İngiltere Asgari Ücret

2022’de İngiltere Asgari Ücret ve Çalışma Saat Ücretleri

İngiltere, dört ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu Büyük Britanya ülkelerinin en büyüğü ve merkezi konumunda bulunan ülkedir. İngiltere asgari ücret ve İngiltere’deki meslek maaşları buraya çalışma amacı ile gitmek isteyen T.C vatandaşlarının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Birleşik Krallık nüfusunun yaklaşık yüzde 85’i İngiltere’de yaşamaktadır. Bu da 56 milyon nüfusa tekabül etmektedir. Kilometre kareye 235 kişi ile dünyanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahip ülkeler arasında yer almaktadır.

Resmi para birimi İngiliz Sterlinidir. Çalışan nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 40’ı sanayi kollarında çalışmaktadır. Bu kadar nüfus yoğunluğuna sahip bir ülkede akla gelen ilk soru ise İngiltere’deki yaşam şartları ile ilgili olacaktır.

İngiltere’de Asgari Ücret 2020’de Ne Kadardır?

İngiltere’de asgari ücret ve saat başına çalışma ücreti belirlenirken çalışanın yaşı da göz önünde bulundurulmaktadır. İşçilere verilen saatlik ücret ise işçinin yaşına göre değişmektedir. Bu sebeple İngiltere’de çalışan kişinin yaşı arttıkça maaşı da artmaktadır.

İngiltere’de Asgari ücret 2020 yılında 18 yaşından itibaren tablodaki şekilde yaşa göre artarak verilmektedir.

15 ile 18 yaş arası işçiler4.20 Pound
18 ile 20 yaş arası işçiler5.90 Pound
21 ile 24 yaş arası işçiler7.38 Pound
25 yaş üstü işçiler7.83 Pound

İngiltere Stajyer ve Çırak Maaşları Ne Kadardır?

İngiltere’de yaş sınırlamasının yanı sıra stajyer veya çırak olmakta alınan saatlik ücret miktarını etkilemektedir. Buna göre İngiltere’de çırak veya stajyer olarak çalışanlar saatlik 3.70 Euro ücret almaktadır. Bu da günümüzde hemen hemen 3.24 Pounda denk gelmektedir. Bu oran çoğu Avrupa Ülkeleri’ne kıyasla daha yüksektir.

İngiltere’de 2020 yılında 18 yaş altı ve 18-20 yaş arası bireyler en düşük işçi maaşlarını alan çalışanlardır. Bu nedenle stajyer veya çırak olarak çalışanlar göz önüne alınmazsa, İngiltere’deki en düşük işçi maaşı 18 yaş altı bireylerin aldığı ücret olan aylık 672 Euro’dur. Bundan sonra da 18-20 yaş arası çalışanların aldığı aylık ücret olan 944 Euro gelmektedir.

İngiltere Asgari Maaş

2022’de İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere’de Asgari Ücret 2022 yılında yüzde 2.2 oranında artış göstermesi ve saatlik ortalama 8.91 Pound olması beklenmektedir. 2021 yılının ikinci yarısında AB İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) verilerine göre İngiltere brüt asgari ücretin en fazla olduğu yedinci ülke olmuştur. İngiltere’de 2021 yılının ikinci çeyreğinde brüt asgari ücret bin 583 Euro (bin 429 Pound) olmuştur.

İngiltere’de asgari ücret her yıl nisan ayında belirlenir. Bu sebeple aylık asgari ücret nisan ayından sonrasını kapsayacak şekilde düzenlenir. 2022 yılı içinde henüz bir kesinleşme olmamış olsa da nisan ayı itibari ile asgari ücretin artacağı haberleri medyada yer almaktadır. 2022 yılı için beklenilen saatlik asgari ücretin bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

15 ile 18 yaş arası işçiler4.35 Pound
18 ile 20 yaş arası işçiler6.15 Pound
21 ile 24 yaş arası işçiler7.70 Pound
25 yaş üstü işçiler8.21 Pound

Buna ek olarak stajyerlerin ve çırakların aldığı saatlik ücret ise 3.90 Euro ile belirlenmiştir.

İngiltere’de Yaşam Masrafları Nelerdir?

İngiltere’de yaşam masrafları asgari ücret fiyatları ile birlikte en çok merak edilen konularsan birisidir. Ortalama seviyede bir evin ortalama olarak 500 ile 550 Pound arasında kiralanabildiği İngiltere’de faturalar, market alışverişleri , kıyafet alışverişleri ve diğer tüm temel ihtiyaçlar hesaplandığında aylık yaklaşık olarak bin Pound’a ulaşmaktadır.

Yaşam bakımından dünyanın en rahat ülkelerinden biri olan İngiltere’de gerek sosyal aktiviteler, gerekse halkına sunduğu refah koşulları ile birlikte göç edilmek istenen ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

Ulaşımın gayet rahat olduğu ülkede alışveriş mağazaları ve sosyal aktiviteler oldukça fazladır. Suç oranı ise diğer ülkelere nazaran neredeyse yok denecek kadar azdır.

İngiltere’de Çalışma Saat Ücreti Nedir?

İngiltere’de asgari ücret denildiği zaman saatlik çalışma ücreti anlaşılmaktadır. İngiltere’de Asgari ücreti belirleyen unsur çalışma saatine alınan ücrettir. Çalışma saati ücreti çalışanın yaşına göre belirlenmektedir.

İngiltere’de günlük 8, haftalık ise 40 saat çalışma süresi bulunmaktadır. Bu veriler göz önüne alındığı zaman İngiltere’de 25 yaş üstü bir işçinin aldığı günlük ücret yaklaşık olarak 66 Pound, aylık aldığı ücret ise 1315 Pound’a denk gelmektedir.

Fakat İngiltere’de bu tutara çalışan kişi sayısı oldukça az olup genelde işverenler daha fazla ücret ödemektedir. Verimli bir şekilde çalışan kişiye aylık olarak ortalama minimum bin 1500 Pound maaş almaktadır.

İngiltere Çalışma Şartları Nelerdir?

İngiltere’de asgari ücretin yanı sıra çalışma şartları burada yaşamayı planlayan kişilerin merak ettiği diğer bir konudur.

İngiltere’de verimlilik çalışma açısından ön planda tutulur.

İngiltere’de çalışanların birçok sosyal hakkı bulunmaktadır. İngiltere’de uygulanan sert yaptırımlar sonucunda işverenlerin işçilerin haklarını gasp etmesinin önüne geçilmiştir. İngiltere’de çalışma hayatı yüksek bir tempoda devam ettiği için İngiltere’de çalışmayı düşünen kişilerin bu tempoya alışması biraz vakit alabilmektedir.

İngiltere’de Emeklilik Maaşı

İngiltere’de Emeklilik Maaşı Ne Kadardır?

İngiltere’de emeklilik maaşı ve yaşı 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile değişikliğe uğramıştır. 6 Nisan 2016 yılında ‘sabit oranlı’ bir devlet emeklilik maaşı başlatılmıştır. Yapılan bu revizyon sistemi daha kolay anlaşılır hale getirmek için tasarlanmış olsa da basit olmaktan hayli uzaktadır.

2018 yılı için İngiltere emeklilik maaşı ortalaması haftalık 304 £’dir. Vergiler ve barınma maliyetlerini çıkardıktan sonra ortalama bir emekli yılda net 15.080 £ civarında gelir elde edilmektedir.

İngiltere Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Emeklilik tarihi doğum göre değişmektedir. İngiltere’de maliyeti düşürmek için resmi emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilmektedir.

Nisan 2020’de İngiltere emeklilik yaşı resmi olarak 66’ya yükseltilmiştir. Emeklilik yaşının giderek yükseleceği ve hedeflere göre 2029 yılında 67 yaş, 2037 ile 2039 arasında ise 68 yaş olarak devam edeceği bilinmektedir.

Önceden 60 yaş ile sınırlanan kadın emeklilik yaşı günümüzde 66 yaşa yükselmesi ile birlikte ülke içinde tartışmalar çıkmasına sebep olmaktadır. WASPI (Devlet Emeklilik Eşitsizliğine Karşı Kadınlar) kuruluşu kadınların emeklilik yaşında değişime karşı mücadele etse de hükümete karşı olan yasal mücadelesini kaybetmiştir.

İngiltere’de emeklilik yaşları tablosu aşağıda verilmiştir.

 Doğum TarihiResmi Emeklilik Yaşı
Erkekler6 Aralık 1953 Öncesi65
Erkekler6 Aralık 1953 ve Sonrası66
Kadınlar6 Nisan 1950 Öncesi60
Kadınlar6 Nisan 1950 ve Sonrası66

İngiltere Emekli Maaşı Ne Kadar?

İngiltere emekli maaşının ne kadar olduğu merak edilen bir diğer önemli konulardandır. Maaş tutarı NI (ulusal sigorta) primlerinde ne kadar ‘nitelikli yıla’ sahip olunduğuna bağlıdır.

Kişinin, hasta veya engelli birisine bakmasının veya tam zamanlı eğitim görmesinin, emekli maaşının belirlenmesinde pozitif katkı sağlamaktadır. İnternete mevcut NI kayıtları girilerek tahmini bir devlet emeklilik maaşı tutarı hesaplanabilmektedir. Ancak, bunun yalnızca bir tahmin olduğunu ve gelecekte alınacak emekli maaşının bu tutardan farklı olabileceği bilinmelidir.

İngiltere İşsizlik Oranı Ne Kadardır?

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre İngiltere’de 2020 yılı işsizlik oranı beklentilerle uyumlu şekilde yüzde 3.9 olarak kaydedilmiştir. ONS’nin son verilerine göre ise 1975’ten bu yana İngiltere’de görülen en düşük işsizlik oranı 2020 yılında yakalanmıştır.

İngiltere’de istihdam piyasasının son derece güçlü olması çalışanların sayısının artmasını sağlamaktadır. Haftalık gelirler ise yıllık bazda enflasyonun üzerinde seyretmektedir.

Ancak yaşanan COVID-19 salgını sebebi ile diğer dünya ülkeleri gibi İngiltere’de de hayat durmuş ve bir süreliğine işsizlik oranının aldatıcı şekilde yükselmesine sebep olmuştur.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere asgari ücreti ve çalışma saat ücretleri hakkında sıkça sorulan soruları aşağıda bulabilirsiniz.

İngiltere’de Asgari Ücret Kaç Sterlindir?

İngiltere asgari ücret yaşa ve çalışma saatlerine göre değişiklik göstermektedir. 2020 Nisan ayı itibari ile ülkede alınan en düşük asgari tutar aylık 1429 Sterlindir.

İngiltere’de Çalışma Saat Ücreti Ne Kadardır?

Aşağıdaki tabloda İngiltere’de Çalışma Saat Ücreti verilmiştir.

15 ile 18 yaş arası işçiler4.35 Pound
18 ile 20 yaş arası işçiler6.15 Pound
21 ile 24 yaş arası işçiler7.70 Pound
25 yaş üstü işçiler8.21 Pound

Birleşik Krallık’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda, ülkeleri için asgari ücretler aynı ve 2022 yılı itibariyle 25 yaş üstü kişiler için saatlik £8.20 olarak belirlenmiştir. Günde 8 saat çalışan yetişkin bir kişi ortalama aylık maaş olarak 1443£ almaktadır.

Meslek gurubu ne olursa olsun işçi ya da nitelikli çalışanlar için vizem.net İngiltere çalışma vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti vermekte ve son 3 yılda Türkiye’den en fazla İngiltere çalışma vizesi başvurusu yapmış akredite acentedir.

Paylaş: