İngiltere Şoför Vizesi

İngiltere Şoför Alımı: 2023 İngiltere Şoför Vize Başvurusu

İngiltere şoför vizesi, Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci ile oluşan ve göçmen alımı konusunda gelen yeni kısıtlamalar yüzünden 2021 yılı itibariyle İngiltere’deki gıda taşımacılığı ile akaryakıt sektöründe oluşan şoför açığını gidermek için verilmektedir. İngiltere tır şoförü alımını, şoför açığını kapatmak için Ekim 2021’de AB sürücü belgesi sahibi 10.500 şoför için yılbaşına kadar sürecek 3 aylık geçici çalışma vizesi vererek yapmaktadır.

İngiltere Tır Şoförü Vizesi Veriyor Mu?

Hayır. İngiltere tır şoförü vizesi vermemektedir. İngiltere hükümeti, şoför alımını geçici olarak 2021’in Kasım ve Aralık aylarında başvuruları kabul ederken tamamlamış, 1 Ocak 2022 itibariyle yeni başvuru almamaktadır.

2021 İngiltere Şoför Alımı Şartları Nelerdir?

İngiltere şoför alımı şartları aşağıda belirtilmektedir.

  • Kamyon sürücüsünün geçerli bir pasaportu olmalıdır.
  • Sürücü HGV tankerlerini sürmek için AEA, AB ve İsviçre lisansına sahip olmalıdır.
  • Sürücü İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı tarafından bir HGV yakıt sürücüsü onay notuna sahip olmalıdır.
  • Sürücü 1 Ekim 2021 ile 15 Ekim 2021 tarihleri ​​arasında bir HGV yakıt kamyonu sürücüsü olarak çalışmak için Birleşik Krallık'a girmelidir.
  • Sürücü para kaynağı olduğunu kanıtlamalıdır.

İngiltere Şöför Vizesi Ne Kadar Süre için Verilmiştir?

İngiltere şoför vizesi, 2021 yılının sonunda verilen tüm İngiltere şoför vizeleri için 28 şubat 2022’ye kadar geçerlidir.

İngiltere'nin Şoför Açığına Yönelik Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

İngiltere'de şoför açığına yönelik yapılan çalışmalar arasında yetenek eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olmak ve ilgiyi lojistik sektörünün üzerine çekmek için 4.000 kişi HGV sürücüleri olarak eğitilmesi gelmektedir. İngiltere’de Eğitim Bakanlığı, başvuran kişileri HGV sürücüsü olarak eğitmek için yeni yetenek kampları oluşturarak 10 milyon sterline yakın yatırım yapmaktadır.

İngiltere’de Savunma Bakanlığı denetmenlerini içeren bir tedbir paketi ile HGV test kapasitesinin binlerce kişi tarafından artırılmasına yardımcı olunmaktadır. Daha önceden HGV ehliyeti almış ve 2021 yılı itibari ile sahip olan herkese tır şoförü olarak çalışmaya geri dönmelerini teşvik etmek için mektup gönderilmektedir.

İngiltere'de Tır Şoförü Olmak için Hangi Vize Alınabilir?

İngiltere’de tır şoförü olmak için gerekli şartların sağlanması halinde geçici çalışma vizesi, Brexit’ten önceki adıyla Tier 5 vizesi alınabilmektedir.

İngiltere’de tır şoförü olmak için gereken şartlar arasından en önemli olanlar; AB ya da AEA sürücü belgesine sahip olmak ve İngiltere’deki bir firmadan iş teklifi ile sponsorluk belgesi almaktır. İngiltere’de Türkiye Cumhuriyeti tır şoförü sürücü belgesinin geçerliliği yoktur.

İngiltere’den bir iş teklifi almış ve İngiltere geçici çalışma vizesi almak isteyen sürücüler için vize başvuru danışmanlığı akredite acente Vizem.net tarafından sağlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: