İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Başvuru İşlemleri 2021

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Başvuru İşlemleri 2021

İngiltere aile birleşimi vizesi, İngiltere vatandaşlarının veya İngiltere’de sınırsız oturum hakkına sahip herhangi bir ülkenin vatandaşlarının aile üyeleri ve bakmakla yükümlü oldukları bireyler ile birleşmelerine imkan sağlayan vize türüdür.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

İngiltere aile birleşimi vizesi, aile üyelerinin İngiltere’de birliğini sağlamak adına başvuru yapılan vize türüdür. İngiltere vatandaşları ve İngiltere’de süresiz oturum almaya hak kazanmış bireyler aile üyelerini İngiltere’ye getirmek adına bu vizeye başvurmalıdır.

Ayrıca İngiltere’ye iltica eden bireyler ve aile üyeleri de İngiltere aile birleşimi vizesi için başvuru yapma hakkına sahiptir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Aile birleşimi vizesi form- dilekçe doldurulması, ve evrakların beyanı açısından karmaşık ve uzun bir süreçtir. Danışman eşliğinde başvuru yapmak süreci hızlandırır ve başvurunun onaylanma olasılığını olumlu yönde etkiler. Aşağıda İngiltere aile birleşimi vizesinin nasıl alınacağı detaylı olarak verilmiştir.

Öncelikle başvuru hakkına sahip olabilmek için bireylerin çeşitli koşulları karşılıyor nitelikte olması gerekmektedir. Aile birleşimi vizesi kapsamında İngiltere’deki bireyin ebeveynleri, eşi, çocukları ve kardeşleri başvuru yapabilir. İngiltere’deki aile üyesi başvuru yapacak diğer üyelerin sponsoru sayılmaktadır.

Sponsor başvuru yapacak bireylerin İngiltere’de ikamet ettikleri süre boyunca yaşam ve konaklama masraflarını karşılayabilecek yeterliliğe sahip olmak zorundadır. Bunun için sponsorun yıllık asgari 18,600 £ geliri olduğunu kanıtlaması gerekir. Ayrıca banka hesabında da birikimi olduğunu belgelerle sunmalıdır.

Yıllık 18,600 £ olan bu miktar, evlilik bünyesinde bulunan tek çocuk için 22,400 £ ve bu sayının üzerindeki her çocuk için de ek olarak 2,400 £ olarak belirlenmektedir. Eğer bir evlilik bağı ile aile birleşimi gerçekleştiriliyorsa evliliğe dair belge ve dokümanların da vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Evliliğin gerçekliğine dair en ufak bir şüphe vize reddine neden olabilmektedir.

Bu yüzden evli bireylerin ilişkilerini detaylı ve tarihli her türlü belge ile desteklemeleri vize başvurusu için oldukça önemlidir. Vize başvurusunda bulunacak bireylerde aranan bir diğer kriter IELTS sınavı üzerinden en az A1 seviyesinde dil yeterliliğidir. 65 yaş üstündeki başvuru sahipleri bu gereklilikten muaf tutulmaktadır. İngiltere Aile Vizesi onaylanan bireyler çalışabilir ve eğitim alabilirler.

Sponsor olan taraf veya diğer aile üyeleri devlet fonlarına başvuramazlar. Bu yüzden birleşim gerçekleşmeden önce finansal yeterliliğin kesin olarak kanıtlanması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahipleri vizeleri onaylandığı taktirde her yıl düzenli olarak 200£ miktarındaki sağlık hizmeti ek ücretini de ödemekle yükümlüdürler.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır

Eğer İngiltere’deki birey İngiltere’ye iltica talebi ile ülkeye yerleştiyse ve mülteci statüsüne sahipse de aile birleşimi için sponsor olma hakkına sahiptir. Bu aile birleşimi yalnızca bireyin eşi ve 18 yaşına girmemiş çocukları için gerçekleştirilebilir. Mülteci statüsünde İngiltere’de bulunan sponsorun İngiltere aile birleşimi vize hususunda hiçbir mali yükümlülüğü yoktur. Ayrıca başvuru yapacak aile bireylerinden istenen herhangi bir İngilizce dil yeterliliği bulunmamaktadır. Sağlık ve eğitim hizmetleri de devlet tarafından karşılanır.

Aile birleşimi vizesi başvurularında vizem.net son 3 yılda %95,4 ile en fazla onay oranına sahip akredite acentedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda ilgili dokümanlar İstanbul merkez ofisine gönderilerek süreç başlatılmaktadır.

Not: Covid-19 salgını sebebiyle aile birleşimi vize sahipleri için seyahat kısıtlaması ya da vize başvurularının askıya alınması zaman zaman gündeme gelmektedir. İngiltere Aile Birleşimi vizesi ile ilgili haberler buradan ya da vizem.net sosyal ağlarından takip edilebilir.

İngiltere Aile Birleşimi için Gerekli Evraklar

İngiltere aile birleşim vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanmalıdır. Yanlış ya da eksik belge beyanı vize reddine sebep olmaktadır. İngiltere aile vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

  • İngiltere vize başvuru formu
  • En az 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaport
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Evlilik bağı bulunuyorsa evliliğin gerçekliğini gösteren belge (Nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı)
  • İngiltere’de bulunan sponsorun detaylı bilgileri ve belgeleri ( Çalışma durumu, banka hesap dökümleri, maaş bordroları vb.)
  • A1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi
  • 2 adet biyometrik İngiltere vizesi fotoğrafı (35x45mm)
  • Konaklama bilgileri (ev sahibinizden alınmış kontrat ya da ikametgah bilgisi)

Kişisel durumunuza göre İngiltere aile birleşimi için gerekli evrakları öğrenmek için 0850 241 1868

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Makalenin bu kısmında İngiltere aile birleşimi vize işlemleri hakkında danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorular yanıtlanmıştır.

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı Nedir?

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı olarak bilinen IELTS life skills sınavı, İngiltere’ye gidecek bireylerin gireceği aslında bir dil yeterlilik sınavıdır. İngiltere aile birleşimi sınavına girenler A1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olduklarını kanıtlayarak vize başvuru sürecinde evraklarının arasında bu sınav belgesini de bulundurmalıdır.

Sınav konuşma ve dinleme bölümleri olarak iki bölümden oluşmaktadır.

İngiltere Aile Birleşimi Sınav Tarihleri Ne Zamandır?

İngiltere aile birleşimi sınavı olan IELTS life skills A1 sınavı her ay düzenlenmektedir. Geçerli puanı alan bireyler 2 yıl içerisinde tekrar sınav başvurusu yapmamalıdır. Resmi adresinden sınav tarihlerini takip edebilirsiniz.

İngiltere Aile Birleşim Sınav Merkezleri

İngiltere aile birleşim sınav merkezleri, Türkiye’de 6 şehirde bulunmaktadır. Bu şehirler; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’dır.
Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Aile Birleşimi Sınav Soruları Nelerdir?

İngiltere aile birleşimi sınav soruları en temelde iki bölümden oluşur: Dinleme ve konuşma. Sınav soruları İngilizce konuşulan herhangi bir ülkedeki günlük dil baz alınarak hazırlanmaktadır.

Dolayısıyla sınav konuları da günlük yaşamdan alınmaktadır. Genel olarak bireylerin dinleme, dinlediğini anlama ve konuşma ile iletişim becerilerini ölçen bir sınavır. IELTS Life Skills sınavı hakkında bilgi ve hazırlık için.

Aile birleşimi sınav hazırlık merkezi telefon numarası: 0212 706 65 35

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Ücreti

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi ücreti 2021 yılı itibariyle 2057 USD’dir. Bu ücret İngiltere Konsolosluğu’na başvuru harcı olarak ödenmektedir. Alınan diğer hizmetlere göre İngiltere aile birleşimi vize ücreti değişebilmektedir.

İsteğe bağlı olarak sadece form ve dilekçe doldurma hizmetleri vizem.net üzerinden satın alınarak süreci başvuru sahibi kendi tamamlayabilir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere aile birleşimi vizesi 12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda aile birleşimi vizesinin çıkma süresi süresi son 3 yıl ortalamasında 56 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Vize Başvurum 4 Aydır Sonuçlanmadı Ne Yapmalıyım?

Covid-19 sebebiyle 2020 yılı Haziran ayı itibariyle sürelerde dönem dönem uzama ya da erteleme olmuş 2021 yılı itibariyle tekrar normale dönmüştür. Sonuçlanmammış başvurular değerlendirildikten sonra başvuru sonuçlandırılacaktır.

İngiltere Aile Birleşimi Sertifikası Ne Kadar Geçerlidir?

Vize başvurusu onaylandıysa bu kişi 1 ay içerisinde İngiltere’ye seyahat etmelidir. İngiltere aile birleşimi sertifikası İngiltere’ye giriş yapıldıktan sonra 2.5 yıl geçerlidir. Bu süre boyunca İngiltere dışında olan kişi İngiltere’de oturum iznine sahip olmuş olur. Süre sonunda vize uzatma işlemi yapılabilmektedir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi Uzatma Nasıl Yapılır?

İngiltere aile birleşimi vizesi uzatma işlemi İngiltere’deki kalma süresinin tamamlanmasına en az 28 gün kala yapılmalıdır. Bu sayede oturum izni 2.5 yıl daha uzatılabilmektedir.
Bilgi ve Başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: