Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi Schengen vize türüdür.Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi, AB eğitim veya araştırma programları kapsamında eğitim alma veya bunlara katılma amacında olan kişilere verilmektedir.

Hollanda vizesi türlerinden olan Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi ile Hollanda’ya giriş yapılabilmektedir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesine seyahat amacı AB eğitim veya araştırma programları kapsamında eğitim alma veya bu eğitimlere katılmak amacıyla ziyaret etmek isteyen kişiler başvurabilir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesine başvurmak için hazırlanması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Schengen vizesi başvuru formu: Doldurulmuş ve imzalanmış şekilde olmalıdır.
  • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Hollanda seyahatinden dönüşte en az 3 ay daha geçerli, en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
  • İkamet kanıtı belge: Bulunulan ülkede ikameti kanıtlayan belgeler sunulmalıdır. Vize, pasaport, oturum izni gibi belgeler ikamet kanıtı olarak kullanılabilir.
  • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır ve kişinin yüzü açık bir şekilde gözükmelidir.
  • Hollanda’ya seyahat belgesi: Hollanda’ya yapılacak seyahatin kanıtı belgeler gerekmektedir.
  • Hollanda’da konaklama kanıtı: Hollanda’da konaklanacak yerin kanıtı belge sunulmalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 EUR kapsamlı bir sağlık sigortası bulundurulması gerekmektedir.
  • Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için başvuru ücreti: Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz gerekmektedir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için fotoğraf son 6 ayda çekilmiş ve normal fotoğraf kâğıdına renkli baskı olmalıdır. Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için fotoğraf 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik ölçülerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve başı düz olmalıdır; yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar (saçlar dahil) 30 mm olmalıdır ve fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için başvuran kişi fotoğrafta güneş gözlüğü takmamalıdır ve ayrıca dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü haricinde başı açık olmalıdır.

Gözlük takılması halinde camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapatmamalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin nötr bir yüz ifadesi ve ağzı kapalı olmalıdır.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için başvuru belgesi ve destekleyici evraklar hazırlanmalıdır. İkinci aşama olarak VFS Global Hollanda vize başvuru merkezini veya Hollanda dış temsilciliklerini ziyaret etmek için randevu alınmalıdır. Daha sonra Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için verilen randevu tarihinde VFS Global Hollanda Vize Başvuru Merkezi veya Hollanda Dış Temsilciliği ziyaret edilerek, istenilen evraklarla birlikte doldurulan Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi başvuru formu teslim edilmelidir. Bir sonraki aşamada ise Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için başvuru ücreti ödenmelidir. Son olarak Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi başvuru sonucu beklenmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi başvuru ücreti aşağıda verilmiştir.

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi2021 yılı ücreti
Yetişkin80 €
6-11 yaş40 €
0-6 yaş arasıÜcretsiz

Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği’nde ve İstanbul’daki başkonsoloslukta nakit olarak veya kart (Visa, Vpay, MasterCard veya Maestro) ile ödeme yapılabilmektedir. COVID-19 nedeniyle Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği elektronik ödemeleri tercih etmektedir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren ortalama 15 takvim günü içinde karara bağlanır. Daha fazla sürenin gerektiği durumlarda bu süre 30 güne, ek belgelerin gerekmesi gibi istisnai durumlarda 60 güne kadar uzayabilir.

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi başvuru sonuçlarına VFS Global internet sitesi üzerinden veya Hollanda dış temsilciliklerinden erişilebilmektedir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi reddi kararını takip eden 14 gün içerisinde kararı veren Konsolosun ret kararına itiraz durumunda, kararın tekrar incelenmesini talep etme hakkı bulunmaktadır. Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi reddi kararını takip eden 14 gün içerisinde kararı veren Hollanda Konsolosluk ofisine itiraz başvurusu yapılması gerekir.

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vize reddi kararı kesinleştikten sonra vize başvuru sahipleri Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vize ücreti için iade talebinde bulunamaz. Vize başvuru merkezi hizmet bedelleri ve konsolosluk vize harçları geri ödenmez. Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi için yeni başvuru yapacak kişiler tüm ücretleri yeniden ödemek durumundadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: