İngiltere Üniversiteleri

İngiltere Üniversiteleri ve Üniversite Okumak için Başvuru Süreci

İngiltere yüksekokulları ve üniversiteleri zengin bir akademik kariyer planı sunmakla birlikte dünya çapında kabul gören yeterlilik ve prestij sağlamasından dolayı yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Eğitim konusuna yüksek düzeyde önem veren Birleşik Krallık’ta 150 den fazla üniversite bulunmaktadır. Yabancı öğrencilerin İngiltere’de okumak için başvurduğu okulların başında University College London gelmektedir. Uluslararası öğrencisi yoğunluğu olan diğer İngiltere devlet üniversiteleri ve özel okulları ise Manchester Üniversitesi, Edinburgh Üniversitesi, King's College London, Coventry Üniversitesi, Glasgow Üniversitesi, Imperial College of Science, Technology and Medicine, The University of Sheffield, University of the Arts, Londra ve The University of Leeds’dir.

Birleşik Krallık’ta okumak isteyen yabancı öğrencilerin en fazla başvurduğu bölümler;

iktisadi ve idari bilimler, sosyal bilgiler, tıpla ilgili çalışmalar ve yaratıcı sanatlardır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Birleşik Krallık'ta Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Birleşik Krallık'ta Üniversite Eğitimi Nasıldır?
Birleşik Krallık'ta Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Birleşik Krallık’ta üniversite eğitimi, lise son sınıf öğrencilerinin dönem sonunda girdiği sınav ile başlar ve sonucuna göre yüksek seviyede eğitimde devam edip etmeyecekleri belirlenir.

İngiltere’de eğitim veren yükseköğrenim türleri; lisans, yüksek lisans, doktora, lisansüstü eğitim sertifikaları ve profesyonel seviyeye getiren kurslardır.

Birleşik Krallık yüksekokulları ve üniversiteleri arasında hiyerarşik bir düzen bulunmaktadır. Kolej diye adlandırılan yüksekokullar, öğrencileri derece kazanmaya hazırlayan ileri derece eğitim kurumu iken, üniversiteler lisanslı eğitim kurumlarıdır. İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl, İskoçya’da 4 yıl sürerken, yükseklisans eğitimi genellikle 1 yıl, araştırmaya dayalı bir bölüm ise 2 yıl sürer, doktora eğitim süresi ise 3 yıldır.

En İyi İngiliz Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi İngiliz Üniversiteleri, QS World University Rankings 2022 yılındaki verileri baz alınarak aşağıda belirtilmektedir.

 • Oxford Üniversitesi, Oxford
 • Cambridge Üniversitesi, Cambridge
 • University College London, Londra
 • Imperial College London, Londra
 • Edinburgh Üniversitesi, Edinburgh
 • Manchester Üniversitesi, Manchester
 • King's College London, Londra
 • The London School of Economics and Political Science (LSE), Londra
 • Bristol Üniversitesi, Bristol
 • Warwick Üniversitesi, Coventry

Yabancı öğrencilerin de sıklıkla tercih ettiği Londra üniversiteleri içerisinden Oxford ve Cambridge Üniversiteleri, UCL, Imperial College London en iyi İngiltere üniversiteleri arasında olmalarının yanı sıra, The Times Higher Education 2022 sıralamasına göre dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasında yer almaktadırlar.

Oxford Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Oxford Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Oxford Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

İngiltere Oxford Üniversitesi Birleşik Krallık'ta Oxford Şehrinde bulunan Oxfordshire’dadır. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1096 yılında eğitim olduğuna dair belgeler bulunmaktadır. QS World University Rankings 2022 sıralamasına göre dünyanın en iyi dördüncü üniversitesi olarak bilinen Oxford Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin 2021 yılı verilerine göre %41 oranla 10.930 uluslararası öğrenci olmak üzere toplamda 26.455 kişiye eğitim vermektedir.

Oxford Üniversitesi bölümleri, Beşeri Bilimler, Matematik, Fizik, Yaşam Bölümleri, Tıp Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere dört departmana ayrılır. Oxford Üniversitesi mühendislik bölümleri ise Biyomedikal Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgi Mühendisliği ve Makine Mühendisliğidir.

Birleşik Krallık öğrencileri için Oxford Üniversitesi fiyatları 9.000 £ iken, uluslararası öğrenciler için 25.740 £ ile 36.065 £ arasında değişmektedir.

İngiltere Oxford Üniversitesi’nin eğitimi, diğer İngiliz üniversitelerine göre daha kısa sürede tamamlanmaktadır; akademik yıl, toplam bir yıldan daha az bir zaman sürer ve lisans öğrencilerinin Noel, Paskalya ve Uzun Tatil olarak bilinen üç tatil süresince çalışmaları beklenmektedir.

Cambridge Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Cambridge Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Cambridge Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Cambridge Üniversitesi’nin eğitimi, dünya akademik sıralamasında ilk üçte yer almasının yanı sıra Oxford Üniversitesi ile benzerlik göstermektedir. Oxford Üniversitesi’nden ayrılan akademisyenler tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi kuruluş tarihi 1209 olarak bilinmektedir. Her iki üniversiteden aynı anda bahsetmek istendiğinde Oxbridge tabiri kullanılmaktadır. Cambridge Üniversitesinde her yıl yaklaşık 20.000 öğrenci eğitim görmektedir ve öğrencilerin yaklaşık 9.000’i uluslararası öğrencilerdir.

İngiltere Cambridge Üniversitesi departman açısından çeşitlilik gösterir. Biyoloji, Eğitim, Ekonomi, Fizik ve Kimya, Hukuk, Matematik, Mimarlık, Sanat Tarihi, Mühendislik, Müzik, Psikoloji, Sağlık Bilimleri, Sanat ve Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Tarih, Yerbilimleri ve Coğrafya Fakülteleri Cambridge Üniversitesi bölümleri olarak bilinir.

Cambridge Üniversitesi fiyat konusunda Birleşik Krallık öğrencileri için 9.250 £ iken, uluslararası öğrenciler için tercih edilen bölüme göre 23.340 £ ile 60.942 £ arasında değişiklik göstermektedir.

London Imperial College Eğitimi Nasıldır?

London Imperial College Eğitimi Nasıldır?
London Imperial College Eğitimi Nasıldır?

London Imperial College eğitimi, öğrenim ve araştırma konusunda uluslararası üne sahip olmasıyla birlikte dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 12. sıradadır. Üniversitenin ana kampüsü South Kensington’da, Londra ve güneydoğudaki kampüsleri ise, toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilecek konumlarda tasarlanmıştır.

London Imperial College’de eğitim gören uluslararası öğrenci oranı %60 olup toplam öğrenci sayısı 17.000’dir. Üniversite, mühendislik, tıp, doğa bilimleri ve imparatorluk koleji işletme okulu olmak üzere 4 fakülteden oluşmaktadır. Birleşik Krallık’ta yaşamını sürdürenler için tüm bölümlerin eğitim ücreti 9.250 £, yurt dışından gelen öğrenciler için eğitim ücretleri ise mühendislik fakülteleri için 33.750 £, tıp için 45.300 £, doğa bilimleri için34.500 £’dir.

Imperial’da okurken başvurulabilecek GREAT-Imperial College London, British Council ile ortak STEM bursları, COLFUTURO ile Imperial College London ortaklığıyla lisansüstü kredi ve bursları, DAAD bursları bulunmaktadır.

UCL Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

UCL Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
UCL Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

UCL Üniversitesi eğitimi The Guardian Üniversite Rehberi 2022’ye göre İngiltere’nin en iyi eğitim veren üniversitesi seçilmiştir. UCL İngiltere Üniversitesi 1902 yılında kurulmuş olup, Birleşik Krallık’ın üçüncü üniversitesi olarak kabul edilmektedir. QS-2022 sıralamasına göre 8. sırada olan UCL, 11 fakültede %53’ü uluslararası öğrenci olmak üzere toplam 43.800 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

UCL eğitim ücretleri, eğitim almak istenilen programa göre değişmekle birlikte genel olarak 23.300 £ ile 34.000 £ arası değişmektedir. Okurken burs başvurusunda bulunabilmek için okulun resmi sitesindeki burs bulucu kullanılmaktadır.

Londra Ekonomi Okulu Eğitimi Nasıldır?

Londra Ekonomi Okulu Eğitimi Nasıldır?
Londra Ekonomi Okulu Eğitimi Nasıldır?

Londra Ekonomi Okulu eğitimi, Londra Üniversitesi’ne bağlı olarak lisansüstü çeşitli kursları ve yönetici eğitimleriyle İngiltere'nin en iyi kolejleri arasındadır. Londra Ekonomi Üniversitesi lisans eğitimini Londra Üniversitesi bünyesinde vermektedir.

1895 yılında Fabian Derneği üyelerinin Londra’da kurduğu okul, West End şehrine kolayca ulaşılabilecek konumda, Sussex Place, Taunton Centre, Sammy Ofer Center ve North Building arasında bir üçgen oluşturmaktadır. QS-2022 sıralamasında göre 49. sırada yer alan Londra Ekonomi okulu yüksek lisans eğitiminde ve çevrimiçi yönetici kurslarında önde gelen bir eğitime sahiptir. Yüksek lisans programları, Yönetici, Liderlik, Finansal Analiz, Finans konularında, doktora programları ise Muhasebe, İktisat, Finans, Yönetim Bilimi ve Operasyon, Pazarlama, Örgütsel Davranış ve Strateji ve Girişimcilik programlarıdır.LSE’de eğitim gören toplam öğrenci sayısı 12.050, uluslararası öğrenci sayısı ise 7935’tir.

2020 yüksek lisans eğitim ücretleri 39,200 £ olarak belirlenmiştir ve bu ücrete ek olarak öğrenci birliği adı altında 135 £ talep edilmektedir. Eğitim alırken %30 EMBA kulüp kurslarından, Laidlaw Kadın Güvenlik Fonundan, Barış Bursundan, Cumhurbaşkanı İşleri Bakanlığı burslarından yararlanabilmek için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Uluslararası Öğrenciler Tarafından En Çok Tercih Edilen İngiltere Üniversiteleri Nelerdir?

Uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen İngiltere üniversiteleri aşağıda belirtilmektedir.

 • İngiltere tıp fakülteleri
 • İngiltere mimarlık üniversiteleri
 • İngiltere güzel sanatlar üniversiteleri
 • İngiltere hukuk üniversiteleri
 • İngiltere mühendislik üniversiteleri

İngiltere'de Tıp Eğitimi için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

İngiltere’de tıp eğitimi için en iyi üniversiteler; Oxford kentindeki ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında en üst sırada gösterilen Oxford Üniversitesi, Londra’daki Imperial College London, University College London, King's College London ve Queen Mary Üniversitesi, Cambridge’deki dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk on içinde yer alan Cambridge Üniversitesi, Manchester’daki Manchester Üniversitesi, İskoçya’nın Dundee kentindeki Dundee Üniversitesi, Galler’deki Swansea Üniversitesi, Edinburgh’da bulunan Edinburgh Üniversitesi ve Glasgow’da bulunan Glasgow Üniversitesi’dir.

İngiltere'de Mimarlık Eğitimi için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

İngiltere’de mimarlık eğitimi için en iyi üniversiteler; Cambridge’deki dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk onun içinde yer alan Cambridge Üniversitesi, Londra’daki University College London, Edinburgh’da bulunan Edinburgh Üniversitesi ve Glasgow’da bulunan Glasgow Üniversitesi, Lancaster’de bulunan Lancaster Üniversitesi, Manchester’da bulunan Manchester Üniversitesi, İngiltere'nin Yorkshire ve Humber bölgesindeki Sheffield şehrinde bulunan Sheffield Üniversitesi, Nottingham, İngiltere'de bulunan ve bir araştırma üniversitesi olan Nottingham Üniversitesi, Leeds kentinde Birleşik Krallık'taki en büyük üniversitelerden biri olan Leeds Üniversitesi ve Exeter’de bulunan Exeter Üniversitesi’dir.

En Ünlü İngiltere MBA Okulları Hangileridir?

En ünlü İngiltere MBA okullarının başında Forbes sıralamasında 1 numara olarak gösterilen Londra’daki London Business School gelmektedir.

Cambridge'deki Cambridge Üniversitesi Judge Business School, Oxford’daki Oxford Üniversitesi Said Business School, İngiltere’nin Coventry şehrindeki Warwick Üniversitesi Warwick Business School, Londra’daki Imperial College Business School, Manchester’daki Manchester Üniversitesi Alliance Manchester Business School, Durham kentindeki Durham Üniversitesi Business School, Londra’daki Londra Üniversitesi Bayes Business School, Bedfordshire'daki Cranfield Üniversitesi'nin bir parçası olan ve sadece lisansüstü eğitim veren Cranfield School of Management, Edinburgh’taki Edinburgh Üniversitesi Business School İngiltere MBA programları arasında en çok tercih edilen okullardır.

İngiltere Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere üniversite ücretleri, üniversitenin bulunduğu şehir ve alınan eğitim türüne göre değişiklik göstermektedir.

QS-2022 sıralamasında ilk 10 üniversite içerisinde yer alan Oxford, Cambridge,Imperial Business School ve UCL üniversitelerinden İngiltere’de üniversite fiyatları örnek verilecek olursa; Oxford Üniversitesi’nde lisans ücretleri ortalama 25.740 £ ile 36.065 £ arasında değişim gösterirken, yüksek lisans öğrenim ücretleri 22.600-26.960 £ arasında değişiklik gösterir. Cambridge Üniversitesi’nde lisans ücretleri 23.340 ile 60.942 £ arası değişirken lisansüstü ücretler ortalama 30.000 £’dir. Imperial’de en düşük lisans ücreti 33.750 £ iken, yüksek lisans ücretleri 57.200 £ civarındadır. UCL lisans ücretleri 23.300 ile 34.000 £ arası değişirken yüksek lisans ücretleri 19.400 ile 52.900 £ arası değişmektedir.

İngiltere'de Ücretsiz Üniversite Okumak Mümkün Mü?

İngiltere’de ücretsiz üniversite okumak için eğitim veren nadir üniversiteler ve bunun yanı sıra kısmen ücretsiz eğitim veya uygun fiyatlı eğitim fırsatı sunan eğitim kuruluşları bulunmaktadır. Plymouth Üniversitesi, Bucking Hamshire New Üniversitesi, Sunderland Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi Türk öğrenciler dahil, uluslararası tüm öğrenciler için İngiltere ücretsiz üniversiteler kapsamında ücretsiz kurslar sunmaktadır. İngiltere’de ücretsiz veya uygun fiyatlı üniversite eğitimi, daha çok burslar ile sağlanmaktadır.

İngiltere Burslu Üniversite Seçenekleri Nelerdir?

İngiltere burslu üniversite seçenekleri oldukça çeşitli olmasının yanı sıra, yabancı öğrencilerin başvurabileceği İngiltere üniversite bursları aşağıda belirtilmektedir.

 • Öğrenci Finansmanları
 • Çocuk Bakımı Bursu
 • Yetişkin Bağımlıları Bursu
 • Dans ve Drama Ödülleri kazanan öğrenciler için fon
 • Engelli Öğrenci Ödeneği
 • Müzik ve Drama Ödülleri kazanan öğrenciler için fon
 • NHS Bursları
 • Sosyal Hizmet Bursları
 • Gates Cambridge Bursları
 • Oxford Üniversitesi'nde Rodos Bursları
 • Edinburgh Küresel Araştırma Bursları
 • University College London'da Denys Holland Bursu
 • Bristol Üniversitesi Uluslararası Ofis Bursları
 • West London Üniversitesi Uluslararası Büyükelçi Bursları

İngiltere’de burslu üniversite okumak için gerekli şartlardan en önemlisi IELTS, TOEFL gibi dil yeterlilik sınavlarından alınan puan ile dil yeterliliğini belgelendirmektir. Önceki okullardan alınan transkript, vize, tavsiye mektupları da gerekli şartlardandır.

İngiltere Üniversiteleri Kabul Şartları Nelerdir?

İngiltere üniversiteleri kabul şartları, başvuru yapılan üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir.

İngiltere üniversite başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeterli düzeyde İngilizce dil seviyesine sahip olunması
 • Mezun olunan okullardan alınan orijinal transkriptlerin sunulması
 • Referans mektupları sunulması
 • Kişisel açıklama ve özgeçmiş hazırlanması
 • Finansman evraklarının beyan edilmesi
 • Geçerli bir pasaport sahibi olunması
 • Öğrenci vizesi alınmış olması

İngiltere Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere üniversite başvurusu için öncelikle hangi şehirde, üniversite ve eğitim alınmak isteniyor ise seçilmeli ve seçilen okulun başvuru şartları incelenerek gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Evrak temin edilmesi süreci zaman alabileceği için, başvuru tarihinden önce hazırlık yapması önerilmektedir. İngiltere’de lisans programları için başvurular UCAS (Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi) web sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. UCAS’a kayıt olurken kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, finansal bilgiler, kişisel açıklamalar gibi bilgileri sisteme kayıt etmek gerekmektedir.

Başvurulan İngiltere üniversitesinin herhangi bir dil sınavı ya da seviye belirleme sınavı isteyip istemediğine dikkat edilmelidir. Başvurulan üniversiteden onay maili birkaç hafta içerisinde gelmesi durumunda, kurs öğrenim ücretlerini araştırmak ve burs başvurularında bulunmak avantaj sağlamaktadır.

İngiltere Üniversite Başvuru Tarihleri Ne Zamandır?

İngiltere üniversite başvuru tarihleri, uluslararası öğrenciler, tercih edilen üniversiteler ve departmanlara göre değişiklik göstermesinden dolayı güncel tarihler için üniversitelerin websitelerini takip etmek gerekmektedir.

Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik bölümleri için Ekim ayı, AB/AEA öğrencileri için UCAS başvurusunun son tarihi Ocak ortası, AB/AEA üyesi olmayan bir ülkeden gelen uluslararası öğrenciler için son kayıt tarihi Haziran ayı sonudur. Ağustos ayında İngiltere’deki üniversiteler, akademik yıl içerisinde lisans eğitimine başlamak isteyen geç kalınmış üniversite başvuruları için kontenjan açarak UCAS’tan başvuruları kabul etmektedir.

İngiltere'de Üniversite Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere’de üniversite başvurusu için gerekli evraklar listesi aşağıda belirtilmektedir.

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Okuldan kabul mektubu
 • Başvuran kişinin ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri
 • İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
 • Erkekler için askerlik durumu belgesi
 • Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
 • Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
 • Evliler için evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası

Yukarıda belirtilen evraklar, başvurulan üniversiteye ve eğitim programına göre değişiklik gösterebilmektedir.

İngiltere'de Üniversite Okumak İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

İngiltere’de üniversite okumak için Tier 4 öğrenci vizesine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişi, İngiltere’deki eğitim kurumuna kabul edildikten sonra tarafına bir kabul mektubu gönderilir ve bu mektubun başvuruda sunulması gerekir. İngiltere öğrenci vizesine başvuruda bulunabilmek için kabul mektubu ve diğer vize evrakları ile birlikte şahsen ya da yetkili acenteler aracılığıyla vize başvuru merkezlerine müracaat edilebilmektedir.

Vizem.net akredite acentesi, Türkiye’den İngiltere’ye eğitim amaçlı gidecek öğrencilere İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi ve eğitim danışmanlığı konularında hizmet sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

İngiltere’de üniversite okumak için tarafımıza başvuruda bulunan kişiler tarafından gelen sorular aşağıda belirtilmektedir.

İngiltere'de Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

İngiltere’de üniversite okumanın avantajları aşağıda belirtilmektedir.

 • İngiltere’nin gelişmiş eğitim kalitesi
 • İngilizce eğitiminin en iyi olduğu ülke olması
 • Tarihi ve kültürel zenginliği
 • Şehir dışından ve şehir içinde kolay ulaşım sağlanabilmesi
 • Yüksek refah seviyesinde ve güvenli bir ülke olması
 • Diğer ülkelere kıyasla eğitim süresinin kısa olması
 • Daha uygun eğitim maliyetleri
 • Türkiye’deki üniversiteler ile denkliğinin olması
 • Üniversitelerin sunduğu zengin imkanlar
 • İş ve staj imkanları

En Popüler İngiltere Yüksek Lisans Programları Hangileridir?

En popüler İngiltere yüksek lisans programları aşağıda belirtilmektedir.

 • İşletme Yüksek Lisans Programları
 • Mühendislik Yüksek Lisans Programları
 • Fizyoterapi Yüksek Lisans Programları
 • Tıp Yüksek Lisans Programları
 • Matematik Yüksek Lisans Programları
 • Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisans Programları
 • Hukuk Yüksek Lisans Programları
 • Mimarlık Yüksek Lisans Programları
 • Psikoloji Yüksek Lisans Programları
 • Veterinerlik Yüksek Lisans Programları

Eğitim konusunda dünyada önde gelen bir ülke olması ile İngiltere'de yüksek lisans programları da öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

İngiltere'de Üniversite Öğrencilerinin Aylık Giderleri Ne Kadardır?

İngiltere’de üniversite öğrencilerinin aylık giderleri, yaşamayı seçtikleri şehre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Birleşik Krallık’ta yaşayan bir kişinin aylık ortalama konaklama bedeli şehir içinde yaklaşık 750 £, şehir dışında 600 £'dir. Elektrik faturaları ortalama 40-50 £, yiyecek harcamaları 160-200 £, cep telefonu harcamaları 15-50 £, ulaşım harcamaları 32 £, boş zaman ve sosyalleşme aktiviteleri için ise ortalama aylık 140 £’dir. Birleşik Krallık’ta tek başına yaşayan bir kişinin kira hariç ortalama İngiltere yaşam maliyetleri 652 £’dir.

İngiltere'de Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

İngiltere’de üniversite okuyan öğrenciler, normal dönemde haftalık en fazla 20 saat, tatil dönemlerinde ise haftalık 40 saati aşmayacak şekilde çalışabilmektedir. İngiltere’de öğrenciler genellikle asgari ücret karşılığında çalışmaktadır.

İngiltere'de Çalışan Üniversite Öğrencileri Ne Kadar Kazanır?

İngiltere’de çalışan üniversite öğrencileri, genel olarak perakende satış, konuk ağırlama, hizmet sektörü, özel ders, mevsimlik işler, eczane, süpermarket, giyim mağazası, kampüs işlerinde çalışmaktadır. Çalışılan iş niteliğine göre ücretler değişebilmekle birlikte, 18 Nisan 2022 itibariyle ulusal asgari ücret sistemine göre, 18-20 yaş aralığı için saatlik ücret 6,83 £, 21-22 yaş aralığı için 9,18 £, 23 yaş ve üstü öğrenciler için 9,50 £’dir.

Erasmus Öğrencileri Hangi İngiltere Üniversitelerinde Eğitim Alabilir?

Brexit sonrası İngiltere hükümeti, üniversite öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Erasmus programından ayrılarak yerine alternatif bir program çıkarmıştır.

Öğrenci değişim programı olan Turing Programı, İngiltere Erasmus yerine geçmiştir ve Turing kapsamında, Birleşik Krallık’taki bir yükseköğretim kurumu ile anlaşması bulunan üniversitelerin öğrencileri için değişim programına dahil olabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: