İngiltere Tier 4 Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 4 Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

Tier 4 öğrenci vizesi, İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin başvuru yapabilecekleri bir İngiltere öğrenci vizesi türüdür.

Tier 4 Vizesi Nedir?

Tier 4 vizesi, İngiltere’de 6 aydan uzun süreli lisans, yüksek lisans, doktora ve dil eğitimi gibi çeşitli kurslarda eğitim almaya hak kazanan uluslararası öğrencilerin eğitimlerine başlayabilmek adına almaları gereken vize türüdür.

Tier 4 öğrencisi vizesi uzun dönem İngiltere öğrenci vizesi olarak geçmektedir. Tier 4 vizesi İngiltere’de eğitim almayı isteyen 6 aydan daha uzun süreli eğitimlere katılacak 16 yaş ve üzeri bireylerin kabul alabileceği bir vizedir.

İngiltere dışından yapılacak başvurularda eğitimin başlangıç tarihinden en fazla 6 ay önce vize başvurusunda bulunma hakkına sahip olunmaktadır. Kurs başlangıcından 3 ay önce vize başvurusunda bulunmuş olmak vize uzmanlarının önemli bir tavsiyesidir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi alma süreci yoğun evrak hazırlama ve form doldurulma işlemleri sebebiyle zorlu bir süreç olarak bilinmektedir.

Öncelikle İngiltere Konsolosluğu’na ait web sitesi üzerinden online vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Tier 4 öğrenci vizesine kabul alabilmek için öğrencilerin İngiltere’de bulunacakları süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarının nasıl karşılanacağını, kalacak yeri nasıl temin edeceklerini ve amaçlarının gerçekten İngiltere’de bir eğitim kurumunda eğitim almak olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir.

Gerekli form doldurulduktan sonra başvuru sahibi vize başvuru merkezine giderek evrak beyanında bulunmalıdır. Bu süreçte hatalı form ya da dilekçe doldurulması veya yanlış evrak beyanı sürecin uzamasına ya da İngiltere Konsolosluğunun vize talebini reddetmesine sebep olabilmektedir. Danışman eşliğinde başvuru yapmak bu olası mağduriyetlerin önüne geçebilmektedir.

Aşağıda vizem.net danışmanlığında Tier 4 vizesinin nasıl alınacağı maddeler halinde verilmiştir.

 1. 0850 241 1868 aranarak ilgili danışmandan kişisel duruma uygun belgeler öğrenilir.
 2. Gerekli evraklar vizem.net merkez ofisine elden ya da posta yolu ile gönderilir.
 3. Evraklar danışmanlarca incelendikten sonra eksikler varsa giderilir ve gerekli dilekçe ve form başvuru sahibi adına doldurulur. Evrak beyanında bulunulmak üzere randevu alınır.
 4. Randevu tarihinde başvuru sahibi vize merkezine gelerek parmak izi verir ve evraklarını teslim eder. vizem.net saha personelinden bir danışman buradaki işlemler için başvuru sahibine refakat eder. Bu süreçte vize başvurusu tamamlanmış olur.
 5. Vize onayını takip eden gün vizem.net saha personeli pasaportu ilgili vize merkezinden alarak başvuru sahibine kargolar. Tüm süreç 5 aşamalı bilgilendirme SMS ile başvuru sahibine iletilmekte ayrıca başvuru durumu online olarak başvuru takip alanından yapılmaktadır.

İngiltere Tier 4 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tier 4 vize başvurusu için öncelikle aşağıdaki koşulların karşılanıyor olması gerekir.

- Mali Yeterliliğin Kanıtlanması: İngiltere dışından başvuran ve mali gereklilikleri karşılamaktan muaf olmayan bireylerin öğrenim ücretleri ve konaklama ücretleri dahil İngiltere’de bulunacakları süre boyunca bütün yaşam gereksinimlerini karşılayabileceklerini gösterecek bir fon kanıtı sunmaları gerekmektedir. Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik Bürosu (UKVI) tarafından kabul edilen kanıt biçimleri ve miktarları konusunda kesin ve katı şartlar bulunmaktadır.

Bu şartları sağlayamama durumları Tier 4 vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Eğitim ücretinin aile bireylerinden veya ebeveynlerden biri tarafından karşılanması durumunda gerekli paranın en az 28 gün banka hesabında tutulduğuna dair bir kanıt oluşturulması gerekmektedir. Bu hesaptaki son işlem tarihi, vize başvurusu yapılmadan en az 31 gün önce olmalıdır.

Eğer eğitim masrafları için resmi bir kurum ya da kişi sponsor olacaksa bu sponsordan UKVI tarafından gerekli görülen bütün evrakların temin edilmesi ve vize başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.

Mali yeterlilik kanıtları aşağıda bulunan belgeleri içermelidir:

 • Kursun ilk yılı için öğrenim ücretleri (eğer kurs bir yıldan kısa süreli ise tam kurs öğrenim ücreti)
 • Kursun ilk 9 ayı için en az 9,207 £, 9 aydan kısa ise tüm kurs süresi için aylık en az 1,023 £ yaşam masrafı
 • Herhangi bir aile üyesi ile gidilecekse aylık en az 680 £ kişi başı ek yaşam masrafı

Bu yeterliliklere sahip olunduğunun kanıtlanması Tier 4 vize başvurusu mali yeterlilik aşaması için gereklidir.

- Diğer Destekleyici Belgelerin Hazırlanması: Destekleyici belgelerin vize başvurusundan önce hazırlanmasının çok büyük faydası olacaktır. Gerekli belge ve dokümanları hazırladıktan sonra CAS (Eğitim Kabul Onayı)’ın alınmasıyla başvuru süreci daha hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

Orijinal akademik sertifikalar, transkriptler, İngilizce dil yeterlilik belgeleri gibi dokümanların toparlanması gerekmektedir.

Bazı öğrencilerin aşağıda bulunan ekstra belgelere ihtiyacı olabilmektedir:

 • İngilizce olmayan dokümanların resmi ve onaylı çevirileri
 • 18 yaş altında olan bireylerin ebeveyn izin mektubu
 • Başvuru yapacak bireyin herhangi bir isim değişikliği varsa bunun hakkında bulunan resmi dokümanlar
 • CAS Belgesi: Tier 4 öğrenci vizesine başvuru yapma hakkına sahip olmak için CAS ( Eğitim Kabul Onayı) belgesine ihtiyaç vardır. CAS belgesi Tier 4 vize başvurusundaki en önemli kısımdır. CAS belgesi eğitim kurumunun bireyi öğrenci olarak kabul ettiğini gösteren bir belgedir.
 • Çevrimiçi Vize Başvuru Formu: Tüm belgelerin hazırlanmasının ardından Tier 4 vizesi için çevrimiçi vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru esnasında CAS numarası ve eğitim alınacak okul bilgileri ile bireyin kişisel çalışmaları ve finans durumu bilgileri gerekmektedir. Çevrimiçi Vize Başvuru Formunu göndermek için 348 £ vize ücreti ödemek gerekmektedir. Ayrıca eğitim süresi boyunca sağlanacak 300 £ miktarındaki yıllık ek sağlık hizmetleri ücretinin de ödenmesi gerekmektedir.

İsteğe bağlı olarak vizem.net üzerinden sadece vize başvuru formu ve randevu hizmetleri satın alınabilir. Bu durumda başvuru randevu alındıktan sonraki süreci kendisi yönetmelidir.

- BPR Konumunun Belirlenmesi: Çevrimiçi vize başvurusunun gönderilmesinin ardından Biyometrik Oturma İzni (BPR) kartının nereden alınacağına dair de bir seçim yapılmaktadır. BPR kartı yalnızca İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra alınabilen öğrenci vizesiyle onaylanan önemli bir göçmenlik belgesi olarak bilinmektedir.

- Belgelerin ve Biyometrik Bilgilerin Gönderilmesi: Çevrimiçi başvuru formunun gönderilmesinin ardından gerekli delilleri sağlamak ve işlemleri gerçekleştirmek için bir vize başvuru merkezinden randevu alınmaktadır. Vize randevusuna tam saatinde gidilmesi gerekmektedir. Pasaport ve tüm gerekli belgelerin bu randevuya getirilmesi gerekmektedir. Başvuru merkezi personeli ayrıca başvuru yapacak kişinin biyometrik verilerini, yani parmak izini ve fotoğrafını kayda almaktadır.

Ayrıca bazı durumlarda vize alacak öğrenciler bir güvenilirlik mülakatına da tabii tutulabilir. Güvenilirlik Mülakatı, Birleşik Krallık’ta bulunun bir UKVI personeli ile yapılan ortalama 5 dakikalık bir röportajdır. Bu mülakatın amacı bireyin İngiltere’ye gerçekten eğitim için gittiğini teyit etmektir. Mülakat esnasında kendinden emin olmak, sorulan soruları tereddüt etmeden doğru bir şekilde yanıtlamak çok önemlidir.

Vize başvurusu işleme alındıktan sonra pasaport, boş bir sayfasına eklenen vinyet ile geri gönderilmektedir. Başvurunun başarılı olması halinde vize süresinin ve BPR tahsil yerinin bilgilerini içeren bir karar mektubu tarafınıza ulaşmaktadır. Vizenin reddedilmesi durumunda ret gerekçeleri de karar yazısında belirtilecektir.

Vize reddine itiraz İngiltere Büyükelçiliği’ne dilekçe ile yapılabilir.

İngiltere Tier 4 Vizesi için Gerekli Belgeler

Tier 4 Vizesi için Gerekli Belgeler

İngiltere Tier 4 vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki listede verilmiştir. Bütün belgeler İngilizce sunulmalıdır.

 • Pasaport
 • Mali yeterliliği kanıtlayacak banka hesap dökümleri ve hareketleri
 • Sponsor mektubu
 • CAS belgesi
 • Dil yeterliliği belgesi
 • Aslı ve fotokopisiyle birlikte diploma
 • Transkript
 • Kimlik fotokopisi ve aile nüfus kaydı

Tier 4 vizesi gerekli belgelerin herhangi bir ret kararıyla karşılaşılmaması için teslim edilmesi gerekmektedir.

İngiltere Tier 4 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Tier 4 vize başvurusu genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru merkezinin daha hızlı karar vermesi adına ek ödeme hizmetleri mevcuttur. Vizem.net danışmanlığında yapılan Tier 4 vizesinin ortalama çıkma süresi 2020 yılı için 17 iş günüdür. Eğitim programının başlamasından en geç 90 gün içerisinde başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Tier 4 Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere tier 4 vize ücreti 2019 ve 2020 yıllarında 454 USD olarak alınmaktaydı. 2021 yılında tier 4 vize başvuru ücreti 348 £ olarak belirlenmiştir. Aracı kurum ödemeleri Sterlin ya da Amerikan doları cinsinden kabul etmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda tüm danışmanlık ve vize işlemleri TL ya da USD olarak ödeme yapılabilir. Ödeme TL olarak yapılacaksa o günkü Garanti BBVA USD/TRY paritesinden hesaplanarak ödenebilmektedir.

İngiltere CAS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

CAS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Eğitim Kabul Onayı (CAS), Birleşik Krallık’ta eğitim almak için eğitim alacakları kurum tarafından verilen bir referans numarasıdır. Peki CAS belgesi nasıl alınır?

CAS, bir öğrencinin İngiltere’de bir eğitim kurumuna kabul edildiğini belirten yalnızca uzun dönem öğrenci vizesi olan Tier 4 vizesi için bir kabul mektubudur. CAS alabilmek için İngiltere’de bulunan eğitim kurumuna vize başvuru işlemlerinde de kullanılacak olan diploma, transkript, dil seviyesini gösteren belgeler sunulmalıdır.

CAS belgesi düzenleyebilen eğitim kurumlarına buradan ulaşılabilir. Ayrıca henüz CAS belgesine sahip olmayan öğrenci adayları için vizem.net kayıt ve CAS belgesinin temini konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tier 4 Vizesi Güncel Hali

5 Ekim 2020 itibari ile tier 4 vizesi çocuk öğrenci vizesine dönüştürülmüştür. 16 ve 17 yaşındaki öğrencilerin başvuru yapabileceği tier 4 genç öğrenci vizesi için detaylı bilgiye gov.uk öğrenci vizeleri adresinden ulaşılabilir.

Paylaş: