18 Yaşın Altındakiler için İsveç Vizesi

18 Yaş Altı Çocuklar için İsveç Vize Başvurusu ve Evraklar

18 yaş altındaki vize başvuru sahibi kişilerin İsveç vizesi başvuruları için sunmaları gereken vize evrakları standart vize başvuru süreci evraklarına göre farklılık göstermektedir.

18 yaş altı vize başvuru sahiplerinin vize başvurularının başarılı sonuçlanması için özellikle istenen kriterlere uygun muvafakatname belgesinin hazırlanması önem taşımaktadır. Reşit olmayan İsveç vizesi başvurusu sahiplerinin İsveç vize işlemleri ebeveynleri tarafından yürütülmektedir.

İsveç vize başvurusu için: 0850 241 1868

Bebekler ve Çocuklar için İsveç Vizesi Gerekli Midir?

Bebekler ve çocuklar için İsveç vizesi gereklidir; başvuru sahibinin yaşı fark etmeksizin İsveç'e seyahat edecek tüm bordo pasaport hamili T.C vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

18 Yaş Altı Kişiler için İsveç Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaş altı için gerekli İsveç vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

  • Muvafakatname: 18 yaş altı vize başvuru sahibi İsveç’e her iki ebeveyni ile birlikte seyahat etmeyecek ise gerekli şartlara uygun olarak hazırlanmış bir muvafakatname belgesi ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Sponsorluk belgesi: İsveç vize başvurusu için geliri olmayan çocuğa sponsor olacak kişinin beyanını içeren ve gelir durumunu açıklayan sponsorluk belgesi ibraz edilmelidir.
  • Velayet kararı: Reşit olmayan başvuru sahibinin anne ve babası boşanmış ise velayeti gösteren mahkeme kararı ibraz edilmelidir.
  • Ölüm belgesi: 18 yaşının altındaki İsveç vize başvuru sahibinin anne ya da babası vefat etmiş ise ölüm belgesi sunulmalıdır.

İsveç Vize Başvurusu için Muvafakatname Nasıl Olmalıdır?

İsveç vize başvurusu için muvafakatname; 18 yaşın altındaki çocukların tek başına, ebeveynlerinden sadece biri ile ya da kişinin ebeveyni dışına biri ile yurt dışına çıkması durumunda hazırlanması gereken ebeveyn ya da yasal vasinin noter onaylı yazılı iznidir.

Muvafakatname; dilekçe formatında resmi bir dil ile İsveç büyükelçiliğine hitaben yazılmalıdır. Vize başvuru sahinin ve vekaletin verildiği kişinin kimlik bilgileri ve vize harcının ödenmiş olduğu bilgisine belgede yer verilmelidir.

İsveç vizesi başvurusu için ibraz edilmesi gereken muvafakatname noter tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş olmalıdır. Belge, her iki ebeveyn tarafından veya başvuru sahibinin ebeveynlerinin sağ olmaması durumunda kişinin yasal vasisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Reşit Olmayanlar İsveç Vize Başvurusunu Kendi Yapabilir Mi?

Reşit olmayanlar İsveç vize başvurusunu kendi yapamamaktadır. 18 yaşının altındaki kişilerin İsveç vize başvurusu, ebeveynleri ya da vekalet verilmiş üçüncü bir kişi tarafından yapılmalıdır.

İsveç Vizesi için Çocukların Parmak İzi Vermesi Şart Mıdır?

İsveç vizesi başvurusunda 0 ile 12 yaş aralığında bulunan çocukların parmak izi vermesi şart değildir; ancak 12 ve 18 yaş aralığındaki çocukların İsveç vize başvurularını tamamlamak için parmak izi vermeleri gerekmektedir.

Çocuklar İsveç Vize Harcından Muaf Mıdır?

Çocukların İsveç vize harcından muaf tutulma durumu, yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. 6 yaşına kadar olan çocuklardan vize başvurusu sırasında herhangi bir vize ücreti talep edilmezken, 6 ile 12 yaş aralığındaki çocukların indirimli vize ücreti ödemesi gerekmektedir. 12 yaşından yaşından büyük çocukların vize başvurusu yapmak için belirlenen İsveç vize ücretini ödenmesi gereklidir.

Vize randevusu sırasında ödenmesi gereken İsveç vize başvuru ücreti, nakit olarak ve TL cinsinden teslim edilmelidir.

Yaş ve Çalışma Durumuna Göre Diğer İsveç Vizesi Türleri Nelerdir?

Yaş ve çalışma durumuna göre diğer İsveç vizesi türleri aşağıda listelenmektedir.

  • Öğrenciler için İsveç vizesi
  • Çalışanlar için İsveç vizesi
  • Emekliler için İsveç vizesi
  • Çalışmayanlar için İsveç vizesi
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: