irlanda bayrağı ve anlamı

İrlanda Cumhuriyeti Bayrağının Renkleri, Tarihi ve Anlamı

İrlanda Cumhuriyeti’nin bayrağı dikdörtgen şeklindedir ve İrlanda bayrağının en boy oranı ½ dir. İrlanda Cumhuriyeti’nin bayrağı yeşil, beyaz ve turuncu olmak üzere toplam 3 renkten oluşmaktadır.

İrlanda Cumhuriyeti Bayrağının Ölçüleri Nedir?

İrlanda Cumhuriyeti bayrağı 1:2 oranında ve yatay kenarı 2, dikey kenarı 1 oranındadır. İrlanda Cumhuriyeti bayrağında yer alan renklerin (Yeşil, Beyaz, Turuncu) alanları birbirine eşittir.

İrlanda Cumhuriyeti Bayrağının Renkleri Nelerdir?

İrlanda Cumhuriyeti bayrağı yeşil, beyaz ve turuncu renklerden oluşmaktadır. İrlanda bayrağının renk kodları aşağıda verilmiştir.

ŞemaYeşilBeyazTuruncu
Pantone347 USafe151 U
Hex triplet# 169B62# FFFFFF# FF883E
RGB22–155–98255–255–255255–136–62
CMYK71–0–72–00–0–0–00–43–91–0

İrlanda Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir?

Cumhuriyeti bayrağındaki renkler İrlanda adasındaki yaşayan farklı geleneklerden insanların birlik ve beraberlik içerisinde olmasını sembolize etmektedir. İrlanda bayrağındaki yeşil renk Roma Katoliklerini, turuncu renk azınlık Protestanları temsil etmektedir. İrlanda bayrağındaki beyaz renk ise İrlanda’daki Protestanlar ve Katolikler arasında kalıcı bir barış ve birlik umudu anlamına gelmektedir.

İrlanda bayrağı 7 Mart 1848’de ilk defa milliyetçi Thomas Francis Meagher tarafından asılmıştır ve 1848 Nisan ayında Thomas Francis Meagher İrlanda bayrağının anlamı hakkında aşağıdaki sözleri söylemiştir.

“Merkezdeki beyaz, turuncu ve yeşil arasında kalıcı bir ateşkes anlamına geliyor ve ben onun kıvrımlarının altında İrlandalı Protestanların ve İrlandalı Katoliklerin ellerinin cömert ve kahramanca kardeşlikle kenetlenebileceğine inanıyorum.”

İrlanda Cumhuriyeti Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

İrlanda bayrağının tasarımı, Kral Louis Philippe’in devrildiği Fransa’daki 1848 Devrimi’nden esinlenilmiştir. Nisan 1848’de Meagher ve Youn Irelan grubundan iki kişi, kralı devirdiği için Fransızları tebrik etmek amacıyla Paris’e gitmiştir.

Bir grup Fransız kadın, Fransız ipliğinden yapılmış İrlanda bayrağının üç rengini dokuyup onlara sunmuştur. Meagher’in Dublin’e dönmesinin ardından 15 Nisan’da bu üç renkli bayrağı İrlanda vatandaşlarına sunmuştur.

İrlanda’da yaşana Paskalya ayaklanması sırasında, İrlanda’nın bayrağı yeşildi ve savaşı sembol etmektedir. İrlanda bayrağına 1850’de, Katolikler için yeşil, Yerleşik Kilise Protestanaları için turuncu ve Prensbiteryenler için maviden oluşan bayrak önerilmiştir.

İrlanda’nın üç renkli bayrağı 1937’de İrlanda’nın resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. İrlanda Cumhuriyeti’nin bayrağı İrlanda kültürü çeşitliliği hakkında bilgi vermektedir.

İrlanda Cumhuriyeti Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

İrlanda’nın günümüzdeki üç renkli (yeşil, beyaz, turuncu) resmi bayrağı, İrlanda anayasası tarafından 29 Aralık 1937’de kabul edilmiştir. Bayrağın kabulü ile İrlanda siyaseti birlik ve beraberlik vurgusu yapmıştır. İrlanda Cumhuriyeti 18 Nisan 1949’da İngiliz Milletler Topluluğu’na katılımını sonlandırıldığında bayrağı aynı kalmıştır.

İrlanda Cumhuriyeti Bayrağının Tasarımını Neler Etkilemiştir?

İrlanda Cumhuriyeti bayrağının tasarımı, Kral Louis Philippe’in devrildiği Fransa’daki 1848 Devrimi’nden etkilenmiştir.

İrlanda’da yaşanan Paskalya isyanı, Nisan 1916 yılında İrlandalı Cumhuriyetçiler karşı İrlanda’da Birleşik Krallığa karşı bağımsız bir İrlanda Cumhuriyeti kurulmasını amaçlamıştır.

İrlanda Cumhuriyeti bayrağı renklerini tarihteki Fransız Devriminden, Protestan – Katolik olayından ve Birleşik Krallığa karşı yapılan isyanlarından almıştır.

İrlanda Tarihinde Kullanılan İrlanda Bayrakları Nasıldı?

Flagmakers’tan alınan bilgilere göre, İrlanda’nın ilk bayrağı 1177 ile 1542 yılları arasında İngiltere Kralı’nın yönetimi altındaki İrlanda Lordluğu’nun sancağı olarak kullanılmıştır. 1542 İrlanda Krallığı Yasası VII.Henry’yi İrlanda kralı yaptığında, İrlanda sancağı İrlanda Krallığı’nın resmi bayrağı olmuştur. Bu dönemde İrlanda bayrağı mavi renkli ve üzerine gümüş telli altın bir arp içermektedir.

İrlanda, 1801’de Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığını oluşturmak için Büyük Britanya ile birleştiğinde, İrlanda Bayrağı İrlanda Lord Teğmeninin Bayrağı ile değiştirildi.

İrlanda’da Modern yeşil-beyaz-turuncu üç renkli bayrak, İrlanda tarihi’nde ilk olarak 1916’da Paskalya Ayaklanması isyancıları tarafından kullanılmıştır. Daha sonra 1919-1921 arasındaki Bağımsızlık Savaşı sırasında İrlanda Cumhuriyeti’ni temsil etmek üzere seçilmiştir.

İrlanda Bayrağına Benzer Bayraklar Hangileridir?

Fildişi bayrağı İrlanda bayrağının ters çevrilmiş halidir. Fildişi bayrağının sol tarafı turuncu orta kısmı beyaz ve sağ tarafı yeşildir. İrlanda bayrağında ise renkler yeşil, beyaz ve turuncu olarak sıralanmıştır.

Fildişi bayrağında turuncu kısım ülkenin kuzeyinde bulunan savanları, yeşil renk ise ülkenin güneyinde bulunan ormanlık alanları temsil etmektedir. Fildişi bayrağında bulunan beyaz renk ise kuzey ve güneyin birliğini simgeler. İrlanda bayrağında da beyaz renk barışı ve birliği simgelemektedir. Fildişi bayrağı ve İrlanda bayrağının temel benzerlikleri renkleri ve anlamlarıdır.

İrlanda Bayrağı ile İlgili Protokol Kuralları Nelerdir?

İrlanda Bayrağı ile İlgili ulusal bayrak protokolüne göre, ulusal bayrağın üzerine hiçbir bayrak ve flama çekilmemelidir. Ulusal Bayrak bir tabuta asmak için kullanıldığında, yeşil taraf tabutun başında olmalıdır.

İrlanda bayrağı bir platformda gösterildiğinde, konuşmacının masasının üstünde ve arkasında olmalıdır. İrlanda bayrağı, bir duvara veya başka bir arka plana karşı yatay veya dikey olarak gösterildiğinde, yeşil, yatay konumda sağda veya dikey konumda en üstte olmalıdır. İrlanda bayrağı, tüm askeri karakollarda ve devlet binalarında dalgalanır.

İrlanda bayrağı Aziz Patrick Günü, Paskalya Pazarı ve Paskalya Pazartesis ve Ulusal Anma Günü’nde göndere çekilir.

İrlanda bayrağı, halka açık toplantılar, törenler veya cenaze törenleri haricinde, yalnızca gün doğumundan gün batımına kadar açıkta görüntülenir. İrlanda bayrağı, spot ışığı ile uygun şekilde aydınlatıldığı sürece gece ve gündüz dalgalanabilir.

İrlanda bayrağı diğer ülkelerin bayraklarıyla birlikte dalgalandığında, her bayrak aynı genişliğe sahip olmalı ve aynı yükseklikteki farklı bayrak direğinden dalgalanmalıdır. Uluslararası protokol barış zamanında herhangi bir ülkenin bayrağının diğerinden daha yüksek dalgalanmasını yasaklar. Bununla birlikte, bir bayrak direği diğerlerinden daha yüksek olursa, o zaman İrlanda bayrağı o bayrak direğinden indirilmelidir.

Avrupa Birliği bayrakları dalgalandırıldığında bayrak sıralaması, ülkelerin alfabetik sırasına göre olmalıdır.

İrlanda bayrağı katlanırken aşağıdaki adımlar izlenir:

  • Turuncu bölüm beyaz bölümün üstüne katlanır.
  • İrlanda bayrağı ters çevrilir ve yeşil bölümü benzer şekilde beyaz bölümün karşı tarafının üstüne katlanır.
  • Turuncu bölümü ikiye katlanır böylece bayrak ikiye katlanır ve yeşil kalan karenin her iki yanında bırakılır.
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: