İngiltere Yüksek Lisans Vizesi

2023'te İngiltere Yüksek Lisans Vizesi Başvuru Süreci 2023

İngiltere, ABD dışındaki çoğu ülkeden daha fazla uluslararası öğrenciye sahip, dünyanın en popüler lisansüstü eğitim destinasyonlarından biridir.

İngiltere’ye yüksek lisans eğitimi için gitmek isteyen uluslararası öğrencilerin vize alması gerekmektedir ve İngiltere yüksek lisans vizesi hamiline genellikle ülkeye birden fazla giriş hakkı tanımaktadır.

İngiltere yüksek lisans vizesinin, başvuru sahibinin kabul edildiği üniversite tarafından desteklenmesi gerekmektedir ve sponsor olmak için ilgili üniversitenin lisanslı olması gerekmektedir.

Vizem.net İngiltere'de master yapmak isteyen kişiler için vize başvuru danışmanlığı ve eğitim danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Yüksek Lisans Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere yüksek lisans vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere’deki bir üniversiteye tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak yüksek lisans eğitimi için kabul alınmış olması gerekmektedir.
 • İngiltere’de yüksek lisans eğitimini tamamlamak için gerekli İngilizce dil yeterliliğine sahip olunması gerekmektedir.
 • İngiltere’deki yüksek lisans eğitimi ve eğitim süresince İngiltere’deki yaşam masraflarının karşılanabileceğine ilişkin finansal yeterliliğe sahip olunması ve durumun kanıtlanması gerekmektedir.

İngiltere Master Vizesi için Hangi Tür Eğitimler Kabul Edilir?

İngiltere master vizesi için herhangi bir lisans derecesine sahip olmak yeterlidir ve master eğitimleri tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak verilmektedir. İngiltere’de yarı zamanlı master eğitimi alan kişilerin çalışması ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’ye getirmesine izin verilmemektedir.

İngiltere’deki devlet üniversitelerinin çoğu ve bazı özel üniversiteler öğrencilere lisanslı sponsorluk sağlamaktadır ve ilgili eğitim kurumu İngiltere master vizesi için sponsorluk durumunu onaylayabilmektedir. Lisanslı öğrenci sponsorlarının tam kaydına İngiltere hükümeti web sitesi (Gov.uk) üzerinden ulaşılabilmektedir.

İngiltere Yüksek Lisans Vizesi için Dil Yeterlilik Puanı Ne Olmalıdır?

İngiltere yüksek lisans vizesi için dil yeterlilik puanı IELTS için genellikle 6.5’tir ancak kabul alınan üniversite ve bölüme göre 6 ile 7.5 arasında değişiklik göstermektedir ve IELTS sınavı bölümlerinde her bir beceri için minimum puan, genel yeterlilik puanının 0,5 altıdır.

İngiltere yüksek lisans eğitimi için minimum TOEFL puanı genellikle 90 civarındadır, ancak üniversiteye ve eğitim alınacak bölüme göre 80 ile 100 arasında değişiklik göstermektedir. TOEFL ile IELTS puanları arasında standart bir denklik yoktur ve bu nedenle kesin gereksinimlerin kabul alınan üniversiteye göre karşılanması gerekmektedir.

İngiltere yüksek lisans vizesi için Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) ölçeğinde en az B2 düzeyinde İngilizce okuma, yazma, konuşma ve anlama yeterliliğinin kanıtlaması gerekmektedir.

İngiltere'de Yüksek Lisans için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

İngiltere’de yüksek lisans için banka hesabında olması gereken para, eğitim alınacak şehre göre değişiklik göstermektedir ancak en az 1 akademik yıl boyunca gerekli olan eğitim ve yaşam masraflarının banka hesabında bulunması gerekmektedir ve hesapta bulunması gereken tutar eğitim kabul onayıdır.

Londra'da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin ayda en az 1,334 sterline, dokuz ayda toplam 12,006 sterline; İngiltere'nin başka yerlerindeki öğrencilerin ayda en az 1,023 sterline ve dokuz ayda toplam 9,207 sterline ihtiyacı vardır.

İngiltere Master Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere master öğrenci vizesi için ilk olarak İngiltere’de lisans eğitimi alınacak üniversiteden onay mektubu (CAS belgesi) alınması gerekmektedir. CAS belgesi, İngiltere’deki uygun bir yükseköğrenim kurumundan kabul alınmasının ardından ilgili üniversiteden temin edilen belgedir. CAS numarası olmadan İngiltere yüksek lisans vize başvurusu kabul edilmemektedir ve 6 ay geçerli olması nedeniyle CAS belgesi başvurusu, vize başvurusundan en fazla 6 ay önce yapılmalıdır.

İngiltere’deki eğitim kurumundan gelen CAS belgesi alındıktan sonraki 6 ay içerisinde master vizesi için gerekli evrakların hazırlanması ve İngiltere hükümetinin internet sitesi olan Gov.uk üzerinden online başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. İngiltere master vizesi için online başvuru sırasında vize ücreti ve sağlık ek ücretinin ödenmesi, oturum kartının İngiltere’de nereden alınacağının seçiminin yapılması ve vize işlemlerinin tamamlanması için başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir.

İngiltere yüksek lisans vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için randevu günü ve saati vize başvuru merkezine gidilerek biyometri işlemlerinin tamamlanması, gerekli evrakların yetkili kişiye ibraz edilmesi ve talep edilmesi halinde İngiltere vize mülakatına girilmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere yüksek lisans vizesi başvurularında online form doldurma, randevu alma ve çevrimiçi evrak yükleme işlemleri uzman danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Yüksek Lisans Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere yüksek lisans vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere eğitim kabul onayı: İngiltere’de sponsorluk lisansı bulunan eğitim kurumlarından alınan Confirmation of Acceptance for Studies (CAS) belgesinin, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, kabul tarihini ve CAS numarasını içermelidir.
 • Pasaport: İngiltere yüksek lisans vizesi bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunan ve minimum bir adet boş sayfası bulunan pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İngiltere yüksek lisans vizesi başvuru formu: Gov.uk üzerinden online olarak, eksiksiz, İngilizce ve CAS belgesinde verilen bilgiler ile tutarlı şekilde doldurulmuş vize başvuru formu gerekmektedir.
 • İngilizce dil yeterliliği belgesi: İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak akademik eğitim belgeleri veya en az B2 seviyesinde dil sınavı belgesi sunulmalıdır.
 • Finansal durumu kanıtlayan belgeler: Başvuru sahibinin İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağını gösteren son 6 aya ait hesap döküm belgesi, burs belgesi veya sponsorluk evrakları ve sponsora ait finansal yeterliliği kanıtlayan belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

İngiltere yüksek lisans vizesi için başvuru sahibinin koşullarına bağlı olarak ek belge talebi olabilmektedir.

İngiltere Master Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere master vizesi başvuru ücreti, güncellenen son İngiltere vize ücretleri tablosuna göre Nisan 2022 itibariyle 363 sterlindir. İngiltere master vize ücreti online başvuru sırasında kredi kartı ile doğrudan İngiltere Vize ve Göçmenlik Dairesi’ne ödenmektedir.

İngiltere master vizesi ile ülkede sağlık hizmetlerinden yararlanmak için yıllık 624 sterlin İngiltere göçmenlik sağlık ek ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İngiltere Yüksek Lisans Vizesi İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

İngiltere yüksek lisans vizesi işlemleri evrak teslimi ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere için Yüksek Lisans Vize Süresi Ne Kadardır?

İngiltere için yüksek lisans vize süresi, İngiltere’de alınan yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra 4 ay daha geçerlidir. İngiltere yüksek lisans vizesindeki 4 aylık ekstra zamanı iş aramak veya çalışmak için kullanmak mümkündür ancak genellikle ilgili faaliyetler için yeni bir vize alınması gerekmektedir.

Yüksek Lisans Vizesi Alanlar İngiltere'de Çalışabilir Mi?

Evet, yüksek lisans vizesi alanlar İngiltere’de çalışabilmektedir ancak yüksek lisans vizesi ile çalışmak için birtakım kısıtlamalar bulunmaktadır.

Yüksek lisans eğitimi için İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi alan kişilerin eğitim döneminde haftada 20 saate kadar part time çalışma, akademik tatillerde tam zamanlı çalışma imkanı bulunmaktadır.

İngiltere'de Alınabilecek Yüksek Lisans Bursları Nelerdir?

İngiltere’de alınabilecek yüksek lisans bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Chevening bursu: Chevening, İngiltere'de yüksek lisans eğitimi alan tüm öğrencilerin başvurabileceği, ulaşım, konaklama ve eğitim masrafları dahil olmak üzere bir yıllık yaşam masraflarını karşılayan burstur.
 • Great Scholarships bursu: Great Scholarships bursu İngiltere’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin başvurabileceği, öğrencinin akademik ve finansal ihtiyacına bağlı olarak tam veya kısmi yardım şeklinde sağlanan burslardır.
 • Gates Cambridge bursu: Gates Cambridge bursu entelektüel yetenek, liderlik potansiyeli, ders seçim ve nedenlerine bağlı olarak bir yılda 18,384 sterlinden, sağlık ek ücretine kadar birtakım masrafları karşılayan burstur.
 • UWE Bristol bursu: UWE Bristol’de yerli ve uluslararası öğrenciler için çeşitli burs imkanları bulunmaktadır ve burslar başvuru sahibinin koşullarına göre tam ya da kısmı yardım olacak şekilde sağlanmaktadır.

Lisansüstü eğitim alacak uluslararası öğrencilere İngiltere yüksek lisans burs imkanları sağlayan en iyi burslar; Euraxess UK bursu, Commonwealth master bursları, The Royal Society bursları ve Chevening bursudur.

Yüksek Lisans Mezunları İngiltere'de Nasıl Kalabilir?

Yüksek lisans mezunları 2021 yılı itibariyle lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere’de kalabilmekte ve iki yıla kadar İngiltere’de iş arayabilmektedir.

İngiltere yeni mezun vizesi, İngiltere’de eğitim alan Tier 4 vizesi veya öğrenci izni hamilinin ülke toprakları içerisinde başvurması gereken vizedir ve İngiltere mezun vizesi almak için internet üzerinden yapılan başvuruların 715 sterlin başvuru ücreti, 624 sterlin yıllık sağlık ücreti ödemesi yapılarak tamamlanması ve İngiltere Göçmenlik Kimlik Kontrolü uygulaması üzerinden biyometrik oturma izninin taratılması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: