İsveç'te Yüksek Lisans

İsveç Yüksek Lisans Eğitimi: 2023'te Gerekli Şartlar ve Ücretler

İsveç, eğitim sisteminin kalitesi bakımından dünyada ikinci sıraya yerleşmiş bir ülkedir. İsveç eğitim sisteminde öğrenciler hem grup olarak hem de bağımsız şekilde çalışmaktadır ve birçok ülkedeki tipik eğitim sisteminden farklı olarak eğitim, öğrencinin kendisini geliştirmesine odaklanır.

İsveç’te önem verilen ve İsveç halkının yaşamlarına yayılmış üç kavram; özgürlük, eşitlik ve sürdürülebilirliktir; ve bu özellikleri ile İsveç, ülkede eğitim görmek isteyen kişilere tüm farklılıkları ile uyumlu ve huzurlu bir yaşam ortamı sunmaktadır. İsveç’te yaygın olarak konuşulan dil İngilizcedir, fakat temel İsveççe bilgisi öğrenim görmek isteyen kişilerin işine yarayabilmektedir. İsveç’te üniversiteler Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki ülkelerden gelen öğrenciler için ücretsizdir ve bu sebeple öğrencilerin daha düşük bütçeler ile master eğitimlerini tamamlamaları mümkündür.

Vizem.net, denklik işlemleri ve vize başvuru süreçlerinde İsveç’te yüksek lisans eğitimi görmek isteyen kişilere danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç'te Yüksek Lisans için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

İsveç’te yüksek lisans için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Lund Üniversitesi
 • Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
 • Uppsala Üniversitesi
 • Chalmers Teknik Üniversitesi
 • Stockholm Üniversitesi
 • Karolinska Enstitüsü
 • Göteborg Üniversitesi

Yabancı öğrencilerin master eğitimi için sıklıkla tercih ettiği İsveç’in en iyi üniversiteleri, Times Higher Education ve QS tarafından yapılan dünya sıralamasında; Lund Üniversitesi 78., Kraliyet Teknoloji Enstitüsü 98., Uppsala Üniversitesi 112., Chalmers Teknik Üniversitesi 133., Stockholm Üniversitesi 195., Karolinska Enstitüsü 39. ve Göteborg Üniversitesi 185. sırada yer almaktadır.

En Popüler İsveç Master Programları Nelerdir?

En popüler İsveç master programları; İsveçlilerin araba, bilişim ve çevre konularında ileri düzeyde oldukları da göz önüne alındığında genellikle bilgisayar bilimleri, mühendislik, sanat, çevre çalışmaları ve kültürel çalışmalar alanındadır. İsveç, psikoloji ve hukuk gibi sosyal bilimler alanında birçok yüksek lisans programına sahiptir.

İsveç psikoloji yüksek lisans programları arasında öne çıkan Uppsala Üniversitesi psikoloji programının yeni dönemi 2022 yılının sonbaharında başlamakta, 120 kredilik derslerden oluşmakta ve 2 yıl sürmektedir.

İsveç hukuk yüksek lisans popüler programları arasında bulunan Stockholm Üniversitesi hukuk master programının 2022 yılı sonbaharında başlayacak olan yeni dönemi, 60 kredilik dersler içermektedir ve 1 yıl sürmektedir.

İsveç Üniversiteleri Yüksek Lisans Eğitim Sistemi Nasıldır?

İsveç üniversiteleri yüksek lisans eğitim sistemi kapsamında, İsveç’te yüksek lisans programları %75 ödev ve %25 tez projesi için araştırma içerecek şekilde 1 veya 2 sene sürmektedir. İsveç’te yüksek lisans programları, diğer ülkelerde olduğu gibi bağımsız bir araştırma veya kişinin disiplinine bağlı olarak önemli bir pratik çalışmayı içerir. İsveç üniversitelerinin endüstri sektörü ile bağlantıları sayesinde, yüksek lisans öğrencileri çalışmalarını çeşitli şirket ve organizasyonlar bünyesinde de sürdürebilmektedir.

İsveç üniversiteleri yüksek lisans programları, eğitim süresine bağlı olarak 60 veya 120 kredi değerindeki ders programlarına sahip olabilmektedir. 60 veya 120 kredi değerindeki master derecelerinin İsveç eğitim sistemi içinde farklı isimleri mevcuttur; magisterexamen 60 AKTS kredili yüksek lisans programı iken masterexamen 120 AKTS kredili yüksek lisans programıdır.

İsveç'te Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

İsveç’te yüksek lisans eğitimi ücretleri, AB veya AEA üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin tercih ettikleri program ve eğitim derecesine göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak senelik 7.500 ile 25.500 euro arasındadır; bazı işletme programlarının ücretleri ise yıllık 30.000 eurodan fazladır.

İsveç’te öğrenciler için yaşam maliyetleri genel olarak ucuz değildir. Aylık öğrenci giderleri 700 ile 1.200 euro arasında değişmektedir. Temel harcamalardan konaklama aylık 250 ile 700 euro ve kamu hizmetleri için ödenen ücretler 90 ile 130 euro arasında tutarken; ortalama fiyatlı bir restoranda bir öğün yemek 10 euro, aylık market alışverişi ortalama 210 euro, 1 aylık ulaşım kartı 80 eurodur.

İsveç'te Ücretsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

İsveç’te ücretsiz yüksek lisans, sadece İsviçre, İskandinav ülkeleri, Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki ülkelerden gelen öğrenciler için mümkündür; bu öğrencilerin yalnızca yaklaşık olarak 100 euroluk başvuru ücreti ödemesi yeterlidir. İsveç burslu yüksek lisans eğitimi alabilmek için İsviçre, İskandinav ülkeleri, AB veya AEA dışındaki ülke vatandaşı olan öğrencilerin burs programlarına başvuru yapmaları gereklidir.

Yabancı Öğrenciler için İsveç Yüksek Lisans Burs İmkanları Nelerdir?

Yabancı öğrenciler için İsveç yüksek lisans bursu imkanları aşağıda listelenmiştir.

 • ServiceScape Bursu 2022: Yüksek lisans yapmak isteyen kişilere kısmi para yardımı yapan, bölüm ve vatandaşlık ayırt etmeksizin verilen ve herhangi bir üniversiteden alınabilen bir burstur. Kısmi bir burs olarak öğrencilere 1.000 dolara kadar katkı sağlamaktadır.
 • Rotary Vakfı Küresel Kalkınma Bursu: Rotary Kulübü’nün bulunduğu ülkelerdeki onaylı üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen her milletten öğrencilere 30.000 dolara kadar kısmi finansman sağlanmaktadır.
 • Finduddannelse.dk Sürdürülebilirlik Bursu 2022: İsveç’te master yapmak isteyen, her milletten ve üniversiteden öğrencilere 5.000 euroya kadar kısmifinansman yardımı yapılmaktadır.
 • Uluslararası Öğrenci Kısmi Bursu: Dalarna Üniversitesi’nde lisans ve doktora yapmak isteyenİsveç vatandaşı öğrenciler hariç uluslararası öğrencilere%10 ile %50 arasında öğrenim masrafı yardımı yapılmaktadır.
 • Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Bursu: İsveç vatandaşı öğrenciler hariç KTE’de yüksek lisans yapmak isteyen uluslararası öğrencilere öğrenim masrafı finansmanı sağlanmaktadır.
 • Ritchie-Jennings Memorial Burs Programı: Muhasebe, işletme, finans ve ceza adaleti programlarında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen her ülkedenöğrenciye1.000 ile 10.000 dolar arasında kısmi finansman yardımı sağlanmaktadır.

İsveç Enstitüsü Bursu Nedir?

İsveç Enstitüsü bursu, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Planlaması doğrultusunda kendi ülkeleri ve bölgelerinde sürdürülebilir bir katkıda bulunacak potansiyelde olan geleceğin liderlerini Dışişleri Bakanlığı’nın sponsorluğunda ortaya çıkarma amacıyla verilen bir burstur.

İsveç Enstitüsü bursuna hak kazanabilmesi için öğrencilerin, İsveç Enstitüsü tarafından belirlenmiş 42 ülkeden birinin vatandaşı olması, en az 3.000 saatlik iş deneyimine sahip olması, mevcut ya da önceki işinden veya bir sivil toplum örgütünden liderlik deneyimi olduğuna dair yeterli bir kanıt sunabilmesi şartları bulunmaktadır.

İsveç Enstitüsü bursu tam zamanlı bir veya iki yıllık yüksek lisans programına yönelik bir burstur ve her dönem başında öğrencilerin okuduğu üniversiteye ödenmektedir. İsveç enstitüsü bursu tam kapsamlı bir hibedir; aylık 10.000 İsveç kronu, sağlık ve kaza sigortasını kapsamaktadır, İsveç’te yaşamayan öğrencilere seyahat ödeneği de sağlamaktadır. İsveç Enstitü bursunun süresi uzatılamamakta veya değiştirilememekte, aile üyeleri için ek hibe verilmemekte ve burs üniversite başvuru ücretini kapsamamaktadır. İsveç Enstitüsü bursu ve yüksek lisans programı eş zamanlı olarak ilerlemektedir; İsveç Enstitüsü bursunun ve master programının sona ermesinin ardından öğrenciler, SI Alumni Network’e üye olup iletişim ağı ve mesleki gelişimlerine dair faydalanabilecekleri bir fırsat elde ederler.

İsveç'te Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

İsveç’te master yapabilmek için gereken minimum şart, başarıyla bitirilmiş bir lisans derecesine sahip olmaktır. Eğitimini İngilizce almak isteyen fakat ana dili İngilizce olmayan kişilerin TOEFL veya IELTS sınavları ile İngilizce konuşabilme kabiliyetlerini kanıtlamaları gerekebilmektedir.

İsveççe öğretilen dersler için dersler başlamadan İsveççe dil sınavına girilmesi veya İsveççe kursunun bitirilmesi talep edilebilir. Lisans derecesi ve dil yeterliliği haricinde bazı üniversiteler kendilerine özel giriş şartlarına sahip olabilmektedir.

İsveç Yüksek Lisans Not Ortalaması Şartı Nedir?

İsveç yüksek lisans not ortalaması şartı, başvuru yapılacak üniversite ve programa göre farklılık gösterse de genellikle minimum 3.0 GPA’dır. En iyi üniversiteler 3.5 GPA ortalama talep ederken, bazı üniversiteler ise 2.5 GPA ile öğrenci kabul etmektedir.

İsveç Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen kişiler tarafından başvurulacak üniversitenin yüksek lisans şartlarına uyulduğunu ortaya koyan belgelerin eksiksiz bir biçimde toplanması ve okul tarafından istenilen düzeyde İngilizce dil yeterliliğine sahip olunduğunu gösteren, güncel tarihli bir TOEFL veya IELTS testi sonucu edinilmesi gerekmektedir.

İsveç yüksek lisans son başvuru tarihleri genellikle haziran- temmuz veya ocak- şubat aylarıdır; ancak bazı üniversitelere kişiler istediği zaman başvurabilmektedir. İngilizce yüksek lisans programlarının çoğu güz döneminde, birkaçı da ilkbahar döneminde başlamaktadır; güz dönemi için başvurular ocak ayında, ilkbahar dönemi için başvurular haziran ayında alınmaktadır.

İsveç yüksek lisans başvurusu online olarak yapılabilmektedir; öğrenciler en fazla 4 yüksek lisans programına başvuru yapabilir ve kaç tane programa başvuru yapıldığı fark etmeksizin başvuru ücreti 900 İsveç kronudur. İsveç’te yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrencinin yüksek lisans koşullarına uyduğunu ve İngilizce dil yeterliliğini kanıtlayan, başvuru yapılan okul tarafından istenen belgelerle başvuru yapması gerekmektedir.

İsveç Yüksek Lisans Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İsveç yüksek lisans başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir:

 • Doğum belgesi: Başvuru yapan öğrencinin doğum bilgilerini içeren uluslararası doğum belgesinin, resmi onaylı çevirisinin sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çektirilmiş ve üzerinde rötuş yapılmamış olması gerekmektedir.
 • Pasaport veya kimlik: Geçerliliği dolmamış bir pasaport veya ulusal kimlik kartı gerekmektedir.
 • Referans mektubu: Eski işverenler ya da öğretmenler tarafından yazılmış bir veya daha fazla referans mektubu gerekmektedir.
 • Geçmiş diploma veya sertifika fotokopileri: Lisans programından mezun olunan okul da dahil olmak üzere resmi onaylı çevirisi yapılmış geçmiş diplomaların veya sertifikaların fotokopileri gerekmektedir.
 • Akademik transkript: Başvuru yapan öğrencinin, lisans eğitimi esnasında aldığı dersleri, bu derslerden almış olduğu notları ve öğrenim gördüğü dili açıklayan resmi onaylı çevirisi yapılmış not dökümü belgesi gerekmektedir.
 • Niyet mektubu: Başvuru yapan öğrencinin bölüme neden başvurduğu ve neden kendisinin tercih edilmesi gerektiğini açıklayan bir niyet mektubu hazırlanmalıdır.
 • CV (Özgeçmiş): Başvuru yapan öğrencinin adını ve soyadını, eğitim durumunu, iş deneyimlerini, referanslarını, hobilerini ve iletişim bilgilerini içeren bir CV gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru yapan öğrencinin İsveç’te eğitim göreceği süre zarfı içerisinde maddi açıdan sıkıntı yaşamadan ülkede kalabileceğine dair kanıt olarak banka hesap dökümü sunulmalıdır.

İsveç'te Master Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İsveç’te master yapmanın en avantajlı yönlerinden biri, İsveç üniversitelerinde ezber odaklı öğrenmeye değil, analitik öğrenmeye önem verilmesidir; bunun yanı sıra profesörler ile öğrenciler arasında sert bir üst- ast ilişkisi olmadığından öğrenciler kendini rahat hissetmektedir. İsveç üniversitelerinde kalabalık yurt odaları bulunmamaktadır, bunun yerine öğrenci daireleri veya iki kişilik odalar vardır. Öğrenciler üniversitelerin geniş arşivlerinden ve kütüphanelerinden çalışmaları için gerekli bilgilere ulaşabilmektedir ve kütüphanelerde grup olarak çalışmaya elverişli çalışma odaları bulunmaktadır.

İsveç’te yüksek lisans programına katılmanın dezavantajları arasında uluslararası öğrencilerin konaklama için fazla seçeneği olmaması bulunur; öğrenciler sadece okulun verdiği listeden kendilerine uygun konaklamayı seçebilir. Uluslararası öğrencileri İsveç yüksek lisans programlarında en çok zorlayan nokta ise dil olabilmektedir; öğrencileri İngilizce akademik yazılar zorlayabilmektedir ve bu konuda ilerlemek biraz zaman almaktadır.

İsveç'te Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Evet, İsveç’te yüksek lisans yaparken yarı zamanlı şekilde çalışılabilir. İsveç’te uluslararası öğrencilerin çalışma süresine dair resmi bir sınır yoktur, ancak haftada yaklaşık olarak 40 saat derse katılmaları, okuma yapmaları ve verilen projeler üzerinde çalışmaları beklenmektedir ve part time işlerde çalışılarak eğitim sürecinin aksatılmaması gerekmektedir.

Yüksek Lisans Eğitiminden Mezun Olanlar İsveç'te Çalışabilir Mi?

İsveç’te yüksek lisans eğitiminden mezun olan ve sonrasında halihazırda bir iş teklifi alan kişiler çalışma vizesi alarak, iş kuran mezunlar ise yatırımcı vizesi alarak İsveç’te yaşamaya ve çalışmaya devam edebilmektedir.

Yeni mezun vizesine başvuran kişilerin master programını bitirmiş olmaları, başvuru sonuçlanana kadar banka hesabında kalınacak her ay için en az 13.000 İsveç kronuna ek olarak eve dönüş masraflarını karşılayabilecek bütçeye sahip olmaları ve kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Vizem.net İsveç’te master programından mezun olan kişilere İsveç mezun vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanması ve vize takip işlemleri gibi tüm süreç için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: