hizmet veren Aéroport Charles de Gaulle 1 istasyonu olmak üzere iki adet RER B tren hattı istasyonu bulunmaktadır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı Terminal 1’e iniş yapan yolcular, ücretsiz olarak hizmet veren CDGVAL shuttle araçlarını kullanarak 6 dakikalık bir yolculuğun ardından Aéroport Charles de Gaulle 1 RER B tren hattı istasyonuna ulaşabilirler.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı Terminal 3’e iniş yapan yolcular, yürüyerek Aéroport Charles de Gaulle 1 RER B tren hattı istasyonuna ulaşabilirler.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı Terminal 2’ye iniş yapan yolcular, C, D, E veya F kompartmanlarındalarsa yürüyerek; A veya G kompartmanlarındalarsa sırasıyla, ücretsiz olarak hizmet veren, N1 ve N2 shuttlelarını kullanarak Aéroport Charles de Gaulle 2 RER B tren hattı istasyonuna ulaşabilirler.

Paris RER B trenine binebilmek için gerekli olan biletler yeşil veya mavi renkli bilet otomatlarından ya da RER B Treni istasyonlarında bulunan gişelerden satın alınabilir.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Paris şehir merkezine RER B tren hattı kullanılarak yapılan yolculuk 5 zone (yetki alanı) değişikliği yapıldığı durumda 11.40 Euro’dur.

Paris RER B Treninin her 10-15 dakikada bir seferleri bulunmaktadır.

RER B hattının Paris yani Zone 1 durakları aşağıda verilmiştir.

 • Gare du Nord
 • Châtelet-Les Halles
 • Saint-Michel-Notre-Dame
 • Luxembourg
 • Palais-Royal
 • Denfert-Rochereau

Paris RER B Treninin uğradığı duraklar Paris’in en popüler meydan ve lokasyonlarına oldukça yakındır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı RER B Tren Hattı istasyonlarından Paris’in merkezi duraklarına yolculuk süreleri aşağıda verilmiştir.

 • Gare du Nord’a yaklaşık 25 dakika
 • Châtelet-Les-Halles’e yaklaşık 28 dakika
 • Denfert-Rochereau’ya yaklaşık 35 dakika

Paris Charles de Gaulle Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan taksi ile şehir merkezine ulaşmak için ilk etapta havaalanı içindeki yön tabelalarında bulunan taksi sembolleri takip edilebilir.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan taksi ile Paris şehir merkezine ulaşmak için ödenecek ücret gidilecek yerle birlikte değişiklik gösterecek olmakla beraber Paris şehir merkezindeki birçok lokasyon için 50 ila 60 Euro arasında olacaktır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan taksi durakları terminallere göre aşağıda listelenmiştir.

 • Terminal 1’de 24 no’lu çıkış,
 • Terminal 2A’da 6 no’lu çıkış,
 • Terminal 2C’de 14 no’lu çıkış,
 • Terminal 2D’de 7 no’lu çıkış,
 • Terminal 2E’de 10 no’lu çıkış,
 • Terminal 2F’de 11 no’lu çıkış,
 • Terminal 2G’de Mavi çıkış
 • Terminal 3’de herhangi bir çıkış.

Paris Charles de Gaulle Havaalanından Şehir Merkezine Shuttle ile Nasıl Ulaşılır?

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Paris şehir merkezine gitmek Shuttle ile ulaşmak yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Paris şehir merkezine gitmekte kullanılabilecek otobüs - dolmuş mantığına yakın çalışan ve birçok farklı özel firmaya ait ring araçları bulunmakta.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndaki Shuttle fiyatları firmalar arasında değişiklik göstermekle birlikte Kuzey Paris’teki destinasyonlara tek araç 2 kişi için toplam 50 Euro civarındayken 8 kişi için toplam 100 Euro olabilmektedir, gece fiyatları için ek ücretler alınabilmektedir.

Paris Charles de Gaulle Havaalanından Şehir Merkezine RoissyBus ile Nasıl Ulaşılır?

RoissyBus, Paris belediyesine bağlı ve Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan şehir merkezine ekspres seferleri olan otobüslerin adıdır.

RoissyBus, Paris Charles de Gaulle Havaalanı’nda aşağıda listelenen duraklarda durmaktadır.

 • Terminal 1
 • Terminal 3
 • Terminal 2 A-C
 • Terminal 2 D
 • Terminal 2 E-F

Paris Charles de Gaulle Havaalanından şehir merkezine RoissyBus kullanarak ulaşmak, 5 zone (yetki alanı) değiştirildiğinden ötürü 13.70 Euro tutmaktadır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanından şehir merkezine RoissyBus kullanarak ulaşmak yaklaşık bir saat sürmektedir.

Paris Charles de Gaulle Havaalanından şehir merkezine hareket eden RoissyBus’ın son durağı Paris Opera Binası’dır.

RoissyBus; Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Paris şehir merkezine 05.15-00.30 saatleri arasında, Charles de Gaulle Havaalanı’nden Paris şehir merkezine ise 06.00’dan 00.30’a kadar 15-20 dakika bir düzenlenen seferlerle Paris Havaalanı şehir merkezi ulaşımını sağlamaktadır.

Paris Charles de Gaulle Havaalanından Şehir Merkezine Halk Otobüsleri ile Nasıl Ulaşılır?

Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Paris kent merkezine Paris belediyesine ait halk otobüsleriyle ulaşmak mümkündür.

Charles de Gaulle Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 2’den geçen 350 ve 351 numaralı halk otobüsleri sırasıyla Paris şehir merkezindeki Porte de la Chapelle ve Nation istasyonlarına gitmektedir. Charles de Gaulle Havaalanından yarım saatte bir seferleri olan halk otobüsleri ile Paris şehir merkezine ulaşım 80-100 dakika arasında bir süre alabilmektedir.

Charles de Gaulle Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 2’den geçen 350 ve 351 numaralı halk otobüslerinin ücreti 6 Euro’dur. Charles de Gaulle Havaalanı halk otobüsleri 6.00-22.30 arası sefer yapmaktadırlar.

Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Paris şehir merkezindeki Gare l’Est durağına 22.30-4.30 arası gece seferleri yapan N 140 ve N 143 numaralı halk otobüsleri ücreti 7,6 Euro olup yolculuk 60-100 dakika sürebilmektedir.

Paris Orly Havaalanından Şehir Merkezine Orlybus ile Nasıl Ulaşılır?

OrlyBus, Paris belediyesine bağlı ve Paris Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine ekspres seferleri olan otobüslerin adıdır.

Paris Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine Orlybus kullanarak ulaşmak, 4 zone (yetki alanı) değiştirildiğinden ötürü 9.50 Euro tutmaktadır.

Paris Orly Havaalanından şehir merkezine OrlyBus kullanarak ulaşmak yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Paris Orly Havaalanından şehir merkezine hareket eden OrlyBus’ın son durağı Denfert-Rochereau’dur.

OrlyBus, Paris Orly Havaalanı’ndan Paris şehir merkezine 05.35-00.30 saatleri arasında, ters yönde ise 06.00’dan 00.30’a kadar 10-15 dakikada bir düzenlenen seferlerle ulaşım sağlamaktadır.

Paris Orly Havaalanından Şehir Merkezine ORLYVAL Treni ile Nasıl Ulaşılır?

Ücretsiz olarak hizmet veren Orlyval Treni; Paris Orly Havaalanı’ndan, Denfert-Rochereau, Saint-Michel-Notre-Dame, Gare du Nord gibi duraklardan geçen RER B treninin duraklarından olan Antony istasyonuna ulaşım sağlamaktadır.

Paris RER B Treni ücreti, Antony durağından binildiğinde 11.20 Euro’dur.

Orlyval Treni Paris Orly Havaalanı’ndan 4 ila 7 dakika arasında bir kalkıp 1, 2 ve 4 numaralı terminallerden yolcu almaktadır.

Paris Orly Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Paris Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine özel taksi ile ulaşım sağlamak için havaalanı içindeki yön tabelalarındaki taksi sembolleri izlenerek terminal 1 ve 2 için 14A çıkışına, terminal 4 için 48A çıkışına ulaşılmalıdır.

Paris Orly Havaalanı’ndan taksi ile Paris şehir merkezine seyahat etmek 40 ila 50 Euro arasında bir ücrete mal olmaktadır.

Paris’e Giderek Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Paris’e giderek dil okulları ile dil eğitimi alınabilmektedir.

Fransa’nın en iyi ve köklü dil okulları Paris’te bulunmaktadır. Fransa dil okulları Fransızca ve İngilizce ağırlıklı olmak üzere eğitim vermektedir.

Paris’te yer alan popüler dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • LSI
 • EUROCENTRES
 • FRANCE LANGUE
 • ACCORD
Paylaş: