İngiltere Erasmus Programı

Yeni İngiltere Erasmus Programı: 2023 UK Turing Scheme

Avrupa Birliği programı olan Erasmus öğrenci değişim programı, öğrencilerin Avrupa Birliği’nin 32 katılımcı ülkesinden birinde yurt dışı eğitim ve iş deneyimi kazanmasını sağlamaktadır. 31 Aralık 2020 tarihinde İngiltere’de Brexit sürecinin başlamasından bu yana, Birleşik Krallık Erasmus programına katılmamaktadır. İngiliz matematikçi Alan Turing’in adını taşıyan Turing programı 2021 yılının Eylül ayından itibaren İngiltere’de Erasmus programı yerine faaliyet göstermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Erasmusa Dahil Mi?

Hayır, İngiltere Erasmus programına dahil değildir.

2022'de İngiltere Erasmus Vizesi Veriyor Mu?

Hayır, 2022’de İngiltere Erasmus vizesi vermemektedir.

İngiltere Erasmus Staj Programı Devam Ediyor Mu?

Hayır, İngiltere Erasmus staj programı devam etmemektedir. Brexit sürecinin ardından İngiltere Erasmus stajı için başvurular alınmamaktadır; ancak İngiltere hükümetinin yeni açıkladığı program ile Birleşik Krallık’ta yükseköğretim kurumuyla anlaşması olan üniversitelerde eğitim gören öğrenciler Turing programına başvurma imkanına sahiptir.

İngiltere Turing Programı Nedir?

İngiltere Turing programı, Erasmusa alternatif olarak Birleşik Krallık hükümeti tarafından oluşturulan küresel çaptaki öğrenci değişim programıdır. Eylül 2021’de Erasmus’un yerini alan Turing programı; 40.000 öğrencinin finansmanını karşılayacak şekilde hazırlanmıştır ve 110 milyon sterlinlik bir teklif sunmuştur.

Program kapsamındaki 120 üniversite ile küresel çapta farklı öğrenci destinasyonları ve ortak eğitim kurumları oluşturulmuştur.

UK Turing Programına Nasıl Başvurulur?

UK Turing programına öğrenciler doğrudan başvuruda bulunamamaktadır. Birleşik Krallık’ta bulunmayan bir kurumda eğitim gören kişiler, Turing programına başvuru yapamaz.

Birleşik Krallık’ta öğrenci değişimi ile bulunmak isteyenlerin uluslararası eğitim ofisleri ile iletişime geçerek, uygun programlar hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

İngiltere Erasmus ile Turing Programları Arasındaki Farklar Nelerdir?

İngiltere Erasmus ile Turing programı arasındaki farklar aşağıda sıralanmıştır.

  • Erasmus AB ülkeleri ile sınırlı iken, Turing programı küreseldir ve 2021 yılında 150’den daha fazla ülke bu programa katılmaktadır.
  • Erasmus programına başvuranlar arasında ayrıcalıklı olanların kabul edilme şansı daha yüksek iken, Turing programında dezavantajlı konumda olan öğrenciler hedef alınmaktadır.
  • Erasmus programı ile yalnızca katılımcıların %3’üne seyahat desteği sağlanırken, Turing programı kapsamında dezavantajlı yükseköğretim öğrencilerinin seyahat masrafları, vize, pasaport ve seyahat sigortaları için finansman sağlanmaktadır.
  • Turing programı kapsamında ev sahibi üniversitelerin eğitim ücretlerinden feragat etmesi halinde öğrenciler, Birleşik Krallık’ta kendilerine yapılan eğitime katkı ödemesini almaya devam edebilecektir.

İngiltere Değişim Programları İçin Vize Nasıl Alınır?

İngiltere değişim programları için 6 aydan kısa sürecek programlarda İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi, 6 aydan uzun sürecek programlarda ise İngiltere öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. İngiltere değişim programları için vize başvurusundan önce İngiltere’deki eğitim kurumundan eğitim kabul onayı, bir başka deyişle CAS belgesi alınmış olması gerekmektedir.

CAS belgesi alan kişiler gerekli evrakları hazırlayarak Gov.Uk sitesi üzerinden ilgili vize türüne başvuru yapmalı, ardından randevu alarak aracı kurumun vize başvuru merkezinde biyometri kaydı verilmelidir.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan kısa dönemli İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi ve uzun dönemli İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi başvuruları için, vize uygunluk tespiti, online evrak belge yükleme, randevu işlemleri ve başvuru takibi gibi bütün süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: