İngiltere MBA Programları

2023 İngiltere MBA Programları ve Birleşik Krallık'ta Doktora Şartları

MBA (Master of Business Administration) iş insanlarının işletme ve yöneticilik pozisyonlarına dair eğitim aldıkları, “işletme yönetimi yüksek lisansı” anlamına gelen bir yüksek lisans derece programıdır. Dünya çapında ekonomilerin sürekli olarak büyüme ihtiyacı bireyleri işletme alanında kariyer yapmaya yönlendirmektedir. Birleşik Krallık bünyesinde bulunan işletme okullarında bu alana yönelik sunulan kaliteli eğitim programları sunulmaktadır. İngiltere işletme okullarında eğitimi verilen programlar aşağıdaki müfredatı kapsar.

 • International Business (Uluslararası İşletme)
 • Business/Management (İşletme/Yönetim)
 • Business Entrepreneurship (Girişimcilik)
 • International Management (Uluslararası Yönetim)
 • Accounting (Muhasebe)
 • Finance (Finans)
 • Marketing (Pazarlama)
 • MBA – Master of Business Administration (İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı)

İngiltere’deki MBA programları uluslararası yüksek eğitim standartlarına sahiptir, diğer ülkelerdeki MBA programlarına kıyasla öğrencilerin çeşitli uzmanlıklardan ders almaları sağlanarak multidisipliner bir müfredat izlemektedir. İngiltere’deki MBA programları uluslararası öğrenciler tarafından eğitim kalitesi, sağladığı iş bağlantıları ve kariyer basamaklarını hızlı ve emin adımlarla tırmanma, kariyer danışmanlığı alma ve çalışırken okuma imkanı sağladığı için tercih edilmektedir. MBA programının İngiltere’de 1 yılda tamamlanması öğrencilere zaman ve para tasarrufu olarak geri dönmektedir.

İngiltere MBA Şartları Nelerdir?

İngiltere MBA şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Lisans Derecesi: Uluslararası tanınırlığı olan bir kurumdan lisans derecesinin 4.0 ortalama sistemi üzerinden 3.0-3.5 not ortalamasıyla tamamlanmış olması İngiltere’deki iyi üniversitelerin istediği bir kriterdir.
 • GMAT/GRE puanı: Lisansüstü eğitim için İngilizce ve matematik yeteneklerini ölçen GMAT sınavından 650 veya üzeri, sözel ve sayısal GRE sınavından 160 alınması gerekmektedir.
 • İş deneyimi: İlgili alanda en az 3 yıllık mesleki iş deneyimi şarttır. İngiltere’deki tüm üniversitelerin koyduğu bir şart değildir ancak tercih sebebidir.
 • Dil şartları: İngilizce yeterlilik testi tüm uluslararası öğrencilerin İngiltere’de MBA derecesi almaları için zorunludur. IELTS için 6.0-7.5, TOEFL için 110 puan alınması gerekmektedir.
 • Pasaport ve vize: İngiltere’ye planan seyahat tarihinden en az 3 ay önce öğrenci vizesine başvurulması ve geçerli pasaport sahibi olunması gerekmektedir.

İş Tecrübesi Olmadan İngiltere'de MBA Eğitimi Alınabilir Mi?

İş tecrübesi olmadan İngiltere’de MBA eğitimi almak mümkündür. İngiltere’de bulunan MBA programlarının birçoğu 1 ile 5 yıl arasında iş tecrübesine sahip olmayı talep etmekle birlikte bazı üniversiteler yeni mezun öğrenciler için MBA programı imkanı sunmaktadır.

İngiltere’de iş tecrübesi olmadan MBA eğitimine kabul veren okullar Coventry Üniversitesi, Swansea Üniversitesi, Central Lancashire Üniversitesi, East London Üniversitesi ve Northampton Üniversitesi'dir.

İngiltere'de MBA için Hangi Vize Alınmalıdır?

İngiltere’de MBA eğitimi almak için öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Birleşik Krallık’ta MBA programı için başvurunun kabul edildiği bilgisi, öğrenciye adına yazılmış bir kabul mektubuyla bildirilmektedir.

İngiltere MBA programına kabul alan öğrenciler master vizesi almak için işlem başlatmalıdır. MBA programına kabul mektubu ve gerekli görülen diğer vize evraklarını şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla vize başvuru merkezine teslim eden kişiler, İngiltere master vizesi almak için başvuru sürecini başlatabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den İngiltere'ye MBA eğitimi için gidecek kişilere İngiltere yüksek lisans vizesi ve eğitim danışmanlığı hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

En İyi İngiltere MBA Okulları Hangileridir?

En iyi İngiltere MBA okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Londra İşletme Okulu (LBS)
 • Cambridge Üniversitesi, Judge İşletme Okulu
 • Oxford Üniversitesi, Saïd İşletme Okulu
 • Warwick Üniversitesi, Warwick İşletme Okulu
 • Imperial College İşletme Okulu
 • Manchester Üniversitesi, Alliance Manchester İşletme Okulu
 • Durham Üniversitesi İşletme Okulu
 • City, Londra Üniversitesi, Bayes İşletme Okulu
 • Cranfield Yöneticilik Okulu
 • Edinburgh Üniversitesi İşletme Okulu

London Business School (LBS)

London Business School (LBS)
London Business School (LBS)

Londra İşletme Okulu, Londra’da bulunan ve dünya sıralamasında işletme okulları arasında 5. sırada, MBA programıyla 13. sırada yer alan bir okuldur. Londra İşletme Okulu MBA ve Executive MBA Londra’daki programlarının yanı sıra Dubai’de de MBA programı vermekte ve Amerika, Avrupa ve Asya’da verdiği EMBA Global isimli bir programı bulunmaktadır.

University of Cambridge, Judge Business School

University of Cambridge, Judge Business School
University of Cambridge, Judge Business School

Cambridge Üniversitesi Judge İşletme Okulu, MBA programı öğrencilerine güncel akademik ve mesleki uygulama fırsatı sunmaktadır. Cambridge’de bulunan Judge İşletme Okulu, dünya sıralamasında 3., Global MBA sıralamasında 17. sırada yer almaktadır. Judge İşletme Okulu MBA, Cambridge Executive MBA ve Global Executive MBA’dan oluşan üç adet programla eğitim vermektedir.

University of Oxford, Saïd Business School

University of Oxford, Saïd Business School
University of Oxford, Saïd Business School

Oxford Üniversitesi Saïd İşletme Okulu, bir yıllık MBA programı ile teorik eğitim, seminer ve grup projeleri üzerinden öğrencilerine yoğun bir çalışma temposu sunmaktadır. Oxford’da bulunan Saïd İşletme Okulu dünya sıralamasında 2., Global MBA programıyla 13. sıradadır. Oxford Saïd İşletme Okul MBA ve Global MBA programlarıyla eğitim vermektedir.

İngiltere MBA Ücretleri Ne Kadardır?

2022 İngiltere MBA program ücretleri aşağıda verilmiştir.

MBA Programı İşletme Okulları2022 Yıllık MBA Ücretleri
Londra İşletme Okulu (LBS)MBA - 97.500 euro
Cambridge Üniversitesi, Judge İşletme OkuluMBA - 61.000 euro
Oxford Üniversitesi, Saïd İşletme OkuluMBA - 65.520 euro
Warwick Üniversitesi, Warwick İşletme OkuluTam zamanlı MBA (Warwick) - 45.950 euro
Imperial College İşletme OkuluTam zamanlı MBA - 57.200 euro
Manchester Üniversitesi, Alliance Manchester İşletme OkuluTam zamanlı MBA - 45.000 euro
Durham Üniversitesi İşletme OkuluTam zamanlı MBA - 35.000 euro Online MBA - 15.000 euro
City, Londra Üniversitesi, Bayes İşletme OkuluTam zamanlı MBA - 47.000 euro
Cranfield Yöneticilik OkuluTam zamanlı MBA - 40.175 euro
Edinburgh Üniversitesi İşletme OkuluTam zamanlı MBA - 35.900 euro

İngiltere’de Doktora Nasıl Yapılır?

Doktora, İngiltere eğitim sisteminde alınabilecek en üst düzey eğitim programıdır. İngiltere’de PhD programları 3 kategoriye ayrılmaktadır, bu programlar aşağıda verilmiştir.

 • PhD (Doctor of Philosophy)
 • MRes (Master of Research)
 • MPhil (Master of Philisophy)

İngiltere’de doktora kapsamında genel olarak 100.000 kelimelik bir bitirme projesi hazırlanması gerekmektedir. Doktora öğrencilerinden projelerini tez olarak hazırlamaları ve eğitim sonunda jüri karşısında sözlü olarak savunma yapmaları beklenmektedir. İngiltere’de doktora yapmak için başvuru sahibinin belirli şartları karşılıyor olması gerekmektedir.

İngiltere Doktora Şartları Nelerdir?

Tüm okulların ön koşullar arasında yer alan İngiltere doktora kabul şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere’de doktora eğitimi başvurusunda bulunacak bireylerin öncelikle yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlamış olmaları gerekir.
 • Öğrencilerin doktora başvurusu yapabilmeleri için yüksek lisans derecelerinin en az 2.7/4 olması beklenmektedir.
 • IELTS üzerinden en az 7 puana sahip olunmalıdır.

İngiltere doktora eğitim maliyetleri, şehir ve eğitim kurumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıda genel olarak bir fiyat listesi aralığı verilmiştir.

İngiltere Doktora Ücretleri Ne Kadardır?

T.C vatandaşlarının en fazla tercih ettiği İngiltere PhD eğitimi veren bazı üniversiteler ve bu üniversitelere ait 2021-2022 dönemi doktora ücretleri aşağıda verilmiştir.

ÜniversiteBölümÜcretSüre
Unicaf UniversityMuhasebe ve Finans£20,300/Yıl3 Yıl
Unicaf University BelfastBilgi Teknolojileri£18,900/ Yıl3 Yıl
Queen’s University Belfastİnşaat Mühendisliği£20,300/ Yıl3 Yıl
Queen’s University BelfastFizik£20,300/ Yıl3 Yıl
The London School Of EconomisTüm Bölümler£20,136/ Yıl3-4 Yıl

İngiltere’de master programını tamamlamış öğrenciler, doktoraya devam etmeleri halinde eğitim kurumuna göre %30’a kadar indirim alabilmektedir.

İngiltere’de Doktora Bursu Nasıl Alınır?

İngiltere’de doktora bursu İngiltere ve Türkiye’deki çeşitli kurum, üniversite, dernek ve özel kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Chevening Doktora Bursu

Chevening doktora bursu, Türk öğrenciler için tüm maliyetlerin ödendiği en kapsamlı İngiltere burslarından biridir. Chevening bursu için başvuru sahipleri eğitim belgelerini, referanslarını ve Birleşik Krallık üniversitesinden alınmış kabul mektuplarını sunmalıdır.

Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Chevening bursu başvuruları için son tarihler 2021 yılı için tamamlanmış olup 2022 yılı dönemi için yeni tarihler henüz açıklanmamıştır.

Doktora Eğitiminin Ardında İngiltere’de Çalışmak Mümkün Müdür?

İngiltere’de doktora eğitiminin tamamlanmasının ardından, mezunlar 2 yıl içerisinde bir iş bulup çalışmaya başlayabilirler. Doktora mezunlarının çalışma izinleri olduğu sürece İngiltere oturum izinleri ve ailelerini yanlarına getirme hakları bulunmaktadır.

İngiltere Yüksek Lisans Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Vizem.net İngiltere’nin en iyi dil okulları ve üniversitelerinde eğitim görmek isteyen T.C vatandaşları için başvuru aşamasından vize alımına kadar tüm süreci tek çatı altında yürüten akredite acentedir. Yurtdışı eğitimi kapsamında bugüne kadar 200’den fazla özel programa kabul sağlamış ve bu anlamda kurumsal hizmet veren tek acentedir. 2017 yılında İngiltere üniversitelerinin yüksek lisans programlarına en fazla öğrenci gönderen acente olmuştur.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: