İngiltere Turist Vizesi

İngiltere Turist Vizesi Başvuru Merkezi

Kısa dönemli ziyaretçi vizesi olarak da bilinen İngiltere Turist Vizesi, 6 aya kadar İngiltere’de kalmaya olanak sağlayan kısa süreli bir vize olarak bilinmektedir. İngiltere turist vizesi, Birleşik Krallık’ta bulunan ülkelere turistik amaçlı ziyaretler, iş seyahatleri, aile ziyaretleri veya özel tıbbi tedaviler gibi çeşitli sebepler için kullanılmaktadır.

Vizem.net İngiltere vizeleri için tüm başvuru sürecinde danışmanlık veren TURSAB kayıtlı Türkiye’deki 19 akredite acente arasında yer almaktadır.

İngiltere Turist Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere’ye turist olarak gitmek ve turist vizesi alabilmek için ziyaret amacına uygun ve bu amacı destekleyici evraklar hazırlanarak İngiltere turist vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Ziyaret nedeni turizm, aile ziyareti, turistik gezi gibi İngiltere’de kısa süreli kalmayı hedefleyen her türlü aktivite olabilir. Ancak vize başvurusunun olumlu değerlendirilmesi için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Vize süresine uyulacağı ve bu süre sonunda Birleşik Krallık’ın terk edileceği konusunda ilgili İngiltere Konsolosluğunun ikna edilmelidir.
 • İngiltere’de yapılacak faaliyetlerin planlama ve destekleyici belgeler beyan edilmelidir.
 • Gidiş ve dönüş uçak bilet rezervasyonları beyan edilmelidir.
 • İngiltere’de kalınan süre boyunca kamu fonlarına ihtiyaç duyulmadan yaşanabilecek finansal yeterliliğe sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın vize kuralları katıdır ve destekleyici kanıtların yeterli bulunmaması sebebiyle birçok vizeyi reddetmektedir. Konsolosluklar turistik vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir ve İngiltere Turistik Vize başvurularını alan TLS ve vizem.net gibi akredite acenteler aracılığı ile vize başvuruları yapılabilmektedir.

İngiltere turist vizesi başvurusu yapacak kişilerin Vizem.net üzerinden iletişime geçip istenen belgeleri göndermeleri, vize başvuru süreçlerini başlatmaları için yeterli olmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

İngiltere vize reddi oranı bakımından Schengen ülkelerine göre daha yüksektir. Bu da birçok başvuru sahibi için İngiltere turist vizesi almak zor mu? Sorusunu akıllara getirmektedir.

İngiltere Vizesi alabilmek için detaylı dokümanlar ile ziyaret amacını ve süresini belirtip kanıtlamak önemlidir. Belgelerin eksik yada yanlış olması durumunda başvuru sonucu vize reddi ile sonuçlanabilir.

İngiltere turist vizesine doğru belge, dilekçelerle ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ile başvuru yapıldığı taktirde vize almak kolaydır. Danışman eşliğinde başvuruda bulunmak vize onaylanma olasılığına olumlu katkıda bulunmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi Formu

İngiltere turist vize başvurularında öncelikle başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunda istenen bilgiler ad soyad, milliyet, ikamet edilen ülke, medeni hal, pasaport numarası, İngiltere’ye gitme nedeni ve başvuru ile ilgili diğer bilgilerden oluşmaktadır. 2022 yılına ait güncel İngiltere turist vizesi formu aşağıdaki linkten indirilebilir.

İngiltere Turist Vizesi Bavuru Formu İndir

İhtiyaç duyulması halinde Vizem.net üzerinden sadece İngiltere turist vizesi başvuru formu doldurulma danışmanlık hizmeti alınabilir.

İngiltere Turist Vizesi Evrak Listesi

İngiltere Turist Vizesi Evrak Listesi

İngiltere turist vizesi evrak listesi seyahat amacını ve şahsi bilgileri barındıran bir dizi evrak listesidir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından, İngiltere turist vizesi için istenen belgeler hazırlanmalıdır. İngiltere turist vizesi evrak listesi aşağıda sıralanmıştır:

 1. İngiltere vize başvuru formu
 2. Vize talep dilekçesi
 3. Geçerli bir pasaport
 4. 2 adet fotoğraf
 5. Finansal yeterliliği kanıtlayacak banka hesap hareketleri
 6. Konaklanacak yerlerin dokümanları
 7. Muafakatname (18 yaşından küçük başvuru sahipleri için)
 8. Ayrıntılı seyahat güzergahı bilgileri
 9. Varsa İngiltere vize davet mektubu
 10. İngiltere vize ücretlerinin ödendiğinin kanıtları
 11. İngilizce olmayan belgelerin onaylı tercümeleri
 12. İşveren mektubu (çalışanlar için)
 13. İş yeri tescil belgeleri (şirket sahipleri için)
 14. Hizmet dökümü (çalışanlar için)
 15. Öğrenci belgesi (başvuru sahibi öğrenciyse)

Ek Belgeler

Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda ve kişisel duruma göre İngiltere vizesi için gerekli evraklar listesine ek olarak aşağıdaki belgeleri talep edebilir.

 1. Seyahat tarihlerini içeren seyahat belgeleri
 2. Göçmenlik kaydı ve uluslararası seyahat geçmişi
 3. Yurt dışı iletişim bilgileri (varsa)
 4. Şirket adres ve yetkili bilgileri (şirket ziyaretleri için)

Tüm koşullar için İngiltere vizesi için gerekli evraklara buradan ulaşılabilir.

Niyet Mektubu ve Sponsor Mektupları

İngiltere turistik vize başvurularında kişi içerisinde bulunduğu durum doğrultusunda İngiltere Konsolosluğu’na hitaben niyet mektubu yazmalıdır. Ayrıca 18 yaşından küçükler ya da emekliler için sponsor mektubu hazırlamak vize başvurusunun reddedilmemesi bakımından önem arz eder.

İngiltere turist vizesi niyet mektubu ve sponsor mektubu örneği buradan ücretsiz olarak indirilebilir.

İngiltere Turist Vizesi Ücreti

İngiltere Turist Vizesi Ücreti 2022

İngiltere turist vizesi ücreti her yıl Mart ayında açıklanmaktadır. 2021 yılı turist vizesi ücreti 2022 %5’e yakın artış göstermiştir. Aşağıdaki tabloda vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere turist vizesi ücreti verilmiştir.

Hizmetler6 Aylık Vize2 Yıllık5 Yıllık
Form ve Dilekçe15 USD15 USD15 USD
Randevu Alma10 USD10 USD10 USD
Vize Harçları128 USD486 USD885 USD
Acente Hizmeti40 USD40 USD40 USD
Seyahat Sağlık Sigortası*15 USD15 USD15 USD
Toplam193 USD551 USD1185 EUR

*Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunlu değildir ancak destekleyici belge olarak vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda tavsiye edilmektedir.

İlk defa İngiltere turistik vize başvurusunda bulunan kişiler için 6 aylık vize başvurusunda bulunulmaktadır. 6 aylık İngiltere turist vizesi fiyatı 193 USD’dir.

Birleşik Krallık’ı düzenli ziyaret etmesi gereken başvuru sahipleri 2, 5 ve 10 yıllık çok girişli ziyaret vizesine başvurabilmektedir. Fakat bu bireylerin uzun süre boyunca neden düzenli olarak Birleşik Krallık’a seyahat etmeleri gerektiğini kanıtlamaları gerekmektedir.

Çok girişli ziyaret vizesi sahipleri herhangi bir 12 aylık dönemde İngiltere’de 6 aydan daha fazla kalamazlar.

Bu vizelere başvuru yapılabilecek en erken tarih , gidiş tarihinden 3 ay öncesidir. İngiltere turist vizesi başvuru ücretine KDV dahildir. Vizem.net üzerinden yapılacak başvurular için İngiltere turist vizesi başvuru ücreti o günkü Garanti BBVA Bankası USD satış kuru üzerinden hesaplanarak TL olarak ödenebilir.

İngiltere Turist Vizesi Red Sebepleri

Türkiye’den yapılan Birleşik Krallık genel ziyaretçi vizesi reddi ile sık karşılaşılmaktadır. Birleşik Krallık göçmenlik ve vize yasaları oldukça net ve katıdır. İngiltere bu konuda her geçen gün daha da sert bir tutum sergilemektedir. İngiltere turist vizesi red sebepleri aşağıda verilmiştir.

 1. Çelişkili ve eksik belge beyanı
 2. Başvuru esnasında eksik bırakılan belge ve bilgiler
 3. Başvuru sahibinin vize süresine sadık kalarak ülkeyi terk edeceğine dair şüphe
 4. Maddi yeterliliğin İngiltere’de kalınacak süre boyunca bireyin geçinebileceği düzeyde olmaması

Yukarıdaki nedenler yanında yetersiz yurt dışı seyahat geçmişine sahip olan bireyler de ret kararı ile karşılaşabilmektedir.

Vize reddi ile karşılaşmış başvuru sahibinin tekrardan vize onayı alma olasılığı ilk başvuruya göre daha düşüktür.

Başvuru sahiplerinin İngiltere turist vizesi reddine itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi Reddine İtiraz

İngiltere Turist Vizesi Reddine İtiraz Süreci

Reddedilmiş bir vize başvurusuna kısa sürede itiraz etmek önemlidir. İngiltere Başkonsolosluğu başvuru sahibine pasaport iadesi yaparken vize reddi sebebini açıklamaktadır. İngiltere turist vizesi reddine itiraz sürecinde eksik görünen ya da tatmin edici olmayan belgelerin yeniden doğru şekilde düzenlenmesi ve itiraz dilekçesi hazırlanması önem arz eder.

Turistik vize reddi, eksik belge sebebiyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ret kararı ile karşı karşıya kalan bireylerin itiraz etme durumlarında; belgelerini eksiksiz ve düzenli hale getirerek vize almaya hak kazanmaları da mümkündür.

2019 ve 2020 yıllarında daha önce ret almış 52 İngiltere vize başvurusu için vizem.net aracılığı ile yapılan ikinci başvuruların 49’undan onay alınabilmiştir. Bu oran ret almış ve ikinci kez yapılan İngiltere vize başvurusundan onay alma oranı en yüksek skordur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İngiltere vizeleri hakkında merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

İngiltere Turist Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Evrakların vizem.net merkez ofisine eksiksiz ulaşmasının ardından ortalama 15 iş günü içerisinde Birleşik Krallık vizesi alınabilmektedir. Not: 2020 yılında Covid-19 salgını sebebiyle İngiltere vizesi çıkma süreleri 30 güne kadar uzamıştır. 2022 itibariyle vize çıkma süresi normale dönmüştür.

İngiltere Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

6 aylık İngiltere turistik vize ücreti 2022 yılı itibariyle 193 USD’dir. İsteğe bağlı olarak sadece randevu alma ve İngiltere turistik vize başvuru formu doldurma hizmeti vizem.net üzerinden satın alınabilir.

2 yıllık İngiltere turistik vize ücreti 551 USD 5 yıllık vize ücreti 965 USD’dir. ve 10 yıllık vize ücreti ise 1240 USD olarak belirlenmiştir.

İngiltere Turist Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Başvuru esnasında banka hesabında İngiltere’de kalınan süre boyunca herhangi bir devlet fonuna ihtiyaç duymadan yaşamı idame ettirebilecek düzeyde para gösterilmelidir. Minimum tutar 2022 yılı için 58 £/gün olarak belirlenmiştir.

Bu miktar kişinin finansal düzeyine ve başvuru koşullarına göre değişmektedir.

İngiltere Turist Vizesi Kaç Aylık Alınabilir?

İngiltere turist vizesi en az 6 ay olarak düzenlenmektedir. Ayrıca 2 yıllık, 5 yıllık, ve 10 yıllık olarak alınabilmektedir. İlk defa İngiltere vizesine başvuracak kişiler için başvurular 6 aylık vizeler üzerinden yapılmalıdır.

Geçerlilik süresi ne kadar olursa olsun İngiltere turist vizesi 1 yıllık periyot içerisinde maksimum 6 ay İngiltere’de kalma imkanı sağlayan vize türüdür.

İngiltere Turist Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

İngiltere turist vizesi bireylere çalışma ve eğitim hakkı tanımamaktadır. Yani İngiltere’ye turist olarak gidip çalışmak mümkün değildir. Bu vize türü ile İngiltere’ye gidip bir işte kaçak olarak çalışan kimseler göçmenlik bürosu tarafından tespit edildiği taktirde hapis ve para cezalarına çarptırılabilir.

İngiltere Turist Vizesi Başvuru Formuna Nereden Ulaşabilirim?

İngiltere Turist Vizesi başvuru formuna ve koşullarına gov.uk web sitesinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca başvuru formu örneği buradan indirilebilir.

İngiltere Turist Vizesi ile Ne Kadar Kalabilirim?

Standart bir İngiliz Turist Vizesi ile maksimum 6 ay süre ile konaklama yapılabilir. Ancak çeşitli özel durumlarda bu süre için İngiltere turist vizesi uzatma başvurusunda bulunulabilir. Bu durumlar tıbbi tedavilerin tamamlanamaması, İngiltere’de öğrenim gören bir öğrenci velisi olunması gibi özel durumlardır.

İngiltere Turist Vizesi ile Dil Okulu Eğitimi Alabilir Miyim?

İngiltere turistik vize ile herhangi bir eğitim kurumunda eğitim alınamamaktadır. İngiltere turist vizesi ile dil okulu eğitimi alabilmek için İngiltere öğrenci vizesine başvurmak gerekmektedir.

İngiltere’ye Turist Vizesi ile Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Turist vizesi 6 aylık bir vizedir ve vize süresinin bitimiyle ülkenin terk edilmesi gerekmektedir. Vizesi süresi dolduktan sonra İngiltere’yi terk etmeyen bireyler kaçak pozisyonuna düşecektir. Ayrıca bu vize türü ile ile göçmenlik statüsünde bir değişiklik yapılamayacağı için kişi iltica talebinde de bulunma hakkına sahip olmayacaktır.

Bu gibi durumların tespitinde kişi ülkeden sınır dışı edilir.

İngiltere Turist Vizesi İlk Başvurum Red Olursa Tekrar Başvurabilir Miyim?

Vizenin ret kararının ardından bir de itiraz süreci olmaktadır. İngiltere’den gelen ret mektubunda vize reddine sebep olarak gösterilen hususlar dikkate alınarak itiraz talebinde bulunulabilir. Gerekli belgelerin eksikliklerinin giderilmesiyle ret kararı olumlu bir sonuca dönüşebilmektedir.

İngiltere’ye Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Başvuru yapan bireyler gidiş dönüş uçak biletlerini ve İngiltere’de bulundukları süre boyunca bütün masraflarını karşılayabileceklerini finansal olarak kanıtlamalıdır.

İngiltere Turist Vizesi ile ülkeyi ziyaret eden bireyler pasaportlarına damgalanan vize süresi içerisinde ülkeyi terk etmedikleri taktirde UKVI tarafından çeşitli cezalara tabii tutulabilirler. Ayrıca başvuru yapan bireyler ziyaretçi vizesi ile Birleşik Krallık’ta çalışamaz, evlenemez, öğrenci olamaz ve göçmenlik statülerini değiştiremezler.

Dışişleri Bakanlığı, başvuru sahibinin ziyaretinin sonunda Birleşik Krallık’tan ayrılacağına ikna olmazsa veya diğer şartlardan herhangi birinin sağlanamayacağını düşünürse, başvuru vize reddi ile sonuçlanacaktır.

İngiltere 2 Yıllık Turist Vizesi Alabilir Miyim?

Evet. 2 yıllık Konsolosluk harcının yatırılması ile İngiltere 2 yıllık turist vizesi için başvuru yapılabilir. Ancak ilk defa İngiltere vizesi başvurusu yapılıyorsa 2 yıllık vizenin reddedilme olasılığı yüksektir. Bu yüzden ilk defa İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin 6 aylık vizeye başvurmaları tavsiye edilmektedir.

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Vizem.net üzerinden İngiltere turist vizesinin nasıl alınacağı aşağıda yer verilmiştir verilmiştir.

 1. İngiltere vize başvuru merkezini 0850 241 1868 üzerinden arayarak kişisel duruma uygun alınması gereken vize türünü öğrenin
 2. Kişisel durumunuza uygun evrak listesini öğrenin
 3. Gerekli evrakları İstanbul merkez ofisine gönderin
 4. Parmak izi için aracı kuruma gelin

Başvuru işlemleri evrakların vize ofisine gelmesini takip eden 24 saatte gerçekleşir. Aracı kurumda kurumda vizem.net danışmanı başvuru sahibine refakat edip işlemleri hızlandıracaktır.

Tüm vize işlemlerinde, form doldurma, dilekçe yazılması ve konsolosluk harcının ödenmesi vizem.net danışmanları tarafından başvuru sahibi adına gerçekleştirilmektedir.

Paylaş: