İsveç Çalışma İzni

İsveç Çalışma İzni Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç çalışma izni; İsveç’te çalışma ve geçerli olduğu süre boyunca yaşama hakkı sağlayan, İsveç tarafından Avrupa Birliği vatandaşı olmayan adaylar için tasarlanmış bir belge türüdür.

İsveç çalışma vizesi farklı şekillerde alınabilir. İsveç’te çalışma izni almak için çalışma iznini almak isteyen kişinin İsveç’ten iş teklifi almış olması gerekmektedir. İsveç’teki işverenin iş ilanını iş teklifinden en az 10 gün öncesinden vermiş olması gerekmektedir.

İsveç’te çalışacak adayın kendisinde İsveç toplu sözleşmeleri tarafından belirlenmiş en az düzeydeki çalışma şartlarının ve adayın kendi geçimini sağlayacağı en az düzeydeki maaşın iş teklifiyle sunulması gerekmektedir.

Kişinin kendini ekonomik olarak yeteri kadar desteleyebilmesi için vergiler hariç her ay en az 13.000 İsveç Kronu maaş alması gerekmektedir. İşverenin, kişinin işe başladığında sağlık, yaşam, hizmet ve emekliliğini kapsayan bir sigortayı sağlayacak olması gereklidir.

İsveç’teki işveren, İsveç’e çalışmak için gidecek kişiye iş teklifinin yapılmasından ve davet mektubunun gönderilmesinden sonra çalışma izni başvurusu yapması gereklidir.

Çalışma izni başvurusu aşamasında İsveç’teki işverenin, İsveç’te çalışmak isteyen kişinin isim, soyisim, doğum tarihi, vatandaşlık, eğitim ve e-mail adresi gibi bilgilere ihtiyacı olacaktır.

İsveç Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

İsveç’te çalışma izni almak için başvuru sürecinde gerekli olacak evraklar aşağıda listelenmiştir. Belirli meslek grupları için bazı kurallar ve doldurulması gereken formlar farklılık gösterebilmektedir. Aday internet üzerinden İsveç’te oturma ve çalışma izni başvurusu yapıyorsa, başvuru sürecinde gerekli olan evraklar elektronik olarak eklenmelidir. Aday evrak ile başvuru yapıyorsa, gerekli evraklar ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formları ile birlikte Büyükelçiliğe gelmesi gereklidir.

İsveç çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç Vize Fotoğrafı: 2 adet ve biyometrik olmalıdır.
 • Geçerli bir pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması, gidiş tarihinden sonra en az 3 ay geçerli olması ve 2 adet boş sayfası bulunması gereklidir.
 • İsveç çalışma izni vizesi için doldurulması gereken form: İsveç çalışma izni vize başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • İş sözleşmesi veya teklifini gösterir belge ve işverenden almış olduğunuz diğer belgeler
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont

İsveç çalışma vizesi için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru beyanla hazırlanmalıdır.

İsveç’te Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

AB dışındaki ülke vatandaşlarının İsveç’te çalışmak için çalışma izni vizesine başvurmaları gerekmektedir. Avustralya, Kanada, Hong Kong, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore vatandaşı olup 18-30 yaş aralığında olan kişiler ise 1 yıla kadar geçerli olan working holiday (çalışma ve tatil) vizesine başvurabilirler.

İsveç’te 90 günden az süreyle çalışacak olan belirli ülke vatandaşlarının İsveç’te çalışmak için hem çalışma iznine hem de vizeye ihtiyaçları vardır.

İsveç’te çalışma iznine başvurmak için çalışma iznine uygun nitelikte olmak, İsveç’li bir işverenden resmi şekilde bir iş teklifi almış olmak gereklidir.

İsveç’te belirli meslek grupları ve ülke vatandaşları için iş ve çalışma izni konusunda özel kurallar uygulanmaktadır. Sanatçı, au pair, meyve toplayıcı, mevsimlik işçi, araştırmacı, sporcu ve antrenör, stajyer, gönüllü gibi meslek grupları veya AB mavi kart ve ICT izni almak isteyen kişiler için bu özel kurallar uygulanmaktadır.

Sanatçı çalışma vizesi, vize başvurusu yapması gereken belirli ülke vatandaşlarına verilen ve 90 günden az süreyle geçerliliğini koruyan bir vize türüdür. İsveç’te sanatçı olarak çalışma izni almak için kişinin geçerli bir pasaporta, İsveç’te bulunan organizatör tarafından hazırlanmış bir sözleşmeye, yazılı iş teklif belgesine, İsveç toplu sözleşmeleri tarafından belirlenmiş düzeyde olan çalışma şartlarının teklif edilmiş olmasına, her ay en az 13.000 İsveç Kronu maaş almasına ihtiyaç vardır.

İsveç’te au pair olarak çalışmak isteyen kişilerin çalışma izni almak için geçerli bir pasaportu, 18- 30 yaş aralığında olması, İsveç’te bulunan bir aile tarafından yapılmış iş sözleşmesine, geçerli ve kapsamlı bir sağlık sigortasına, kendi seyahatlerini karşılamaya yetecek kadar parası olmasına gerek vardır.

İsveç’te meyve toplayıcısı olarak çalışmak isteyen kişilerin mevsimlik işçi statüsünde çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Mevsimlik işçi çalışma vizesi 90 günden az süreyle İsveç’te mevsimlik işçi olarak çalışacak olan kişilere verilmektedir.

İsveç’te araştırmacı çalışma vizesine başvurmak için geçerli bir pasaporta, araştırmacı olarak çalışılacak olan yer tarafından hazırlanan sözleşmeye, kapsamlı sağlık sigortasına ve seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar paraya ihtiyaç vardır.

İsveç’te atlet veya koç olarak çalışacak olan AB dışındaki ülke vatandaşları çalışma iznine başvurabilmektedir.

AB vatandaşı olmayıp İsveç’te bir kurumdan stajyerlik teklifi almış kişiler çalışma iznine başvurabilmektedir.

İsveç’te gönüllü olarak İsveç’teki bir kurumda çalışmak isteyen kişilerin oturma iznine başvurması gerekmektedir.

Yüksek vasıflı, eğitimli İsveç AB mavi kart sahibi işçiler İsveç’te oturma ve çalışma iznine başvurabilmektedir.

AB vatandaşı olmayan ve AB dışındaki bir şirkette çalışan ve İsveç’te bulunan bir şirkette çalışacak olan ICT izinli kişiler çalışma vizesine başvurabilmektedirler. İsveç’te iş istihdamı her yıl artmaktadır. Bu yüzden İsveç’e giden işçi sayısı ve İsveç çalışma vizesi başvuruları her yıl büyük oranda artış sağlamaktadır.

İsveç Çalışma İzni Ücretleri Ne Kadardır?

İsveç izni vizesi başvuru ücretleri AB mavi kartlı adaylar, ICT izinli adaylar ve mevsimlik işçiler için 2000 İsveç kronudur. İsveç çalışma vizesi ücretleri; sanatçılar, au pair, sporcular, araştırmacılar, stajyerler ve gönüllüler için 1500 İsveç kronudur.

İsveç Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç’te çalışma izni başvuru yapmak için 2 adet biyometrik fotoğraf, geçerli bir pasaport, İsveç çalışma izni vizesi için doldurulması gereken form, iş sözleşmesi veya teklifini gösteren belge ve işverenden almış olduğunuz diğer belgeler ve başvuru ücreti ile İsveç Başkonsolosluğu ya da İsveç Büyükelçiliğine başvuru yapılmalıdır.

İsveç’te Çalışma İmkanı Sağlayan Meslekler Nelerdir?

İsveç’te çalışmak isteyen kişilerin belirli meslek gruplarında olması gerekir.

İsveç’te çalışmak için diploma denkliği istenen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Mühendis
 • Doktor
 • Hemşire
 • BT uzmanları

İsveç’te “aranan eleman” niteliğindeki bazı meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • İnşaat mühendisleri
 • İnşaat işçileri
 • Diş hekimleri
 • Mimarlar
 • Tercümanlar
 • Avukatlar
 • Eczacı
 • Öğretmenler
 • Psikolog
 • İtfaiye
 • Tıbbi sekreter
 • Yazılım geliştiriciler

İsveç’te Çalışma Şartları Nasıldır?

İsveç’te çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Haftalık çalışma saati 40 saati geçmemelidir.
 • Fazla mesai süresi dört haftalık bir sürede 48 saati geçmemelidir.
 • İsveç’te kadın ve erkek maaşları arasında fark bulunmaktadır.
 • İsveç’te yasal olarak minimum maaş miktarı belirli değildir. Maaşlar, ortaklar arasında sektörel ve yerel düzeyde yapılan müzakerelerin ardından belirlenmektedir.

İsveç’te Çalışma Saatleri Nasıldır?

İsveç’te normal çalışma saatleri haftada 40 saattir ve en fazla çalışma saati 48 saattir. Yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle evden çalışma oranı artmıştır.

İsveç’te Çalışma Ücreti Nasıldır?

İsveç’te asgari ücret uygulaması yoktur. İsveç çalışma ücreti saatlik olarak hesaplanmaktadır. İsveç’te saat başına asgari ücret 125 SEK/saat’tir. Örnek olarak, bir kasiyerin maaşı saatte 125 ila 135 İsveç Kronu veya saatte ortalama 15 USD olarak hesaplanabilir.

İsveç Çalışma İzni Bekleme Süresi Ne Kadardır?

İsveç çalışma izni bekleme süresi başvuru yapılan İsveç çalışma izni ve vizesine göre değişiklik gösterir. Bu süre 15 gün ila 60 gün arasında değişmektedir.

İsveç’te Nasıl İş Bulunur?

İsveç’te iş bulmak için aşağıda listelenen yöntemleri kullanılabilir.

 • İsveç iş bulma kurumu (Arbetsförmedlingen)
 • İnternet üzerinden
 • İsveç işe alım ajansları (Academic Work, Adecco, Incluso, OnePartnerGroup, TNG)

İsveç’te Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

İsveç’te çalışma izni olmadan kaçak çalışmanın hem işveren hem de çalışan tarafında cezai yaptırımı bulunmaktadır.

İsveç’te ikamet eden işverenin kaçak işçi çalıştırması halinde, işveren para ve hapis cezası alabilmektedir.

İsveç’te çalışma izni olmadan kaçak çalışan yasadışı göçmenler yakalanmaları durumunda para ve sınır dışı etme cezası almaktadır.

Paylaş: