Hollanda Vize Şartları

2023'te Hollanda Vize Şartları Nelerdir?

Hollanda vizesi, Hollanda’ya kısa süreli ya da uzun süreli girmeyi planlayan ve vize muafiyetine tabi olmayan kişilerin ülkeye girebilmek adına alması gereken izindir. 2022’de Hollanda vizesine başvuracak kişilerin, başvurularının onaylanması için belirli şartları sağlamaları gerekmektedir.

Hollanda vizesi için alabilmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

  • Geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin temiz adli sicil kaydına sahip olması gerekmektedir.
  • Schengen İstihbarat Sisteminde (SIS) başvuru sahibinin daha önceden vize ihlaline dair herhangi bir kaydının bulunmaması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin Hollanda vize bitiş tarihinde kendi ülkesine döneceğine ve kendi ülkesiyle olan bağlarının kuvvetli olduğuna dair kanıtlar sunması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin planladığı Hollanda seyahatini ve Hollanda seyahati bitiminde ülkesine dönüşünü karşılayabilecek yeterli maddi kaynağa sahip olması gerekmektedir.
  • Hollanda vizesi başvuru sahibinin biyometri kaydını yaptırması gerekmektedir.
  • Seyahat süresince geçerliliği olan kapsayıcı bir seyahat sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir.
  • Hollanda vize harç bedeli başvuru yapılan vize türüne göre ödenmelidir.

Akredite danışmanlık şirketi Vizem.net aracılığıyla yapılacak Hollanda vizesi başvurularında vize işlemleri gerçekleştirilmeden önce Vizem.net uzman danışmanları tarafından başvuru sahiplerinin gerekli vize şartlarını sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilmektedir ve uygun bulunan başvuru sahipleri için süreç başlatılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda'ya Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Hollanda vize başvurusunda başvuru sahibine ait son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş bir pasaport ya da başka bir seyahat belgesi sunulmalıdır. Sunulan seyahat belgesinin en az 2 adet boş sayfasının bulunması ve Schengen bölgesinden ayrılışın planlandığı tarihten itibaren en az 3 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

Hollanda Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Hollanda vizesi için adli sicil kaydı e-devlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapılmasının ardından arama kısmına adli sicil kaydı sorgulama yazılarak, Adalet Bakanlığı’nın ilgili ekranından sorgu yapılarak belgenin çıktısı alınmalıdır.

Adli sicil kaydı alınabilecek ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Hollanda Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?
Hollanda Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Sabıka Kaydında Suç Olanlara Hollanda Vizesi Verilir Mi?

Sabıka kaydında suç olan ve Hollanda’ya vizesiz giriş hakkı bulunmayan başvuru sahiplere Hollanda vizesi sadece belirli şartlarla verilmektedir. Başvuru sahibine ait sabıka kaydının başvuru sürecinde sunması gereklidir. Sabıka kaydı olan kişilerin Avrupa’ya giriş yapabilmesi için; mahkumiyetin 3 yıldan fazla sürmemiş olması ve insan ticareti ya da uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

Avrupa’nın Schengen bölgesine vizesiz giriş hakkı olan kişiler sabıka kayıtlara olsa dahil ülkeye giriş yapabilmektedir.

Schengen VIS Sisteminde Vize İhlali Olan Kişiler Hollanda Vizesi Alabilir Mi?

Vize ihlali; vize süresini aşmak, yurt dışında suç işlemek ya da illegal aktivitede bulunmak, çalışma izni olmadığı halde yurt dışında çalışıp para kazanmak gibi başvuru sahibinin vizesinin izin vermediği faaliyetlerde bulunmasıdır ve vize ihlali bazı kısıtlayıcı yaptırımların uygulanmasına sebep olmaktadır.

Schengen VIS sisteminde vize ihlali bulunan kişiler, Hollanda vizesine başvurabilmektedir; ancak vize başvurularının onaylanması için güçlü bir vize başvuru dosyasına sahip olmaları gerekmektedir. Güçlü bir başvuru dosyasına sahip olmayan ve vize ihlali kaydı bulunan kişilerin Hollanda vize başvurularının onaylanma ihtimali düşüktür. Hazırlanan Hollanda vize başvuru dosyasında daha önceki vize ihlalinin gerekçesinin bildirilmesi gerekmektedir.

Daha önceden vize ihlalinde bulunmuş kişilerin Vizem.net aracılığıyla yapılan Hollanda vize başvurularında başvuru sahibi adına vize talep dilekçesi Vizem.net danışmanları tarafından hazırlanmaktadır.

Hollanda Vizesi için Ülkeye Geri Dönme Şartı Nedir?

Hollanda vize için geri dönme şartı, başvuru sahibinin vize bitiş tarihinden önce Hollanda’dan ayrılacağını kanıtlayabilmek için kendi ülkesiyle bağını ispatlayan ve geri ülkesine döneceğini taahhüt eden her türlü destekleyici belgeyi beyan etmesi ile sağlanmaktadır.

Başvuru sahibinin menşei ülkeye geri döneceğini gösteren belgeler olarak başvuru sahibinin ülkesinde çalıştığını gösteren iş yeri izin dilekçesi, SGK hizmet dökümü, ülkesinde eğitim aldığını gösteren öğrenci belgesi, eğitim gördüğü okuldan alınan izin yazısı, ülkesinde bakmakla yükümlü olduğu çocuğu gösteren doğum belgesi ve nüfus kayıt örneği gibi belgeler sunulabilmektedir.

Hollanda Vizesi Almak için Finansal Yeterlilik Şartı Nedir?

Hollanda vizesi almak için finansal yeterlilik şartı kapsamında, kişilerin Hollanda seyahatleri süresince ve kendi ülkesine dönerken yapacağı harcamaları karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu destekleyici belgelerle kanıtlaması gereklidir.

Maddi yeterliliğin kanıtı olarak gelir kaynakları belgelenmelidir; finansal kaynakları belgeleme yöntemi başvuru sahibinin kişisel durumuna, seyahat amacına, seyahatin bir sponsor tarafından desteklenip desteklenmediğine ve talep edilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Finansal kaynaklar olarak banka hesap özetine ek, varsa gayrimenkul ve araç belgeleri, maaş bordrosu gibi belgeler sunabilmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu için Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

Hollanda vize başvurusu için Avrupa Komisyonunun kararına göre Hollanda topraklarına giriş yapacak yabancı uyruklu kişilerin, kişi başına kalış süresince günlük 34 euroya sahip olmaları gerekmektedir.

Mali yeterliliği kanıtlamak Hollanda vize başvurusunun onaylanmasında önemli bir etkendir. Schengen vizesi için hesapta bulunması gereken tutar, seyahat süresine göre günlük 34 euro olmadığı sürece, vize başvurusunun reddedilmesi mümkündür.

Hollanda Krallığı Vizesi için Biyometrik Bilgi Şartı Nedir?

Biyometrik bilgi, bireyleri tanımlamak için kullanılan biyolojik ölçümler veya fiziksel özelliklerdir.

Hollanda Krallığı vizesi biyometri bilgileri için, vize randevusu alınarak aracı kurum başvuru merkezinde ya da ilgili dış temsilcilikte biyometrik fotoğraf çekimi ve parmak izi kaydı verilmesi gerekir. Schengen vizesi alarak VIS sistemine son 59 ay içerisinde parmak izi kaydı yaptıran kişilerin yapacakları vize başvurularında, Hollanda vizesi parmak izi işlemleri yapılmasına gerek yoktur.

Hollanda Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Şartı Nedir?

Hollanda vizesi için seyahat sağlık sigortası, Hollanda’yı seyahat ederken vize sahibinin başına gelebilecek sağlık sorunlarında tıbbi hizmet alabilmesi için yaptırılması gereken sigortadır. Tek girişli Hollanda vizesi başvurularında sigorta poliçesinin vizenin geçerlilik süresinin tamamını kapsaması gerekirken, çok girişli Hollanda vize başvurularında ise sigorta poliçesinin ilk giriş tarihini kapsaması yeterlidir.

Hollanda vizesi için seyahat sağlık sigortasının; tıbbi nedenler, acil tıbbi müdahale, acil hastane tedavisi ve menşe ülkeye geri dönüşle ilgili ortaya çıkabilecek masrafları karşılayabilmesi için minimum 30.000 euroluk teminata sahip olması gerekmektedir. Hollanda seyahati boyunca geçerli olan kapsayıcı bir Hollanda sağlık sigortası poliçesi, tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olacak şekilde yaptırılarak, vize evrakları arasına eklenmelidir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hollanda vizesi başvurularında kapsamlı seyahat sağlık sigortası 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Hollanda'ya Girişte Covid-19 Önlemleri Nasıldır?

Hollanda’ya girişte Covid-19 önemleri kapsamında, AB vatandaşı olmayan kişilerin tam olarak aşılı olması veya hastalığı son 6 ay seyahat içerisinde atlatmış olmaları şartı aranır. Hollanda giriş şartları arasındaki PCR testi verme zorunluluğu, 23 Mart 2022 tarihi itibariyle kaldırılmıştır.

Hollanda gitme şartları arasındaki tam aşılı olma durumu için iki doz aşının geçerlilik süresi ikinci aşıdan itibaren 270 gün olarak kabul edilmektedir. Kabul edilen aşılar; Pfizer/BioNTech, Astra Zeneca EU, Johnson & Johnson, Moderna, Astra Zeneca-SK Bio, Serum Institute of India, Sinopharm BIBP ve Sinovac’tır. Kişilerin kabul edilen aşılardan oluşan aşı sertifikalarını göstererek Hollanda’ya giriş yapması mümkündür.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: