İrlanda Yaşam

İrlanda'da Yaşam Masrafları ve Koşulları

İrlanda’da yaşam masrafları ve koşulları, İrlanda’da kalınacak süre boyunca yapılacak harcamaların ve sürdürülecek hayatın niteliklerini belirleyen önemli etkenlerdir. İrlanda yaşam masrafları kalemlerine örnek olarak; barınma, beslenme, öğrenciler için eğitim ve yurt, eğlence, giyinme, teknoloji ve ulaşım verilebilir. İrlanda 2020 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim ve Ekonomi Endeksi’ne göre 189 ülke arasından en yaşanabilir 2. ülke olmuştur. Yazının devamında İrlandada yaşam masrafları ve koşulları hakkında detaylı bilgi verilecektir.

İrlanda’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

İrlanda yaşam koşulları açısından dünya üzerinde vatandaşlarına en iyi şartları sağlayan ülkelerden biridir. İrlanda, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çalışanlarına en fazla asgari ücreti sağlayan ülkedir. (1 saat = 10.2 €) 2020 yılı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde 2. sırada yer alan İrlanda, 2.5 milyona (İrlanda nüfusu 5.2 milyondur.) yakın aktif çalışana sahiptir.

İrlanda %75 gibi yüksek bir oranla iş arayan kişilerin istihdama katılmalarına olanak sağlamaktadır. İrlanda, vatandaşlarına sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı sağlamakla birlikte ortalama insan ömrünün 82.3 yıl olmasıyla da bu alandaki çabasını göstermektedir.

İrlanda’da İş ve Çalışma İmkanları

İrlanda’da iş ve çalışma imkanları diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla daha fazladır. İrlanda’da iş bulmak zor olarak nitelendirilemez, İrlanda’da işe alım oranı %70’dir. Legatum Refah Endeksi’ne göre dünya çapında 6. en kaliteli ekonomi olan İrlanda ekonomisi %84 oranında hizmet sektörüne dayanmaktadır.

İrlanda’da en çok çalışana sahip iş kolu ise 2016 yılında 90 bin kişi ile kasiyerlik ve satış danışmanlığı olmuştur. Bu iş alanlarını takip eden ve 2. sıraya yerleşen çiftçilik ise 2016 yılında yapılan Census araştırmasına göre 70 bin kişilik istihdama sahiptir.

İrlanda’nın son dönemde ilerleyen teknolojiye ve mühendis açığına bağlı olarak İrlanda’da en çok tercih edilen meslekler aşağıda verilmiştir.

 • Bilişim teknolojileri uzmanlığı,
 • Yazılım mühendisliği,
 • Bilgisayar mühendisliği,
 • Denetçi,
 • Muhasebeci,
 • Uyum müdürü örnek verilebilir.

Teknoloji sektörünün yanı sıra inşaat endüstrisi de çalışan istihdam etmek isteyen iş alanları arasında kendine ilk sıralarda yer bulmaktadır:

 • İnşaat mühendisliği,
 • Saha metraj şefi inşaat sektöründe çalışan ihtiyacı duyan alanlardır.

İrlanda’da yaşamaya başlayan göçmenlerin en çok rağbet ettiği iş alanları ise aşağıda sıralanmıştır.

 • Konaklama ve yemek sektörü,
 • Bilişim teknolojileri ve iletişim uzmanlığı,
 • Fabrika üretimi,
 • İnşaat.

İrlanda’ya yerleşerek bir işte çalışmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ancak İrlanda çalışma vizesi almak koşulu ile gerçekleşebilir.

İrlanda’da işsizlik oranları yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda görülebilir.

Yılİşsizlik Oranları
2013% 13.74
2014% 11.86
2015% 9.91
2016% 8.37
2017% 6.71
2018% 5.74
2019% 4.93
2020% 5
2021% 5.8

İrlanda işsizlik oranı tablosunda görüldüğü üzere İrlanda zaman içerisinde işsizliği bir sorun olmaktan çıkarmak adına önemli adımlar atmıştır ve bu adımlarda da başarılı olmuştur. İrlanda 2020 ve 2021 yılı işsizlik oranlarının önceki yıllardaki düşüş trendine uymamasının sebebi küresel ekonominin COVID-19 salgını sebebiyle etkilenmesi olmuştur. İrlanda yaşam şartları 2020 ve 2021 yıllarında iyileşme kaydetmemiştir.

İrlanda’da Beslenme ve Gıda Masrafları

İrlanda’da beslenme ve gıda masrafları 2021 yılında aşağıda verilen tabloda görülebilir.

GıdaFiyat
2 Litre Süt1.49 €
800 gr Beyaz Ekmek0.70 €
1 kg Basmati Pirinç1 €
12’li Yumurta2 €
2 kg Tüm Tavuk4.55 €
300 gr Biftek4 €
10 adet Elma0.69 €
1 kg Muz1 €
6 adet Portakal2.99 €
6 adet Domates0.89 €
20 adet Patates6.30 €
6 adet 1.5 Litre Su4.79 €

Gıda pahalılığı bakımından İrlanda’daki mutfak masrafları asgari ücretin alım gücü ile karşılaştırıldığında Türkiye Cumhuriyeti’ne göre daha uygundur. İrlanda yaşam standartları gıda fiyatları bakımından yüksektir. 2021 yılı itibariyle İrlanda’da 1 kişinin ortalama aylık gıda masrafı 408 € 4 kişilik ailenin ortalama aylık gıda masrafı ise 1443 € olarak hesaplanmıştır.

İrlanda’da bireysel ve aile olarak Dublin’de ortalama yaşam masrafları (kira hariç ve aylık) aşağıda sıralanmıştır:

Gider 
1 kişi902 €
4 kişilik aile3209 €
Elektrik, gaz, su, çöp160 €

İrlanda’da bireysel ve aile olarak Cork’da ortalama yaşam masrafları (kira hariç ve aylık) aşağıda sıralanmıştır:

Gider 
1 kişi846 €
4 kişilik aile3009 €
Elektrik, gaz, su, çöp150 €

İrlanda’da bireysel ve aile olarak Galway’da ortalama yaşam masrafları (kira hariç ve aylık) aşağıda sıralanmıştır:

Gider 
1 kişi829 €
4 kişilik aile2945 €
Elektrik, gaz, su, çöp150 €

İrlanda’da Barınma ve Konaklama Masrafları

İrlanda ev kiraları bakımından Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasından yüksektir. Farklı şehirlerindeki İrlanda ev kiraları (1 yatak odalı şehir merkezinde daire), ve ulaşım (aylık toplu taşıma aboneliği) giderleri, aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

KiraUlaşım 
Dublin, İrlanda1689 €130 €
Cork, İrlanda1158 €84 €
Galway, İrlanda1070 €67.5 €

İrlanda'da konaklama masrafları, Avrupa Birliği ülkelerindeki konaklama masrafları ortalamasının üstündedir.

İrlanda’da Kıyafet Masrafları

İrlanda’da kıyafet masrafları aşağıda yer alan tabloda bazı genel ihtiyaçlar için açıklanmıştır:

Giyim ÜrünüFiyat
1 adet Pantolon (Levi’s)70 €
1 adet Yaz Elbisesi (Zara, H&M)30 €
1 adet Koşu Ayakkabısı (Nike)80 €
1 adet Deri İş Ayakkabısı80 €
1 adet Kot Ceket (Zara)60 €
1 adet Tişört (Zara)20 €
1 adet Pantolon (H&M)20 €

İrlanda’da 1 kişinin aylık kıyafet gideri ortalama 140 €, 4 kişilik bir aile için aylık kıyafet alışverişine harcanan para miktarı ortalama 350 € olarak hesaplanmıştır.

İrlanda Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

Klasik İrlanda mimarisi özellikle kırsal kesimde kendini göstermektedir. İrlanda kırsallarında Taş Devri’nden kalma yapılar göze çarpmaktadır. İrlanda mimari kültürü Norman tarzı yapılmış günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş yapılara, Anglo – Sakson kültürünü tamamıyla yansıtan kalelere, beyaz badanalı küçük evlere, İrlanda şehirlerinin oluşumunda çokça kullanılmış Georgian tarzı mimariye sahip binalara, her ne kadar diğer mimari akımlar kadar popüler olmasa da yine de İrlanda’nın yapılaşmasında kendine yer bulabilmiş Rococo ve Palladian tarzı kır evleri ve son olarak da Gotik mimariye sahip kiliselere, katedrallere dayanmaktadır.

Günümüzde İrlanda mimarisi şehirlerde daha çok modern tarzda yapılmış apartmanlar, kırsalda ise müstakil evler kendine yer bulabilmektedir. Andrew Devane İrlanda mimarisi için Georgian stili yapılar tasarlamıştır. Thomas Duff, İrlanda’nın kuzeydoğusunda yer alan katedrallerin ve kiliselerin çoğunu tasarlayan kişidir, çalışmalarında Gotik tarzı kullanmıştır.

İrlanda’da Görülmesi Gereken Tarihi Eserler Nedir?

İrlanda’da görülmesi gereken tarihi eserler aşağıda listelenmiştir:

 • St. Colman Katedrali, Cork: 1868 yılında inşasına başlanan Queenstown adıyla da bilinen katedral, planların değişmesi ve bütçe aşımı sebebiyle tamamlanması 25 yıldan fazla gecikmiş ve 1919’da uzun uğraşlar sonucu bitirilmiştir. St. Colman Katedrali, 91 metre yüksekliği ile İrlanda’nın en yüksek katedralidir.
 • Mussenden Tapınağı, County Londonderry: Kuzey İrlanda’nın kuzey kıyılarına denize sıfır şekilde yapılmış bu tapınak dairesel bir yapıda olup Atlantik Okyanusu’na bakan harika bir manzaraya sahiptir. Mussenden Tapınağı 1768 yılında yapılmıştır.
 • Trinity College, Dublin: Trinity Üniversitesi İrlanda’nın en eski üniversitesidir. Trinity Üniversitesi 1592 yılında Kraliçe 1. Elizabeth tarafından kurulmuştur. Trinity Üniversitesi Dünyadaki en iyi ilk 100 üniversite arasında yer almaktadır. Trinity Üniversitesi Cambridge ve Oxford gibi üniversitelerden ilham alınarak kurulmuştur. Gerek mimarisiyle gerek bu zamana kadar verdiği eğitimin kalitesiyle ön plana çıkan Trinity Üniversitesi, İrlanda’ya ziyarette bulunan öğrenciler ve akademisyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.
 • Kylemore Abbey, Galway: Kylemore Manastırı, 1868 yılında İngiliz finans uzmanı, politikacı, parlamento üyesi Mitchell Henry’nin özel mülkü olarak yapılmıştır. Kylemore Kalesi’nin eteklerinde yer almaktadır. Günümüzde Notre Dame üniversitesi akademik programlarından bazılarını bu manastırda sürdürmektedir.
 • Cahir Castle, Tipperary: İrlanda’nın en büyük kalelerinden olan Cahir Kalesi, 1142 yılında Thomond Prensi Conor O’Brien tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde Cahir şehrinin merkezinde yer almaktadır. 20. yüzyılda Cahir Kalesi, İrlanda’da ulusal anıt olarak sıfatlandırılmıştır. The Tudors adlı fenomen televizyon dizisi de Cahir Kalesi’nde çekilmiştir.
 • St John’s Cathedral, Limerick: St John’s Katedrali 1857 yılında İngiliz mimar Philip Charles Hardwick tarafından tasarlanmaya başlayıp 1861’de inşası biten katedral, St. Colman Katedrali’nin İrlanda’nın en uzun katedrali olduğunun keşfedilmesinden önce bu sıfatı taşımıştır. St John’s Katedrali Gotik mimarinin esintilerini taşımaktadır.
 • Rock Of Cashel, Cashel: İki bin yıllık geçmişe sahip olan Cashel Kayası, İrlanda’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Kraliçe 2. Elizabeth bile Cashel Kayası’nı helikopteriyle gelerek bizzat ziyaret etmiştir. Günümüzde turistlere görsel ve sesli şovlar yapılmaktadır. Geçmişte, Normanların istilasından önce Munster Krallığı’nın merkezi olduğu söylenir.

İrlanda’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

İrlanda’da ulaşım kentlerde çeşitli yollarla sağlanmaktadır. Otobüs ile taşımacılık tüm şehirlerde var olmakla birlikte ana ulaşım unsurudur. Aşağıda yer alan şehirlerin otobüs taşımacılığının yanı sıra demiryolu ağları da bulunmaktadır:

 • Dublin,
 • Cork,
 • Derry.
 • Limerick,
 • Galway,

İrlanda’nın büyük şehirlerinde bulunan ulaşım imkanlarının daha kolay anlaşılması için aşağıdaki tablodan yararlanılabilir:

ŞehirOtobüsMetroTramvayFeribot
DublinVarVarVar 
CorkVarVar Var
LimerickVarVar  
DerryVar   
GalwayVarVar  
WaterfordVar   

Tabloda görüldüğü üzere tüm şehirlerde otobüs ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. Tramvay ve feribot ise belirli şehirlere özel ulaşım yolları olarak ön plana çıkmaktadır.

Aşağıda yer alan tabloda İrlanda, Dublin’de ulaşım ücretleri verilmiştir:

UlaşımÜcret
Tek Biniş Otobüs Bileti3 €
Aylık Otobüs Bileti130 €
Taksi Açılış4 €
Taksi Kilometre1.5 €
Araç Yakıtı (1 litre)1.2 €
Tramvay (Tek Biniş)2 €
Metro (Tek Biniş)2 €

İrlanda, Dublin’de otobüs bileti 3 €, aylık otobüs aboneliği 130 €, taksi açılış fiyatı 4 €, taksi kilometre fiyatı 1.5 €, tek seferlik tramvay bileti 2 €, tek seferlik metro bileti 2 €’dur. İrlanda mimarisi ve şehir düzenlemesi kara yolu ile ulaşıma elverişli yapıdadır.

İrlanda’da Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

İrlanda şehirlerarası ulaşımı çoğunlukla otobüs taşımacılığına dayanmaktadır. İrlanda şehirleri arası mesafelerin uzak olmaması nedeniyle uçak seferleri neredeyse yoktur. İrlanda ulaşım masrafları şehirlerarası otobüsleri için 15 € ve 35 € arasında değişmektedir.

İrlanda’da Trafik Var Mıdır?

İrlanda’da trafik 2021 yılında Dublin’de % 38, Limerick’de % 28, Cork’da %26 oranındadır. 2020 yılında bu oranların çok daha yüksek olduğu (Dublin % 48, Limerick % 31, Cork % 33) göz önüne alınırsa trafiğin sorun olmaktan çıkarılması için ciddi çabalar olduğu görülebilir.

İnsani gelişmişlik endeksi sıralamasına göre dünyanın en yaşanabilir 2. ülkesi olan İrlanda’da yaşamak çoğu insan tarafından istendiği, diğer Avrupa ülkelerine göre yüksek sayılabilecek nüfus artış oranına sahip olduğu ve nüfus şehirlerde yoğunlaştığı için İrlanda’da zaman zaman trafik olabilmektedir.

İrlanda’da Eğitim Nasıldır?

İrlanda Eğitim bakanlığının verilerine göre İrlanda Cumhuriyeti eğitim için 2021 yılında 8.9 milyar € bütçe ayırmıştır. İrlanda 2018 yılında yapılan son OECD Eğitim sıralamasında 77 gelişmiş ve gelişmekte olan ülke arasından 12. olarak önemli bir başarı elde etmiştir. İrlanda’nın en iyi üniversiteleri ve dünya çapındaki sıralamaları aşağıda yer alan tabloda görülebilir:

ÜniversiteTimes Higher Education Sıralaması (2021)Top Universities Sıralaması (2021)
Trinity College Dublin155101
Royal College of Surgeons in Ireland201_
University College Dublin251177
University College Cork301286
National University of Ireland, Galway301238
Maynooth University401701
University of Limerick501511
Dublin City University501439
Technological University Dublin801801

2021 İrlanda’da üniversite okuyan bir öğrencinin 1 aylık şehir içi ulaşım masrafı 80 € olarak hesaplanmıştır. İrlanda dil okulları bakımından birçok seçeneğe sahiptir. İrlanda’da dil kursuna gitmek ya da üniversite okumak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda eğitim vizesi almakla yükümlüdür.

İrlanda’da Ekonomi Nasıldır?

İrlanda Cumhuriyeti ekonomisi gelişmiş ülke kategorisinde yer almakla birlikte, ileri teknoloji, yaşam bilimleri, finansal servisler ve tarımsal endüstriye odaklanmaktadır. İrlanda ekonomisi, açık bir ekonomidir. Ekonomik Özgürlük Endeksi dünya sıralamasında 5. sırada yer almaktadır. İrlanda ekonomisi yurtdışından en çok yüksek miktarda direkt yatırım alan ekonomidir.

İrlanda IMF’nin 2020 yılında yaptığı kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 186 ülkeden 4. olmuştur, Dünya Bankası’nın 2020 yılında yaptığı kişi başına düşen milli gelir sıralamasında da 187 ülke arasında yine 4. olmuştur. İrlanda ihracat miktarı 2019 yılında 220 milyar dolar, İrlanda ithalatı miktarı ise 2019 yılında 98 milyar Dolar olmuştur. İrlanda’da kişi başına düşen milli gelir yıllık bazda 89 bin €’dur.

İrlanda ekonomisinde sektörlerin yıllık gelir dağılımı aşağıda verilmiştir:

SEKTÖRPAY
Tarım% 0.9
Sanayi% 35.18
Hizmet% 56.72

İrlanda İklimi Nasıldır?

İrlanda iklimi, kuru, nemli, bol yağışlı ve aşırı sıcaklıkların pek görülmediği bir iklim çeşidi olan sıcak okyanussal iklim olarak sınıflandırılır. İrlanda’da ılık yazlar ve serin kışlar yaşanır. İrlanda’da yılın en soğuk ayları genelde ocak ve şubattır, bu aylarda hava sıcaklığı 4 – 7 derece arasında değişmektedir.

İrlanda’da yılın en sıcak ayları ise genellikle temmuz ve ağustos olur, bu aylarda hava sıcaklığı 14 – 16 derece arasında seyretmektedir. İrlanda’da yılın en güneşli ayları mayıs ve hazirandır, bu aylarda gün içinde 5 – 7 saat arası güneş görülür. İrlanda kayda geçen en yüksek sıcaklık 33 C’dir. İrlanda’da kaydedilen en düşük sıcaklık -19 C’dir. İrlanda’da iklim özellikleri genel olarak bol yağışlıdır.

İrlanda Coğrafyası Nasıldır?

İrlanda Kuzeybatı Avrupa’da ve Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. İrlanda adasının genel coğrafi özelliklerini uzun düzlükler ve kıyı şeridini kaplayan dağlar (bu dağların en yükseği Carrauntoohil’dir.) oluşturmaktadır.

İrlanda Cumhuriyeti’nin yüzölçümü 84.421 km2’dir. İrlanda Cumhuriyeti’nin 6.226 km kıyı şeridi vardır. İrlanda Cumhuriyeti’nin en uzun akarsuyu 360.5 km uzunluğa sahip olan River Shannon’dır. İrlanda Cumhuriyeti’nin en büyük gölü ise 392 km2 büyüklüğe sahip Lough Neagh gölüdür. İrlanda coğrafyası tarıma uygundur ve toprakları verimlidir. İrlanda Cumhuriyeti’nin tek komşusu Kuzey İrlanda’dır.

İrlanda Toplum Yapısı Nasıldır?

İrlanda nüfusu 2021 yılında, 4 milyon 980 bin 991 kişidir, 2020 yılına göre % 1.13 artmıştır. İrlanda dünyanın en kalabalık 124. ülkesidir. İrlanda nüfusunun % 63’ü şehirde yaşamaktadır. İrlanda Cumhuriyeti’nde ortalama yaş 38.2’dir.

İrlanda Cumhuriyeti’nde 2020 yılı itibariyle 23 bin 604 göçmen bulunmaktadır. İrlanda’da ortalama yaşam süresi 82.8’dir. İrlanda Cumhuriyeti’nin en kalabalık şehri ve başkenti Dublin’dir, nüfusu 1 milyon 24 bin 27 kişidir. İrlanda Cumhuriyeti’nde en çok konuşulan dil İngilizcedir. İrlanda kültürü farklı kültürlerin sentezi olarak bilinmektedir.

İrlanda toplumunda cinsiyetlerin dağılım yüzdeleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Erkek: % 49
 • Kadın: % 51

İrlanda toplumunda yaş gruplarının dağılım yüzdeleri şu şekildedir:

 • 0-24 yaş arası: % 33.23
 • 25-64 yaş arası: % 52.96
 • 65 yaş ve üstü: % 13.82

İrlanda toplumunda bazı etnik grupların dağılım yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

 • İrlandalı: % 82.2
 • Diğer beyaz ırk mensubu insanlar: % 9.5
 • Asyalı: % 2.1

İrlanda’da Eğlence Kültürü Nasıldır?

İrlandalı insanlar sıcak ve arkadaş canlısıdır. Aziz Patrick Günü’nde herkes dostlarıyla bir araya gelip birlikte çeşitli içecekler tüketirler. İrlanda eğlence hayatı için pub ve bar gibi mekanların yeri çok önemlidir, insanlar bu mekanlarda bir araya gelip sosyalleşirler aynı zamanda yemek yiyip alkollü içecekler tüketirler.

İrlandalı insanların eğlence kültüründe spor faaliyetlerinin de önemi yadsınamaz özellikle rugby, hurling, futbol, golf, at yarışı gibi rekabetçi sporlar insanların bir araya gelme sebeplerindendir. İrlanda’da çoğu mağaza haftanın altı günü (genelde pazar hariç) sabah 9’dan akşam 5.30’a kadar açıktır.

İrlanda’nın Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

İrlanda Cumhuriyeti’nde 16 Kasım 2015’ten beri eşcinsel evliliği yasaldır. 22 Mayıs 2015 tarihinde yapılan halk oylaması sonucu eşcinsel evliliği yasal olmalı diyenler %62 gibi farklı bir sonuçla referandumu açık ara önde kapatmıştır. Referandumun sonucuna bakarak İrlanda toplumunun çoğunluğunun eşcinsel bireylerle alakalı bir endişesi veya önyargısı yoktur denebilir.

İrlanda’da Irkçılık Var Mı?

İrlanda’da sekiz senedir faaliyet gösteren bir internet sitesinin araştırmasına katkıda bulunmak isteyen ve ırkçılığa uğradığını belirten insanlar 8 yılda 3541 adet ırkçılık vakası rapor etmiştir. Irkçılık İrlanda Cumhuriyeti devlet politikaları arasında yer almaz ama ırkçılığın bireysel bir yaklaşım olduğu da unutulmamalıdır. İrlanda Cumhuriyeti ırkçılığa karşı bir politika izlemektedir.

İrlanda İnanç Yapısı Nasıldır?

İrlanda toplumu çoğunlukla Hristiyan’dır. İrlanda toplumundaki Hristiyanlar çeşitli mezheplere ayrılmışlardır. İrlanda’da din ve dinlere bağlı inanışların dağılımı aşağıda listelenmiştir:

İrlanda toplumunda bazı dini inanışların dağılım yüzdeleri.

 • Katolik Hristiyan: % 78.3
 • Herhangi bir dini inanışı olmayanlar: % 9.8
 • Protestan Hristiyan: % 4.2
 • İrlanda Kilisesi Mensupları: % 2.7
 • Ortodoks Hristiyan: % 1.3
 • Müslüman: % 1.3

İrlanda Politik Anlayışı Nasıldır?

İrlanda Cumhuriyeti çok partili parlamenter sistem ile yönetilmektedir. İrlanda Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Micheál Martin’dir. İrlanda 2020 genel seçimlerinde ilk sırada yer alan parti % 25.5 oyla Fine Gael olmuştur.

İrlanda 2020 genel seçimlerinde ikinci sırada yer alan parti ise % 24.3 oyla Fianna Fáil olmuştur. İrlanda siyasi görünümü 1933 yılından beri değişmemiştir.1933’ten beri İrlanda iktidarına Fine Gael veya Fianna Fáil gelmektedir. İrlanda Cumhurbaşkanı’nın mensubu olduğu parti Fianna Fáil’dir. Fianna Fáil muhafazakâr demokrat bir partidir, merkez ve merkez – sağa yakın bir politika izler.

Fianna Fáil başlarda milliyetçi bir parti olarak yola çıktıysa da zamanla toplumun her kesimine hitap etmeye çalışan bir parti olmuştur, sağcı ve solcu partilerle yönetilen koalisyonlara liderlik yapmıştır. Fianna Fáil, en büyük rakibi Fine Gael’in aksine İrlanda birliği, İrlandaca dilinin yaşatılması ve İrlanda ordusunun geleneklerine dönmesi gibi unsurları parti politikası haline getirmiştir. Fine Gael ise Avrupa Birliği’ne bağlılık ve İrlanda’nın geleceği için İngiltere ile olan dostluğun sürdürülüp daha da ileri taşınması fikirlerini benimsemektedir.

İrlandada Suç Oranları Nasıldır?

İrlanda ulusal polis ve güvenlik teşkilatı garda.ie verilerine göre İrlanda’da suç oranları aşağıdaki tabloda 2019 ve 2020 yılları için karşılaştırılmıştır:

Suç Türleri20192020Değişim% Değişim
Cinayet ve benzeri suçlar6473914.1
Cinsel suçlar3,3402,986-354-10.6
Öldürme tehdidi, saldırı, zarar verme ve benzeri suçlar21,77518,893-2,882-13.2
Tehlikeli veya umursamaz davranışlar8,6918,717260.3
Adam kaçırma ve benzeri suçlar12713032.4
Soygun, gasp ve kapkaççılık benzeri suçlar2,3431,807-536-22.9
Ev soygunu ve benzeri suçlar16,74810,938-5,810-34.7
Hırsızlık ve benzeri suçlar68,15851,474-16,684-24.5
Dolandırma, aldatma ve benzeri suçlar7,9627,818-144-1.8
İlaçların kötüye kullanımı ve benzeri suçlar21,34823,2851,9379.1
Silah ve patlayıcı madde aşırılıkları2,6853,08540014.9
Mülke veya çevreye zarar verme suçları21,90819,504-2,404-11.0
Toplum düzenine karşı gelen davranışlar32,40028,980-3,420-10.6
Devlete, adalet mekanizmasına mukavemet gösterme suçları17,61410,371-7,243-41.1

UNODC verilerine Dünya cinayet suçları ortalaması 6.2/100.000 iken bu oran İrlanda’da 1,48/100.000 ile dünya ortalamasının oldukça altındadır. Genel İrlanda suç oranı, Avrupa Birliği ülkeleri suç oranı ortalamasından da düşüktür.

İrlanda’ya Yerleşmek için Nedenler Nedir?

İrlanda’ya yerleşmek için nedenler aşağıda listelenmiştir:

 • İrlanda İnsani Gelişmişlik Endeksi sıralamasında en yaşanabilir 2. ülke olarak belirlenmiştir.
 • İrlanda vatandaşlarına en iyi yaşam şartlarını sağlayan ülkelerden biridir,
 • İrlanda çalışanlarına Avrupa’daki en yüksek asgari ücreti sağlamaktadır.
 • İrlanda doğa güzellikleri ve sayısız tarihi mekanlarıyla sınırsız güzellikleri görme fırsatı sunmaktadır.
 • İrlanda bireysel özgürlük listelerinde üst sıralarda yer almaktadır.
 • İrlanda’da iş arayanlar % 75’yakın iş bulma oranına sahiptir.
 • İrlanda işsizlik oranı 2020 yılında % 5’tir.
 • İrlanda vatandaşlarına ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakkı tanımaktadır.
 • İrlanda’da ortalama insan ömrü 82.3 yıldır.
 • İrlanda Legatum Refah Endeksi’ne göre dünyanın en refah 6. ekonomisidir.
 • İrlanda muhteşem mimari özelliklere sahiptir, şehirler hala eski dokularını korumaktadır.
 • İrlanda iklimi yaz mevsiminde ılık, kış mevsiminde ise serindir.
 • İrlanda politik çeşitliliğe sahip demokrasinin tam olarak uygulandığı bir ülkedir.
 • İrlanda eğitim alanına ayırdığı bütçesi ile halihazırda OECD ülkeleri arasında 12. sıradaki yerini daha da üste taşıma hedefindedir.
 • İrlanda dünya sıralamalarında kendine yer edinmiş ve ismi dünya çapında duyulmuş üniversitelere sahiptir.
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: