irlanda politika ve siyaset yapısı

İrlanda'da Politika ve Siyaset Yapısı Nasıldır?

İrlanda siyasi yapısı, parlamenter demokrasiye dayalıdır. İrlanda parlamentosu, iki meclis ve başkandan oluşmaktadır. İrlanda parlamentosundaki iki meclis Temsilciler Meclisi ve Senatodur. İrlanda’da devletin başı Cumhurbaşkanıdır. İrlanda’da cumhurbaşkanlarının görev süresi 7 yıldır. İrlanda’da 18 yaşından büyük her birey seçme ve seçilme hakkına sahiptir.

İrlanda halkının bir kısmı, İrlanda’nın İngiltere’den bağımsız bir devlet olması gerektiğini savunmaktadır. İrlanda’nın bağımsız olması gerektiğini düşünen İrlanda vatandaşları Sinn Fein gibi daha özgürlük ve bağımsızlıktan yana olan partileri desteklemektedir. İrlanda halkının bir kısmı ise, Birleşik Krallık ile olan ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini savunmaktadır. İrlanda’nın Birleşik Krallık ile iyi ilişkiler içerisinde olması gerektiğini düşünen İrlanda vatandaşları Fine Gael gibi siyasi partileri desteklemektedir.

İrlanda’da iktidar partisi, Fianna Fáil isimli sağ kanattaki bir partidir. İrlanda’daki siyasi partiler içinde önemli bir yere sahip olan Fine Gael isimli partide ise sol kanattaki bir partidir. İrlanda’daki muhalefet partileri içerisinde en güçlü olan ise Sinn Fein isimli partidir. Sinn Fein partisi, İrlanda Bağımsızlık Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadıdır.

İrlanda’da Cumhurbaşkanları Nasıl Seçilir?

İrlanda cumhurbaşkanı, 18 yaşından büyük İrlanda vatandaşlarının oyları ile seçilmektedir. İrlanda’nın cumhurbaşkanı aynı zamanda devlet başkanı ve savunma kuvvetleri başkomutanıdır. Yedi yıl görev süresi bulunan İrlanda cumhurbaşkanı, en fazla iki dönem cumhurbaşkanı olarak görev yapabilmektedir.

İrlanda cumhurbaşkanı seçimlerinde birden çok aday olması durumunda cumhurbaşkanını doğrudan halk seçmektedir. İrlanda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek aday olması durumunda ise, seçimler yapılmış sayılmaktadır.

İrlanda’nın şu anki Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins’dir. 2011 yılından beri İrlanda Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Michael D. Higgins, 2018 yılında 2. kez İrlanda Cumhurbaşkanı seçilmiştir. İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, İrlanda’nın 9. Cumhurbaşkanıdır.

İrlanda Meclisinde Hangi Partiler Vardır?

İrlanda meclisi, İrlanda’nın yasama organıdır. İrlanda meclisindeki partiler aşağıda verilmiştir.

 1. Fianna Fáil
 2. Sinn Féin
 3. Fine Gael
 4. Yeşil Parti
 5. İşçi Partisi
 6. Sosyal Demokratlar Partisi
 7. Dayanışma - Kârdan Önce Halk
 8. Aontú
 9. Değişim Hakkı
 10. Independents 4 Change
 11. İnsanlık Onuru İttifakı
 12. İşçiler ve İşsizler Eylemi
 13. İşçi Partisi
 14. Cumhuriyetçi Sinn Féin
 15. Kerry Bağımsız İttifakı
 16. Bağımsız Sol
 17. Sosyalist Parti
 18. Sosyalist İşçi Ağı
 19. Renua
 20. İrlanda Komünist Partisi

İrlanda’da toplam 20 tane siyasi parti bulunmaktadır.

İrlanda İlk Meclisi Dail Eireann Ne Zaman Kurulmuştur?

İrlanda ilk meclisi Dail Eireann, 1919 yılında kurulmuştur. 1922 yılına kadar görev yapan İrlanda’nın ilk meclisi Dail Eireann, Sinn Féin ve Teachta Dala isimli 2 partinin toplamda 105 temsilcisi ile kurulmuştur. İlk İrlanda meclisi Dail Eireann temsilcilerinin 73’ü Sinn Féin partisinin üyelerinden, 27’si ise Teachta Dala partisi üyelerinden oluşmaktadır.

İrlanda’nın ilk meclisi Dail Eireann, kurulduğu gün “Message to the Free Nations of the World” adında bir bildiri yayınlayarak İrlanda’da kurulan meclisin hürriyet ve adaletten yana olduğunu belirtmiş ve İrlanda halkının, kendi iradesiyle, gelecekleri hakkında karar vermeleri gerektiği vurgulamıştır.

İrlanda Meclis Yapısı Nasıldır?

İrlanda meclis yapısı, İrlanda halkı tarafından seçilen 158 milletvekilinden oluşmaktadır. İrlanda meclisi üyelerinin belirlenmesi için yapılan İrlanda genel seçimlerinde seçimlerde nispi temsil seçim sistemi geçerlidir. İrlanda meclisinin üyeleri, devredilebilir tek oy sistemi ile seçilmektedir.

İrlanda Meclisinin üyeleri olan milletvekilleri her 5 yılda bir yapılan seçimler ile seçilmektedir. İrlanda’da 5 yılda bir yapılan seçimler, 43 seçim bölgesi arasında yapılmaktadır. İrlanda meclisi (Temsilciler Meclisi), İrlanda Başbakanlığı görevi için aday göstermek, İrlanda Başbakanı seçilen kişiye güvenoyu vermek, İrlanda Hükümet bütçesini onaylamak, mali antlaşmaları onaylamak, savaş ilanlarını onaylamak gibi yetkilere ve görevlere sahiptir.

İrlanda Senatosu Görevi Nedir?

İrlanda Senatosu, İrlanda parlamentosunun ikinci kanadıdır. İrlanda senatosunda 60 üye bulunmaktadır. İrlanda meclisinden daha farklı şekilde seçilen İrlanda Senatosu, halk tarafından seçilmez.

İrlanda Senatosu üyelerinden 11’ini İrlanda Başbakanı seçmektedir. İrlanda Senatosunun 43 üyesi, farklı meslek gruplarına ait kurumlar tarafından, geriye kalan 6’sı ise İrlanda’daki üniversiteler tarafından seçilmektedir.

İrlanda senatosu üyelerinin seçiminde İrlanda halkının seçme hakkı olmamasına rağmen, seçilen üyeleri reddetme hakkı vardır. İrlanda Senatosunun karar verme gibi bir yetkisi olmasa da meclis tarafından alınan kararların gözden geçirilmesi ve uyarıda bulunması suretiyle denge ve denetleme görevi bulunmaktadır.

İrlanda’da Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

İrlanda’da genel ve yerel seçimler 5 yılda bir yapılmaktadır. İrlanda bölgesel yerel seçimleri en son 2017 yılında yapılmıştır. İrlanda genel seçimleri, 29 vilayette yapılan seçimler ile belirlenmektedir.

İrlanda illerinde yapılan seçimlerde İrlanda vatandaşı olmayan ancak İrlanda’da oturma izni bulunan kişiler de oy kullanabilir. İrlanda’da bulunan vilayetlerde ise bir belediye seçimi yapılmamaktadır.

İrlanda Halkının Genel Siyasi Görüşü Nasıldır?

İrlanda halkının siyasi görüşü, İrlanda’nın bağımsızlığını savunan Cumhuriyetçiler ve İrlanda’nın Birleşik Krallık ile birliğinin bozulmaması gerektiğini düşünen Demokratlar olarak 2 tarafa ayrılmaktadır.

İrlanda toplumu, Cumhuriyet yanlısı partiler ve Demokrat partiler arasında bölünmüş durumdadır. İrlanda nüfusu siyasi görüşü, en net olarak 2020 yılında yapılan son İrlanda genel seçimlerinde görülmektedir. İrlanda’da Cumhuriyet kanadını temsil eden Sinn Fein ve Demokrat tarafını temsil eden Fine Gael ve Fianna Fail partileri, 2020 yılında yapılan seçimlerde başabaş şekilde yarışmıştır. İrlanda genel seçimlerinde, Sinn Fein, %24,5 oy alırken, Demokrat kanattan Fianna Fain %22 oy almış, diğer bir Demokrat kanat partisi Fine Gael ise %21 oy almıştır. İrlanda genel seçim sonuçlarına göre, İrlanda siyasi görünümü genel olarak Demokrat kanata daha yakındır.

İrlanda’ya Gitmek İsteyenlerin Siyasi Görüşüne Bakılır Mı?

Hayır, İrlanda’ya gitmek isteyenlerin siyasi görüşüne bakılmaz. İrlanda’ya gitmek isteyenlerin siyasi görüşü İrlanda vize başvurularını etkilememektedir. İrlanda vizesi alabilmek için İrlanda’nın belirlediği vize kriterleri önemlidir. İrlanda vizesi alabilmek için, vize alacak kişinin İrlanda’da bir arkadaşı ya da akrabasının olup olmadığı, daha önce vize reddi alıp almadığı sorulan sorular arasındadır.

İrlanda’da Kaç Bakanlık Vardır?

İrlanda’da 21 adet bakanlık bulunmaktadır. İrlanda’da bulunan bakanlıklar aşağıda listelenmiştir.

 1. Başbakanlık
 2. Dışişleri Bakanlığı
 3. İçişleri Bakanlığı
 4. İşletme, Ticaret ve İstihdam Bakanlığı
 5. Maliye Bakanlığı
 6. Adalet Bakanlığı
 7. Savunma Bakanlığı
 8. Sağlık Bakanlığı
 9. Eğitim Bakanlığı
 10. Kamu Harcama ve Reform Bakanlığı
 11. Konut, Yerel Yönetim ve Miras Bakanlığı
 12. Tarım, Gıda ve Denizcilik Bakanı
 13. Sosyal Koruma Bakanlığı
 14. Kırsal ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı
 15. İleri ve Yüksek Öğrenim, Araştırma, İnovasyon ve Bilim Bakanlığı
 16. Çevre, İklim ve İletişim Bakanlığı
 17. Ulaştırma Bakanlığı
 18. Turizm, Kültür, Sanat, Gaeltacht, Spor ve Medya Bakanlığı
 19. Çocuk, Eşitlik, Engellilik, Entegrasyon ve Gençlik Bakanlığı
 20. Arazi Kullanımı ve Biyoçeşitlilik için Devlet Bakanlığı
 21. Uluslararası ve Karayolu Taşımacılığı ve Lojistikten Sorumlu Devlet Bakanlığı

İrlanda Bayrağının İrlanda Siyasetinde Yeri Nedir?

İrlanda bayrağının İrlanda siyasetindeki yeri farklı kültürlerin birleştiriliciğine dayanmaktadır. İrlanda bayrağı'nda bulunan beyaz renk bütünleştiricilik ve barışı simgeler.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: